Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz ama az paranız var!

Yabancı dil öprenmek istiyor yada bilgiğiniz dili geliştirmek istiyorsunuz. Bu işe ayırabileceğiniz fazla para ve zaman da yok! Bu yollardan geçmiş bir araştırmacı, bilgilendirici ve pratik bir makale hazırlamış. Bir bakın deriz!

Hasan Yüksel
www.dersimizingilizce.com

Tez: 1. Boşa harcanmayan para kazanılmış paradır.
2. Bilincimiz bazı kaynaklar tarafından yanlış yönlendirilebilir.

İngilizce öğrenmek istiyorsunuz, İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz vs. Doğal olarak aklınıza, önceden deneyiminiz yoksa, şu soru geliyor: Nasıl öğrenirim? Bu soru hemen bizi şu sorulara götürüyor: Nerede öğrensem acaba? Kursa mı gitsem? Şu aralar para pul durumları bir hayli kötü en iyisi kendi kendime çalışabileceğim bir gramer kitabı falan almak herhalde ama nasıl bir kitap veya set alsam acaba?

Bu sorular beynimizde fırtına gibi eserken dengemizi birazcık kaybedebiliriz. Bir sürü kaygılarımız da var elbette. Mesela kariyer geliştirme, zam, yeni bir iş bulma, iş alanını değiştirme, yurtdışına çıkma, akademik çalışma yapma vs. E tabi hemen harekete geçmek lazım. Fakat acele işe şeytan karışır mı acaba? En azından cebinizi şöyle bir yoklayabilir. ”Satın alınan mal geri alınmaz!” kaidesi zaten satınalma sonrası pişmanlıklarını ortadan kaldırmayacağına göre ve bu iş deneme yanılma yaklaşımını kaldıracak bir şey olmadığına göre başka bir yol çizsek pek fena olmaz kendimize.

Şimdi şöyle bir gerçek dünyadaki pazara göz atalım sonra da sanal pazara yani Internet”e…

Şuradaki tezgahta cafcaflı CDRom serileri görüyorum. ”Garantili” İngilizce vaadinde bulunuyor!. Yan tarafta bir sürü gramer kitabı ve bilimum İngilizce setler üst üste, yan yana boy göstermekte. Bunlar neyse bir de bazı kitaplar var ki size İngilizce”ye nasıl öğreneceğinizi öğreten, çoğunlukla bunu kullanan (şu insanı bir gecede süperman yapma vaadinde bulunan kişisel gelişim (veya kişisel gerilim), kitaplarına benzer türde olanlar. Neyse… Paranızı kurtarayım derken zamanınıza çalmayayım. Ne de olsa para zamanla kazanılıyor.

Şimdi size bu kaynaklara ücretsiz sahip olmanın yollarını göstereceğim. Aman kimse duymasın!

Para kazanma! zamanı geldi. Bunun için aşağıdaki objektif bulgulara kulak vermeniz gerekiyor:

Tabii ki adresinize ücretsiz materyaller yollamayacağım 🙂 Bunun için öncelikle Internet”e erişimimizin olması gerekiyor. Gerisi benden.

Önce kendimize şu soruyu soralım. Internet”te istediğim kaynağa erişebilir miyim? Evet. Mesela sümüklü böcekler hakkında bilgi almak istiyorum. Aman canım bu da olmaz ki demeyin oluyor. Bulduğunuz kaynak büyük ihtimal İngilizce olacaktır elbette. Ama zaten amacımız bunu öğrenmek değil mi? Bu arada tabii ki artık Türkçe kaynakların sayısı da yavaş yavaş artıyor. google”ı kullanarak Türkçe sayfalarda arama yapmayı ihmal etmeyin.

Bilgi avı başlıyor.

1. Kim bilir ki diye soruyorsunuz

Örümcekler ileri!

Öncelikle yaklaşık 1.500.000.000 web sayfasını anında turlayan www.google.com adresine bağlanıyoruz. Mesela efendim öğretmensiniz ve bir konuyu sunmak için materyale ihtiyacınız var. Konu ne? Coğrafya. Neye ihtiyacınız var? Hindistan”ın demografik bilgileri. O zaman şöyle yapıyoruz google”ın arama satırına (İngilizce bildiğinizi farzederek) India+demographic information anahtar kelimelerini (keywords) giriyorsunuz. Bu + işareti neye mi yarıyor? Bu işareti kullanarak google”a şunu söylüyorsunuz: Hindistan”la ilgili siteleri ara ama içinde demographic information (nüfus bilgisi) olanları getir diyorsunuz. O da getiriyor. Bunun aksini de yapabilirsiniz yani – parametresini kullanabilirsiniz. Bu da artının tam tersini yaparak kendisinden sonra yazılan kelimenin bulunmadığı siteleri dizinleyecektir. Bir de “…” işaretinden bahsetmek istiyorum. Diyelimki içinde -TOEFL sınavlarına hazırlık- tümcesi geçen bir site arıyorsunuz o zaman bu tümceyi “TOEFL sınavlarına hazırlık” şeklinde arama satırına yazıyorsunuz ve örümcekler dünyanın dört bir yanına dağılıp ağda rastladıkları bilgileri size getiriyorlar. Türkçe arama da yapabilirsiniz elbette

Öğrendiğim İngilizce kelimeleri veya tümceleri google”da test edebilir miyim?

Bir arama motoru elbette web sitelerinin bulunması için dizayn edilmiştir ama biraz “uyanıklık” yaparak kendi amacımıza uygun hale getirebiliriz. Mesela ben bazen yeni öğrendiğim bir kelimenin cümleler içinde nasıl kullanıldığını görmek istiyorum ve defalarca o kelimeyi farklı cümlelerde okuyunca kelimeyi hem unutmuyorum hem de başka bir sürü kelimeyi beynimde yenilemiş oluyorum. Mesela dün lacuna kelimesini öğrendim. Sonra da şöyle bir bakayım nedir, nasıl kullanılmıştır, kimler kullanmıştır merakıyla google”a girdim kelimemi. Ne diyim 133 bin sayfa buldu kelimeyi içeren.
Bu minval üzere size şu soruyu soruyorum: Hangi kitap veya CDRom bunu size verebilir?

Bir şeyden daha bahsetmek istiyorum: Benim en çok hoşuma giden öğrendiğim bir kelimenin bir filmde nasıl kullanıldığını görmek. Bunun için www.imdb.com sitesine bağlanıyorum, ki kendisi İnternet”in en geniş sinema veritabınıdır, ve orada sol üst köşedeki arama satırının üstünden arama parametresi olarak ”quotes”i seçiyorum. Mesela shoot kelimesinin kullanımını bir filmin metninde görmek istiyorum hemen giriyorum arama satırına shoot kelimesini sonra da onun üstünde bulunan dropdown menüden quotes”i seçiyorum ve enter tuşuna aceleyle yükleniyorum. Bir de ne göreyim “Doctor Who” (1963) filminde
Brigade Leader: “Then you won”t feel the bullets when we shoot you” cümlesini sarfedivermiş. Bunu özellikle öğretmen arkadaşlarımız vocabulary çalışmasında kullanabilirler diye düşünüyorum.

Şunu da belirteyim ki istediğiniz filmin metnini internette bulabilirsiniz. Ben size bir site veririm bunun için ama isterseniz siz yukarıdaki bilgileri kullanarak onlara ulaşın ve pratik yapın. Mesela google abimize şöyle deyin “free movie scripts”… (Bu arada ben Evli ve Çocuklu -Married with Children- dizisindeki Al Bundy”nin hayranı olduğumdan onlara atfedilmiş sitelerde dizilerin metinlerini buldum da sosyal İngilizcemi gülerek geliştirdim)

2. Gramer Öğrenmek İstiyorsunuz

Bu makaleyi okuduğunuza göre sitemizden haberdarsınız. Bir kitabın yapamadığı bir çok şeyi sitemiz yapıyor. Evet ama sadece bizim sitemiz mi yapıyor bunu hayır tabii ki. Biz bilgiyi saklıyor muyuz? Hayııır! Mesela www.esl.about.com sitesine bağlanın ve bir bakın oraya. Örneğin ”irregular verbs” (düzensiz fiiller) arıyorsunuz öyleyse arama satırına yazın ve sizin için kaynakları ve interaktif quizleri bulsun. Ayrıca yan taraftaki ana menüyü incelemeyi unutmayın. Bunun gibi daha yüzlerce kaynak bulabilirsiniz. Her seviyeye göre! Burada söylediklerim sadece denizde damlalar!

3. Listening Pratiği Yapmak İstiyorsunuz

Sitemizin listening bölümüne bakınız. Ücretsiz canım! ;-). Aklıma gelmişken hiç BBC”nin web sitesinden haberleri dinlediniz mi? İşte size adres: http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/ . Listening bölümündeki linklere bakmayı unutmayın.

4. En çok İngilizce kelimeyi ben bileyim diyorsunuz

Benim çok sevdiğim bir gazete vardır ki adresi şudur: http://www.bangkokpost.com/education/index.htm . Yok yok bu adamlar bi şeyler çeviriyor! Kıllandım ben şahsen. Sen hem tut haberleri yaz sonra da onları aktiviteye dönüştür. Kelimelerin anlamlarını çıkar falan filan. Tamam iyi de bunları ücretsiz yapıyoruz deyince ne oluyor diyoruz kendi kendimize. Bizim memlekette kıytırık kitaplar, CDler ateş pahasına giderken bunlar nasıl oluyor da böyle şeyler yapıyorlar yahu! Neyse Intermediate veya üzeri İngilizcesi olanlar bu siteden azami ölçüde yararlanabilirler. Devamlı okunduğu takdirde faydası daha çok oluyor çünkü kelimeler tekrar edilmiş oluyor diğer makalelerde. Ha bir de İngilizce kitap falan almadan önce web”i şöyle bir tarayın bakalım. Benim favorilerimden biri şu linktir: http://eserver.org/ . Sen tut kocaman kitapları sitende yayınla! Olacak şey değil! Project Gutenberg”den haberdar mısınız? Değilseniz bir bakın (Son iki cümlem en az Advanced düzeyi okuyuculara yöneliktir). Sitenin adresini siz bulun. Şarkı sözlerinden bahsettim mi? Şarkı sözlerine örneğin www.lyrics.com sitesinden veya yukarıda belirttiğim “numaralar”dan birini kullanarak google”ın arama satırına Michael Jackson+Lyrics yazıyorum ve bekliyorum. Bir de winamp mp3 player”ın sitesinde siz mp3 parçaları dinlerken İnternet üzerinden dinlediğiniz parçaların sözlerini bularak küçük bir pencerede gösteren eklenti yazılımlar var. Böylece dinlediğiniz yabancı parçaların yüzde doksanının sözlerini hiçbir zahmete katlanmadan dinlerken okuyabiliyorsunuz. http://www.winamp.com/components3/ linkine bağlanıp oradaki arama satırına lyrics kelimesini girin ve listelenen eklenti yazılımlardan istediğiniz ücretsiz olarak indirip kullanın.

Başlangıç düzeyinde bulunan okuyucularım üzülmesin dersimizingilizce.com bu konuda kaynak ve rehberlik sunuyor zaten.

Sözlük desen zebil. İngilizce-Türkçe sözlük olarak tavsiye edeceğim sözlük www.seslisozluk.com . İngilizce-İngilizce sözlük kategorisinde çok ilginç sözlükler var doğrusu. Mesela www.dictionary.com . Hareketli bir sözlük! görmek istiyorsanız www.visualthesaurus.com linkine bağlanmanızı rica edicem. Bu sözlük gerçekten enteresan. Sözlüğün CDrom sürümü ücretli fakat desktop (masaüstü) sürümünü ücretsiz olarak İnternet üzerinden kullanabiliyorsunuz.

Bu böylece devam ediyor. Göstermeye çalıştığım noktalar özetle şunlar:

1. Eğer öğrenmek istiyorsanız öğrenebilirsiniz.
2. Mutlaka meraklı bir araştırmacı olmalısınız.
3. Dil ihtiyaçlarınızın farkında olmalısınız ki size sunalan ürünü buna dayanarak değerlendirmeye alabilesiniz. Çok ucuz veya çok pahalı bir kursta ters giden bir şeyler vardır.
4. Ürünler hakkındaki bilinçsizliğimizi kullanan bazı ”uyanıklar” her türlü boyayla ürünlerini süsleyerek bize satmaya çalışmakta. Buna karşı bilincimizi denetlemeliyiz.

Unutmayın her şeyin merkezinde siz varsınız? Reklamları kendi süzgecinizden geçirin ve uyumluluğunu denetleyin. Görüşmek üzere.
Bilinciniz açık olsun!

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND