Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman: “Aşk sıradan insanın kahramanlığı”

Başarı uzmanı Mümin Sekman, hayatımızdaki iki güçlü motivatör olan başarı ve aşk arasındaki ezeli rekabeti analiz etti. Başarı, aşkın ikamesi midir? Aşk, başarıyı baştan çıkarır mı? Aşkta ve kariyerde mutluluk nasıl kalıcı hale gelir… İşte Mümin Sekman’ın perspektifinden aşk ve başarı…

röportaj, mümin sekman, kişisel gelişim, başarı öyküsü, aşk ve başarı, aşk bilimi, aşk başarı, aşk acısı nasıl geçer

Başarı uzmanı Mümin Sekman, hayatımızdaki iki güçlü motivatör olan başarı ve aşk arasındaki ezeli rekabeti analiz etti. Başarı, aşkın ikamesi midir? Aşk, başarıyı baştan çıkarır mı? Aşkta ve kariyerde mutluluk nasıl kalıcı hale gelir… İşte Mümin Sekman’ın perspektifinden aşk ve başarı…

 Mümin Sekman; “Aşk sıradan insanın kahramanlığı”

Aşk ve başarı insan beyinde sürekli rekabet halinde mi? Hayatın olmazsa olmazı bu iki kavram birbirinin yerine ikame edilebilir mi? Başarı ve aşk bize nasıl algı operasyonları yapıyor? Aşkta ve kariyerde mutluluk nasıl kalıcı hale getirilebilir? İşte başarı uzmanı ve yazar Mümin Sekman’ın perspektifinden aşk ve başarı!

“Hayatta dört işlem var; başarı insanı toplar, başarısızlık eksiltir, aşk çarpar, ayrılık böler. Geriye sadece sen kalırsın!” diyorsunuz. Aşk nasıl çarpıyor? Başarı nasıl topluyor?

İnsan hayatının merkezinde iki büyük değer var; aşk ve başarı. İnsanlığın neyin peşinde koştuğuna bakın; bir grup başarı peşinde aşkla koşanlar, diğer grup aşkın peşinde başarıyla koşmaya çalışanlar. İnsanlar ya iş ya da ilişki merkezli. İnsanı çözmek aşkı ve başarıyı anlamaktan geçiyor. Yeni kitabımda aşkla başarıyı karşılaştırırken aklıma geldi bu cümle. Aşk ve başarı insan beyindeki iki büyük rakip. Başarının en büyük rakibi başarısızlık değil, aşktır. Çünkü her ikisi de iç dünyamızda bize algı operasyonları yaparak beynimizin odağına yerleşmeye çalışıyor.

Peki insanlar bu algı operasyonlarıyla nasıl başa çıkıyor?
Burada iki grup insan çıkıyor karşımıza, bir grup daraltılmış tek odaklılar. Bunlar aynı anda iki top çeviremiyor. Aşk veya başarı arasında seçim yapmak zorundalar. Birinde iyiyse, diğerinde vasat oluyor. Geniş odaklı insanlar ise iki top çevirebiliyor, hem aşkta hem kariyerde bir şeyler yapabiliyor ama bazıları ikisinde de orta seviyede kalabiliyor. Ellerinde iki top çevirebiliyorlar ama ikisini de çok yükseğe fırlatamıyorlar. Aşkı ve başarıyı en yüksekte yaşayanlar, ikisini iç içe geçirebilenler. Mesela Angelina Jolie-Bradd Pitt çifti gibi, Sartre ile Beauvoir çifti gibi kariyerleriyle aşkları iç içe geçmiş olanlar. Aşk ve kariyerleri simbiyotik bir şekilde, birbirinden besleniyor, birbirini besliyor. Hem imaj olarak, hem de zihinsel gelişim olarak.

İnsan beyninde kokain aldığımızda, aşık olduğumuzda yada riskli karar alırken aynı nokta harekete geçiyor. Aşk olanlar bu yüzden cesur. Beynimizdeki bu değişim hayatımıza nasıl yansıyor?
Beynimizde aynı metro hatları gibi nöral raylı sistemler var. Bu rayların üzerinde neyi daha fazla çalıştırdığınız önemli. Sık kullanılan aktif raylar kimliğinizi üretiyor. Kimi sinir sistemini aşk üretmek kimi başarı üretmek için kullanıyor. Bunların hepsi duygularımızı yöneten araçlar. Aşık olarak veya başarılı olarak, tabiri caizse kendi içimizde gönül eğlendiriyoruz. Tabi ikisi arasında yapısal farklar var. Aşkta kamu yararı yok, yani bencil bir şey, iki kişilik. Başarıda ise kamu yararı var; kitlelerin beğeneceği bir film yapmazsanız, seveceği gofretleri üretmezseniz size talep göstermezler. Bu yüzden kitleler aşka biraz daha düşmanca bakabiliyorken, başarıya karşı hep promosyon vardır. Bunu yaparken tabii kitleler kendi çıkarını düşünüyor.

Aşkla başarı arasındaki farklılıklar ve benzerlikler neler?
Aşkta önce ödülü alırız, ayrılınca bedelini öderiz. Başarıda ise tam tersi önce bedel öderiz, sonra ödülü alırız. Her iki ödül de “hedonik adaptasyon” tarafından eritiliyor olması dramatik tabi.

Hedonik adaptasyon ne demek? Mutluluğu nasıl etkiliyor?
Bize yüksek düzeyde sevinç, neşe, coşku veren olaylar yaşadığımızda, bu duygularımız önce yukarı çıkar, bir süre orada kalır ve sonra ortalamaya geri döner. Hepimizin mutluluk fabrika ayarlarımız var. Başımıza gelen güzel şeyler bizi bir süre bu genetik mutluluk bandımızın dışına çıkartıyor ama 6-12 ay içine geri bandın içine dönüyoruz. Piyangodan para çıkmasının verdiği mutluluk da bu kadar sürüyor, kaza geçirenlerin yaşadığı üzüntü de… Hedonik adaptasyonun bir nedeni, büyük zevkleri algıladıkça zevk çıtasının yükselmesi. Piyangodan para çıktığında kişinin beğeni çıtası öyle yükseliyor ki, küçük mutluluklar o kişiyi  tatmin etmiyor. Küçük şeylerden mutlu olamadığında ise can sıkıntısı başlıyor. Araştırmalara göre her mutluluğun bir son kullanma tarihi var. Mesela evlilikte hedonik adaptasyon süreci iki yıl. Piyango çıkmasında bir yıl sonra herkes mutluluk fabrika ayarına geri dönüyor. Bir şeye  sahip olmaya dayalı mutluluklar, havai fişek gibi, gözümüzü boyuyor ama kalıcı mutluluk getirmiyor. Kendini gerçekleştirmeye dayalı başarının getirdiği mutluluk daha sürdürülebilir ve kalıcı.

Mutluluk kalıcı olabilir mi?
Bu konuda araştırmalarıyla ünlü Profesör Martin Seligman’ın vurguladığı üç tür mutluluk var. Biri roller coaster tipi mutluluk. Yani hızlı yükseliş, bir süre sonra düşüş. Arabasını yenilemek, güzel bir tatil, hoş bir konser deneyimi bu gruba giriyor. İkincisi başarıyla gelen mutluluk. Karakterimizle uyumlu bir kariyer tasarlayıp varoluşumuzu anlamlı bir başarıyla gerçekleştirince hissettiğimiz mutluluk. Buna ‘akış deneyimi’ deniyor. Hem para kazandığımız, hem genetik olarak yatkın olduğumuz hem de severek yaptığınız işleri yaparken bu akış deneyimi yaşanıyor. Üçüncüsüne ise Rahibe Teresa tipi mutluluk. Başkalarını mutlu ederek mutlu olmak. Bencil davranmamak, bir su damlası olmayıp denize katılmak, kitleler yararına çalışmak bu tip insanları mutlu ediyor. Bu üç mutluluk ekolü de kişiye göre değişiyor. Üçünden karma yapmak da mümkün. En hızlı mutluluk birinciden, en sürdürülebilir mutluluk ikinciden geliyor.

Başarı mantıkla yürüyebilen, belli planlamalar gerektiren bir yapı. Aşkta ise kontrol edilemeyen bir süreç yok mu? Kime aşık olacağınıza karar veremediğiniz bir durum?
Beynimizde üç katman var. En üstte mantıksal düşünen korteks, ortada duygusal düşünen limbik merkez, en altta da içgüdülerimizin olduğu kısım. Büyük bir aşk da, büyük bir kariyer de bu üç katmanı aynı anda tetikler. Üç katta da ışıklar yanmıyorsa, ruhunuz uyarılmamış demektir. Sanılanın aksine, aşıkken beynimizdeki akıl nöronları daha çok çalışır. Sadece nöronlar işe değil kişiye odaklanmıştır. Günde 70 bin düşünce geçiyor aklımızdan. Bunun 50 biniyle işinizi düşünürseniz Steve Jobs, sevgilinizi düşünürseniz ideal aşık olursunuz! Ortalama insan kendine uygun birini arar, büyük ruhlar ise kendini inşa eder. Efsanevi işler başarmış, epik sonuçlar almış kişiler başarıyla aşk yaşar. Akıl, tutku ve içgüdüleri bir hedefe saplanmıştır. Bu müthiş bir entelektüel sadakat ve muhteşem bir beyinsel zevk demek. Başarı kazanmak aşk duygusunun başka araçlarla üretilmesi aslında. Başarı kitlelerle yaşanan aşktır, aşk bir kişinin tüm kitlesi olmayı başarmak.

Böyle anlatınca cazip. Halbuki uzaktan aşk sıcak, kariyer soğuk geliyor insana…
Türkiye’deki insanların çoğu sevmediği işi yapıyor. Bu ‘kariyer fahişeliği’ni yaygınlaştırıyor. Kariyeri fahişelik olanlar sevmediği işi, sevmediği insanlarla para karşılığı yapar. Kariyer fahişeliği ise sevmediğin bir işi, sevmediğin insanlar için yapmaktır. “Fahişenin bedenine dokunuyor ama benim bedenime dokunmuyor” diyorlar. Oysa bu da bir tür ruhsal tecavüz. Üstelik kırk yıl sürüyor. İnsanların çoğu işini sevmediği için kariyerinde yaşadıkları acıları aşkla telafi etmeye çalışıyor. Bu nedenle aşkta çok talepkarız. İşinde başarılı olanlar, daha minimalist aşklar yaşar. Kariyer başarısı olmayanlar, hayata dair tüm taleplerini aşk üzerinden karşılamaya çalıştıkları için, ellerinde beş prizle sevgilisine yanaşıp onun da duygusal trafolarını patlatıyor.

Aşkı ve başarıyı karakter nasıl etkiliyor? Mesela iş adamları hayata pragmatist bakıyor ve karşısındakine vereceği değeri bile ölçümleme ihtiyacı hissediyorlar.
Bir insanı değerlendirmek, doğru kredi notunu vermek bir beceridir. Ülkeler kendi kredi notunu öğrenmek için milyonlarca dolar harcıyor. Değerleme bir sanat ve bunun fark yarattığı alan işadamlığı. Neden? Çünkü aşk gerçeğin üzerine büyü serpmek demek, kişi kendi kafasındaki imgeye aşık oluyor. Aşk gerçeğin sıkıcı ve sıradanlığından kaçmak için icat edilmiş bir büyü. Aşk gerçekliğin üzerine zihinsel photoshop yaparak üretilir. İş başarısı ise büyülerden arınıp gerçekliği berrak görme becerisi üzerine kurulu. İnsan iş dünyasında gerçeklikle sınanıyor. İş adamının ‘görüş keskinliği’nin güçlü olması, olanı olduğu gibi algılaması gerekiyor. Bu da büyülenmeye, etkilenmeye karşı bağışıklık sistemini geliştiriyor. Hayran olma yeteneklerini kaybediyorlar. Aşk büyülü gerçeklik yaratışıyla sanata benziyor. İş başarısı ise tersine kendi gözündeki büyüyü bozup, başkalarının gözünü kamaştıran işler yapmak.

Özünde bunları neden talep ediyoruz?
Herkesin temelde bazı ihtiyaçları var. Özel olduğumuzu bilmek, güvende olduğumuzu hissetmek, sevildiğimizi bilmek, sıcak-samimi duygu alışverişinde bulunmak istiyoruz. Bunu bazılarımız aşk, bazılarımız başarı üzerinden karşılıyor. Bir kişi tarafından milyonlar içinden seçilip sevilmek mi, bir milyon kişi tarafından sevilmek mi? Ben ikincisini tercih ediyorum. Kabiliyetim üzerinden sevilmeyi, sadece kişiliğim üzerinden sevilmekten çok seviyorum.  Romantik değil ama bu daha zor olduğu için bunu seçiyorum.

Bir milyon kişi size değer atfedip kitabınızı alıyor ama iki saat sonra yoklar. 
Bir milyon kişiyi ikna ediyorsanız, bir kişiyi ikna etmeniz zor olmaz, zor olan bir milyona  ulaşmak. Aşkı bulmuş insan sayısı ile başarıyı bulmuş olan sayısı aynı değil. Herkes bir şekilde biriyle hayatını geçiriyor. Toplumun yüzde 80’i evli ama yüzde 80’i de başarısız. Kendi beyanları üzerinden söylüyorum bunu. Başarı daha nadir. Tabii çoğu insan başarı-aşk rekabetinde başarının yüceltilmesinden hoşlanmaz. Türkiye’nin azgelişmiş kalma nedeni bu bence. Kendi varoluşumuzu başarı değil aşk, kariyer değil evlilik, işini iyi yapma değil ilişkisini iyi tutma üzerinden kurarak varoş toplum yaratıyoruz.

Toplumun, “Erkek evlensin, özel hayatı düzene girsin ki işine daha kolay konsantre olsun” yaklaşımı erkeğe başarı getiriyor, kadın evlendiğinde ise iş hayatı çoğunlukla bloke olabiliyor. Eşine, çocuklarına zaman ayırdığında odağı dağılıyor. Kadın nasıl başarılı olabilir?
Evlilik, dağınık erkekleri toplayıp başarısını artırıyor ama derli toplu erkeklerin üzerindeki sistemik yükü artırıp, başarılarını azaltabiliyor. Türkiye’de kadınlar daha ilişki merkezli, erkekler daha iş merkezli. Biri iş üzerinden, diğeri ilişkiler üzerinden temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bu da kadını erkeğe bağımlı kılıyor. Buna üzülüyorum. Azgelişmişlik işareti bunlar. Üniversiteye hazırlıkta istatistiklere göre kızlar daha başarılı. Adil rekabet şartlarında kadınlar erkekleri geçiyor. Okul hayatında kadınlar öndeyken hayat okulunda böyle olmuyor çünkü kadın asist rolleri benimsiyor. Başarı kültürünü erkekler kurmuş olabilir ama devamı için gönüllü destek veren kadınlar da bu anlayışın suç ortağı.

Nedeni toplumun kadına biçtiği başarı kriterlerinin bir erkeği nikah masasına oturtmak, evli kalabilmek, anne olmak olmasın?
Bunlar bir başarı değeri taşımıyor. Gözlemlerim bana şunu öğretti, bu ülkede kutsallaştırılan her şeyde, kafesleme söz konusu! Çok çalıştırılıp az para verilen bütün görevler kutsallaştırılır. Evlenip çocuk yapanlar bunu başarı sayıyorsa o başarının kitabını yazsınlar bakalım kim okuyor? Yüz büyük Türk yalanından biri bu. Annelik kariyer değil. Ev kadınlığı hiç değil.

Kadınların mutluluk anlayışı ile erkeklerinki arasında nasıl farklar var?
Erkekler başarıyı iş hayatına, mutluluğu özel hayata ait bir kavram olarak görüyor. Bence bu doğru bir beklenti. Böylece iş hayatında mutsuz olsa da kendini sorgulamıyor, sabote etmiyor. Çoğu kadın ise özel hayatını başarı alanı, iş hayatını mutluluk alanı olarak tanımlıyor. Beklentilerini hatalı yapılandırıyor. Özel hayat gibi değişken, duygulara dayalı, yapısı itibariyle kırılgan, istikrarlı olması zor bir alanı ‘başarı alanı’ olarak görünce de enerjisini boşa harcıyor.  Histerikleşiyor. Kadınlar şunu bilmeli, özel hayat başarı alanı değildir. Aristo’nun ne kadar başarılı filozof olduğuna karısına sorarak karar verilmiyor. Erkekler için resim net. Olimpiyatta yüz metre rekoru kırmış adam başarılıdır, skor tabelasıdır belirleyici olan, gidip onun sevgilisine sorarak madalya verilmez. İlişki notu değil iş notu başarıyı belirler.

Erkek çalışıp geldiğinde ev işi yapması opsiyonel, kadın için zorunlulukken bunu nasıl aşacağız?
Rol dağılımını yeniden düşünerek. Birincisi geleneksel ikincisi modern iki davranış seti var. Bizdeki sorun geçiş döneminde olmamız. Şu anda ‘kimin gücü kime yeterse’ diye bir rol dağılımı söz konusu. Bence modern kalıplarla hareket edildiğinde kadının erkeğe bağımlılığı da ortadan kalkacak. Bu toplum için de gerekli. Kariyer yapan kadın suçluluk duymamalı. Araştırmalar gösteriyor ki, kariyer yapan kadınların çocukları, ev kadınlarının yetiştirdiği  çocuklardan daha gelişmiş ve başarılı. Ev kadınlarının çoğu mide merkezli. Bizim mide değil beyin merkezli annelere ihtiyacımız var. Kadın hakları savunucularına “kadınların önündeki dış engeller kadar, kadınların zihnindeki iç engeller üzerine de çalışmalısınız” diyorum. Kadınların kariyer merkezli olması dünyayı daha iyi bir yer yapar. Erkeklerin otoriter, vahşi başarı kültürünü de yumuşatır. Kadınlar kariyer dünyasının Vernel’idir!

Başarıda çalışarak belli bir yere geliniyor. Aşkı da çalışmak gerekiyor mu?
Aşkta da kariyerde de doğal uyum teorisine inanıyorum. Çifterin birbirini tavlamaya çalışmasına karşıyım. Birkaç görüşmeden sonra doğal uyum varsa o ilişkiye zaman, enerji ve odak katabilirsiniz. Aşkta da, kariyerde de insanlar yapılarıyla, yatkınlıklarıyla uyumlu olmayan seçimler yaptığında ‘ikna etmek’ zorunda. İkna varsa orada yapay bir şey vardır. Kariyere mi, aşka mı yatkın olduğunuz da genetik faktörlerle açıklanabilir. Atatürk gibi biriyseniz kadınların dünyasında iz bırakmak isteseniz de hayatınızı bunun üzerine kurmazsınız. Tarihe geçtiyseniz dünyanızın ağırlık merkezinde aşk küçülmeye başlıyor. Aşk sıradan insanın kahramanlığıdır. Başarı büyük insanların aşkıdır.  Başarıda daha büyük bedeller ve daha büyük ödüller var! Aşk büyük başarı getirmiyor ama büyük başarı aşkı getiriyor. Başarılı olduğunuzda görünürlüğünüz arttığı için benzer ruhlu insanlar gelip sizi buluyor. Bir de yakışıklı doğmamış erkeğin, güzel kadınlara ulaşmak için son şansı başarısıdır. Başarı zeki olan ama yakışıklı doğmayan erkekler için bir fırsat eşitliği! 20’li yaşlarda doğuştan yakışıklı erkekler, 40’lı yaşlarda en başarılı erkekler popülerdir. Cem Yılmaz, Okan Bayülgen kestane satıcısı olsa kim yüzlerine bakardı?

Çalışmak derken üzerine düşünmek, entelektüel anlamda zenginleşmeyi kastettim. İnsanlar anne-babalarının ilişkisini örnek alarak ilerlediklerinde kısır kalabiliyorlar.
Hem aşkta hem kariyerde iki yol var. Birincisi daha önceki formatları olduğu gibi kullananlar bir de daha özgün yazılımcılar. Kendi özgün başarı ve aşk algoritmasını yazanlar. Bu kişiler aşkı üniversite gibi!

Sizin yaşamınızda nasıl evrildi bu? 
Benim kendi başarı algoritmam var. Bunu bilerek geliştirdim ama bir aşk algoritmam olduğunu bilmiyordum. Bir doğum günümde o zamanki kız arkadaşım “Yeni Başlayanlar için Mümin Sekman ile Aşk Kılavuzu” diye bir kitapçık koydu önüme! Doktora tezini yazıyor sanıyordum, arada bunu yazmış! Oryantasyon eğitim programı gibiydi… “Birçok konuda AB gibi kriterlerin, aşk standartların var” dedi! Okurken hakikaten çok özel şeyler öğrenmiştim. Özel bir doğum günü hediyesi arayan her sevgiliye tavsiye ediyorum.

Sonuç olarak başarı mı, aşk mı? Sizin seçiminiz?
Sonuçta dünyada cevabını aradığımız tek soru; şu hayatı nasıl yaşamalı? En büyük müfredat bu. Sınırlı miktarda enerjimiz, sınırlı miktarda odağımız, sınırlı miktarda zamanımız var. Madencinin kafasındaki ışığı düşünün, ışık nereye odaklanırsa orası aydınlanıyor, gerisi karanlıkta kalıyor. Bilincin ışığı, aklımızın odağı sınırlı. TÜİK rakamlarına göre 75 yaşına kadar yaşıyoruz. 47 milyon dakikamızı aşka mı, kariyere mi adamalıyız? Yüzde 75’ini kariyere, yüzde 25’ini aşka mı? Doğru cevap bir değeri dayatma olur, neye inanıyorsanız o sizin için doğrudur. Benim derdim, insanların sonuçlarını bilerek seçim yapmaların sağlamak.

Peki hakikaten şu hayatı nasıl yaşamalı?
Bunun için Hayat Bilgesi kitap serisi hazırladım. Önce temel ayarlarımızı doğru yapmalıyız. Ben ilk 35 yılımı gerçekten tamamıyla kariyer odaklı yaşadım. Başarı ile aramda su sızdırmaz bir aşk vardı. Hedefim kitap ve konferanslarımla bir milyon insana başarı felsefemi anlatmaktı. 35 yaşıma geldiğimde bir milyona ulaştım, 38 yaşıma geldiğinde rakam iki milyonu geçmişti. Ömrümün ikinci yarısında ise daha mutluluk odaklıyım. Başarım mutluluğuma sponsorluk yapıyor. Değerlerimi, önceliklerimi, gündelik rutinlerimi buna göre  yapılandırdım. Evrensel bir ruhum vardı, şimdi onu yaşıyorum. 50 ülkeyi gezmek hedefim. Yılın yarısı yurt dışında yaşıyorum.

Başarı özgürleştirir!
Başarılı olduğunuzda onun ötesini de görmeye başlarsınız. Mesela ben özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu hayalimi gerçekleştirince anladım. Başarı benim için özgürleşme aracı. Başardıkça seçen, başarısızsan seçilen oluyorsun. Başarısızsan hep katlanmak zorunda kalacaksın, katlanırken kim olduğunu bilemezsin. Başarı bir kendini keşfetme aracı aynı zamanda! Başarı en güçlü toparlanma terapisi, insanın dağılan parçalarını bir araya toplayan  mıknatıs! İnsanı kendine getiriyor.

Kaynak: Pozitif Dergisi’nde yayınlanmıştır. 

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

KİGEM VE MÜMİN SEKMAN BAŞARI EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR!

mümin sekman eğitimleri, mümin sekman, Manşet, başarı eğitmeni

Kendini geliştirmeyle profesyonelce ilgilenenler için
Mümin Sekman yönetiminde eğitmenlik eğitimi başlıyor. Kimler, nasıl lisanslı başarı eğitmeni olabilir? Ayrıntılar için tıklayın…

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Kapalı akıllılar, gelişim odaklılar ve başarı merkezliler!

Mümin Sekman makaleleri, mümin sekman, Manşet
Mümin Sekman

Etrafıma bakınca üç tür(k)lü insan görüyorum:

1-Kapalı akıllı insanlar
2-Gelişim odaklı insanlar
3-Başarı odaklı insanlar

Bu üç zihniyet yapısını kısaca özetlemek isterim.

1-Kapalı akıllılar, yeni şeyler öğrenmeye dirençli kesimlerdir. Azgelişmiş olan ve gelişmeye kapalı olan bu kitle; rutinler, gelenekler ve yerleşik kalıpların tekrarı üzerine kurulu bir hayat yaşar. Değişime, yeniliğe ve öğrenmeye dirençlidirler. Gelecekten çok geçmiş odaklı olurlar. Gelişime uyum sağlamak için sürekli yeni şeyler öğrenmek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Belgesel yerine dizi, fikir kitabı yerine roman, gerçekler yerine hayalleri severler. Gurur duyacakları kişisel kabiliyetleri olamadığı için, seçmedikleri kimlikler üzerinden övünürler. “Sabit zihniyetli” insanlardır. 20 yıl sonra görseniz, aynı şeyleri anlatırlar. Gelişim karşıtı tutumlarını, “özünü korumak” argümanıyla savunurlar. Düşünmeyi hiç sevmediklerinden, bütün fikirleri “kulaktan dolma” sözlerin kombinasyonundan ibarettir. Hemen her toplumda en kalabalık kesim bunlardır.

2- Gelişim odaklılar ise, farklı deneyimlere yatkın, beyin hücreleri yerinde duramayan, kalıplarını yenilemeyi seven, açık akıllı insanlardır. Kapalı akıllıların beyni göl gibidir, gelişim odaklılarınki ise akışkan bir akarsuya benzer. Merak duyguları, yenilik istekleri ve öğrenme iştahları yüksektir. Sürekli daha farklı ve daha iyinin arayışındadırlar. Monotonluktan, rutinlerden, tekrarlı basit işlerden hiç hoşlanmazlar. Kapalı akıllıların cenneti, gelişim odaklıların cehennemidir:) Tabi tersi de doğru. Gelişim odaklıların çoğu vadilerin ve yamaçların keşfedilmeye değer güzel yerlerini arar. Gelişim odaklılar ikiye ayrılır; sürekli farklı deneyim arayışındaki yatay gelişim odaklılar ve gelecekte olmak istediği yere göre gelişen dikey gelişim odaklılar.Gelişim odaklıların çoğu yatay gelişim odaklıdır. Çok azı ise “dikey gelişim” yani, “başarı” odaklıdır. Dikeyler, zeka ve çabalarına göre, zaman içinde başarı odaklı zihniyete geçerler.

3- Başarı odaklılar; varoluşunu skor tabelasına dayandıran, hem kendi hem başkalarıyla yarışmayı seven, mücadeleci ve rekabetçi, sonuç odaklı, sosyal statüye ve karşılaştırmalı üstünlüklere önem veren insanlardır. ‘Alanında en iyi olmak’ üzerine kurulu bir dünyaları vardır. Bunlar için başarı geçici bir mecburiyet değil, yaşam biçimidir. Başarı merkezliler gelecek odaklıdır. İlerlemeyi niyetler ve faliyetlerler üzerinden değil sonuçlarla ölçerler. Mümkün olanın en iyisini görecek kadar idealist, mevcut zemini çok iyi tarayacak kadar gerçekçi bir bakışları vardır. Gelişmek için gelişmezler, profesyonel amaçlarına göre kendilerini geliştirirler.

Gelişim odaklılar ile başarı odaklıların en büyük farkı nedir? Gelişim odaklılar, kendini geliştirmeyi araç değil amaç olarak görürler. Bir gün yoğa kursuna giderler, diğer gün resim kursuna. “Kendine bir şey katan” her etkinliği denerler ama kafalarında büyük ve berrak bir başarı vizyonu yoktur. Tek bir amaca göre gelişmeyi çok önemsemez ve “daraltıcı” bulurlar. Başarı odaklılar için, gelişmek amaç değil araçtır. Kendilerini geliştirerek net bir başarı noktasına ulaşmak isterler. gelişimden anladıkları, bir işte en iyi olmak ve o işi en iyi şekilde yapabilmek için gerekli bilgi, beceri, tutum setini kazanmaktır.

Bir insanın gelecekte hangi ligde olacağını bu üç paradigmadan hangisinin baskın olduğundan anlayabilirsiniz. Mesela orta sınıflar genellikle gelişim odaklıdır. Gelişim odaklılar genellikle orta sınıfta kalır. Beynimizdeki baskın paradigma nerede olacağımız kadar nerede kalacağımızı da gösterir. Peki bu düşünme biçimlerine mahkum muyuz? Birinden diğerine geçmek mümkün ama kolay değil. Çünkü her mentalite kendini besler. her zihniyet, kendini doğrulayan verilere odaklanır ve onu güçlendiren gerçekleri süzer. Bu nedenle zihniyetler arası geçiş mümkündür ama kolay değildir.

İlk adım? En hızlı, kolar ve erişilebilir yol o zihniyetteki insanların kitaplarını okumaktır. Kitaplar insanların zihin haritalarını kapsamlı ve sistemli bir şekilde ortaya koyar. Onun gibi olmadan, onun gözünden dünyaya bakmanın yolu, kitap okumaktır.

Mümin Sekman

Kaynak: www.medium.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER11 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND