KİGEM HAKKINDA

Acelesi olanlar için “yönetici özeti”ne buyrun:

 • Kigem Türkçedeki ilk kişisel gelişim sitesidir.
 • Yazar Mümin Sekman tarafından kurulmuştur.
 • 19 Haziran 2000’de açıldı ve 21 yıldır yayında.
 • 2021 itibariyle online eğitim sitesine dönüştü.
 • Yeni, yararlı ve yaratıcı eğitimler tasarlıyor.
 • Başarı ve gelişim eğitimlerinde uzman bir kurum.
 • Eğitimlerde Kigem Akademi ile birlikte çalışıyor.

 

Yeni başlayanlar için, kigem.com hakkında her şey. 

Kigem.com ‘Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından kurulmuştur. Kigem Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. 19 Haziran 2000 yılında yayın hayatına başlayan site, 21 yıldır aktif ve kesintisiz bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

“Kişisel gelişim merkezi”, “kişisel gelişim uzmanı” gibi bugün “kategori adı” olarak kullanılan kavramlar ilk defa Mümin Sekman tarafından geliştirilip Kigem üzerinden topluma sunulmuştur. Zamanla ülke çapında yaygınlaşıp jenerik ifadeye dönüşmüş ve bugün kategorinin ortak dili ve kültürel standardı haline gelmiştir.

Kigem “ilk”ler kadar “en”lerin de kurumudur. Kurulduğundan beri toplam ziyaretçi sayına göre, en yüksek trafik alan gelişim sitelerinden biri olmuştur.

Kigem.com Türkiye’de kitlesel anlamda Beyin Haftası kutlamalarının başlatılmasına öncülük etmiştir.  Beyin Haftası kutlamalarını akademik ortamdan çıkarıp geniş kitlelere sunan ilk sitedir.

Kigem kendini geliştirmek isteyenler için bir kültür merkezidir. Kendini geliştirmeyle ilgili her şeyi tek bir kaynaktan sunmak için yola çıkmıştır. Doğru, derin ve güvenilir bilgiyi seçmek, süzmek ve sunmak için özen gösterir.

Baş+Arı: “Baş” olmak için, “arı” gibi çalışmak gerek! 

Kigem bir baş+arı kovanıdır. Maskotu da bal arısıdır. Haylaz eşek arılarını sevmez, insanlığa yaralı şeyler üreten bal arılarını onurlandırır.

Bir Emily Dickinson şiiri Kigem.com milli marşıdır: 

“Bir yonca, bir de arı yeter bir çayır yapmaya,

Bir arı, bir yonca,

Bir de hayaller.

Sadece hayal de yeter,

Arılar azsa eğer.”

Kigemciler “baş” olmak için “arı” gibi çalışan insanlardır. Kigem de hayallerinin peşinde koşma cesareti olan insanların kariyer kovanıdır. Baş +Arı arayışçıları için, polen kaynaklarını göstermekte ve petek şablonları sunmaktadır.

Kigem öğrenmek, gelişmek ve büyümek için doğanların kovanıdır. Bu insanların kendisi gibi insanlarla tanışmasını sağlayacak bir ekosistem oluşturmayı da amaçlar. Gelişim odaklı bireyler kadar, insanı geliştirmeye değer veren kurumları da önemsiyoruz.

2021 yılında online eğitim ve gelişim sitesine dönüştü. 

Kigem alanla ilgili kaliteli makaleleri sunarak yayın hayatına başladı. 2021 yılında geçmişten gelen entelektüel mirasını geleceğe dönük yeni bir vizyonla birleştirdi. İnsanlara benzersiz bir bireysel gelişim deneyimi yaşatmak için kendini yeniden yapılandırdı.

Kigem, 2021 yılı itibariyle online eğitim sitesine dönüştü. Artık offline ve online seminerler (webinar), WhatsApp gelişim grupları, birebir kariyer danışmanlıkları, eğitmen eğitimi gibi daha derin ve kapsamlı “geliştirici deneyimler” sunuyoruz. Yeni, yararlı ve yapılmamış şeyleri teker teker uygulayacağız.

Kendi en iyi versiyonunu bulmak, kendi ayakları üzerinde durmak, kendi kanatlarıyla uçmak isteyenler için çalışıyoruz. İç dünyasındaki potansiyeli dış dünyada performansa dönüştürmeyi isteyenlere en ileri araçları sunmak için varız. Sistematik bir şekilde kişisel gelişim ve sosyal başarı destek sistemleri geliştiriyoruz.

Kalıcı ve derin düzeyde dönüştürücü deneyim tasarımı üzerine çalışıyoruz.

Hayat felsefemizi Dr Feldenkrais’in şu sözü özetliyor:

“Amacımız; imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zarif ve zevkli yapmanın yollarını bulmak.”

Eğer gelişim odaklı ve başarı merkezli biriyseniz, sizin yeriniz bizim yanımız. 

Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz başarı felsefesini açıklarken, “parçası olmak istediğin şeyi yarat” diyordu. Kigem sitesini tasarlarken bu felsefeden yola çıktık.

Birlikte gelişebileceğimiz, benzer kafa yapısına ve mantık kalitesine sahip insanlardan oluşan, “parçası olmak istediğimiz” bir topluluk oluşturmak istedik.

İçine doğacağımız toplumu biz seçemeyiz ama o toplum içindeki bize benzer insanlarla bir topluluk kurmayı seçebiliriz. Biz de bu ülkenin gelişim odaklı ve başarı merkezli insanlarını bir araya toplayacağız.

Sürekli öğrenen, profesyonelce gelişen, akıllı insanlarla sosyalleşen, ilerleme ve başarı odaklı bir grup hayal edin. Birbirimizi iyileştireceğiz, birbirimizi geliştireceğiz, birlikte büyüyeceğiz.

Bireysel gelişim, “bireysel” olmak zorunda değil!
Birimiz hepimizi, hepimiz birimizi geliştireceğiz!

 • Eğer başka insanları geliştirecek bir uzmanlığınız varsa, uzman eğitmenlerimiz arasına katılabilirsiniz.
 • Eğer sadece kendinizi geliştirmek istiyorsanız; eğitim, danışmanlık veya gelişim grubu gibi etkinliklerden size uyan birine katılabilirsiniz.
 • Eğer harika makaleler yazabilecek eğitim, deneyim ve yeteneğe sahipseniz, yazılarınızı yayımlanarak geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabiliriz.
 • Eğer ekibini, çalışanlarını veya iş arkadaşlarını geliştirmek isteyen biriyseniz, iş hayatında başarı üzerine kurumsal eğitimler alabilirsiniz.
 • Eğer özellikle çocuklarını geliştirmek için ilgilenen bir anne babaysanız, öğrendiklerinizi uygulayarak onlarla paylaşabilirsiniz.
 • Eğer sadece makaleleri okumak için geliyorsanız, daha çok insanı geliştirmek için ilgili dostlarınızı makalelerden haberdar edebilirsiniz.
 • Etkinliklerden haberdar olmak ve asgari teması korumak için, eposta listemize üye olabilir ya da sosyal medyadan takip edebilirsiniz.
 • Birbirimiz için bir şeyler yapmasak da, benzer değerlere sahip insanlar olarak, sırf var olduğunuzu bilmek bize yetiyor.

Kigem.com sitesinin organizasyonlarını Kigem Akademi LTD yapmaktadır.

Kigem Akademi, gelişim eğitimlerine odaklanmış bir eğitim kurumudur.

Kigem Akademi, Mümin Sekman’ın seminerlerinin tek temsilcisidir. 

Kigem Akademi başarı eğitmeni yetiştirmek için programlar açmaktadır.

Kigem Akademi mesajlarınız için iletişim formunu kullanabilirsiniz.