Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Her Şey Seninle Başlar 1.200.000 baskıya ulaşarak Türkiye rekoru kırdı!

“Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!” sloganıyla çıkan ve okurunu “kişisel kurtuluş savaşınızı başlatmaya” çağıran Her Şey Seninle Başlar, yeni baskısıyla kendi rekorunu da kırarak, 8 yılda 1.000.000 okura ulaştı. “Çaresizsen, çare sensin!” felsefesinin bayrak kitabı hakkında detaylar bir tık ötede!

türkiye rekoru, mümin sekman oku, mümin sekman kitapları, mümin sekman, kendini geliştirme, her şey seninle başlar sözleri, her şey seninle başlar mümin sekman pdf, her şey seninle başlar ana fikri, her şey seninle başlar )+, başarı kitabı

“HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR” HAKKINDA HER ŞEY!

TÜRKİYENİN “EN BAŞARILI BAŞARI KİTABI” 10 YILDA 1 MİLYON YÜZ BİN OKURA ULAŞARAK TÜRÜNDE TÜRKİYE REKORU KIRDI!

Kapak tasarım: Emrah Yücel.

Yayın tarihi: 16 Kasım 2005

İlk baskı: 100.000 adet.

10 yılda ulaştığı toplam  baskı sayısı: 1.100.000 adet.  

ÖZET BİLGİ:

“Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!” sloganıyla çıkan Her Şey Seninle Başlar, 10 yılda 1.100.000 baskıya ulaşarak Türkiye’nin “en başarılı başarı kitabı” oldu…

Yüzbinlerce okurunu geliştirdikten sonra, kitap kendini de geliştirmeye başladı. bir  milyon yüz bininci baskıda kitabın içi tamamen yenilendi. Örnekler, öyküler ve önerilerin sayısı artırıldı. Sayfa sayısı %50 oranında arttı! Yenilenmiş baskı, 5 Nisan 2013’te kitapçılara dağıtılmaya başlandı. 

BAŞARIYI ÖĞRETEN KİTABIN BAŞARISI

Her Şey Seninle Başlar, bir sosyal başarı kitabı..

İçinde yerel ve evrensel örneklerle, başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmanın nasıl öğrenilebileceği anlatılıyor.

Kitabın temelindeki soru şu: Neden başarısız oluyoruz? Çaresizlik psikolojisini nasıl yenebiliriz? Başarılı olmayı nasıl öğrenebiliriz? Başarılı insanların bildiği diğer insanların bilmediği nedir?

“Başarıyı öğreten kitap” olarak çıktığı yolda kitabın kendi başarı öyküsü de oluştu.

İlk baskısı 100.000 adet yapılan kitap 2 yılda 500.000 okura ulaştı. Okurların tavsiyeleri kitabı büyüttükçe büyüttü. 10 yıl  içinde 1.1000.000 adet baskı yaparak Türkiye rekorunu kırdı.  Bu sonuçla “en başarılı başarı kitabı” unvanını hak etmiş oldu. 

Her şey seninle başlar, sadece kendini geliştirme alanında değil, felsefe, eğitim ve psikoloji kategorilerinde de en çok baskı yapan kitap oldu.

Kitabın ulaştığı bu başarı, içindeki başarıyla ilgili fikirlerin gücünün bir kanıtı kabul ediliyor.

YOLDA KARŞILAŞTIĞINIZ HER YÜZ KİŞİDEN BİRİ HŞSB OKURU!

Her Şey Seninle Başlar, birçok insanın iç dünyasındaki ortak bağlantı noktası. 

Öyle ki, Türkiye’de yaşayan her 100 kişiden  1’i bu kitabın okuru. 

Büyük bir şehirde herhangi bir caddede yürürken karşılaştığınız her yüz kişiden biri bu kitabın okuru.  

Her Şey Seninle Başlar, Türkiye’nin “A milli başarı kitabı.” Bir milyon ailenin kütüphanesinde bu kitap bulunuyor ve ailenin tüm üyelerine ulaşabiliyor. 

KİTABIN ÇIKIŞ NOKTASI NEYDİ?

Mümin Sekman kitabın çıkış noktasını şöyle özetliyor:

“Bu kitap üniversite öğrencisiyken kurduğum bir hayalden doğdu. Başarılı olmak için bilinmesi gereken, en kritik bilgileri, bir kitapta anlatmak ve o kitabı olabildiğince çok sayıda insana ulaştırmak istiyordum.

Bu düşünceyi geliştirirken, bana Konfüçyüs’ün bir sözü ilham verdi. “Bir insana gerçekten yardım etmek istiyorsanız ona balık vermek yerine balık tutmayı öğretin. Balık vererek bir öğün, balık tutmayı öğreterek bir ömür karnını doyurabilirsiniz.”

Bu kitap balık tutmayı öğretiyor. Okul hayatında ve hayat okulunda başarıyı öğretiyor. Etiketine bakılmadan alınabilsin diye, ekonomik bir fiyat koyduk. 

Başarılı insanların inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatıyorum. Bir tür entellektüel Robin Hoodluk yapıyorum.

Bu tür kitaplar, başarı bilgisine ulaşmada fırsat eşitliği sağlıyor. Bütün amacım Türkiyede metrekareye düşen başarılı insan sayısını artırmak.”

ÖNÜNDEKİ BİR ENGELİ AŞAMAMAKTAN DOLAYI ÖZGÜVENİ “SERVİS DIŞI” OLMUŞ BİR GENCE VERİLECEK EN İYİ HEDİYE!

Her Şey Seninle Başlar’ı kimler neden okuyor?

Kitabın özgüven ve bir daha deneme cesaretini kaybetmiş insanlar üzerinde mutlak bir etkisinin olduğu görülmektedir.

Özellikle daha önce üniversite sınavına girmiş ama kaybetmiş öğrencilerde ve iş aramaktan yılmış gençler üzerinde “yeniden harekete geçirici” etkisinin olduğu göze çarpmaktadır. 

Kitap “iç ve dış engelleri aşma bilimi” temelinde yazıldığı için, zorlu mücadeleler sonucu başarılı olan insanların baş ucu kitabı oldu.

Başarılı olanların kendini bulduğu, başarılı olmak isteyenlerin metot ve motivasyon alabildiği bir kaynak oldu. Başarılı bir hayatın başlangıç noktası, Her Şey Seninle Başlar! 

Okurlar tarafından özgüvenin zayıfladığı ve kariyer konusunda kafa karışıklığı yaşandığı anlarda okuduğunda mücadele azmini yükselten bir kitap olarak tanımlandı.

“PSİKOLOJİK RED BULL GİBİ KİTAP!”

Her Şey Seninle Başlar, pek çok okuru tarafından “psikolojik enerji içeceği” olarak tanımlanıyor.

Başarı motivasyonunu kaybetmiş, engeller karşısında kolayca vazgeçen, geçmişte yaşadığı başarısızlıklardan dolayı deneme cesaretini kaybetmiş, yaşam yorgunları için için baş ucu kitabı kabul ediliyor.

Kitap sadece bireysel motivasyon yaratmakla kalmayıp, Türkiye’de pozitif başarı kültürünü savunanların da sesi oldu. “Başarılı olmak öğrenilebilir” düşüncesini temelaldığı için, sistemli ve metotlu başarıyı iyi anlatabildiği için okurların beğenisini kazandı. 

Çevresindeki insanları olumlu yönde değiştirmek isteyenlerin anlatmak istediklerini en iyi şekilde özetlemesi nedeniyle, çok sayıda insan okumakla kalmadı, bir çok tanıdığına hediye etti.

Başarılı yoluna yeni çıkmış birine verilecek en güzel hediye olduğu düşünülüyor.

KARAMAN İLİNDEKİ İLGİNÇ BAŞARI DENEMESİ!

Karaman ilindeki BİFA bisküvileri 2006-2007 öğretim yılında şehrin insan kaynağının kalitesini artırmak ve kişisel gelişime dayalı kentsel kalkınma sağlamak projesiyle 5000 adet Her Şey Seninle Başlar kitabını üniversiteye hazırlanan öğrencilere dağıttı. Hediye ettikleri öğrencilerden tek istekleri, sınavda başarılı olmak için ellerinden geleni yapma sözüydü…

Kitabı okuyan bir öğretmenin, şirket sahibi Necati Babaoğluna kitabı tavsiyesiyle başlayan bir süreçti bu. Öğreten Hilmi Erdoğdu ve birkaç arkadaşı mesai saatleri dışında bile bu proje için çalıştılar. Öğrencilerden gelen yoğun istek üzerine, ikinci, üçüncü, beşinci derken toplam 25.000 adet kitap BİFA tarafından satın alınarak ilde dağıtıldı.

Bu arada Karaman ilinin merkez nüfusu 100.000 kişiliktir! Bu nedenle kitap neredeyse her eve girdi. Her Şey Seninle Başlar bilgisi, tüm kentin ortak bilinçaltına işlemiş oldu.

BİFA’nın kapsamlı sosyal sorumluluk çabasını öğrenen Mümin Sekman da Karaman’a gidip öğrenciler ve veliler için ücretsiz birkaç başarı semineri verdi. Hedef bu idealist projeye destek vermekti. Kitapları alan, seminerlere katılan öğrenciler öğretmenlerine ve BİFA’ya sınavda başarı sözü verdiler.

Sonuç ne mi oldu?

2005-2006 döneminde Karaman ÖSS’de başarılı iller sıralamasında 28. sıradaydı ve en iyi derecesi Türkiye 31.liğiydi. Bu projenin başlamasından sonra 2006-2007 ÖSS sonuçlarına göre: Karaman ÖSS’de barajı geçenlerin/sınavı kazananların yüzdesine göre Türkiyedeki iller sıralamasında 4. oldu. Yani üniversiteye en çok öğrenci gönderen 4. il.

Daha önceki yıla göre 24 basamak yükseldi!

Karaman ayrıca öss de eşit ağırlıklı puan türüne göre Türkiye 2.sini, sözel ağırlıklı puan türünde Türkiye 3üncüsünü, sayısal ağırlıklı puan türünde Türkiye 5.sini çıkardı.

Birkaç idealist adam, bir şehrin kaderini değiştirdi. Hedef koydular, zaman ayırdılar, çaba gösterdiler, birbirilerini motive ettiler ve herşeyden önemlisi sonuç aldılar, skor tabelasında tepeye yükseldiler.

Ders aynı: Her şey bir insanla başlar, diğer insanların katılımıyla büyür, sonuç alınmasıyla başarıya ulaşır.

ALİ SAMİ YEN’DE 14.500 KİŞİ AYNI ANDA ONU “HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR” OKUDU.

Bir grup genç tarafından Türkiye’de kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Düşün Taşın Derneğinin organizasyonunda,13 haziran 2010’da binlerce kitapsever Ali Sami Yen stadında bir araya gelip, “dünyanın en geniş katılımlı kitap okuma etkinliğini” gerçekleştirmeye çalıştı.

Yaz sıcağına rağmen 14.517 kişi etkinliğe katıldı ama bu sayı dünya rekoruna yeterli olmadı. Eğer 923 kişi daha olsaydı,Guinness’in “en kalabalık kitap okuma rekoru” kırılmış olacaktı…

Etkinlikte 14.517 kişi beş dakika boyunca, aynı anda “Her şey Seninle Başlar”ı okudu.

Milli Eğitim bakanı Nimet Çubukçu ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katıldığı etkinliği, TRT haber ve NTV canlı olarak yayınladı.

TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI 81 GENCİ “HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR” SEMİNERİ ALDI.

Cumhurbaşkanlığının organizasyonuyla  “81 İlden 81 Yıldız” projesi kapsamında seçilen Türkiye’nin en başarılı gençleri 18 mart 2010 da, Çankaya Köşkü’nde bir araya getirildi.

Cumhurbaşkanlığı bu gençlere başarı semineri vermesi için Mümin Sekman’ı davet etti.

Seçilen gençlerin tanıtımı ve projenin “manevi annesi” Hayrünisa Gül’ün açılış konuşmasından sonra, davetliler ve genç yıldızlar topluluğuna Sekman “Her Şey Seninle Başlar” konulu bir başarı seminer verdi.

KARDELENLER 2006’YA BU KİTAPLA GİRDİ!

Kitabın sosyal sorumluluk yönü de unutulmadı. Mümin Sekman ve Alfa yayınları tarafından 5000 adet kitabı Turkcell’in okuttuğu Kardelenler’e armağan etti.

Kitap 2006 yılbaşında öğrencilere hediye olarak Turkcell tarafından gönderildi. Ayrıca Toplum Gönüllüleri Vakfı üyesi gençlere 1000 adet kitap armağan edildi. 

ÇOK SAYIDA ŞİRKET ÇALIŞANLARINA BU KİTABI HEDİYE ETTİ.

“Kurumsal gelişimin temeli kişisel gelişimdir” diyen çok sayıda şirket, çalışanlarına kitabı hediye etti. 

Çok sayıda insan kaynakları uzmanı ve işadamı, kritik görevlerdeki yüksek performanslı çalışanlarının bu kitabı okumasını sağladı.

Çalışanlarının bireysel motivasyonunun kurumsal motivasyonu artırdığını gören, çalışanlarının başarı hırsını artırmak isteyen çok sayıda kurum çalışanlarına kitabı hediye etti.

Yeni yılda ve çalışanların doğum gününde, müşterilere hediye edilecek ürünler seçilirken en çok tercih edilen kitaplardan biri Her Şey Seninle Başlar oldu.

DEVLET KURUMLARI DA ÇALIŞANLARINA HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR SEMİNERİ ALDIRDI

Mümin Sekman F16’ların yapıldığı TAİ çalışanlarına, savunma sanayinin öncü kuruluşu Roketsan’a, Olimpiyat milli takımına, Kızlılay çalışanlarına, Polis MYO öğrencilerine, Hava Harp Okulu öğrencilerine, Ceza ve Tevkif Evleri MYO ve aralarında generallerin de bulunduğu 500’den fazla Kara Kuvvetleri Komutanlığı kurmay subayına Her Şey Seninle Başlar semineri verdi.

KAPAĞINI HOLYWOOD’UN ÜNLÜ AFİŞ TASARIMCISI EMRAH YÜCEL YAPTI!

Kitabın kapak tasarımını Kill Bill, Frida gibi Oscar adayı filmlere yaptığı afişlerle adını duyuran Amerikan “Key-Art” ödülü sahibi Emrah Yücel yaptı. Emrah Yücel Türkiye’de, Vizontele Tuba ve GORA gibi filmlerin afişini yapmıştı. Fazla kitap kapağı yapmayan Emrah Yücel Türk yazarlardan Uğur Mumcu ve Sezen Aksu’nun kitaplarının kapağını yaptı.

YAYINLANMASINDAN 5 YIL SONRA BİLE ÇOK SATANLAR LİSTESİNDE!

2005 yılında yayınlanan Her şey seninle başlar, 2009 yılın aralık ayında 5 yıl aradan sonra D&R’ın “en çok satan ilk on”una tekrar girerek, uzun yıllar boyunca gücünü ve güncelliğini kaybetmediğini gösterdi.

32 YAŞINDAKİLERİN EN ÇOK SATIN ALDIĞI KİTAP OLDU!

Türkiye’nin en büyük online kitapçılarından olan Kitapyurdu.com, “Türkiye’de hangi yaş grubunun en çok hangi kitabı aldığını” açıkladı. Şirket verilerine göre, 32 yaşındakilerin en çok satın aldığı kitap Her Şey Seninle Başlar.

KİTABIN “ÇOCUKCA”SI DA ÇIKTI!

Kitabı beğenerek okuyan çok sayıda anne babanın ısrarlı isteği üzerine Mümin Sekman Her Şey Seninle Başlar’ın çocuk versiyonunu da hazırladı.

9+ yaş grubuna hitap eden kitap, ilk öğretim öğrencilerinin özgüvenini artırmayı ve başarıya bakış açılarını doğru yapılandırmayı amaçlıyor.

Kitapta başarı mesajları öyküler üzerinden verilirken, hem anne babaların yararlı bulduğu hem de çocukların ilgisini çekecek bir yaklaşım sergileniyor. Renkli basılan kitap, cıvıl cıvıl bir görünüme sahip.

Çocukların en sevdiği oyunculardan Sinem Kobal da kitapta anlatılanları stüdyoda çekilen özel fotoğraflarla “canlandırdı”…Böylece ilk kez bir oyuncu kitapta “rol” almış oldu.

KİTAPTAKİ ATATÜRKÜN BAŞARI ÖYKÜSÜ İNTERNETTE EN ÇOK İLETİLEN METİNLERDEN BİRİ OLDU.

Kitapta yer alan ve Atatürk’ün başarı öyküsünü daha önce hiç yapılmamış bir şekilde ele alan “Çaresizsen çare sensin” başlıklı öykü, internette en çok iletilen metinlerden biri oldu. Metnin klipleri bile yapıldı.

Bu metinde Atatürk’ün, hangi engellerden aştıktan sonra sonuç alabildiği, başarısızlık için çok haklı mazeretleri varken nasıl da başarılı olabildiği anlatılıyor.

ÇIKTIĞINDA HAKKINDA BİR YILDA 1.000’DEN FAZLA HABERE KONU OLDU.

Ajans Press’in “en gündemdekiler 2006” raporuna göre “hakkında en çok haber çıkan yazarlar 2006” sıralasında Mümin Sekman 1.104 haberle Türkiyedeki tüm yazarlar içerisinde 8. oldu.

KİŞİSEL PERFORMANSA DAYALI İŞLERLE UĞRAŞANLARIN “ŞARJ” KİTABI!

HŞSB, özellikle kişisel başarıya dayalı işler yapanların baş ucu kitabı oldu. Her denemede istediği sonucu alamasa da sürekli yeni seçenekleri zorlamayı gerektiren  mesleklerde çalışanların çok sevdiği, yararlandığı, bir kitap oldu.

Türkiye’de doğrudan pazarlama alanında çalışan en büyük şirketler çalışanlarına hem kitabı dağıttı hem de özel seminer aldırdı.

Eğer “ne olursa olsun, başarmaya mecbursun” noktasındaysanız, bu kitap sizin dilinizden anlayacak demektir.

ÇOK SAYIDA ÜNLÜNÜN BAŞUCU KİTABI OLDU!

Hülya Avşar’ ATV de yayınlanan “Hülya Avşar’la Sen Bilirsin” programında kitabı tavsiye etti:

“Her Şey Seninle Başlar diye bir kitabımız var. Yazarı Mümin Sekman. Diyeceksiniz ki, kitabın özelliği ne? Kitabın özelliği şu. Bunu okuduğunuz zaman kendinizi o kadar farklı yerlerde hissediyorsunuz ki. Hayata bakış açınız o kadar değişiyor ki. O yüzden de bu tür kitapların okuması gerektiğine inanıyorum.Her şey seninle başlar. Yani diyorum ki, her gün, hayatta her gün, her sabah kalktığınızda her şeyin sizinle başladığını unutmayın lütfen. Hayata ümitle, huzurla, mutlulukla bakın ki, o enerji size doğru gelsin.”

DOĞUM GÜNÜNDE EL ÜSTÜNDE GEZDİRİLEN KİTAP!

Her şey seninle başlar, yayınlanma tarihi olan 16 kasımda elde gezdiriliyor. Böylece okurları, birbirini sokakta görebiliyor.

OKURLARINA “KİTAPLARA GİRECEK BİR İŞ BAŞARMA” ÇAĞRISI YAPAN KİTAP!

Mümin Sekman, Her Şey Seninle Başlar’ın sonunda okurlarını “kitaplarına girecek bir iş başarmaya” davet ediyor. Sekman “Ben başarılı insanları ve başarı kavramını inceleyip bu kitabı yazdım. Sen de bu kitabı okuyup, hayatına uygulayıp, büyük bir iş başar, senin başarını kitaplarımda yazayım. Bu benim için unur olacaktır” diyor.

Mümin Sekman yönetiminde hazırlanan “İnsan İsterse; Azmin Zaferi Öyküleri” kitabının her sayısında bir Her Şey Seninle Başlar okurunun başarı hikayesine yer verilmeye başlandı. İnsan İsterse 3’den itibaren başlayan bu uygulamada, ilk öykü olarak kitabı okuyarak üniversite sınavında derece yapan Ali Taşar’a yer verildi.

Kitap ile ilgili diğer gelişmeleri öğrenmek için: www.herseyseninlebaslar.com 

Kitapla ilgili küçük bir animasyon video izlemek istiyorsanız: 

http://www.youtube.com/watch?v=KdTHo2yxoBQ&feature=c4-overview&list=UUcfKXPhIJzA-gWtLFAUlLHg

{gallery}{video_gallery}

 

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Kapalı akıllılar, gelişim odaklılar ve başarı merkezliler!

Mümin Sekman makaleleri, mümin sekman, Manşet
Mümin Sekman

Etrafıma bakınca üç tür(k)lü insan görüyorum:

1-Kapalı akıllı insanlar
2-Gelişim odaklı insanlar
3-Başarı odaklı insanlar

Bu üç zihniyet yapısını kısaca özetlemek isterim.

1-Kapalı akıllılar, yeni şeyler öğrenmeye dirençli kesimlerdir. Azgelişmiş olan ve gelişmeye kapalı olan bu kitle; rutinler, gelenekler ve yerleşik kalıpların tekrarı üzerine kurulu bir hayat yaşar. Değişime, yeniliğe ve öğrenmeye dirençlidirler. Gelecekten çok geçmiş odaklı olurlar. Gelişime uyum sağlamak için sürekli yeni şeyler öğrenmek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Belgesel yerine dizi, fikir kitabı yerine roman, gerçekler yerine hayalleri severler. Gurur duyacakları kişisel kabiliyetleri olamadığı için, seçmedikleri kimlikler üzerinden övünürler. “Sabit zihniyetli” insanlardır. 20 yıl sonra görseniz, aynı şeyleri anlatırlar. Gelişim karşıtı tutumlarını, “özünü korumak” argümanıyla savunurlar. Düşünmeyi hiç sevmediklerinden, bütün fikirleri “kulaktan dolma” sözlerin kombinasyonundan ibarettir. Hemen her toplumda en kalabalık kesim bunlardır.

2- Gelişim odaklılar ise, farklı deneyimlere yatkın, beyin hücreleri yerinde duramayan, kalıplarını yenilemeyi seven, açık akıllı insanlardır. Kapalı akıllıların beyni göl gibidir, gelişim odaklılarınki ise akışkan bir akarsuya benzer. Merak duyguları, yenilik istekleri ve öğrenme iştahları yüksektir. Sürekli daha farklı ve daha iyinin arayışındadırlar. Monotonluktan, rutinlerden, tekrarlı basit işlerden hiç hoşlanmazlar. Kapalı akıllıların cenneti, gelişim odaklıların cehennemidir:) Tabi tersi de doğru. Gelişim odaklıların çoğu vadilerin ve yamaçların keşfedilmeye değer güzel yerlerini arar. Gelişim odaklılar ikiye ayrılır; sürekli farklı deneyim arayışındaki yatay gelişim odaklılar ve gelecekte olmak istediği yere göre gelişen dikey gelişim odaklılar.Gelişim odaklıların çoğu yatay gelişim odaklıdır. Çok azı ise “dikey gelişim” yani, “başarı” odaklıdır. Dikeyler, zeka ve çabalarına göre, zaman içinde başarı odaklı zihniyete geçerler.

3- Başarı odaklılar; varoluşunu skor tabelasına dayandıran, hem kendi hem başkalarıyla yarışmayı seven, mücadeleci ve rekabetçi, sonuç odaklı, sosyal statüye ve karşılaştırmalı üstünlüklere önem veren insanlardır. ‘Alanında en iyi olmak’ üzerine kurulu bir dünyaları vardır. Bunlar için başarı geçici bir mecburiyet değil, yaşam biçimidir. Başarı merkezliler gelecek odaklıdır. İlerlemeyi niyetler ve faliyetlerler üzerinden değil sonuçlarla ölçerler. Mümkün olanın en iyisini görecek kadar idealist, mevcut zemini çok iyi tarayacak kadar gerçekçi bir bakışları vardır. Gelişmek için gelişmezler, profesyonel amaçlarına göre kendilerini geliştirirler.

Gelişim odaklılar ile başarı odaklıların en büyük farkı nedir? Gelişim odaklılar, kendini geliştirmeyi araç değil amaç olarak görürler. Bir gün yoğa kursuna giderler, diğer gün resim kursuna. “Kendine bir şey katan” her etkinliği denerler ama kafalarında büyük ve berrak bir başarı vizyonu yoktur. Tek bir amaca göre gelişmeyi çok önemsemez ve “daraltıcı” bulurlar. Başarı odaklılar için, gelişmek amaç değil araçtır. Kendilerini geliştirerek net bir başarı noktasına ulaşmak isterler. gelişimden anladıkları, bir işte en iyi olmak ve o işi en iyi şekilde yapabilmek için gerekli bilgi, beceri, tutum setini kazanmaktır.

Bir insanın gelecekte hangi ligde olacağını bu üç paradigmadan hangisinin baskın olduğundan anlayabilirsiniz. Mesela orta sınıflar genellikle gelişim odaklıdır. Gelişim odaklılar genellikle orta sınıfta kalır. Beynimizdeki baskın paradigma nerede olacağımız kadar nerede kalacağımızı da gösterir. Peki bu düşünme biçimlerine mahkum muyuz? Birinden diğerine geçmek mümkün ama kolay değil. Çünkü her mentalite kendini besler. her zihniyet, kendini doğrulayan verilere odaklanır ve onu güçlendiren gerçekleri süzer. Bu nedenle zihniyetler arası geçiş mümkündür ama kolay değildir.

İlk adım? En hızlı, kolar ve erişilebilir yol o zihniyetteki insanların kitaplarını okumaktır. Kitaplar insanların zihin haritalarını kapsamlı ve sistemli bir şekilde ortaya koyar. Onun gibi olmadan, onun gözünden dünyaya bakmanın yolu, kitap okumaktır.

Mümin Sekman

Kaynak: www.medium.com

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman TEDx Konuşması Yayınlandı!

tedx, mümin sekman tedx konuşması, mümin sekman, Manşet, kişisel gelişim, her şey seninle başlar )+

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç yeni başarı hikayesi anlatıyor. TEDx İzmir’in organize ettiği konuşmayı, etkinliğe katılan 2500 kişi de dinlemişti. 

Youtube’daki 15 milyon takipçili TEDX TALKS global sayfasında yayınlanan konuşmanın sunumu şöyle yapılıyor. 

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor? | Mümin Sekman | TEDxIzmir

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha başarısız olur? Başarısız olmak öğrenilmiş midir, yoksa başa gelen bir talihsizlik midir? Sürekli ve sistematik başarısızlığın sırrı nedir? Beynimizdeki başarısızlık bilgisinden kurtulmak ve başarıyı en başından doğru bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Başarı hakkında bildiklerimiz ne kadar başarılı? 

Başarıya erişim imkanının demokratikleşmesi, yoğun bir mesleki rekabeti de beraberinde getirdi. Artık hepimizden başarı beklentisi artıyor. Başarı çağımızın yükselen değeri. Başarı araştırmaları yaygınlaşıyor. Beyin bilimlerindeki ilerleme, başarısızlık ve başarının doğasına dair bildiklerimizi derinleştirdi. 

20 yılı aşkın süredir başarı üzerine düşünen, başarı üzerine konuşan ve başarı kitapları yazan Mümin Sekman, bu konuşmasında şu soruya cevap arıyor: “Sürdürülebilir başarısızlık: Başarı hakkında bildiklerimiz bu kadar arttığı halde, neden insanların çoğu başarısız kalmaya devam ediyor? ”  

Başarı uzmanı ve yazar Mümin Sekman İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk alanında hiç kariyer yapmadı. Başarı araştırmalarına yöneldi. İnsanın hayat başarısı üzerine 21 yıl içinde 21 kitap yazdı. “Magnum Opus”u olan “Her Şey Seninle Başlar” kitabı, 1,200,000 baskıya ulaşarak türünde Türkiye rekoru kırdı. 

Sekman, Türkiye’de “kişisel gelişim uzmanı” titrini tanımlayan ve kullanan ilk insandır. Bir dönem “Çocuklar Duymasın” dizisinin de senaryo danışmanlığını yapmıştır. İlk kişisel gelişim portalı olan kigem.com‘un kurucusudur. 

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER2 hafta önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER7 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER8 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER8 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER8 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER8 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER8 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND