Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Yasemin dalkılıç ile başarı üzerine

KİGEM.COM köşe yazarlarından Hayrullah Mahmudun dünya rekortmeni dalgıç Yasemin Dalkılıç ile yaptığı bir röportaj…

BİR FİM İZLEDİM HAYATIM DEĞİŞTİ!

“Hayatımı bir film etkiledi. Deep Blue, ‘Derinlik sarhoşluğu’ diye bir filmdi. Filmde iki tane dünya rekortmeni vardı. 1980-1990 yılları arasında birbirlerinin rekolarını kıran iki rekortmenin hayatları konu ediliyordu. İzlediğimde çok etkilendim. Perşembe günü 96 metreye daldım. Onların yaptıkları ağırlık sistemiyle aşağı inip balonla yukarı çıkmak şeklindeydi. Benim yaptığım dalış ise daha farklı bir şekil içeriyor. Belli bir ağırlık gücüyle aşağı doğru iniyorum. Kendi gücümle yukarı çıkıyorum. Şimdi o filmi izlerken hayalini kuramayacağım derinliklere ulaşmış olmanın keyfini yaşıyorum. Gerçekten yaşamımı değiştiren bir filmdir.

Rekor denemesi yaptığım dönemlerde kendimden şüphe duyduğum anlar oldu. Gerçekten benim o döneme kadar yaptığım deneme 45 metre kadardı. Sonra hocamla biraraya geldik. Derinlik 65 metreye çıktı. Bana her defasında ‘Sen kötü bir dalgıç olsan da bu rakamı farklı bir yöne getireceğinden eminim’ dedi.

Fakat benim su altındaki rahatlığım, kötü bir antrenman sistemiyle dahi olsa, ulaştığım derinliği ve kararlılığımı da bildiği için beni desteklediğini söyledi.”

MAVİ GÖZLÜ SU PERİSİ

Bu sözlerin sahibi bir su perisi…
Masmavi gözleri, al dudakları ve uzun esmer saçları ile Türkiye’nin gururu olmayı başarmış bir deniz kızı o!
Bu su perisinin adı; Yasemin Dalkılıç…
2 Mayıs 1979 doğumlu…

THY’nin satış bölümünden emekli bir anne ile diş hekimi bir babanın kızı. Bir de piyanist ablası var.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Matematik bölümünde okuyor. ODTÜ Sualtı Topluluğu Serbest Dalış Grubu’nun üyesi.

Yasemin’in spora olan merakı çocuk yaşlarında başlamış.
daha 3-4 yaşlarındayken Olimpiyatlar’ı seyredip salonun bir ucundan diğer ucuna koşup, “Ben daha hızlı koşmuyor muyum?” diye evdekileri ayağa kaldırıyormış.
Dalmaya karşı hep bir merak varmış içinde.
O günleri şöyle anlatıyor Dalkılıç:

“Akçay’a üç dört aylığına yazlığa giderdik. Ortaokulda 12-13 yaşlarında yüzmeye başladım. İki üç yıl yüzdüm. Ondan sonra mono palet diye bir spor var, büyükçe tek bir paletle yüzülen. Uluslararası müsabakaları da var. 50 metreden 1500 metreye kadar mesafeler. Bu sporla da ilgilendim, yarışmalara katıldım.

Türkiye Şampiyonası’nda da çeşitli rekorlar elde ettim. Özellikle onun üzerine çalıştım. Bunun faydası dokundu. O şekilde serbest dalışımı geliştirdim. Bildim bileli dalmaya merakım vardı. Küçükken kardeşimle belimize pet şişeler bağlayıp evde sürüne sürüne dalgıç oyunları oynardık. Çocukken Kaptan Cousteau’nun belgesellerini merakla izlerdik”

İYİ BİR HOCA

Sonrasında zaman su gibi geçip gider…
Aylar ayları, günler günleri kovalar…
Yasemin internette profesyonel dalışçılarla yazışmaya başlar.
Bu sırada erkekler dünya rekortmeni Alejandro Ravelo ve bayanlar dünya dekortmeni Tanya Streeter’ın hocası Castineyra’yla tanışır.

Kübalı hoca Yasemin’in adını İtalya’daki yarış sayesinde duyar; dünya rekorunu denemesi için Yasemin’i ikna eder.
O da hocasının her dediğini yapar.
Ama dünya rekoru fikrine kendini alıştırmakta bir hayli güçlük çeker:

“Bu fikir ilk olarak bana söylendiğinde kendimi inandırmakta çok güçlük çektim. Aileme, bu konuyu açmaya karar verdiğimde ise onları nasıl ikna edeceğimi bilmiyordum. Hocamın beni ikna etmek için gönderdiği bir sürü e-mail vardı. Bunları bir araya toplayıp annemin önüne koydum. Oturdu hepsini bir bir okudu. Tabii benim bu işe soyunmamı içine sindirmesi birkaç gününü aldı. Orada annem gördü ki, bana hocalık yapacak adam bu işi çok iyi biliyor. Rekoru kırdığımızda ailemin birtakım korkuları vardı. Tedirginlik yaşadılar tabii, ama benim çok doğru bir iş yapıştığımı ve iyi çalıştığımı biliyorlardı. Arkadaşlarım da şaşırdılar ve sonra çok büyük destek verdiler. Çünkü onlarla aynı seviyede başlamıştık dalmaya. O rekor denemelerinin olacağı günlerde ise tüm arkadaşlarım benim moralimi yüksek tutmaya çalışıyordu. Hocam birçok başarılı dalgıcı yetiştirmişti. Rekorunu kırdığım bayan dalgıcı da o yetiştirmişti. Beni onunla mukayese ediyordu.”

YALANCILIKLA SUÇLANDI

Ve tüm Türkiye onu 7 Kasım 1999’da “Apnea” adı verilen sabit ağırlıklı serbest dalışta, bayanlar dünya rekorunu kırdıktan sonra tanır.
Medya şaşkınlık içindedir.

Kimdi bu güzel kız?
Art arda söyleşi teklifleri gelir.
Rekor denemeleri televizyonlardan canlı yayınlanır…
Bodrum’da gerçekleştirilen rekor denemesinde ise Yasemin’in ulaştığı derinlik 68 metredir ve bu derinliğe 2 dakika 38 saniye inmeyi başarır.

Önceki rekor 67 metreyle Kübalı Tanya Streeter’ındı.
Dalkılıç şahsıyla ilgili ortaya atılan iddiaları kastederek ateş püskürüyor; “Bana yalancı demek istiyorlar. Pısırık bir insan olsaydım, denildiği gibi bu rekoru yurtdışında gerçekleştirmek çok daha kolaydı. Ben bunun Türkiye’de gerçekleşmesi için çok uğraş verdim. Ama verdiğim bu mücadeleyi anlamak istemediler. Şimdi 20 kişilik bir ekibimiz var. Bunlar bana inanan inanan insanlar, dünyada birçok rekortmenle çalışmışlar. Ama buna rağmen Türkiye’de bana hak etmediğim sözleri söyleyip saldırıda bulunabiliyor. Türkiye’den ayrılabilirim.”

KÜSKÜNÜM

Bunun üzerine kırgınlığının sebebini soruyorum.
Cevabı şöyle oluyor:
“Yaşamımdaki asıl zorluk dünya rekorunu kırdıktan sonra başladı. Birçok kişi tebrik etti. Bayağı ilgi gördü bu olay. İki dünya rekoru kırmak için yola çıktık antrenörümle. Quantum sponsorluğa devam etme kararı aldı. Ekip olarak çalışmalara devam ediyoruz. Ben Türkiye’nin cidden arkamda olmasını beklerdim. Yani hiç inanamıyorum. Sanki Türkiye’nin düşmanıymışım gibi davrandılar. Çok kırgınım. Gazetelerde yazan her şeyi görüyorum. Rekor kırmadığımı yazdılar. Tescil edilmediğini söylediler. Bu işlerle ilgili dünyada birkaç tane organizasyon var. Ben bunların içinden en ciddi ve en profesyonel olanını seçtim. Rekorumu tescil ettirdim. CMAS söylendiği gibi bu konuda söz sahibi bir organizasyon da değil. Bodrum’da benim başarımdan pay çıkaramayan birisi böyle birtakım şeyler ileri sürüyor. Beni Türkiye’yi terk etmeye zorluyorlar. Son zamanlarda bu konuyu ciddi ciddi düşünmeye başladım.”

HEDEF 100 METRE

Ardından başarılı yeni bir denemesinden bahsedip şunları söylüyor:
“Kol gücüne dayalı 60 metreyle Deborah Angola’ya ait rekoru 65 metreye kadar geliştiriyorum şu an. Bir de dibe ağırlıkla inip, kol gücüyle yukarı çıkılan yine rekoru 90 metre ile Deborah’a ait rekoru ben 95 metreye geliştiriyorum. Ancak Çarşamba günü duydum. Deborah bu disiplinde 95 metreye çıktı. Ben de bunun üzerine disiplinli dalışta limitimi artırdım. Perşembe günü 96’ya çıktım. Hakemler de bunu tespit ettiler. Ve bir dünya rekoru daha oldu. Dalmaya devam edeceğim, beni karalamaya çalışanlar için en güzel cevap bu olacaktır sanırım.”
Dalkılıç, “Bu tür işler ciddi bir ekip çalışması gerektiriyordu” dedikten sonra yaşadığı zorlu serüveni şu kelimelerle özetliyor:

“Belli bir altyapı da olmadığı için, konuya ilgi çekmekte epey zorlandık. Bir süre sonra Quantum saatleri sponsorumuz oldu. Türkiye’ye geldiğimde 8 kişilik bir ekip kurduk. Sualtı dalgıçları ile sıkı bir çalışma yaptık. 68 metre dünya rekoru seviyesine getirdik. Bugün ise her türlü moral bozucu çabaya rağmen yeni rekorlara doğru ekibimle birlikte koşmaya devam ediyoruz.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Tarihin ilk hackerıyla tanışmak ister misiniz?

mıt, bilgisayar şifresi kıran ilk hacker, allan scherr

Bilgisayar çağı boyunca birçok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı. Peki bu şifreler hayatımıza ne zaman girdi? İşte bir bilgisayarın şifresini kıran ilk insan Allan Scherr ve hikayesi…

Allan Scherr: Bilgisayar şifresi kıran ilk hacker

1962 yılında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirdi: Şifre.

Zaman paylaşımlı işletim sistemini (CTSS) kullanan MIT’li araştırmacılar, o dönem bilgisayarları paylaşmak zorundaydı ve kullanım süreleri kısıtlıydı.

Farklı kullanıcıların dünyanın farklı yerlerinden ve bir telefon ağı aracılığıyla girdiği sistemi sömürenler de yok değildi.

Nihayetinde her çalışana sisteme erişmesi için kişisel bir şifre verilmesine karar verildi.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri için güvenlik olmazsa olmaz. 1960’lı yıllarda ise şifre kavramı bilgisayar dünyası için çok yeniydi.

Tüm şifrelere giden dosya

Bilgisayar bilimci Fernando Corbató’nun geliştirdiği bu sistemle bilgisayara girenler, kendilerine ayrılan süre bittiğinde sisteme yeniden giriş yapamıyordu.

Ancak her güvenlik sistemi gibi bunu da istismar edecek biri çıktı: MIT’de yüksek lisans eğitimini sürdüren genç bilgisayar bilimci Allan Scherr.

Scherr, yüksek lisans tezi için bu sistemin performansını ölçmeliydi. Ancak toplamda sadece 10 saati vardı:

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr önce tüm şifrelerin toplandığı ‘Gizli kullanıcı şifreleri’ isimli dosyayı buldu. Dosya isminde ‘gizli’ kelimesi özellikle tersten yazılmıştı.

Kimsenin haberi bile olmadan bu dosyayı yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde kullanılan tüm kişisel şifrelerin bir kopyasına sahip oldu.

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, arkasını kollaması için bir de suç arkadaşı buldu.

Programın finansal yöneticisine sus payı olarak şifrelerin listesini el altından vermeyi teklif etti, o da kabul etti.

Scherr patronlarından bazılarının sistemlerini hacklemekle kalmayıp, arkasında onlarla dalga geçen mesajlar bırakıyordu.

‘Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum’

1960’lu yıllardan sonra şifre kullanımı günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

Hava limanlarında da yolcu bilgilerine erişim için şifreler kullanılmaya başlandı. 1970’li yıllarda artık banka müşterileri hesap bilgilerine bu sistemle ulaşıyordu.

1980’lere gelindiğinde şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı yaygınlaştı.

Şifre, ekmek ve su gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.

Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”

MIT’yi bitirdikten sonra 30 yıla yakın IBM teknoloji şirketinde çalışan Scherr, IBM’in yazılım sistemi ve uygulama ve mini bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişiydi.

Peki bilgisayar endüstrisinin ilk hackerlarından Scherr, başkalarının onun şifresini kırmasını nasıl engelliyor?

‘Kırılamaz şifre’nin formülü ne olabilir?

Sherr’in yanıtı şaşırtıcı:

“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Mutlu olma korkusu: Çerofobi nedir?

mutluluk korkusu, Manşet, çerofobi nedir, çerofobi belirtileri

Mutlu olmayı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer mutlu olursanız bunun olumsuz sonuçlar doğuracağına mı inanıyorsunuz? O zaman siz de mutluluk fobisine sahip olabilirsiniz. İşte çerofobi olarak da bilinen mutluluk korkusu hakkında her şey…

Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun  (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor.

Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çeviren: Tarkan Tufan
Kaynak: www.gazeteduvar.com

Okumaya devam et

MAKALE

2019’un rengi belli oldu!

renk trendleri, pantone 2019, canlı mercan rengi, 2019 yılının rengi

Bu renk insana yaşama sevinci aşılıyor. Her bakışta farklı algılanan rengin sırrı ise denizin derinliklerinde gizli… Yeni yılda bu rengi sıkça görmeye hazır olun! İşte 2019’un rengi …

Pantone, 2019’un rengini açıkladı: Yaşama sevinci aşılıyor

Pantone Renk Enstitüsü her sene seçtiği yılın rengiyle pek çok sektörde kullanılan renk trendlerine ilham oluyor.

Pantone Renk Ensititüsü,  2019 yılının renginin, PANTONE 16-1546 Living Coral, yani  “canlı mercan” olduğunu açıkladı. Her bakışta farklı algılandığı söylenen “canlı mercan” renginin bakıldığı zaman insana yaşama sevinci aşıladığı düşünülüyor. Enstititü, her yıl renk belirlerken, topluma umut aşılayacak ve iç açacak renkler seçmeye özen gösterdiğini belirtti.

Son 20 yıldır insanların satın alma eğilimlerini, moda, mimarlık, dekorasyon ve ürün geliştirme stratejilerini yönlendiren renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılında canlı mercan renginin pek çok alanda karşımıza çıkacağını belirtiyor.

“Canlı mercan” hakkında yapılan yorumlardan biri de bu rengin her an karşılaşılabilecek bir renk olmayışı. Genel olarak denizin derinliklerinde yaşayan ıstakoz, karides, yengeç gibi hayvanlarda görülebiliyor. Bu sebeple insanlarda merak uyandırdığı ifade ediliyor.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND