Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Yasemin dalkılıç ile başarı üzerine

KİGEM.COM köşe yazarlarından Hayrullah Mahmudun dünya rekortmeni dalgıç Yasemin Dalkılıç ile yaptığı bir röportaj…

BİR FİM İZLEDİM HAYATIM DEĞİŞTİ!

“Hayatımı bir film etkiledi. Deep Blue, ‘Derinlik sarhoşluğu’ diye bir filmdi. Filmde iki tane dünya rekortmeni vardı. 1980-1990 yılları arasında birbirlerinin rekolarını kıran iki rekortmenin hayatları konu ediliyordu. İzlediğimde çok etkilendim. Perşembe günü 96 metreye daldım. Onların yaptıkları ağırlık sistemiyle aşağı inip balonla yukarı çıkmak şeklindeydi. Benim yaptığım dalış ise daha farklı bir şekil içeriyor. Belli bir ağırlık gücüyle aşağı doğru iniyorum. Kendi gücümle yukarı çıkıyorum. Şimdi o filmi izlerken hayalini kuramayacağım derinliklere ulaşmış olmanın keyfini yaşıyorum. Gerçekten yaşamımı değiştiren bir filmdir.

Rekor denemesi yaptığım dönemlerde kendimden şüphe duyduğum anlar oldu. Gerçekten benim o döneme kadar yaptığım deneme 45 metre kadardı. Sonra hocamla biraraya geldik. Derinlik 65 metreye çıktı. Bana her defasında ‘Sen kötü bir dalgıç olsan da bu rakamı farklı bir yöne getireceğinden eminim’ dedi.

Fakat benim su altındaki rahatlığım, kötü bir antrenman sistemiyle dahi olsa, ulaştığım derinliği ve kararlılığımı da bildiği için beni desteklediğini söyledi.”

MAVİ GÖZLÜ SU PERİSİ

Bu sözlerin sahibi bir su perisi…
Masmavi gözleri, al dudakları ve uzun esmer saçları ile Türkiye’nin gururu olmayı başarmış bir deniz kızı o!
Bu su perisinin adı; Yasemin Dalkılıç…
2 Mayıs 1979 doğumlu…

THY’nin satış bölümünden emekli bir anne ile diş hekimi bir babanın kızı. Bir de piyanist ablası var.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Matematik bölümünde okuyor. ODTÜ Sualtı Topluluğu Serbest Dalış Grubu’nun üyesi.

Yasemin’in spora olan merakı çocuk yaşlarında başlamış.
daha 3-4 yaşlarındayken Olimpiyatlar’ı seyredip salonun bir ucundan diğer ucuna koşup, “Ben daha hızlı koşmuyor muyum?” diye evdekileri ayağa kaldırıyormış.
Dalmaya karşı hep bir merak varmış içinde.
O günleri şöyle anlatıyor Dalkılıç:

“Akçay’a üç dört aylığına yazlığa giderdik. Ortaokulda 12-13 yaşlarında yüzmeye başladım. İki üç yıl yüzdüm. Ondan sonra mono palet diye bir spor var, büyükçe tek bir paletle yüzülen. Uluslararası müsabakaları da var. 50 metreden 1500 metreye kadar mesafeler. Bu sporla da ilgilendim, yarışmalara katıldım.

Türkiye Şampiyonası’nda da çeşitli rekorlar elde ettim. Özellikle onun üzerine çalıştım. Bunun faydası dokundu. O şekilde serbest dalışımı geliştirdim. Bildim bileli dalmaya merakım vardı. Küçükken kardeşimle belimize pet şişeler bağlayıp evde sürüne sürüne dalgıç oyunları oynardık. Çocukken Kaptan Cousteau’nun belgesellerini merakla izlerdik”

İYİ BİR HOCA

Sonrasında zaman su gibi geçip gider…
Aylar ayları, günler günleri kovalar…
Yasemin internette profesyonel dalışçılarla yazışmaya başlar.
Bu sırada erkekler dünya rekortmeni Alejandro Ravelo ve bayanlar dünya dekortmeni Tanya Streeter’ın hocası Castineyra’yla tanışır.

Kübalı hoca Yasemin’in adını İtalya’daki yarış sayesinde duyar; dünya rekorunu denemesi için Yasemin’i ikna eder.
O da hocasının her dediğini yapar.
Ama dünya rekoru fikrine kendini alıştırmakta bir hayli güçlük çeker:

“Bu fikir ilk olarak bana söylendiğinde kendimi inandırmakta çok güçlük çektim. Aileme, bu konuyu açmaya karar verdiğimde ise onları nasıl ikna edeceğimi bilmiyordum. Hocamın beni ikna etmek için gönderdiği bir sürü e-mail vardı. Bunları bir araya toplayıp annemin önüne koydum. Oturdu hepsini bir bir okudu. Tabii benim bu işe soyunmamı içine sindirmesi birkaç gününü aldı. Orada annem gördü ki, bana hocalık yapacak adam bu işi çok iyi biliyor. Rekoru kırdığımızda ailemin birtakım korkuları vardı. Tedirginlik yaşadılar tabii, ama benim çok doğru bir iş yapıştığımı ve iyi çalıştığımı biliyorlardı. Arkadaşlarım da şaşırdılar ve sonra çok büyük destek verdiler. Çünkü onlarla aynı seviyede başlamıştık dalmaya. O rekor denemelerinin olacağı günlerde ise tüm arkadaşlarım benim moralimi yüksek tutmaya çalışıyordu. Hocam birçok başarılı dalgıcı yetiştirmişti. Rekorunu kırdığım bayan dalgıcı da o yetiştirmişti. Beni onunla mukayese ediyordu.”

YALANCILIKLA SUÇLANDI

Ve tüm Türkiye onu 7 Kasım 1999’da “Apnea” adı verilen sabit ağırlıklı serbest dalışta, bayanlar dünya rekorunu kırdıktan sonra tanır.
Medya şaşkınlık içindedir.

Kimdi bu güzel kız?
Art arda söyleşi teklifleri gelir.
Rekor denemeleri televizyonlardan canlı yayınlanır…
Bodrum’da gerçekleştirilen rekor denemesinde ise Yasemin’in ulaştığı derinlik 68 metredir ve bu derinliğe 2 dakika 38 saniye inmeyi başarır.

Önceki rekor 67 metreyle Kübalı Tanya Streeter’ındı.
Dalkılıç şahsıyla ilgili ortaya atılan iddiaları kastederek ateş püskürüyor; “Bana yalancı demek istiyorlar. Pısırık bir insan olsaydım, denildiği gibi bu rekoru yurtdışında gerçekleştirmek çok daha kolaydı. Ben bunun Türkiye’de gerçekleşmesi için çok uğraş verdim. Ama verdiğim bu mücadeleyi anlamak istemediler. Şimdi 20 kişilik bir ekibimiz var. Bunlar bana inanan inanan insanlar, dünyada birçok rekortmenle çalışmışlar. Ama buna rağmen Türkiye’de bana hak etmediğim sözleri söyleyip saldırıda bulunabiliyor. Türkiye’den ayrılabilirim.”

KÜSKÜNÜM

Bunun üzerine kırgınlığının sebebini soruyorum.
Cevabı şöyle oluyor:
“Yaşamımdaki asıl zorluk dünya rekorunu kırdıktan sonra başladı. Birçok kişi tebrik etti. Bayağı ilgi gördü bu olay. İki dünya rekoru kırmak için yola çıktık antrenörümle. Quantum sponsorluğa devam etme kararı aldı. Ekip olarak çalışmalara devam ediyoruz. Ben Türkiye’nin cidden arkamda olmasını beklerdim. Yani hiç inanamıyorum. Sanki Türkiye’nin düşmanıymışım gibi davrandılar. Çok kırgınım. Gazetelerde yazan her şeyi görüyorum. Rekor kırmadığımı yazdılar. Tescil edilmediğini söylediler. Bu işlerle ilgili dünyada birkaç tane organizasyon var. Ben bunların içinden en ciddi ve en profesyonel olanını seçtim. Rekorumu tescil ettirdim. CMAS söylendiği gibi bu konuda söz sahibi bir organizasyon da değil. Bodrum’da benim başarımdan pay çıkaramayan birisi böyle birtakım şeyler ileri sürüyor. Beni Türkiye’yi terk etmeye zorluyorlar. Son zamanlarda bu konuyu ciddi ciddi düşünmeye başladım.”

HEDEF 100 METRE

Ardından başarılı yeni bir denemesinden bahsedip şunları söylüyor:
“Kol gücüne dayalı 60 metreyle Deborah Angola’ya ait rekoru 65 metreye kadar geliştiriyorum şu an. Bir de dibe ağırlıkla inip, kol gücüyle yukarı çıkılan yine rekoru 90 metre ile Deborah’a ait rekoru ben 95 metreye geliştiriyorum. Ancak Çarşamba günü duydum. Deborah bu disiplinde 95 metreye çıktı. Ben de bunun üzerine disiplinli dalışta limitimi artırdım. Perşembe günü 96’ya çıktım. Hakemler de bunu tespit ettiler. Ve bir dünya rekoru daha oldu. Dalmaya devam edeceğim, beni karalamaya çalışanlar için en güzel cevap bu olacaktır sanırım.”
Dalkılıç, “Bu tür işler ciddi bir ekip çalışması gerektiriyordu” dedikten sonra yaşadığı zorlu serüveni şu kelimelerle özetliyor:

“Belli bir altyapı da olmadığı için, konuya ilgi çekmekte epey zorlandık. Bir süre sonra Quantum saatleri sponsorumuz oldu. Türkiye’ye geldiğimde 8 kişilik bir ekip kurduk. Sualtı dalgıçları ile sıkı bir çalışma yaptık. 68 metre dünya rekoru seviyesine getirdik. Bugün ise her türlü moral bozucu çabaya rağmen yeni rekorlara doğru ekibimle birlikte koşmaya devam ediyoruz.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND