Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Ünlüler eski mesleklerine geri döndü

Ünlülerin eski meslekleri,Ünlülerin İlk meslekleri, Ünlüler ne iş Yapardı? Ünlülerin resimleri, Ünlülerin eski işleri neydi?

ERKAN CAN / TİYATROCU
PAZARCILIK,DOLMUŞÇULUK TİYATROCULUĞUMU ÇOK BESLEDİ

15 yaşımda tiyatroya başladım. 15 yaşından beri de her yaz tatilinde kendi paramı kendim kazanacağım işler yaptım. Kaportacı, dökümcü, tamirci, ayakkabıcı, dolmuşçuluk, konfeksiyon tezgahtarlığı, her şeyi yaptım. Ben bir köy çocuğu ve köy öğretmeninin oğluyum. Hayatım köy ve kasabalarda geçtiği için çiftçiliği bilirim iyi de hayvan güderim. Yaptığım işlerden dolayı, cebimde hep param oldu. Bursa Devlet Tiyatrosu’ndayken Erdoğan Aydemir ve Tevfik Bolulu’yla birlikte pazarda tezgah açıp domates, limon, maydanoz, Allah ne verdiyse sattık. Ama tiyatro, yaptığım işlerin hep en başında geldi. Tiyatroda her mesleği oynadım. Yaptığım işlerin tiyatroculuğumu çok beslemiş, bana çok şey katmıştır.

TEKİN ACAR / TEKİN ACAR KOZMETİK SAHİBİ
DÜNYANIN GİTTİĞİ YERİ, TÜRKİYE’DEKİ FIRSATLARI ÇOK İYİ GÖRDÜM

İmkanları kısıtlı bir ailede büyüdüm. Babam inşaat kalfasıydı. Yaz tatillerinde kendi masraflarımı karşılamak için inşaatçılık, amelelik yaptım. Duvar ördüm, fayans döşedim. Bugün, iş hayatımda da mağaza yaparken o tecrübelerimden yararlanıyorum. Okurken hep ticaret yapmak istiyor ve yapacağım iş mutlaka kadına yönelik bir iş olmalı diyordum. Çünkü, babam çalışıyordu ama bütçeyi annem yönetiyordu. Paranın asıl patronunun kadın olduğunu çok net gördüm. 16 metrekarelik bir bebek mağazasının sadece bir vitrinine parfüm koyarak işe başladım. Bugün, bir vitrinle başlayan işim, Türkiye çapında 66 mağazaya kadar büyüdü. Benim işteki başarımın sırrı, dünyanın gittiği yeri ve Türkiye’deki fırsatları görmek oldu.

MUSTAFA SARIGÜL / ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI
TAKSİCİLİK, POLİTİKA HAYATIMDA İNSANI ANLAMAMDA ÇOK YARAR SAĞLADI

Babam da ben de taksicilik yaptık. Taksiyle, minibüsle büyüdük. İnsanları tanımak ve anlamak için taksicilikten daha önemli bir meslek yok. Zengini yoksulu, yaşlısı genci, inananı inanmayanı, sağcısı solcusu, herkesi bulursun takside. Taksicilik, politika yaşamımda insanı anlamamda bana çok fazla yarar sağladı. İnsan psikolojisini, ruh halini bu meslekte anladım. Bir hedefe varmada en önemli unsur, hayal kurmaktır. Önce hayal kurun, sonra hayallerinizin peşinde koşun. Yaptığınız işe inanın. İnanmadan yaptığınız iş zorlama olur, bir yerde kopar. Ben hep kendime hedefler koyarak ilerledim. Bazıları, “Olmaz, yapamaz” dediler. Küçümsediler, hakir gördüler ama yılmadım. Kimse size inanmasa da siz kendinize inanın. Özgüven ve çok çalışma her şeyden önemli.

GÜLSÜM TATAR / DÜNYA VE AVRUPA BOKS ŞAMPİYONU
KİTAPLARDAN ALDIĞIM ÖĞÜTLER BENİ DÜNYA ŞAMPİYONU YAPTI

Hayatımda hep boksla ilgileniyordum ama liseye geldiğimde artık para da kazanmam gerekiyordu. Bir kitapçıda kitap satmaya başladım. Zaten okumayı da çok seviyordum. O dönemler sıkıntı günler geçiriyordum çünkü ailemden başka kimseden boksla ilgili destek göremiyordum. Ama orada okuduğum kitaplar, boksa daha da bağlanmama neden oldu. Kitaplardan öğütler alıyor, moral buluyor ve pes etmemeyi öğreniyordum. Neticede orada bulduğum moralle beni boksa öyle bağladı ki, üç Avrupa, iki de Dünya Şampiyonu yaptı.

MUHARREM İNCE / CHP MİLLETVEKİLİ
ÇOBANLIK, TORNACILIK, ÖĞRETMENLİK YAPTIM AMA HEDEFİM HEP VEKİL OLMAKTI

Hayatınızda, önünüze gelen sorunları çözmekten ve yapılması gereken işleri, “Bu beni işim değil” diyerek yapmaktan kaçınmayın. O sorun, o iş, sizi asıl hedefinize ulaştırmada etkili olacaktır. Çocukluk yıllarımda sığırtmaçlık, çobanlık, kamyonculuk yaptım. Orta öğrenimimi endüstri meslek lisesinin torna tesviye bölümünde tamamladığım için tornacılıktan da elimden gelir. Üniversiteden sonra uzun yıllar fizik öğretmenliğini sürdürdüm. Ama hedefim hep milletvekilliğiydi. Ülkemin kaderini belirlemede benim de katkım olsun istiyordum. Bunu da başardım. Hedefe ulaşmada belirleyici unsur, hedefinizin gerektirdiği bilgilere, becerilere ve kişilik özelliklerine sahip olmaktır. Bunları da, size karşılaştığınız sorunlar ve yaptığınız işler kazandırır.

HASAN SALTIK / KALAN MÜZİK SAHİBİ
BOYACILIK, MİÇOLUK BANA HIZLI KARAR VERMEYİ ÖĞRETTİ

Askerden geldikten sonra bir müzik şirketinde telefonlara bakmaya başladım. Özel radyo ve televizyonların olmadığı, yılda 70 milyon albüm satıldığı bir dönemdi. O arada müzik yapımcılarını ve seviyelerini inceleme fırsatım oldu ve “Bu adamlar bunu yapıyorsa ben alâsını yaparım” dedim. Annem kolundaki 13 bileziği verdi ve 4 metrekarelik bir kulübede Kalan Müzik’i kurdum. Herkes taverna ve pop müziğine yönelirken, ben yapılmamışı yapacağım ve etnik müziğe yer vereceğim diye tutturdum. Şu an bu alanda devlet arşivlerinde bile olmayan müziklere sahibim. Liberation gazetesi benden, ’fenomen’ diye bahsediyor, BBC, “Anadolu müziğini ondan öğrendik” diyor. Time dergisi, 2004’te folk müziğin kahramanı olarak beni seçti. Ofisboy’luktan, boyacılığa, hatta miçoluğa kadar pek çok iş yaptım. Yaptığım her iş bana pratik olma ve anında karar verme yetisi kazandırdı. Bilgiyi güç ve paraya çevirmek için, eksiklikleri görmek ve ona göre hamle yapmak çok önemli.

GÜLDEN YILMAZ / KOTON YÖNETİM KURULU EŞBAŞKANI
HAYATI DEĞİŞTİRME MOTİVASYONU HER ŞEYİN BAŞINI ÇEKTİ

Rehberlik ve psikolojik tanışmandım ama esnaflık aklımın ucundan bile geçmiyordu. Buna rağmen, hep hayatımı değiştirecek bir motivasyonum vardı. Eşimle birlikte her ay bir köşeye, bir altın koyarak kendimize Kuzguncuk’ta 25 metrekare bir tekstil dükkanı açtık. Okullar yaz tatiline girdiği zaman bu işe giriştim ve riskimi de azaltmıştım. Kötü giderse öğretmenliğe dönecek, iyi giderse istifa edecektim. Üç ayda, yatırdığımız paranın iki katını kazanınca işimden istifa ettim. Bir kışı, küçücük bir dükkanda katalitik soba başında geçirdim. Sonra Beşiktaş’ta bir dükkan daha açtık. İhracat fazlası alıp satıyordum. Geceleri oturur defo dikerdim. Sonra imalat, toptan satışlar ve yurtdışına açıldık. Koton markasının ilk etiketini vurduğumuzda yıl 1992’ydi. 25 metrekareyle başladığımız maceramız şimdi 142 bin metrekareye ulaştı. Türkiye’deki kadınlar girişimciliğinin mutlaka desteklenmesi gerekiyor.

KEMAL GÜNEŞ / SUNSET MAYOLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BİR HEDEFİNİN OLMASI BAŞARININ ANAHTARIDIR

Çocukluk yıllarımdan beri, hep sorumluluk sahibi ve hedefleri olan bir çocuktum. İstanbul’a geldiğimizde bir yandan eğitimime devam ederken, diğer yandan aileme yardımcı olmak için önce simit sattım, sonra da bir avukatlık bürosunda çalıştım. Okumayı çok sevdiğim için, hep kütüphaneye giderek kitap okuyordum. Kitap okuma sevgim, ailemin verdiği insana saygı, aile değerleri, dürüstlük ve çalışkanlık özelliklerim beni başarıya ulaştırdı. Hiçbir zaman vazgeçmemek, yılmadan ve çok çalışmak, dünyayı takip etmek, vizyon sahibi olmak, en önemlisi de bir hedefinin olması başarının anahtarıdır.

EKREM AKYİĞİT / COLLEZIONE YÖNETİM KURULU BAŞKANI
VİTRİNCİLİK, BANA KENDİ MARKAMI YARATTIRDI

18 yıl mağaza vitrinciliği yapmak, bana bir mağazanın nasıl yönetileceği konusunda bir öngörü kazandırdı. Bu öngörüyü, insanları giydirmeyi sevme, insan ihtiyaçlarını iyi izleme ile birleştirince kendi markamı yaratmak zor olmadı. Olmak istediğiniz yere ulaşmak için en önemli şey, değişime ayak uydurmak, hatta mümkünse her şeyden, herkesten önce değişmektir. Gençler, sanal ortamda iletişim sağladıkları kadar, yüz yüze iletişim kurarak da gerçekleri görmeli. İletişim kanalları ne kadar gelişirse gelişsin, enerjinin içindeki iletişim, deneyim için çok önemli ve bu ancak yüz yüze olur. Her kim olursa olsun söylediklerini dinleyin, önemseyin, anlamaya çalışın ve beklentilerini karşılamak için psikolojiyi ve algıyı yönetin. Bu sizi başarıya götürecektir.

ROJİN / ŞARKICI
ADANA YAZININ SICAĞINDA DAMDA OSCAR HAYALİ KURARDIM

Yaz tatillerinde, 7 yaşımdan 18 yaşıma kadar tarlada pamuk topladım. Hep, çok ünlü bir oyuncu olacağımı hayal ederdim. Belediye konservatuvarının

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND