Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Yıldızlar yeni yılda ‘kriz yok’ diyor

Kriz senaryolarının yerini iyimser beklentiler aldı. İş çevreleri 2011 yılından oldukça umutlu. Ekonomideki olumlu gelişmelerin yeni iş ve para fırsatları yaratması bekleniyor. Yıldızlar da olumlu tahminleri doğruluyor. Yeni yılda koçlar borsada, boğalar gayrimenkulde kazanacak…

2009’daki krizin ardından 2010’da derin bir nefes alan işadamları 2011’e de umutlu giriyor. Ekonomideki olumlu gelişmelerin şirketlerin bilançolarına pozitif bir etki yapması beklenirken, yıldızlara göre, Boğaları gayrimenkulde tatlı karlar, Balıkları gelirde artış Başakları ise resmi ortaklıklarda ayrılık bekliyor. İşte Oğuzhan Ceyhan’dan yıldız haritasına göre 2011’in para ve iş fırsatları…

Sektörler ve şirketler 2011 planlarını hazırlaya dursun, yeni yılda para ve kariyer anlamında adım atmadan önce bir de ’yıldızlar’a danışmak isteyenler için ünlü Astrolog Oğuzhan Ceyhan’ın kapısını çaldık. Koçlar’ın borsada kazanacağını, İkizler’in turizm sektörü yatırımlarında başarılı olacağını, Akrepler’i ise iş arkadaşlarıyla problem beklediğini öğrendik. Paranın ve kariyerin nabzını yıldız haritasına göre tutmak isteyenler, bu yazıyı okumadan iş değiştirmesin ve yatırım yapmasın…

Gayrimenkul ve borsaya ağırlık verin
KOÇ: Ağustosun bir bölümü ve aralık hariç, genel olarak güzel bir yıl geçireceksiniz. Bazı Koçlar, ocağın ilk haftasında terfi ederken bazıları üst pozisyona geçmek için temmuz ayını bekleyecek. 4 Mart haftasıyla yeni projeler ön plana çıkacak. 18 Mart ve takip eden dönemde ise önemli bir projeyi tamamlayabileceksiniz. 26 Ocak, 15 Haziran, 17 Temmuz ve bu tarihleri takip eden haftalarda iş hayatında bazı problemlerle uğraşacamsınız. Haziranın ikinci haftasından itibaren kazançlarınızı artıracak yeni fırsatlarla karşılaşırken, 29 Ekim haftasında, kazançlarınızdaki yükseliş belirginleşecek. Sizin için yılın favori yatırım araçları, mayısın ilk haftasında gayrimenkul bazlı fonlar ve hisse senetleri olacak.

Ağustostan itibaren emlak kazançlı olur
BOĞA: 4 Haziran’a kadar bir hazırlık dönemi geçireceksiniz. Haziran sonrasında, hayatınızdaki problemlerin bir kısmı azalacak. Kazançlarınızda, ekim hariç, bazı inişler ve çıkışlar olabilir. Haziranın ikinci yarısında şansınız artsa bile, gelirleriniz ancak haziran başında ve kasım sonlarında belli miktarlarda artacak. İş yaşamınızda, 16 Ocak’tan 27 Şubat’a kadar devam edecek olan bir yoğunluk dönemine girseniz de, bu dönemde bir yükseliş söz konusu. 15 Şubat’ı takip eden hafta ve ağustosun ilk haftasında isminizi, iş çevrelerinde büyütme fırsatları doğacak. 17 Mart’ta Venüs kariyer evinize girecek ve işyerinizde keyifli bir dönem başlayacak. Gayrimenkul alanındaki yatırımların, ağustos ayından itibaren çok kazançlı olmasını bekleyebilirsiniz.

Turizm sektörü sizin için uygun
İKİZLER: Önümüzdeki 18 ay boyunca, kariyeriniz, birliktelikleriniz, iş ortaklıklarınız, hatta özel hayatınız ile ilgili önemli değişimler yaşayacaksınız. Problemli bir iş ortaklığınız varsa bitecek ve çok daha harika bir ortaklığa adım atacaksınız. Toplantılar, seminerler ve hayatınıza yeni katılan insanlarla güzel bir yıl geçireceksiniz. Ancak; çevrenizdeki bazı kişiler kariyer hayallerinizi kullanarak sizden menfaat ve çıkar sağlama arzusunda olacak. 2-7 Haziran arasında doğanların büyük hayaller kurmadan önce, mantıklı hareket etmesi ve olaylara daha gerçekçi bakmaları gerekecektir. Bu yıl, ortaklıklar ve hizmet sektörleri ile ilgili konularda, turizm ve organizasyon gibi mesleklerde daha başarılı olabilirsiniz.

Büyük kazançlar yılın ana teması olacak
YENGEÇ: 4 Şubat, 11 Mart, 3 Nisan, 17 Temmuz, 26 Ağustos, 25 Kasım günleri ve takip eden haftalar, olumlu bir kariyer değişikliğinin söz konusu olabileceğini gösteriyor. Önümüzdeki 7 yıllık dönemde karşınıza çıkacak olan fırsatlar, şu ana kadar gördüklerinizden çok daha güçlü etkiler yaratma potansiyeli taşıyacaklar. Büyük kazançlar, büyük değişimler, ilk 6 ay çok baskın olmakla birlikte, tüm 2011’de ana temalardan olacaklar. Bu yıl havacılık, teknoloji, metal endüstrisi, inşaat, demir-çelik ve medya alanlarında başarılar gösterirken, temmuzun ilk haftası doğanlar, turizm ve bankacılık alanlarında ilerleyebilir.

Ocak ve şubat aylarına dikkat
ASLAN: Yılın ilk beş ayı, anlaşmaların, sözleşmelerin, seyahatlerin yoğun olduğu bir dönem olacak. Yılın ikinci yarısı ise, son 12 yılın kariyerinizdeki en iyi günlerini yaşayacaksınız. Mayıs ayının ilk haftasından itibaren göstermeye başlayacak olan kariyer bağlantılı olumlu değişimler, haziranın ilk haftasından sonra büyük gelişmeler getirecek. Pek çoğunuz, kasımın ilk haftası içinde terfi edecek. Bazı gecikmeler yaşayanlar ise 2012’nin ocak ayında hızlı bir yükseliş trendine girecek. Bazılarınız, ocak ayının ilk haftasında ve tüm şubat ayında kariyer hayatlarında gerginlikler yaşayabilirler ama bunlar devamlı değil.

İkinci 6 ayda yeni fırsatlar
BAŞAK: 2011 yılında maddi açıdan bolluk içinde olmayacaksınız ama 2009 ve 2010 yıllarına göre daha istikrarlı gelirlere sahip olacaksınız. 7 Şubat’tan itibaren, başkalarından gelecek paralar, kredi almak, borç ödemek, bir hisse senedinin değerlenmesi, miras, ödül, prim gibi konular gündeme gelecek. 8 Mart, 6 Nisan, 21 Haziran ve 17 Ekim tarihleri, bu konuların ana konu olacağı tarihler. Haziran ayının ilk haftasından sonra kariyer yaşamınızda bazı ilerlemeler yaşayacaksınız. Şubat ayı ise, kariyer açısından hayatınızda yoğun, yorucu ama o derecede de olumlu geçecek. 19 Şubat haftası, kariyerinizde bir dönem bitecek ve bir yenisi başlayacak. Yılın ikinci yarısı yeni iş fırsatları ile karşılaşabilirsiniz.

Sorumluluğunuz artıyor
TERAZİ: 26 Ocak, 5 Nisan, 11 Ekim ve 21 Aralık tarihlerinde, çalışma hayatınızda fazladan sorumluluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu etki, 7 Ekim 2012’ye kadar devam edecek. Jüpiter’in ilk altı ay içinde eş, ortak işler, birlikte çalışılan arkadaşlar ve hizmet alınan kişileri ilgilendiren konuları desteklemesi sayesinde, çevrenizdeki kişilerden çok daha fazla destek alabilirsiniz. Terazi burçları, birlikte çalıştıkları kişi ile yakınlaşmalar gibi bazı duygular da yaşayabilirler.

Gelirleriniz artıyor
AKREP: Yılın ilk yarısı, kazançlarınız, miras, banka alacakları, kredi gibi konular yoluyla gündeme gelecek. Kendi işinizin sahibi iseniz, şubat ve haziranda karşınıza çıkacak fırsatlarla gelirlerinizi artırabilirsiniz. Profesyonel bir çalışansanız, ekmeğinizi taştan çıkarırcasına, çalışma arkadaşlarınızın desteğiyle büyük ilerleme yaşayacaksınız. Mart ın ilk 2 haftası ve 3 Nisan ile 17 Nisan günlerinde terfi alabilirsiniz. 2 Nisan, 4 Haziran, 7 Ağustos ve 25 Kasım günlerinde ise kariyerinizde gelişme yaşayabilirsiniz.

İkinci yarıda uçacaksınız
YAY: Spekülasyonlardan daha fazla kazanç elde eden, daha şanslı ve güçlü bir yıl sizi bekliyor. Yılın ikinci yarısı 7 Haziran’dan itibaren iş ve kariyer yaşamınızda daha hızlı ve güçlü bir şekilde büyüme yaşayacaksınız. Önümüzdeki bir yıl şansın yanınızda olacağı görülüyor. 12 Mart 2011, 3 Nisan 2011 ve 1 Haziran 2011 tarihleri ile 4 gün önce ve sonrası günlerde dahil olmak üzere hayatınızda önemli gelişmeler olacaktır. Yılın ikinci tutulması olan 1 Haziran Güneş tutulması, ortaklık, işbirlikleri, anlaşmalar gibi konularda yeni gelişmeler ya da açılan yeni, beyaz sayfalar anlamına gelecekse de, 15 Haziran tarihindeki Ay tutulması, yaşamınızın her alanında ani bitişlere ve kopmalara neden olacak şartları getirebilir.

Terfi fırsatlarını sakın kaçırmayın
OĞLAK: 2012’nin ekim ayına kadar sosyal şartlarınız güçlenirken, iş ortamında sorumluklarınız artacak ve hayat size terfi fırsatları da verecek. 15 Haziran, haberiniz olmayan bazı şeyleri öğrenip rahatsızlık duymaya başlamanıza da yol açabilir. Arkanızdan yapılmış bazı hamlelerden haberdar olabilirsiniz. 25 Kasım’a kadar sanki birdenbire ortaya çıkmış gibi görünen sorunlar ve çatışmalarla karşılaşsanız bile her şey, bu tarihten itibaren lehinize dönecektir.

Belirsizlikler ortadan kalkacak
KOVA: 2011, gündemdeki belirsizliklerin ortadan kalkacağı bir yıl olacak. Mayısın ilk haftasından itibaren mülk almak, mülk satmak, arazi ve emlak yatırımları yapmak geçmiş günlere göre çok daha kolay olacak. 13 Temmuz – 21 Temmuz haftası, 19 Mayıs ve takip eden 5 gün ile 29 Ekim ve 10 Kasım arası emlakla ilgili sektörlerde başarılı olmak konusunda çok ciddi fırsatlar ve imkanlar verecektir.

Son 12 yılın en iyisi
BALIK: Son 12 yılın maddi kaynakları en yoğun olan yılına giriyorsunuz. 1-15 Haziran ile 25 Kasım -10 Aralık arası evinizin veya çalıştığınız yerin değişimi, ortaklık, birliktelik gibi konuların ön plana çıkacağı özel bir dönem yaşayacaksınız. 2011 yılı sizin için iyi geçecek. 15 Haziran tutulması, kariyerde bir sarsıntı yaratabilir. İşten ayrılmak, beklediğiniz bir terfiyi alamamak gibi sonuçlara dikkat etmeniz gerekecektir. Bu tutulma, sizinle rekabet içinde olan kişilerin iftira atmak gibi yollara da başvurarak, sosyal imajınıza zarar verebileceği tehlikesine de dikkat çekmektedir.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND