Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

“vazgeçmek tabiatıma uygun değil”

CANDAN ERÇETİN, başarılı olmak ve kendini geliştirmek hakkındaki görüşlerini anlattı…

VAZGEÇMEK TABİATIMA UYGUN DEĞİL

Müzik öğretmenliği yapmayı sürdüren pop müzik sanatçısı Candan Erçetin bir yandan konserler veriyor bir yandan yeni albümü için hazırlık çalışmalarını sürdürüyor

ELİF BERKÖZ/ MİLLİYET

Candan Erçetin klasikleşmiş Fransız şarkılarından oluşan beşinci ve son albümü Candan Erçetin Chante Hier Pour Aujourd’hui / Candan Erçetin Dünün Şarkılarını Bugün Söylüyorun satışlarının tahmininden yüksek olması nedeniyle şaşkın. Şarkı söylemenin kendisi için nefes almak kadar doğal olduğunu söyleyen Erçetin için başarı küçük şeylerde gizli. Yaşam felsefesi ise olduğu gibi görünmek.

Bir klasik haline dönen Harbiye Açıkhava Konserleri bu yıl sizin vereceğiniz konserle başlayacak. Bu konserlerdeki atmosfer sizin için ne ifade ediyor? Bu yılki konserde bir sürpriziniz olacak mı?

Açıkhava Konserleri’nde ikişer konser yapıyorum. İki yıldır da Most konserlerinin açılışını gerçekleştiriyorum. Açıkhava’da bu yılki ilk konserimi 3 Haziran’da yaptım. Most konserlerinin açılışı bu yılki üçüncü Açıkhava Tiyatrosu konserim olacak. Biz ekip olarak genellikle her yıl yeni bir dekor ve mutlaka repertuvara eklenmiş yeni bir renk ile seyircimizin karşısına çıkıyoruz. Haziran konserleri için hazırlamış olduğumuz yenilikleri Most konserlerine hatta 25 Temmuz’da başlayacak batı ve güney turnemize de taşıyacağız. Büyük mekan konserleri (ki bunların içinde en görkemlilerinden biri İstanbul Açıkhava Tiyatrosu’dur) tabii ki hem bana hem de izleyenlere çok farklı bir atmosfer sunuyor. Biz birlikte şarkılar söylemek için buluşuyoruz, bunun keyfini kelimelerle anlatamam, orada olmak lazım.

Sahneye çıktığınızda neler hissediyorsunuz?

Her zaman heyecanlı oluyorum. Bu heyecan öyle diz titremesi gibi algılanmasın. Daha çok paralize olmak gibi. Allahtan en geç üçüncü şarkıdan sonra o duygudan sıyrılıyorum. Sahneye verilen 2-3 bin watt’lık ışıklar yüzünden kocaman bir boşluğa söylüyormuş gibi durmakla beraber karşımdaki 5 bin kişinin varlığını çok kuvvetli hissediyorum. Çok garip bir duygu, müthiş bir akım, benden onlara onlardan bana.

Son albümünüzde ticari kaygı duymadınız. Peki albümün satışları ne durumda? Tepkilerden memnun musunuz?

Albümün satışı ile ilgili tahminlerim çok mütevazı idi. Şu anki satış rakamı benim tahminimi dörde katlamış durumda. Hepimiz şaşkınız, beklemiyorduk. Hep güzel şeyler duydum albüm hakkında. Tabii ki bazı şarkıların orijinal hallerini daha çok sevenler var. Ama bu albüm o şarkıları hiç tanımayan gençlere bir köprü niteliğinde düşünüldü. Bazı şarkılarda modern anlayışla yapılmış düzenlemelerin tercih edilmemesi çok doğal.

Fransızca ve Türkçe şarkı söylemek arasında ne gibi farklar var?

Fransızca söylediğiniz zaman dünya üzerinde daha çok insanla bu duyguları paylaşma ihtimaliniz var. Tek fark bu. Tabii ki özellikle Fransız şarkılarının sözleri İngilizce pop geleneğinde olduğu gibi basit ve hafif değildir. Şarkının tüm duygusu neredeyse sözlerdedir. Duygusunu yoğun iletmezseniz şarkı silinir gider. Seçtiğim tüm Fransızca şarkıların anlamlarını bugünün yaşam koşullarına uydurarak yorumlamaya çalıştım.

Sizi en çok şarkı sözü yazmak mı, beste yapmak mı, söylemek mi tatmin ediyor?

Şarkı söylemek benim için nefes almak kadar doğal. Söz ve müzik yazmak ise onun hemen arkasından geliyor. Başkalarının şarkılarını da büyük bir keyifle söylüyorum.

Diğer şarkılardan farklı olarak şarkılarınızda hayatı sorguluyorsunuz.

Ben hayatı, kendimi, yaşananları zaten sorguluyorum, bu bazen şarkılarıma da yansıyor; hepsi bu. Başkalarından söz seçerken de edecek bir lafı olanları tercih ediyorum hep, salt şarkı olsun diye yazılmış olanları değil.

İçinde Türk Dil Kurumu başkanının da bulunduğu bir jüri tarafından Türkçeyi en iyi kullanan Türk hafif müzik sanatçısı seçildiniz. Türkçeyi güzel konuşmak adına özel bir çabanız var mı?

Tabii ki var. Hatta konuştuğum her dili güzel ve doğru konuşmak adına özel çabam var. Türkçe şarkı söylerken en zor dillerden biri. Hecelemeleri ve fonetiği melodi yapısına uydurmak ve bunun yanında duyguyu kaybetmemek epeyce çalışma gerektiriyor.

Öğretmenlik yapmanın müziğinize ne gibi getirileri oluyor?

Müziğime bir katkısı olduğunu düşünmüyorum ama hayatıma katkısı mutlaka vardır. Her ders gününün ardından yorgun ama mutlu dönüyorum eve. Derslerde benim profesyonel yaşamımı hiçbir zaman konu etmiyoruz.

Diğer medyatik isimler gibi her gece başka bir mekanda görünmüyorsunuz. Nasıl yerlere gitmekten hoşlanıyorsunuz?

Çok gürültülü ve kalabalık mekanları oldum olası sevmedim. Yanınızdakiyle konuşmaya kalkmak bile müthiş ses kısan bir şey. O yüzden ben dostlarımla ya evlerde ya da sakin restoranlarda yemek yemeyi ve sohbet etmeyi tercih ediyorum.

Konserler, yeni albümün hazırlıkları… Son zamanlarda başka neler yaptınız?

Her an aklım yettiğince, elim erdiğince bir şeyler yapıyorum. Okuyorum, gözlüyorum, soruyorum, öğreniyorum. Geçen hafta Paris’te 15 günlük bir öğrencilik hayatı yaşadım. Bir enstitüde özel bir hocayla edebi kelime haznemi geliştirmek üzerine çalıştım. Her akşam ödev yaptım. Koca şehirde tek başıma öğrenciliğin keyfini tekrar yaşadım. Öğrendiklerim işime yarayacak mı bilmiyorum ama yapmak istediğim bir şeydi ve bunu gerçekleştirmek beni mutlu etti.

Başarı çok göreceli

Başarılı olmanıza ne yardım etti?

Bana göre başarı çok göreceli. Sizin başarı dediğiniz şeye ben veya bir başkası aynı yorumu yapmayabilir. Bence başarı küçük becerilerin toplamı. Ailemin başladığım her işi bitirmem konusunda bana öğrettiği her şeye minnettarım.

Sizi başarılı ve diğerlerinden farklı kılan nedir?

Ben hiçbir zaman başarılı kelimesini hemen benimsemiyorum. Farklılık konusuna gelince, bu sanırım kendim gibi olmak istemekten kaynaklanıyor. Kendimi tekrar etmekten çekinirim.

Sizce gerçek başarı nedir? Ne zaman İşte şimdi başardım dersiniz?

Birine verdiğim randevuya saatinde yetiştiğimde, yapmayı planladığım bir işi zamanında bitirdiğimde, çalışma masamı topladığımda… Bana göre başarmak hep küçük şeylerde gizli.

Başarısız olduğunuzu düşündüğünüz anların nasıl üstesinden geldiniz?

Vazgeçmek pek tabiatıma uygun değil. Tam tersi yeni zorlukların altına girmek bana üretkenlik adına daha yakın geliyor.

Candan Erçetinin favorileri
• En favori üç filmi: Cennet Sineması, Rembetiko, Sevgili.
• En son okuduğu kitap: Bir Troia Masalı.
• En son dinlediği albüm: Quelqu’un qui m’a dit, Carla Bruni.
• En son izlediği film: 25. Saat.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Para insanı nasıl değiştiriyor?

para ve insan, para insanı değiştirir mi, para, Manşet, araştırmalar

Çok para insanı değiştirir mi? Zenginlerin daha cimri ve az güvenilir olduğunu gösteren araştırmalar ne kadar doğru? İşte konuyla ilgili yapılan bir araştırmanın tüm detayları…

Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?

Kişinin varlık seviyesi arttıkça merhamet ve empati duygularının azaldığı, kişisel çıkar düşüncesinin ise arttığı doğru mu?

Üniversitelerin popüler konuları inceleyerek sosyal yaşantımıza ışık tuttuklarını bilirsiniz. Hayatınızda en az bir kere duyduğunuz ya da sorduğunuz bir konu üzerine Univercity of California Berkeley Üniversitesi’nde de bir grup uzun süren bir araştırma yaptı. Üniversite zengin olmanın insan üzerindeki etkilerini araştırdı ve “Para karakteri bozar mı?” sorusu deneklerle test edildi. Peki, burada ‘bozmaktan’ kasıt nedir? Amerika’daki çalışmada, insanların çok para karşısında davranışlarının değişip değişmediği araştırıldı. Paranın kurallara uyma, nazik olma ya da saygılı davranma gibi davranışları etkileyip etkilemediği incelendi. Sonuçlara bakalım…

Çalışmada önce deneklere Monopoly oynatıldı. Emlakçılık konulu ve zarla oynanan bu oyunda, tıpkı gerçek hayattaki gibi çeşitli yerler satın alarak; kiralama, inşa etme gibi ticari faaliyetlerde bulunup ekonomik olarak güçlü olmaya çalışırsınız.

Oyun bittikten 15 dakika sonra…

Oyuncuların bir bölümü yazı tura atarak, yani tesadüfi biçimde seçilerek, diğer oyunculara göre bazı avantajlara sahip oldu. Oyuna yaklaşık iki kat daha fazla parayla başladılar. Zengin seçilen oyuncular iki zar atarken, diğerleri ise tek zarla kaldı. Ve doğal olarak oyunu zengin başlayanlar kazandı. Gelelim oyun süresince gözlemlenen davranışlara… Zengin oyuncular piyonlarını oyun

tahtasına adeta vurarak ilerletti. Masadaki tabaktan daha çok kraker yediler. Abartılı başarı tepkileri gösterdiler. Fakir oyuncuya kaba ve duyarsız davranmaya ve sürekli ne kadar iyi oynadıklarını ifade etmeye başladılar.

İşin daha da ilginci ise, oyunun başında tamamen rastgele olarak zengin seçilenler, bunu bilmelerine ve oyunun hileli olduğunun açık olmasına rağmen, oyun bittikten 15 dakika sonra; nasıl başarılı olduklarını, mülkleri nasıl aldıklarını, kazanma şekillerini uzun uzun anlattılar. Yani onları başarılı hale getiren çift zar atma durumunu tamamen gözardı ettiler.

“Tüm zenginler böyledir” demek doğru değil

Başka bir deneyde; deneklere 10 dolar verilerek, isterlerse bu parayı yabancılarla paylaşabilecekleri ve bu yabancıların bir daha karşılarına asla çıkmayacağı söylendi. Yıllık kazancı 25 bin dolar olan katılımcılardan paralarını başka bir kişiyle paylaşanların sayısı, yıllık kazancı 150 bin dolar ve üstü olan katılımcıların sayısına göre yüzde 44 oranında daha fazla oldu.

Ama benim favorim, arabalar üzerinde yapılan çalışma… Araştırmacılar sokağa çıktı ve araçlarının değerine göre insanların davranışlarını inceledi.

Amerika’da yaya geçidinde yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Yapılan çalışmada bu kural kullanıldı. Bir yaya geçidinde karşıdan karşıya geçer gibi yapan bir yayaya kimlerin yol verip vermediği incelendi. Günlerce yapılan denemelerde ucuz aracı olan sürücülerinin yasayı çiğnemediği; pahalı araç sürülerinin yarısının ise yasayı çiğnediği görüldü.

Daha birçok çalışma ve deney yapan ekibin bulgularına göre, varlıklı bireyler müzakerelerde yalan söylemek, iş yerinde kasadan para çalmak gibi etik olmayan davranışları onaylamaya ve rüşvet almaya daha yatkın. Kişinin varlık seviyesi arttıkça merhamet ve empati duygularının azaldığı ve kişisel çıkar düşüncesinin arttığı da bir başka sonuç.  Ancak “Tüm zenginler böyledir” demek doğru değil. Paul Piff’e ait bu çalışmanın detaylarını kişisel web sitesinde detaylı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Okumaya devam et

MAKALE

Uykuya dalarken düşme hissi yaşıyor musunuz?

uykuya dalarken düşme hissi, uyku, hipnik seğirme

Tam uykuya dalarken birden düşme hissine kapılıp vücudumuzun silkindiğini çok görmüşüzdür. Peki, bu his neden oluşur? Bu hissi yaşayanlar ne yapmalı? İşte yanıtı…

Uykuya dalarken düşme hissi neden oluşur?

Tam uykuya dalarken birden düşme hissine kapılıp vücudumuzun silkindiğini çok görmüşüzdür, ama neden?

Tam uykuya dalarken birden düşme hissine kapılıp vücudumuzun silkindiğini çok görmüşüzdür. Oldukça yaygın olan bu hisse beyindeki iki bölgenin kontrol çatışması neden oluyor.

Bunu bir rüyanın parçasıymış gibi algılıyorsak boşlukta düşüyormuş hissi oluşur; buna hipnik seğirme denir. Beynimiz uyku için çevreyle bağlantısını keserken ortaya çıkan bir çatışmanın göstergesidir bu.

Uykuda vücudumuz felç olmuş gibidir ve dış dünyadaki olaylara duyarsız hale geliriz. Ama kas kontrolümüz düğmeye basılmışçasına durmaz.

Beynimizde adlı bölge nefes alma gibi temel fonksiyonları kontrol eder ve tetikte olma duygusunu hissettirir bize.

Öte yandan görmeyle ilgili (optik sinir önündeki bölge) ise yorgunluğu düzenler.

Uykuya dalma sırasında retiküler aktivasyon sistemi vücudumuzun kontrolünü elden bırakırken ventrolateral çekirdek denetimi ele alır. Bu yavaşça kısılan bir lamba düğmesi gibidir, ama her zaman pürüzsüz işlemeyebilir.

Uyanıklığı sağlayan enerji kalıntıları ani yükselişe geçtiğinde seğirme hareketleri görülür. Fakat bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Hızlı göz hareketlerinin tersine bu seğirmelerin rüya gören beyinle bir ilgisi yoktur. Bundan ziyade günün son kalıntıları gibidir.

‘Patlayan kafa sendromu’ adı verilen ve insanın kafasının içinde bomba patlıyormuş gibi sesler duymasına neden olan tuhaf rahatsızlıkta da benzer belirtiler görülür. Beynin uyanık ve uykuya geçen kısmı arasında bir kontrol mücadelesi vardır ve bu şimşek çakması gibi ışıklar görmeye ve yüksek sesli patlamalar duymaya neden olur.

Bazı ileri vakalarda bu olgu aşırı uykusuzluğa ve hatta bedenin bilinmez güçler tarafından ele geçirilmesi iddialarına bile neden olmuştur.

Fakat genel olarak burada endişe edilecek bir durum yoktur. Uykuya dalma anında ortaya çıkan ilginç bir çatışma halinden ibarettir.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et

MAKALE

Kağıt kesiği neden canımızı çok yakar?

Manşet, kağıt kesiği nasıl geçer, kağıt kesiği, evrim ağacı

Ufacık bir kağıt kesiği canımızı beklediğimizden çok daha fazla acıtır. Peki, bunun nedeni nedir? İşte www.evrimagaci.org yazarlarından Çağrı Mert Bakırcı açıklıyor…

Kağıt Kesiği Neden Çok Acıtır?

Standart bir A4 kağıt ortalama 0.05 milimetre kalınlığa sahiptir. Standart bir tıraş bıçağı 0.23 milimetre kalınlığa sahiptir. Bir tıraş bıçağının kestiği yaranın acısı anlaşılır; ancak ondan 5 kata kadar daha ince olan kağıdın, kimi zaman arkasında hiç kanama izi bile bırakmaksızın açtığı yaralar neden bu kadar fazla acır? 

Normalde bir kağıt, insan derisini kesebilmek için fazlasıyla yumuşaktır. Belli bir keskinliğe ulaşmak için, belli bir sertliğin de olması gerekir. Fakat kağıdı bu kadar kesici yapan, aşırı ince olmasıdır. Kesiği açan kenarın yüzey alanı çok küçük olduğu için, çok yüksek basınç uygulayabilir. Bu basınç, deri katmanını yararak “kesik” dediğimiz olaya neden olan kuvvet dağılımıdır. Basınç, uygulanan kuvvetin yüzey alanına bölümüdür. Dolayısıyla çok küçük yüzey alanı (örneğin kağıdın kestiği incecik kenarın yüzey alanı), çok yüksek basınç anlamına gelir.

Kağıt kesikleri genellikle büyük bir kağıt grubu içerisinden, tek bir kağıdın ayrılması sonucu oluşur. Yani tek bir kağıt ile elinizi kesmeniz çoğu zaman zordur. Bunun nedeni, tek bir kağıdın gerekli kuvveti kesiği açma süresi boyunca uygulayamayacak kadar esnek ve yumuşak olmasıdır. Yani kağıdın kenarı elinizi kesmeye çalışsa da, yarığı açamadan hemen bükülecektir. Fakat yeni açılmış bir kağıt destesi (kimi zaman “kağıt topu” olarak bilinir) içerisinden kıvrılarak ayrılan tek bir kağıt, destenin geri kalanından güç alarak bükülmeden durabilir. Bu da, kağıdın parmağınızı kesebilmesini sağlayacak kuvvetin yeterince uzun süre uygulanabilmesine izin verir.

Gelelim acının nedenine… Parmaklarımızın ucunda aşırı fazla sayıda nosireseptör adı verilen acı algılayıcı sinir ucu bulunur. Bir kağıt kesiği, bu sinirlerin çok fazlasını aynı anda uyarabilecek kadar geniştir. İncecik kesik kanamaya neden olmadığı için, bu sinirlerin ucu, havaya temas edecek şekilde açıkta kalır. Yani yarıktan dışarı doğru bakan reseptörler, sürekli dış ortama maruz kalır. Kağıt kesiklerinin o sinir bozucu acısı bu reseptörlerin açık hava nedeniyle sürekli beyne sinyal göndermesinden kaynaklanır.

Kimi zaman derin kağıt kesikleri de görülür. Bunlar, daha uzun bir yüzey boyunca olan, daha derin kesiklerdir. Bunlar kimi zaman dışarıya hafifçe sızan, çoğu zamansa yarığın içerisinde biriken kanamalara neden olur. Kesik sırasında kağıdın yüzeyinde ve fiberleri içerisinde bulunan koruyucu kimyasallar (örneğin beyazlatıcılar), vücuda geçer. Bu kimyasalların yakıcı etkisi, beynimizde acı olarak algılanır. Bu da, kağıt kesiklerinin neden olduğu acının yaygın görülen ikinci bir nedenidir.

Tüm yaralar gibi, kağıt kesikleri de temizlendikten sonra yara bandıyla kapatılabilir. Fakat yine de, yarık boyunca parmak etinin iki tarafının sürekli farklı hızlar ve yönlerde oynayabiliyor olması, rahatsız edici acının uzun sürekli bir şekilde devam etmesine neden olacaktır. Çoğu zaman yara 2-3 gün içerisinde tamamen iyileşir ve acı kaybolur.

Yazar: Çağrı Mert Bakırcı
Kaynak:  www.evrimagaci.org

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER6 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER11 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND