Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Y kuşağı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar!

Y Kuşağı 1980 – 2000 yılları arasında doğan nesle verilen isim. Bu neslin bir öncekinden ayrılan temel farkı internet ve çok kanallı televizon ile büyümeleri. Peki Y kuşağı insanlarının iş hayatına yaklaşımları nasıl? Psikoloji Profesörü Jean Twenge’ye göre fedakarlık gerektiren iş değerlerini eski kuşaklar kadar benimsemiyorlar. İşte y kuşağının yönetilmesi ile ilgili bilimsel araştırmalara dayanan veriler…

Y Kuşağı 1980 – 2000 yılları arasında doğan nesle verilen isim. Bu neslin bir öncekinden ayrılan temel farkı internet ve çok kanallı televizon ile büyümeleri. Peki Y kuşağı insanlarının iş hayatına yaklaşımları nasıl? Psikoloji Profesörü Jean Twenge’ye göre fedakarlık gerektiren iş değerlerini eski kuşaklar kadar benimsemiyorlar. İşte y kuşağının yönetilmesi ile ilgili bilimsel araştırmalara dayanan veriler…

Y Kuşağını Yönetme Konusunda Doğru Olduğunu Düşündüğünüz Dört Şey

Y Kuşağına iş hayatında bitmeyen bir hayranlık varmış gibi görünüyor. Yayınlanan çalışmalar, kitaplar, makaleler, blog yazıları ve resmi yayınlar onları önceki kuşaklardan ayıran özellikleri anlatıyor. Onlar iş hayatına girip kendilerine bir yer edindikçe ofiste nasıl davrandıkları hakkında gittikçe daha fazla şey yazılıyor.

Fakat bütün bu haykırışlar gerçekten doğru mu? Onları yönetmek 1946-1964 arasında doğan Baby Boomer kuşağı veya X Kuşağını yönetmekten farklı mı? Y Kuşağıyla ilgili ortaya atılan bazı iddialara bakalım.

O çağda “bizden” tamamen farklılar. Yanlış.

University of Pennsylvania, Wharton School George W. Taylor Kürsüsü’nde işletme profesörü olan Peter Cappelli, Y Kuşağı hakkında yapılan araştırma üzerinde çalıştığını, ancak bunun yeterli olmadığını ifade ediyor. Kuşak farkı olduğunu gösteren çok ciddi somut kanıtların olmadığını söylüyor.

Elbette eski kuşaklar Y Kuşağına bakınca kendilerinden farklı olduklarını düşünüyorlar. Bu gözlemler algısal önyargıya dayalı, bariz farklılıklara değil. “Gençleri yaratılış olarak farklı görmek kolay çünkü zaten sizden farklı görünüyorlar. Gençler yaşlılardan her zaman farklıdır. Örneğin, gençler gelenekçi yaşlı insanlara göre flört konusunda daha meraklı ve ilgili. Ayrıca yaşlılar gibi zorunlulukları da yok,” diyor Cappelli.

Günümüzde 20-30 yaşlarındaki insanların 1960-1970’li yıllarda büyüyenlerden tamamen farklı olduğunu anlamanın tek yolu verileri karşılaştırmak. San Diego Devlet Üniversitesi’nde Psikoloji profesörü ve “Generation Me” adlı kitabın yazarı olan Jean Twenge ile araştırma arkadaşlarının yaptığı şey de buydu. Zaman farkı yöntemini kullanıp farklı zamanlarda yaşayan aynı yaştaki insanları karşılaştırdılar. Twenge eski kuşaklar ile Y Kuşağının iş hayatındaki davranışları arasında bazı ufak tefek değişiklikler fark etti. Ve bunlar düşündüğünüz şeyler değil.

Y Kuşağı iş hayatında kendine daha fazla hedef belirlemek istiyor. Yanlış.

“Birçok insanın yanlış algıladığı durumlar var ve bu da onlardan biri,” diyor Twenge.1976, 1991 ve 2006 yıllarında Amerika’da lise son sınıfta okuyan öğrencileri karşılaştırdığı araştırmasına göre, sanılanın aksine, Y Kuşağı (yardımlaşma, toplumsal değerler gibi) fedakarlık gerektiren iş değerlerini eski kuşaklar kadar benimsemiyor. Aslında onlar “diğerlerine doğrudan yardım etme fırsatı sunan işleri” aynı çağdaki Boomer Kuşağına göre daha az önemsiyorlar.

Bütün bu şirketler gönüllü iş için çalışanlarına ücret mi teklif ediyor? Y Kuşağının sunduğu ihtiyaca cevap vermiyorlar. Bu Amerikalı çalışanların her zaman değer verdiği bir fırsat ve ayrıca genç ile yaşlı çalışanlar için de işe yarar bir motivasyon olabilir. Rapora göre, aynı şey şirketin toplumdan nasıl faydalandığı konusunda da geçerli ve Y Kuşağı artık eski kuşaklar gibi toplumsal refahla ilgilenmiyor.

Twenge’in yaptığı ek araştırma gösteriyor ki, diğer insanları düşünme bu kuşaklarda eski kuşaklara göre daha az: “Boomer’lara kıyasla Y Kuşağı yardım kuruluşlarına bağış, topluma faydalı bir işte çalışma, insanlara yardım etme ve başkalarının da karnının doyması için yemek alışkanlığını değiştirme konusunda daha isteksiz. Sosyal hizmet kurumlarında çalışma, sosyal hizmet görevlisi olma veya başkalarıyla empati kurma ihtimalleri de daha düşük.”

Y Kuşağının topluma yardım etme konusunda daha meraklı olduğu algısı her daim şu algıyla karıştırılır: Kendilerini yetkili görüyorlar ve narsist yapıdalar. Twenge’nin araştırmasına bakarsanız ikincisi daha doğru. Değişiklik az da olsa Y Kuşağı pozitif özsaygı konusunda daha üst sıralarda. “Genel olarak, bu kuşağın eğitim ve iş beklentileri daha yüksek,” diyor Twenge.

Fakat Cappelli bizlere unutmamamız gereken bir şey hatırlatıyor: “Ortalama olarak bir yaş grubundakilerin başka bir zamandaki bir önceki yaş grubundan az da olsa farklı olması, her çocuğun kendini yetkili göreceği anlamına gelmiyor. Çok büyük bir nüfusu ele alıyorsunuz ve ayrıca gençler yaşlılardan daha narsistse, ne olmuş yani? ”

Daha fazla iş-hayat dengesi istiyorlar. Bir bakıma doğru.

Twenge verilere baktığında, Y Kuşağının iş-hayat dengesine ne derece önem verdiğini gösteren çizgide ufak bir artış gördü: “Yeni kuşaklar işteki boş zamana daha çok değer veriyor… X ve Y Kuşağı Boomer Kuşağına kıyasla boş zamana daha fazla önem veriyor.” 2006 yılında 1976’dakine kıyasla iki haftalık tatil sunan işi “daha önemli” bulanların ve yavaş çalışabilecekleri bir iş isteyenlerin sayısı iki kat arttı. 2006’da bu kişilerin neredeyse yarısı “hayattaki diğer şeylere çok vakit ayırabilecekleri” bir iş istedi.

Cappelli bu değişikliklerin hâlâ çok az olduğunu belirtiyor. Ayrıca, birçok yöneticinin bu farkı önemle vurguladığını söylüyor. Kısmen doğru çünkü kendileri genç olmanın nasıl bir şey olduğunu çoktan unuttu. Mart 2014’te yayınlanan New York Times makalesinde,22 yaşınızdayken “Muhtemelen ofisten koşarak çıkmak istiyordunuz ve işten sonra neler olduğu ilginizi çekiyordu” diyor.

Y Kuşağının iş hayatında özel muameleye ihtiyacı var. Yanlış.

Cappelli’nin güçlü bir iddiası var; “Bu çok saçma. Eğer özel bir kuşağın bir parçası olduğunu hissediyorsan, bu farklı yönetilmenden mi kaynaklanıyor? Bugün gençler işe alınmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Neden onları farklı şekilde yönetmemiz gerektiğini düşünelim ki? Ona göre, sadece yaşlarına bakarak insanları yönetmek önyargılı bir davranış. Irk, cinsiyet ve geçmiş gibi insanları birbirinden ayıran birçok nitelik var. Basmakalıp olmayın. Y Kuşağının özel muameleye ihtiyacı olduğunu düşünmek yerine her kişiyi bireysel olarak tanımaya çalışın. Bazı şeylerin yaştan kaynaklanacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun fakat etnik köken gibi gözlemlediğiniz şeyler başka şeylerle ilgili olabilir.”

Tabii ki farklı yaşlardaki insanları nasıl yönetmeniz gerektiğini bilmek yardımcı olacaktır. Kafeterya yaklaşımının başladığı yer burası. Bu yaklaşım insanların hayatlarında farklı zamanlarda farklı ihtiyaçlara sahip olduğu fikrine dayanıyor. Tıpkı bir kafede sahip olduğunuz farklı seçenekler gibi, çalışanların da ihtiyaçlarına göre seçim yapabilmesini mümkün kılıyor. “Managing the Older Worker” adlı kitabı için araştırma yaparken Cappelli şunu fark ediyor: Farklı yaşlarda çalışanlardan oluşan bir ekibin yaptığı işbirliği sonucunda, daha iyi performans ortaya konuluyor. “Genç ve yaşlı beyinleri birlikte çalıştırmak çok zekice. Birbirlerini rakip olarak görmüyorlar ve birbirlerine daha çok yardımcı olma eğilimindeler.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND