Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Ünlülerden çıkarılacak kariyer dersleri

Başarıları da başarısızlıkları da tıpkı hayatlarının her ayrıntısı gibi göz önünde. Kimi zaman alkış, kimi zaman eleştiri yağmuruna tutuluyorlar. Milyonlarca kişi onları rol model olarak kabul ediyor. İşte dünyaca ünlü isimlerin kariyer hikayeleri ve bu hikayelerden çıkarılması gereken dersler…

İster hayran olun ister nefret edin ama inkâr edemezsiniz: Angelina Jolie, Barack Obama, Madonna, Britney Spears, Kate Moss, George Lucas ve Oprah Winfrey gibi isimlerin ağız sulandıran parlak kariyerleri ve dünya kadar paraları var. Kimi ticari zekâsıyla, kimi iniş-çıkışlarıyla, kimi hırsıyla, kimisi de başarıdan ziyade nedamet ve “Yıkılmadım ayaktayım” hikayeleriyle örmüş kaderini. Dünyaca ünlü isimlerin hayatta aldıkları dersleri, kariyer hikayelerini, dönüm noktalarını ve başarı sırlarını monster.com yorumladı.

Aman, bu sloganlara kulak kesilin, gerisi rahmetli Sakıp Sabancı’nın söylediği gibi basit: Çok çalışmak, çok çalışmak, çok çalışmak…

KATE MOSS
Özel hayatında tedbirli ol ve yasal sınırlar içinde kal

İngiliz süpermodel 90’lardan beri moda dünyasının en çok talep edilen yüzü. Giyim tarzı da milyonlarca kişi tarafından taklit ediliyor. Ancak tüm başarısına rağmen neredeyse İngiltere’deki tüm pejmürde adamlarla, ayrıca çapkın ve uyuşturucu müptelası Pete Doherty ile fırtınalı bir ilişki yaşadı. 2005’te kokain kullanırken çekilen fotoğrafları Daily Mirror’a yansıdı. Söylentilere göre Doherty’nin arkadaşlarından biri cep telefonuyla çektiği resmi gazeteye göndermiş. Uyuşturucu moda dünyasında yeni değil. Ancak Moss hayatı boyunca uyuşturucu kullanmadığını iddia ettiği için kokain fotoğrafları kariyerine zarar verdi. Pek çok bol sıfırlı anlaşmayı kaçırdı ve kısa bir süreliğine de olsa, rehabilitasyona gitmesi gerekti.

MADONNA
Kendini sık sık yenile, daima yeni kal

80’lerde ilk kez spot altına çıktığından beri kendini durmadan yeniledi. Bir dönemin bakire Evita’sı, 2005’te gerçek disko kraliçesi olduğunu kanıtladı. Albümlerinde farklı şeyler denedi ve hep modern olmaya çalıştı. Yeniden doğmak kariyerinin odak noktası. Ve sahneye ilk çıkışından bu yana 30 yıl geçmesine rağmen halen müzik endüstrisinin divası. Madonnavari değişimler sıradan ölümlüler için faydasız ya da gerçekdışı olabilir. Ama çıkarılması gereken çok önemli bir ders var: İyi bir konuma gelebilmek için yenilenmek ve yetenekleri günün ötesine taşımak çok önemli.

JOE BIDEN
Konuşmadan önce düşün

ABD’nin umursamaz başkan yardımcısı Joe Biden’ın gafları yüzünden fena bir şöhreti var. Konuşmalarında ayarı kaçırıp, diğer politikacılarla ilgili hoş olmayan sözler sarf etti. Ancak Barack Obama rahatsızlığını açıkça belirttiğinden beri daha dikkatli davranıyor. Herkes hata yapar ancak umursamaz davranmamalı ve uygunsuz zamanlarda espri, özellikle de kötüsünü, yapmamalısınız. Konuşmadan önce düşünmeye özen gösterin, ki işyerinizde Joe Biden olarak anılmayın.

KIM KARDASHIAN
Çevrenizi genişletin

Uzun süre Paris Hilton’un en yakın arkadaşı olarak tanındı. Şu an kendine ait bir reality şovu ve ev yapımı porno kasedi var. Aynı zamanda O.J. Simpson’un rahmetli avukatı Robert Kardashian’ın öz, Amerikalı ünlü sporcu Bruce Jenner’ın da üvey kızı. Tanıdıklarınız sayesinde milyonlar kazanmanız adil mi? Tabii ki değil. Ama torpil de sadece eğlence dünyasına özgü değil. Pek çok insan tanıdıkları sayesinde iş bulur. Bu insanlar size milyonlar kazandırmasalar da iş bulmanıza ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir.

SIMON COWELL
Sevilmemek bazen işine de yarar

American Idol yarışmasının jüri üyelerinden Cowell kötü şöhretiyle tanınıyor ve yılda 34 milyon dolar kazanıyor. Bu rakamın önümüzdeki sene 144 milyon olabileceği söyleniyor. Diğer jüri üyelerinden Paula Abdul yarışmacıları uzun uzadıya överken ve Kara Dioguardi soyunurken, Cowell her şeyi açık açık söylüyor. Ondan hoşlanmamasına rağmen, izleyiciler fikirlerine daha çok saygı duydu. Cowell’ın yorumları yarışmacıların oylarına yansıdı ve elenmelerinde büyük rol oynadı. Simon dobra olmanın önemini öğretti.

OPRAH WINFREY
Güçlü bir marka yarat

Güçlü ve modern markası sayesinde milyarlarca dolarlık bir imparatorluk kurdu. Kaliteli magazinciliği sayesinde ödüllere boğulmakla kalmadı, en zengin Amerikalılar listesinde 165. sırada yer aldı. Talk şov formatını yeniden biçimlendirdi. Ünlülerle, uzmanlarla ve sıradan insanlarla yaptığı röportajlarda olaylara tarafsız değil, kendi tarzında yaklaştı. Kişisel problemlerini, mücadelelerini ve maceralarını da paylaştı. Amerikalı kadınlar mutfak işlerinde de dini konularda da ona yüzde 100 güveniyor. Dokuz yaşında tecavüze uğradığı ve 14’ünde hamile kalıp düşük yaptığı söylenen siyah bir kadın için, geldiği nokta olağanüstü ilham verici.

SUSAN BOYLE
Rüyalar gerçek olabilir

Doğduğunda yeterince oksijen alamadığı için öğrenme yetileri gelişemedi, hep bir çocuk gibi davranıldı. Çok yaşlı olduğunu düşündüğü için, az daha İngiltere’deki yetenek yarışmasına katılmayacaktı. Dinleyenleri ağlatan melek gibi sesine tezat görünümü yüzünden ona “Kıllı Melek” ismi takıldı. Yarışmadan ikinci çıkmasına rağmen büyük şöhrete kavuştu. Hayatta daima ikinci bir şans olduğunun kanıtı gibi.

MARTHA STEWART
Suç işlemek kariyerin sonu değil

1960’ta Columbia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra kariyerine başarılı bir borsacı olarak başladı. Ardından Connecticut’ta bir yemek firması kurdu, bir çiftlik evini restoran haline getirdi. Sonraki adımıysa ismini taşıyan bir markayla Amerika’nın domestik kraliçesi olmaktı. 2004’te mali müfettişlere yalan söylediği için 5 ay hapis yattı. Bu olay kariyerinin sonu olabilecekken, işlerini hızla toparladı. Şirketi 2006’dan beri yeniden kâra geçti.

ANGELINA JOLIE
Fedakârlık başarmaktan daha önemli olabilir

Kimilerine göre dünyanın en ünlü kadın oyuncusu. Son 10 yılda pek çok büyük filmde oynadı. Öyle ya da böyle, bu filmlere bir şekilde damgasını vurdu. Bir megastar olmasına rağmen kendinden başkalarını da umursadı. Yardıma muhtaç çocukları evlat edindi, dünyanın en ücra köşelerindeki mülteci kamplarını ziyaret etti ve ününe ün kattı. Markasını değerli bir hale getirdiği takdirde bazı kusurların göz ardı edilebileceğini öğretti.

Barack Obama
Tecrübesizlik başarılı olamayacağın anlamına gelmez

Rakipleri Hillary Clinton ve John McCain’den daha az tecrübeli olduğu su götürmez bir gerçekti. Yine de Obama’nın ABD Başkanı olabilmek için yaptıklarını her meslekten insan hatırında tutmalı. Zirveye ulaşmak isteyenler genellikle klasik bir yol tutturur ve deneyim kazanarak adım adım ilerler. Obama gibilerse en tepeye daha kısa zamanda ulaşmak için gerekli yeteneklere sahiptir ve rakiplerini sollar! Sizin pozisyonunuzda çalışanlardan daha iyi olduğunuzu düşünüyorsanız başka bir yerde iş arayın. Daha büyük firmaları nasıl ileriye götürebileceğinizi düşünün. Büyük düşünmek oyunun kurallarını değiştirebilir. Kendinizi küçümsemeyin ve güvenin.

CHRISTIAN BALE
Sinirlerine hâkim ol

Terminatör filminin devamının çekildiği sette sinirlerine hâkim olamadı, yönetmen Shane Hurlbut’a bağırıp çağırdı. Bu hırçın hareketleri Youtube’da milyonlarca kez tıklandı. Seksi oyuncu unvanı, yerini “öfkesini kontrol edemeyen”e bıraktı. Çalışırken öfkelenmek alışılmadık ve beklenmedik bir şey değil. Ama sinirlenip tansiyonunuzu oynatmak, yalnızca ününüze değil, sağlık ve mutluluğunuza da zarar. Ayrıca Bale’inki gibi öfkeli hareketler kolay kolay unutulmaz.

BRITNEY SPEARS
Geri dönebilirsin ama uzun ve zor olabilecek bir sürece hazırlıklı ol

Son 5 yıl onun için zor geçti. Eski eşi ve annesi yüzünden sıkıntılar yaşadı, uyuşturucu bağımlılığını yenmek ve kilo vermek için uğraşırken şöhretini kaybetmeye başladı. 2007 MTV ödüllerinde uyuşturucu etkisi altında sahneye “kafası iyi” çıkması çok eleştirildi. Bütün bunlara rağmen iki yıl sonra sahnelere dönmeyi başardı. Belki eski saygınlığını kazanamadı ama en azından artık medyanın kendisiyle dalga geçmesine izin vermiyor. Son albümü başarılı oldu ve eski vücuduna kavuştu.

GEORGE LUCAS
Risk almaktan korkma

Star Wars ve Indiana Jones filmlerinin yaratıcısı Lucas, yönetmenlerin çoğunun hayalindeki sinema okuluna gitti. Warner Bros’da staj yaptı. Risk almaktan hiç ama hiç korkmuyordu ve cesaretini yaratıcılıkla birleştirip milyar dolarları aşan bir servet elde etti. Daha kariyerinin başındayken, yönetmenliğini üstlendiği Star Wars’un devam filmlerinin tüm haklarının kendisine devredilmesi karşılığında 500 bin dolarlık bir maaş kesintisini kabul etti. Filmin finansmanının büyük bir bölümünü ve devam filmlerinin masraflarını karşıladı. Akıl almaz derecede kârlı bir yatırım değil mi?

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND