Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Yeni yılda kariyerinizi neler bekliyor?

2012, memuriyet yerine, girişimcilik ruhunun dünyayı kapladığı bir sene olacak. Hangi yaşta olursa olsun, sevmedikleri işlerde para için çalışan kitleler, her türlü ekonomik zorluğa rağmen risk alıp kendi işlerini kurmaya başlayacak. İşte 2012 için astro-kariyer tahminleri…

2012’DE SİZİ NE BEKLİYOR?

2012’de iş hayatınızda sizi neler bekliyor, kariyeriniz nasıl şekillenecek? Bir de burçlara bakmakta fayda var. İş astrolojisi uzmanı ve Doğan Holding İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Binnur Zaimler, Hürriyet İK için 2012 yılının kariyer açısından kime ne getireceğini derledi.

Ardı ardına iflaslar yaşanacak, memuriyetin yerini girişimcilik alacak

1960’lar, Pluto ve Uranüs’ün çalışma hayatını temsil eden Başak burcunda kavuştuğu yıllar oldu. Liberalizmin yayılması, şirketlerin kadın-erkek büyük kitlelerin beraber çalıştığı dev kuruluşlar haline gelmesi aile ve sosyal hayatta özgürleşme yaratmıştı. 1960’lardan günümüze, artık itibarlı olan, iyi okulları bitirdikten sonra güvenceli iş bulup, emekliliğe kadar büyük şirketlerde kariyer yapmak idi.

2011’de başlayan ve 2016’ya kadar devam edecek Pluto ve Uranus’ün zorlayıcı açıları dünyayı sallayacak. Ardı ardına gelmeye devam edecek olan büyük iflaslar, gemiyi hep aynı şekilde yürütmek isteyen patron ve devlet adamlarını bulacaktır. 2012, memuriyet yerine, girişimcilik ruhunun dünyayı kapladığı bir sene olacak. Hangi yaşta olursa olsun, sevmedikleri işlerde para için çalışan kitleler, her türlü ekonomik zorluğa rağmen risk alıp kendi işlerini kurmaya başlayacaklar.

Mevcut mali ve hukuki sistemler de artık gerçeği yansıtmıyor. Kredi notu veren kuruluşlar, mali raporlar artık güvenli değil. Türkiye’de de Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu değişiklikleri dikkat çekiyor. Yeni sistemlere, tekniklere, düşünce tarzlarına yer açılıyor.

Sanal mı gerçek mi?

Denizler Tanrısı Poseidon ile özdeşleşen Neptün’ün şubat başında, 2026 yılına kadar kalacağı Balık burcuna girmesi kişisel, kurumsal ve politik düzeyde değişimlere yol açacak. Denizler, sıvı ve gazlar, hayaller, sanal dünya bağlantılı herşey hayatımızda baskın şekilde yer alacak. Hayal dünyasından beslenen reklamcılık, sinema sektörlerinin yanı sıra, bilişim ve internet alanlarında da sanal dünya yanı başımızda olacak. Telepati, düşüncelerle aletleri yönetme, işyerinde sanal görüntümüzle toplantılara katılma, evimizde salonun ortasında geçen bir kovboy filmi bize artık yabancı olmayacak. Romantizm ve şiirsellik, yaptığımız işlere yansıyacak.

Fırsat ve büyümeyi temsil eden Jüpiter’in 11 Haziran günü İkizler burcuna geçmesi, kurumsal iletişim, gazetecilik, yazarlık, talk-show, lojistik, tüccarlık işlerinin rahat ve kolay olmasını sağlayacak. İkizler zamanı kurulan şirketlerin fırsatların farkına varıp harekete geçmesi, 12 sene sürecek büyüme döngüsüne girmelerini sağlayabilir.

5 Ekim’de Satürn’ün Akrep burcuna geçmesi, petrol ve türevleri, kimya, e-ticaret sektörleri, bunun yanında Akrep ve Boğa zamanı kurulmuş şirketlerin 2.5 sene boyunca reorganize olmasını sağlayacak.

2012 kişisel korkularla yüzleşilen bir sene

Çok sayıda yönetici, devlet adamı ve çalışan, bu büyük değişimi görmezlikten gelip kendini ofisinde senelerdir yaptığı işe gömecek. Oysa dünyada yeni şarkılar söyleniyor.

2012 kişisel korkularla yüzleşilen bir sene. Bu nedenle duygusal olarak arınmak, endişelerden uzaklaşmak, kendimiz olmak en güzeli.

İşi kaybetme korkusunu, parayla olan sağlıksız ilişkinizi, ‘otorite figürleri’ korkunuzu, değersizlik hissinizi hemen bırakıp sadece ‘kendi renginizi’ çıkarın ortaya. Toplumsal eğilimlerden, ailenizin beğendiği etiketlerden sıyrılın. Yaptığınız işe yüreğinizi koyun veya yüreğinizi koyacak işi yapın.

Merkür’e dikkat
İletişim, zihinsel aktiviteler, ticaret ile bağlantılı Merkür gezegeni geri giderken iş hayatında eski arşivleri ve projeleri gündeme taşımak kolaylaşır, yeniliklere doğru adım atmak yavaşlar. İçe dönük mutfak çalışmaları için en iyi fırsattır. Cep telefonları, internet, elektronik cihazlarda aksaklıklar olabilir. Sözleşmelere atılacak imzalar, alınacak kararlar ve ürün lansmanları için düzelmesini beklemek en doğrusu olacaktır.

2012 yılında Merkür, 12 Mart-4 Nisan, 14 Temmuz-7 Ağustos ve son olarak 6-26 Kasım arasında, üç dönemde geri harekette olacaktır.

BURÇLARA GÖRE KARİYER

Yılın ilk yarısında büyük kazançlar elde edebilirsiniz
KOÇ: Büyük düşünün ve hedefinize gitmek için doğru kişilerle bağlantıya geçin. Medya ve toplum sizin deneyimlerinizi duymaya açık olacak. 8 Şubat-5 Mart arasında ilişkilerde girişken olup istediğinizi kazanma şansınız çok yüksek. Yılın ilk yarısında, kolları sıvayıp giriştiğiniz projelerde büyük kazanç elde edebilirsiniz. Mart’ta hiçbir konuda acele etmeyin ve Mayıs’a kadar karar vermek için kendinize süre tanıyın. 11 Haziran sonrası bir sene boyunca yazarlık, sosyal medya, kısa iş seyahatleri birden bire hayatınıza akacak. 4 Temmuz-23 Ağustos arası, iş ilişkilerinde test edildiğiniz pek çok görüşme karşınıza çıkacak. Bu dönemde ortaklık kurabilirsiniz.

Son 7 yılın en üst seviyesindesiniz
BOĞA: Kendinizi ve yaptıklarınızı daha geniş kitlelere pazarlamayı öğreniyorsunuz. Yaratıcılığınız üst boyutta, özellikle yalnız kaldığınız zamanlarda. Dış dünyadaki kimliğiniz, son yedi yılın en üst seviyesine çıkıyor. Herkesi sevin, ancak yakın iş arkadaş sayısını sınırlı tutun. Bazıları, sizin yolunuza uygun olmayabilir. Pek çok kişi size desteğe hazır. 11 Haziran’a kadar karşınıza çıkacak büyük fırsatları kaçırmayın. 7 Mart-3 Mayıs arası barışçı yaklaşımınız, işyerinde işlerin uyumla halledilmesini sağlayacak. Yılın ikinci yarısı birden fazla kaynaktan para kazanabilirsiniz. 24 Ağustos-8 Ekim arası işyerinde ısrarcı kişiler karşısında esnek davranmanızda fayda var. 5 Ekim sonrası iki buçuk sene konfor alanınızdan çıkmanız ve inadı bırakmanızı tavsiye ederiz. 13 Kasım’daki Güneş tutulması, hayatınızda uzun yıllar etkili olacak, sizi geliştiren kişileri getirecek.

Geçmişi bırakın 11 Haziran’ı bekleyin
İKİZLER: Yeni hedeflerinize ulaşmak için, geçmişten taşıdığınız ve gelecek güvencesi olarak gördüğünüz ne varsa bırakmalısınız. Hayatınızda ne işe yarıyor, ne yaramıyor tekrar gözden geçirin. Günlük hayatta detayların üstesinden gelmek için destek istemeyi öğrenin. 5 Şubat sonrası, pozisyonunuz, unvanınızla ilgili işler biraz karışabilir. 4 Nisan-7 Ağustos arasında sevimli tavırlarınız ve güzel konuşmalarınız sayesinde pek çok şey elde edebilirsiniz. Yine de 15 Mayıs-26 Haziran arası ilişkilere ve konuştuklarınıza özen göstermenizde fayda var. Eğitmenseniz, bu tarihlere önemli eğitimleri koyabilirsiniz. 11 Haziran sonrasında 12 yılda bir yaşanan ve bir yıl boyunca devam edecek olan büyük bolluk, bereket, şans dönemi sizinle. Birden fazla projeye bölünseniz de büyük bir keyifle çalışıyor olacaksınız. Önemli konuşmalar yapabilir, ödüller alabilirsiniz.

Yurtdışı ve medya hayalleri gerçekleşiyor
YENGEÇ: Sizinle aynı vizyonda olmayan ortaklıkları ve iş ilişkilerini bir kenara bırakıyorsunuz. Derin sadakatiniz işleri zorlaştırabilir. Yaratıcılığınız hem size hem başkalarına yardımcı olabilir. Şubat’tan itibaren uzun yıllar devam edecek yeni dönemde yurtdışı, yabancılar ve medya bağlantılı konularda hayalleriniz gerçekleşebilir. Yurtdışı iş gezilerinde unutkanlığa karşı temkinli olmaya çalışın. Yılın ilk yarısı iş ziyaretlerinizden çok kazançlı çıkabilirsiniz. 8 Ağustos-6 Eylül arası, işyerinde sevgi dolu yaklaşımınız sayesinde isteklerinize ulaşabilirsiniz. 18 Kasım-26 Aralık arasında karşıt görüşlerdeki gerçekçiliği ve mantığı keşfetmeye çalışın. Olaylara tarafsız bakarsanız, ilişkiler yoluna girecektir. Kaçmayı bırakın.

Yılın ilk yarısında parlayan bir yıldızsınız
ASLAN: Zaman isteyen yeni sorumlulukları yerine getirmek için telaş etmeden, çalışmaları akışa bırakmak ve zamanı iyi kullanmanız gerekiyor. Yeni hayat tarzınıza ve işinize uygun şekilde ev ortamınızı da değiştiriyorsunuz. Siz bunu yapmazsanız, partneriniz yapabilir. Ocak-Temmuz aylarında, özellikle siz açıkça talep ettiğinizde, er ya da geç kazancınız artacaktır. Yılın ilk yarısında kariyer ve itibar alanında parlayan bir yıldızsınız. İkinci yarıda ise katılacağınız mesleki gruplar ve derneklerde oldukça önemli kişilerden destek görmeniz, ideallerinize sizi yaklaştırıyor. Hep hayalinizde olan öğretmenliği deneyebilirsiniz. 7 Eylül- 3 Ekim tarihlerinde çevrenizdekiler, sizdeki karizmaya ve çekime hayran olacaklar. Bu tarihlerde müşterilere ve 3. şahıslara yapacağınız önemli sunuşlarda beğeni kazanmanız kolay olacaktır. 5 Ekim sonrası, aile ve eve odaklanacağınız için, dış dünyadaki görevleri olduğu gibi sürdürmeye çalışın.

Yeni bir para kazanma yoluna girdiniz
BAŞAK: İş yaşamında ortağınızla veya yakın çalışma arkadaşları ile olan maddi paylaşımlarda artık farklı bir yol denemelisiniz. Sizi maddi ve manevi yönden geri düşürecek koşullara izin vermeyip kendi sınırlarınızı çizin. Çünkü siz tamamen yeni bir para kazanma yoluna girdiniz. Yılın ilk yarısı üretken, çalışkan ve yoğunsunuz. Yazıp çizme, hesap kitap yapma işleri gündeminizde. 23 Ocak- 13 Nisan arası işler karışmış görünse de bu dönem size pek çok şeyi düzeltmek için bir fırsat olacaktır. Jüpiter, 12 yıldır uğramadığı kariyer alanınıza 11 Haziran’da geçiş yapıyor. Bir sene boyunca, zeka ve iletişim gerektiren projelerde başarılarınız, herkes tarafından tanınır olacaktır. 4-28 Ekim arası çalışmak, başkaları için üretmek ve iş ilişkilerini geliştirmek sizi mutlu edecek. 5 Ekim sonrası, sözleşmeler, iş gezileri bağlantılı sorumluluklar geliyor.

Önemli görüşmelerinizi 29 Ekim-22 Kasım’a denk getirin
TERAZİ: Kaynaklarınızı artırmak için önce kendi değerinizi bilin. Bu alanda test ediliyor olacaksınız. Dış dünyada hızlanmak için evde size yardım edecek birilerini bulun. Hayatınızdaki yöntem ve sistemleri değiştirmek acı gelse de gerekli. Politik olarak algılanıyorsunuz, daha direkt davranmaya çalışın. 2009 sonundan beri yeni bir kimlik oluşturdunuz. Ekim ayı geldiğinde, yeni ve çok daha güçlü duruşunuz ve hedefleriniz olacak. Sıra paraya odaklanmaya geldi. Haziran sonrasında medyada yer alma ve tanıtım konularında oldukça büyük fırsatlar kapınıza gelecek. 4 Temmuz – 23 Ağustos, herkesi hedefleriniz doğrultusunda ikna edebileceğiniz, yeni ve büyük projelere başlayacağınız bir dönem. 29 Ekim-22 Kasım tarihlerinde tüm tarafları dengeleyip beğeni kazanacaksınız. Önemli görüşmeleri bu tarihlere denk getirin.

Aşkla bağlanacak bir kariyer hedefiniz olacak
AKREP: Önemli bir seneye giriyorsunuz. Sağlığınız biraz daha fazla özen istiyor. Günlük hayatınızda, işlerle başa çıkabilmek için yeni yaklaşımlar öğreniyorsunuz. Hayatınızda dengeli olmak ve özellikle kişisel ilişkilerin de tadına varmak için daha fazla özgürlüğe ihtiyacınız var. Ekim ayına kadar kafanız karışık olsa da, daha sonraları aşkla bağlanacak bir kariyer hedefiniz olacak. Yılın ilk yarısı çevrenizden büyük destek görebilir, mesleki gruplar içinde oldukça aktif roller üstlenebilirsiniz. 13 Kasım civarı, kadersel görünen olaylar, sizi yeni bir hayata hazırlıyor. 24 Ağustos-7 Ekim arası, iş ve özel hayatınızda hedeflerinize doğru kuvvetli adımlar atmak, dayanıklılığınızın artması moralinizi de yerine getirecek. 23 Kasım- 16 Aralık arası ortaklar ve para konusunda istediğinizi elde edebilir, bu arada kendinizi işyerinde bir ilişki içinde bulabilirsiniz.

2011’den beri kariyerinizde değişim var
YAY: Hayatınızı üzerine kurduğunuz temeller kökten dönüşüyor. İç dünyanıza odaklanmanız yaratıcılığınızı artıracaktır. Hayattan daha fazla keyif almak, özellikle çocuklarla bağlantılı size neşe veren işlere girişmek için emniyetten ödün vermeniz gerekirse verin. Farkında mısınız? 2011’den beri kariyerinizde değişim var. Haziran tutulmaları bunu hızlandırıyor olacak. Yılın ilk yarısı itibarınızı artırmak için harekete geçmelisiniz. 23 Ocak-14 Nisan arası, eski sorumluluklara bir süreliğine geri dönebilirsiniz. 11 Haziran sonrasında, hareketli, konuşkan ve entelektüel yeni kişiler, iş hayatında size büyük destek olabilir. 8 Ekim-17 Kasım tarihlerinde yurtdışı bağlantılar ve medya ile ilgili hedeflerinize cesaretle girişin. 17 Aralık’ta iş ve özel hayatta neşeli ve iyimser günler başlıyor.

Değişim size keyif verecek
OĞLAK: İş ve özel hayatınızdaki çevre, ortam ve olaylar kökünden değişiyor. Bu değişim size büyük keyif, yaratıcılık ve yeni kazanımlar getiriyor. Yaşadığınız yerden hayat enerjinizi alıyorsunuz. Eğer işsizseniz evden çalışmayı deneyin. Arkadaşlarınız size büyük destek olabilir. Yılın ilk yarısı otorite figürleri ve yaratıcılığınız sayesinde içinize sinen başarılar elde ediyorsunuz. Kısa seyahatler sonucunda hayal ettiğiniz iş sonuçlarına kavuşabilirsiniz. Ancak gerekli ekipmanları ve belgeleri yanınızda bulundurmayı unutmayın. Ekim sonrasında 2.5 sene prestijli mesleki derneklerde önemli yetkiler alabilirsiniz.

Satış, iletişim ve bilgi sistemleri kapılarını size açıyor
KOVA: İşinizi değiştirmeye odaklandığınızda, satış, iletişim, bilgi sistemleri size kapılarını sonuna kadar açacaktır. Yeni bir diploma veya sertifika programına da başlamak için doğru bir yıldasınız. Biraz kendinizi odaklayıp yorduğunuzda, her zaman ödülün geldiğini ve sonunda yaptığınızdan memnun olacağınızı biliyorsunuz aslında. Yılın ilk yarısı ortağınızla maddi paylaşımlar, bankada yatırımda olan paranız gibi konular dikkatinizi ve zamanınızı alacak görünüyor. Şubat’ta, Neptün’ün yıllar boyu kalacağı para alanınıza geçmesi, büyük paralar kazanma potansiyelini verirken, para hesabınızın karışacağınız da gösteriyor. 15 Mayıs- 26 Haziran tarihlerinde geçmiş iş ilişkilerinizi ve eski projelerinizi devreye sokup başarı kazanabilirsiniz.

7 yıllık döngü başladı
BALIK: Yedi senelik bir döngü başladı. İşiniz için kullandığınız teknolojiyi yenilediğinizde, maddi kaynaklarınız da artacak. Komisyon ve prim bazında kazanç sistemine geçebilirsiniz. Yazarlık, şiir, blog kurmak, deneme yazıları, gazetecilik ya da eğitim materyalleri bu sene peşinizi bırakmıyor. Şirket ve iş arkadaşlarınız sizi destekliyor olacak. Mart ayında içe dönük çalışmalarınız, Nisan sonrasında başkalarına sunulabilir. Büyük kuruluş ve derneklerin kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Ekim sonrası medya ve yurtdışı konularda sağlam, kalıcı ama emek isteyen projelerin içinde kendinizi bulabilirsiniz. Neptün’ün burcunuza geçmesi, hayal gücünüzü artıracaktır. Alınganlık ve kendinize acımaya, değersiz hissetmeye son verin.

Balıklar ve İkizlerin yılı
Şubat’ın ilk haftası Neptün Balık burcuna giriyor. Burcu veya yükseleni Balık olanlar hayallerini gerçekleştirebilir. Sezgilerini kullanmayı öğrendikleri takdirde, doğru yerde doğru zamanda bulunacaklar. Bu dünyanın katı taraflarının çözülmesine yardımcı olacak, evrensel sevgiye ilk adımı büyük olasılıkla Balık burçları atacaklar. Saf sevgiyle istediklerinde kariyer, ilişki ve özel hayatlarındaki mucizeler onları bile şaşırtacak. Bu sene internet, televizyon ve radyo dünyasında yıldızlaşan Balık burcu kişilere rastlayacağız. Şans gezegeni Jüpiter, 11 Haziran’da İkizler burcuna geçerek bir sene kalacak. İkizler burcu olanlar, tıpkı 2000 senesinde yaşadıkları kadar aktif bir döneme giriyorlar. 12 senelik bolluk, bereketle dolu ışıl ışıl bir dönem başlıyor. Yazma ve konuşma konularında medyada bol bol yer alacaklar, eğitmenlik, tercümanlık, iletişim görevleri artacaktır.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND