Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Başarı Bilimi: Her insan daha başarılı olmayı öğrenebilir!

Alternetifanne.com dan Çiğdem Sirkeci, Mümin Sekman’ın konsept danışmanlığında hazırlanan Başarı Bilimi hakkındaki görüşlerini yazdı. Başarı Bilimi’ni kim neden okumalı? Kitap neyi anlatıyor?

Alternetifanne.com dan Çiğdem Sirkeci, Mümin Sekman’ın konsept danışmanlığında hazırlanan Başarı Bilimi hakkındaki görüşlerini yazdı. Başarı Bilimi’ni kim neden okumalı? Kitap neyi anlatıyor? 

Mümin Sekman, Başarı Bilimi isimli kitabının önsözünde bina yapmanın, anayasa yapmanın, pazarlama yapmanın ve hatta kıyafet dikmenin bilimi varken neden başarının bilimi yok diye soruyor. Bu hayatta insanların kendileri ve çocukları için en çok istedikleri şeylerden biri başarı iken, bilim neden hiçbir şey yapmıyor, neden hiçbir üniversite başarı araştırmalarına kıymet vermiyor diye serzenişte bulunuyor.

Mümin Sekman, öğrencilik yıllarından itibaren kafasını kurcalayan sorular nedeniyle bir başarı doktrini geliştirmeye yönelmiş. Yazdığı kitaplarda bu konudaki fikirlerini okuyucularla paylaşmış. Başarı Bilimi isimli kitabının çıkış noktası ise başarı üzerine yapılmış bütün bilimsel araştırmaları toplu halde sunma arzusu olmuş. Bu noktada yaklaşık iki yıl boyunca bir ekiple birlikte bilimsel araştırmaları süzmüş ve özet hale getirmiş ve sonunda da Başarı Bilimi isimli kitap varlık bulmuş.

Kitapta sözü edilen bilimsel deneylerin bir kısmı bize yabancı değil. Ama kitabın özelliği bu deneyleri başlıklar altında gruplayarak kafamızda bir başarı sistematiği oluşturmamıza yardımcı olması.

Akılla istekler çatışırsa, kim kazanır?

Kitaptaki bölümlere göz atacak olursak Akılla istekler çatışırsa, kim kazanır” isimli ilkinde insanın hazzı erteleme konusundaki tutumu ele alınıyor. Bölümde bahsedilen deneylerde görüyoruz ki insanın bu konudaki başarısı anaokulu çağında bile anlaşılabiliyor; bu durum insan yedisinde neyse yetmişinde de odur atasözünü doğruluyor. Ancak Mümin Sekman, irade kasının geliştirilebileceği müjdesini vererek, kendinizi ve çocuklarınızı nasıl eğitebileceğinizi anlatıyor. Bir çocuğun öz denetimini geliştirmek için öğüt vermek yerine örnek olun diyor; elinizde televizyon kumandası varken çocuğunuza kitap oku demenizin bir faydası olmayacağını belirtiyor.

“En iyi halinize ulaşmaya kaç saat kaldı” isimli bölümde bir işin uzmanı olmak kaç saatinizi alır diye soruyor Sekman. Bir işin ustası olmanın doğuştan gelen genlere mi, alınan eğitime mi yoksa iş başında geçen süreye mi bağlı olduğu konusunda ipuçları araştırıyor. Keman virtüözleri üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre bu konudaki performansı belirleyen en önemli faktör bilinçli pratik yapmak. Meşhur 10000 saat kuralı da bu deneyden geliyor; önce iyi bir hedef belirlenecek, eyleme geçilecek ve çıta her gün yükseltilerek, bilimsel metotlarla ilerlenecek. Bir uzmandan kapsamlı geri bildirim alma gerekliliğinin de altı çiziliyor. Çok hızlı değişen günümüz dünyasında çok bilmenin değil hızlı öğrenebilmenin en önemli başarı becerisi olduğu belirtiliyor. Gündelik aktiviteler arasında performansı en çok etkileyenin uyku olduğu da bilimsel olarak doğrulanıyor. Çocuk eğitimi kitaplarında üstüne basa basa bahsi geçen bu konunun başarının sistematiği üzerine bir kitapta kendisine yer bulması uzmanların haklılığını ortaya koyuyor.

“Çocuğunu yanlış öven, dizini döver” başlıklı bölüm zekâyı mı övmeli, çabayı mı?” diye soruyor. Cevabını bilsek de çoğu zaman “çok çalışkansın” yerine “çok zekisin”sözcükleri dudaklarımızdan dökülüyor. Peki, bunun çocuğumuza nasıl bir etkisi oluyor dersiniz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki zekâsı övülen çocuk bu ünvanı kaybetmeme derdine düşüyor. Çabası övülen çocuksa, zor durumlarla, zor problemlerle boğuşmaktan, hata yapmaktan korkmuyor. Temelsiz övgü, çocukta kırılgan bir özgüven oluşumuna da neden oluyor. Çocuk, başarısızlığı geçici bir durum olarak değil bir kimlik olarak algılayıp hayatı kendine zehir edebiliyor. Yenilince yıkılıyor.

Sadece çocuğumuz için değil kendi gelişimimiz adına da yararlanabileceğimiz bu kaynak kitapta seçenek fazlalığının mutluluk mu mutsuzluk mu getirdiği, mahalle baskısından kurtulup özgün olmayı nasıl başaracağımız, kalıcı mutluluk, başarının hangi durumda mutluluk getireceği, hayatlarımızda başarı momentini nasıl yaratacağımız konusunda son derece ilginç araştırmalar ve faydalı bilgiler buluyoruz.

Mümin Sekman’ın araştırma araştırmacıları olarak tanımladığı Günter Soydanbay ve Bahar Eriş ile birlikte hazırladığı bu kitap, bir kitap dizisinin ilki. Sekman, ilginç, yeni ve yararlı araştırmaların toplanacağı başka kitaplarla da karşımıza çıkacağını yazarak kitabını noktalıyor.

Yazar: Çiğdem Sirkeci
Kaynak: www.muminsekman.com

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman’ın 23. kitabı: Şampiyon Sözleri çıktı!

Bazı insanlar yükselmek için doğar. daha ileriye, daha yükseğe, daha hızlı ilerlemek için yaşar. Farklı spor dünyasından efsanevi isimlerin mücadele, azim, disiplin ve çalışkanlık felsefelerini anlattıkları fikirler kitap oldu. 1250’yi aşkın başarı tavsiyesi Sekman’ın yeni kitabında. 

Kitabın arka kapak yazısını aşağıda bulabilirsiniz.  

Spor Dünyasında Başarılı Olmak

• Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

–Vince Lombardi

• Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

–Dwayne Johnson

• Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

–Larry Bird

• Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

–Arnold Schwarzenegger

• Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

–Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız?

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon!

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar.  Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti. 

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Kitap  4 Eylül 2020 itibariyle dağıtılmaya başlanıyor. Kitapyurdu.com hariç tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

KİGEM VE MÜMİN SEKMAN BAŞARI EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR!

Kendini geliştirmeyle profesyonelce ilgilenenler için
Mümin Sekman yönetiminde eğitmenlik eğitimi başlıyor. Kimler, nasıl lisanslı başarı eğitmeni olabilir? Ayrıntılar için tıklayın…

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND