Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Vücudunuzla barışın!

Günümüzde hemen her şey görüntüye dayanır oldu. Kimse kendini beğenmiyor ve duygusal eziyetler başlıyor… Vücudunuzla barışmak için “kadınca öneriler!”

www.gymuniversal.com/

Günümüzde hemen her şey görüntüye dayanır oldu. Kimse kendini beğenmiyor ve duygusal eziyetler başlıyor…

Bütün kadınların vücutlarıyla mutluluk ve huzur içinde yaşamasını beklemek büyük bir iyimserlik olurdu. Ama araştırmalara bakılacak olursa, bırakın tümünü, kadınların çoğu görüntülerinden dolayı mutsuz.

Yapılan yeni bir araştırma, kadınların yüzde 7”sinin günde 50 kez vücutları hakkında düşündüğünü ve yüzde 20”sinin de günde en az 10 kez görüntülerinden endişe duyduklarını gösteriyor. Her 4 kadından birinin hayaliyse Kylie Minogue”unki gibi bir vücuda sahip olmak.

Bu bulgular, bir kozmetik firması olan Garnier”in, İngiltere, Amerika ve Avustralya”da, yaşları 18 ila 40 arasında değişen 3000 kadın üzerinde yaptığı bir araştırmaya dayanıyor.

Buna göre, yüzde 46”lık bir oranla kadınların en beğenmedikleri bölgeleri karınları. Hepsi daha düz ve sıkı bir karnın hayalini taşıyor. Bunu, yüzde 20”yle sarkık popolar takip ediyor. Araştırma Türkiye”de yapılsaydı, sonuç muhtemelen tam tersi olurdu anlayacağınız.

Peki kadınlar neden vücutlarından bu kadar nefret ediyorlar?
Beden imajı üzerine kurslar düzenleyen kişisel gelişim uzmanı Liz Tucker”a göre, kadınlar aslında vücutlarından nefret etmiyorlar, ama onu hayatlarındaki problemlerin kaynağı olarak suçluyorlar. Yani kişi, hayatında tatminsizse, vücudunu bu tatminsizlikleri maskelemekte kullanıyor.

Gene araştırmaya bakılacak olursa, kadınların yüzde 20”sinden fazlası, ayna önünde durduklarında, kendilerine bakan kocaman, şekilsiz bir beden görüyorlar. Tucker, “Kişi kendini güvensiz ve öz saygıdan yoksun hissettiğinde, hayatındaki diğer zorlukları açıklamak için fiziksel görüntüsünü hedef alıyor ve çoğu zaman bunun farkında bile değil.” şeklinde açıklıyor.

Diğer bir problem de çoğu kişinin hırslı olması ve kendilerine ideal olarak Kylie Minogue ve benzerlerini seçmesi. Bunun nedeni de, içten içe hepimizin, mükemmel vücudun başarıya işaret ettiğini düşünmesi. Böylece toplum tarafından kabul edileceğimizi düşünüyoruz. Bu da, özellikle kişisel ilişkilerinde başarısız ya da mutsuz olan kişilerin, vücutlarının tamamına, ya da bazı bölgelerine olumsuz olarak yaklaşmasına sebep oluyor. İşin ilginç yanı, kadınlar, hayatlarının başka bir alanında ne zaman tatminsiz olsalar, daha berbat göründüklerini düşünmeye başlıyorlar.

Gene Tucker”a göre, kilo vermenin yolu da vücudunuzu tamamen aklınızdan çıkarmaktan geçiyor. Yani kendinizi, ne kadar vücudunuzdaki mükemmel olmayan bölgelerle değil de, hayatın kendisiyle meşgul ederseniz, kilo vermeniz de o kadar kolaylaşıyor.

Günümüzde hemen her şey görüntüye dayanır oldu. Kimse kendini beğenmiyor ve duygusal eziyetler başlıyor…

Yapılan yeni bir araştırma, kadınların yüzde 7”sinin, günde 50 kez vücutları hakkında düşündüğünü gösteriyor. Ayrıca her 5 kadından biri de, günde en az 10 kez vücudu hakkında endişeleniyor. Oysa kişisel gelişim uzmanı Liz Tucker”a göre, bazı basit olumlu düşünme teknikleri, kendi kendinizi algılama şeklinizi değiştirip, doğal olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. İşte kendi gözünüzdeki imajınızı yenilemek için 4 ipucu:

1. Kendiniz için bir proje üretin.
Tucker”a göre, dış görüntünüzü değiştirmeye yoğunlaşmak yerine, hayatınızın diğer alanlarında değişiklikler yaparak, kendinize olan güveninizi artırmanız, yüzde 100 daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Yani sorunlarınızın suçunu kilonuza atmaktansa, kendinize olan güveninizi başka alanlarda geliştirmelisiniz.Tucker”ın önerisi, yeni bir hobi edinmek. Mesela; hep bir yabancı dil mi öğrenmek istemiştiniz? Ya da belki bir enstrüman çalmak? Hemen bir kurs bulun ve yazılın. Kendinize kolay bir hedef seçin. Örneğin; 6 ay içerisinde bir restoranda Fransızca olarak yemek ısmarlayabilecek kapasiteye gelmeyi amaçlayın.

Kariyeriniz hakkında da düşünün. Kendinize ciddi olarak işinizin sizi tatmin edip etmediğini sorun. Eğer cevap olumsuzsa, yapmaktan zevk alacağınız işlerin bir listesini yapın. Daha sonra gerçekten hoşlanacağınız bir işte çalışmak içinatmanız gereken adımları belirleyin.

Eğer son günlerde kendinizi ara-kadaşlarınızdan ve dış dünyadan çekip, münzevi gibi yaşamaya başladıysanız, daha çok dışarı çıkıp, arkadaşlarınızı daha sık görmeye çalışın. Belki öğle yemeğini onlarla yiyebilir, akşam için bir şeylere ayarlayabilirsiniz.

Hayatlarından tatmin olmayan insanlar, bu duyguya, yemek yiyerek ve atıştırarak sahip olmaya çalışma eğilimindedirler. Nedeni ise, yediklerimizin, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan kimyasallar olan endorfinlerin salgılanmasını sağlamasıdır. Oysa hayata uzaktan bakmak değil ama katılmak, otomatik olarak aldığımız kalorileride azaltacaktır. Yeni insanlarla tanışmak, yaptığınız işten keyif almak, hayatınızda sizi heyecanlandıran bir şeylerle meşgul olmak, dostlarla zaman geçirmek, aynı zamanda da kilolardan kurtulmakla eş anlamlıdır. Bu, aynı zamanda endorfinlerin salgılanmasını sağlar. Üstelik sürekli yapacak bir şeyleriniz olduğu için, yemek için vaktiniz bile kalmayabilir!

2. Beğendiğiniz bir özelliğinize yoğunlaşın.
Aynaya baktığımızda, genellikle gözümüze hoş gelmeyen bir yanımızı görürüz. Yüzümüzdeki bir sivilce, ya da dışarı doğru çıkmış karnımız gibi… Aynaya baktığınızda, hoşunuza gitmeyen bölgelere kafayı takmaktansa, beğendiğiniz bir yerinizi görmeye çalışın. Bu, ince beliniz, güzel dudaklarınız, elleriniz, ya da herhangi başka bir yerini olabilir. Ayrıca dışarı çıktığınızda da, sadece incecik ve uzun kadınlara gözlerinizi dikmektense, daha kilolu kadınlara da bakın.

Tucker”a göre, kilo problemi olan kadınlar, ince kadınları fark etmekte pek iyiler ve bilinsizce, onları hemen kendi beğenmedikleriyle yanlarıyla karşılaştırmaya başlıyorlar.

Hemen hepimizin vücudumuzla ilgili özel ve sadece bize ait olan bir özelliğimiz var. Bu nedenle, bir dahaki sefer, kendinizi başkalarıyla karşılaştırırken bulduğunuzda, “Ne kadar da ince. Keşke onunki gibi bir popom olsaydı” türünden şeyler düşüneceğinize, sahip olduğunuz, size ait bir özelliği düşünün.

3. Asıl ”güzel” olanın ”sağlıklı” olan olduğunu düşünün.
Vücutlarından dolayı mutsuz olan kişiler, genellikle ya gereğinden fazla, ya da diyet yapmak adına, gereğinden az yerler. Her ikisi de kötüdür. Çünkü birinde kilo alırken, diğerinde bir süre için kilo da versek, gereken besin maddelerini almadığımızdan bu sağlıksız bir incelme olur ve uzun süreli de değildir.

Her besin maddesinden gereken miktarlarda içeren dengeli bir beslenme programı ile, vücudunuza yakması gereken enerjiyi vererek yardımcı olursunuz. Yorgunluk hissi olmaz ve enerji harcayıp, kilo verir hale gelirsiniz.

4. Gerçekçi olun.
Kilo vermeye karar vermek, öz saygınız ve kendinize olan güveniniz açısından iyi bir başlama noktasıdır. Ancak hayatınızı, hazırladığınız egzersiz ve beslenme programına göre bir gecede değiştirmeyi beklemeyin. Başarınız, bir programa uyduğunuz ve ”zorunluluklarınız” olduğu düşüncesinden kurtulabilmenize bağlı. İkinci bir önemli nokta da, hemen bir fitness fanatiği olup, iki haftada harika bir vücuda sahip olacağınız düşüncesini kafanızdan atmanıza. Çünkü bu gerçekleşmeyecek ve gerçekleşmediğinde de, kendinizi kötü hissedeceksiniz.

Vücut şeklinizi değiştirmek istiyorsanız, bu, hayatınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, kendinize, bu iş için ne kadar emek sarfedebileceğinizi sorun.

Daha sağlıklı yaşamak için, her gün küçük bir karar alın. Mesela bugün, 20 dakikalık hızlı bir yürüyüş yapın. En az 6 hafta boyunca, bunu her gün yapacağınıza dair söz vermeyin ama. Sadece bugün bunu gerçekleştirebildiğiniz için kendinizi kutlayın. Bir kez yaptıktan sonra, devamını getirmek daha kolay olacaktır. Aynı şeyi yiyeceklerle de yapabilirsiniz.

İleriki haftalarda, hayatınıza biraz daha egzersiz ve sağlıklı besin sokun. Bunu yaparken, arkadaşlarınızla dışarı çıkmaktan, restoranda yemek yemektyen vazgeçmenize gerek yok. Bunu yapmayın zaten. Dışarıda yerken, beslenme programınıza sadık kalmaya çalışın. Eğer gerçekten diyetiniz dışında bir şeyler yemek istiyorsanız, bunu haftada 3-4 kez yerine, bir kez yapın.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND