Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Türkiye’nin sigarasız 30 günü !

Gündemimize ilk düştüğünde hepimiz şaşırmıştık. Sigara içmeyenlerin sevinçle, içenlerin ise öfke ve kaygıyla karşıladığı bu yasanın uygulanabilirliği herkesin kafasında soru işareti yaratmıştı. Ama korkulan olmadı. Neredeyse harfiyen uyuldu yasağa. Hatta üzerinden koskoca bir ay bile geçti. Demek ki istenirse yapılabiliyormuş. Türkiye bu sefer başardı…

Ünlü Fransız yazar Colette, “sigaram sizi rahatsız ediyor olabilir ama beni öldürüyor” cümlesini elbette sigaraya dünya çapında getirilen büyük yasaktan çok önce kurmuştu. İçinde hem meydan okuma hem de kabullenme olan ama daha çok sigara içmeyenlere ağır bir yergi içeren bu cümlenin farklı yansımalarını son günlerde Türkiye’de sıkça görmeye başladık. Temelinde sigara içmeyenleri koruma amaçlı çıkarılan ve sigara içilen bölgeleri daraltan yasak,

hak ve özgürlüklerin çift taraflı tartışılmasına neden oldu. 19 Mayıs’ta ilk etabı uygulanmaya başlanan yasak, sıkı bir şekilde devam ediyor. Şaşırtıcı olan ise böylesi bir yasakla kıyametler kopması beklenen büyük tiryakiler ülkesinde konuyla ilgili aşırı bir tepki oluşmadı.

Doğu geleneğinin önemli bir parçası olan duman, ülkemizde de her dönemde ham maddesi hep tütün olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıktı. Nargileli dönem, pipolu dönem ve sarma sigaranın yerini ise şimdilerde fazlasıyla katkı maddesi içeren ‘hazır sigara’lar aldı. Bu geleneğe istinaden yasak başlamadan hemen önce yabancı basın konuyla ilgili pek çok haber yaptı. Çünkü Türkiye, sigara yasaklarının gerçekten boğucu bir hale geldiği dünya ülkeleri arasında tiryakiler için bir nevi kurtarılmış bölgeydi. Konuyla ilgilenenlerden biri olan The Guardian Gazetesi yasağın, ‘bulundukları mekana aldırmaksızın, dokunulmaz bir şekilde sigara yakabilen milyonlarca Türk için büyük bir kültür şoku’ yaratacağını iddia etti; ki geleneğe ve sigara içme oranlarına bakıldığında bu tespitte çok da haksız sayılmazlardı.

Türkiye, milletvekillerinin yüzde 26’sının sigara tiryakisi olduğu bir ülke. Ortalama 70 milyonluk nüfusun 25 milyonu sigara içiyor. İstatistikler ülkemizde her yıl 115 milyon sigara tüketildiğini söylüyor. Tüm bu veriler ışığında sigarayla ilgili böyle kapsamlı ve dozu giderek artırılacak bir yasağın hak ve özgürlükler sorunlarından geleneğe, nikotin bağımlılığının fiziksel boyutundan pasif içicilerin durumuna birçok konudan yola çıkarak uygulanamayacağı düşünülmesi gayet normal. Ama sessiz sakin geçen bir ayın ardından her zamanki gibi Türkiye’nin genel değerlendirmelere tabi tutulamayacak kadar ‘özel’ bir ülke olduğu görüldü. Ne kavga ne gürültü tam bir aydır Türkiye sadece gösterilen yerlerde sigara içiyor. Hem de hiç itiraz etmeden. Yasağın ardından geçen bir ayda neler olduğunu, bunun sonraki dönemlerde ülkeyi ve tiryakileri nerelere götüreceğini uzmanlara sorduk ve sigara yasağı ile ilgili sokağın nabzını tuttuk. Türkiye’nin dumansız 30 gününü sizin için araştırdık.

——————————————————————————–

SOKAK NE DİYOR?

Sigarayı bırakmayı düşünüyorum

Sistem insanların motivasyonunu düşürdü. Tam çalışırken canınız sigara istiyor ve dışarı çıkıyorsunuz; iş bölünüyor. Yine de yasağın sigara tüketimini azaltacağını düşünüyorum. Benim sigara içme sayım düştü. Eskiye oranla daha az çay ve kahve içiyorum. Kafe ve içkili yerlerde yasaklanırsa ne olur hiç bilmiyorum. Televizyonda seyrettim Fransa’da yasaklandığında kalp hastalarının oranında yüzde 15 azalma olmuş. Bizde de olur umarım. Zaten içenler, içmeyenlere haksızlık ediyor. Onlar sigaradan bizim yasaktan rahatsız olduğumuzdan daha fazla rahatsız oluyor.

Soner Üstünel-Denetçi

Halk bilinçli

Yasağın iyi olduğunu düşünüyorum. Ben 45 sene içtim, 6 sene önce de bıraktım. Alışmış insan için bırakmanın zor olduğunu biliyorum. Ama şurada 20 dakikalık bir seyir yapıyoruz hava güzel, temiz. Burada içmeseler de olur. Ama yasak biraz aşırı geliyor bana. Bir bölüm verilir sigara içenlere, orada içen içer. Milleti birden bu kadar sıkboğaz etmenin de bir âlemi yok. Ayrıca bu yasaklar yarın başka şeyler de getirebilir. Bugün sigarayı yasaklayan yarın meyhaneleri de yasaklar. ‘İçki evde içilir, dışarıda içilmez’ diyebilir. Yine de insanlar itiraz etmiyor. Yasağa saygılı. İskelenin ön tarafına bir kutu koydular içen oraya gidiyor beklerken. Herkes de bu konuda duyarlı. O kadar da bilinçsiz değil halkımız.

İdris Şen -Kaptan

Vapurun tadı kaçtı

Melda Aktaş

Öğrenci

Zaten motorlarda, vapurda belli alanlarda içilmiyordu. Şimdi her yerde yasak. Sigara içmenin de bir hak olduğu göz önünde bulundurulmalı. Bir de İstanbullular için vapurda, motorda sigara içmek bir keyif. Ama yasağa yine de karşı değilim. Yasağın ilk günü çok komikti. Herkes elinde sigara çakmak birbirine bakıyor, biri yaksa herkes yakacak. Kimse yakamadı ama.

Ortalık daha az pisleniyor

Halil İbrahim Tüfekçi

Gemi personeli

Sigara içilmemesi benim için avantaj. Eskiden temizlik yapmak için gece geç saatlere kadar kalıyordum. Şimdi mesaim hemen bitiyor. İzmarit, pislik olmuyor. Yasağı arada delenler oluyor. Ama uyarılınca anlayışla karşılıyorlar.

Yasak eziyete dönüştü

Didem Kırmak

Serbest meslek

Yasak mantıklı ama bir yandan da insanlar için eziyet haline gelmeye başladı. Çalışanlar mesai saatlerinde sigara içmek için dışarı çıkıyorlar. Bu da doğal olarak iş verimini etkiliyor. Tiryakiler için çok fazla sıkıntı oluyor. Yasak genişleyince kafe ve meyhanelere de yansıyacak. Alkol tüketilen yerlerde sigaranın yasaklanması taraftarı değilim. İçmeyen insanlar için doğru olabilir ama kendi açımdan baktığım zaman böylesi bir durumda özgürlüğüm elimden alınmış gibi hissederim.

Yasak, Türkiye’de yeni bir dönem başlattı

Kıyas Güngör

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkan Yardımcısı

Yasağın çığır açtığını düşünüyorum. Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Ama yasakla ilgili göz ardı edilen bir şey var. O da yasanın aslında sigara içmeyenleri koruma amaçlı çıkarılması. Bunun göz ardı edilmemesi gerekiyor. Avrupa ülkelerinde bu yasa 3-4 yıldan beri uygulanıyor. Mesela İngiltere’de yasağın ardından sigara bırakanların oranında yüzde 21,8’lik bir artış görülmüş. Bizim ülkemizde de böyle olacak. Ama bunun için en az 1 yıl geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anda bu yasakla ilgili eksik olan şey, yasağın tütün ürünlerinin kontrolü ve kullanılması üzerine olduğu. Kullanım kısmı tamam da ben kontrol kısmında aynı ciddiyeti göremiyorum.

Bırakmak isteyenlerin sayısı arttı

Ayşen Yeşil

Hospitalium Sigara Bırakma Merkezi Uzmanı

Öncelikle bu yasağın sigara içmeyenleri koruma amaçlı çıkarıldığını unutmamak gerek. Çünkü sigara içenleri böyle bir yasakla durdurmak mümkün değil. Sigarayı bırakmak o kadar kolay değil. Bu maddenin yüzde 75’i fizyolojik, yüzde 25’i psikolojik bağımlılık yaratıyor. Kişiler sigara içmeye başladıktan sonra 6 ay içinde bağımlı hale geliyor ve genelde sigarayı kişisel iradeyle bırakamıyor. Yani böylesi bir yasak, kişinin sigarayı bırakmasına neden olamaz. Yasak sadece, kişinin daha az sigara içmesini sağlar ama tiryakilerde sıkıntı yaratacağı muhakkak. Çünkü sigara içenlerin fizyolojik olarak ihtiyaçları oluyor. Sigara, mutluluk hormonu adı verilen endorfin salgılatıyor. Yani kişi bu maddeyi almadığı zaman çok mutsuz ve gergin oluyor. Başı ağrıyor, nikotin yokluğu yaşıyor. Yasakla birlikte pek çok tiryakinin ister istemez bir süre sonra sigarayı bırakmak isteyeceğini düşünüyorum. Zaten yasağın ardından personeline sigara bıraktırmak isteyen firmalardan çok fazla talep almaya başladık. Sigara yasağından sonra bırakmaya gelenler yüzde 40 civarında arttı.

Korktuklarımız gerçekleşmedi

Alanur Özalp – Psikolog

Yasakla ilgili önceleri korkularım vardı. ‘Kavga çıkacak, insanlar birbirini dinlemeyecek, duymayacak’ diye endişeleniyordum. Halbuki, tam tersi oldu. İnsanlar birbirlerine yoğun bir hoşgörüyle yaklaştı. Bir de yasağın insanları inadına daha fazla sigaraya yönelteceğini düşünüyordum. Bu da gerçekleşmedi. İnsanlar birbirlerine destek verdi. İçenler içmeyenlere karşı cephe almadı, karşıtlık oluşturmadı. Herkes birbirine yumuşak ve sıcak davrandı. Zaten karşı taraf olgunluk gösterirse öbür tarafın içinden sigara içmek gelmez. Bu yasağa karşı böylesi bir hoşgörü, böyle hızlı bir adaptasyon, Türkiye gibi bir ülke için çok önemli bir gelişme. Demek ki düşündüğümüz gibi zor değilmiş. İyi niyet ve karşılıklı hoşgörüyle her şey halloluyormuş. Yasağın insanların sağlıkları üzerine düşünmelerini sağlayacağına ve sigarayı bırakanların oranının artacağına inanıyorum. Bunu isteyenlere önerim de bu işin uzmanı bir doktordan yardım almaları.

Sigarayı azalttım

Özlem Atasayarlar

Vergi denetçisi

Yasağın sigara içenler için olumlu etkileri olduğuna inanıyorum. Bu sayede biz de içtiğimiz sigara miktarını azaltmış oluyoruz. Bende öyle oldu en azından. Çay-kahve tüketimini de azalttım. Bazıları ofisten sigara içmek için ayrılmanın motivasyon eksikliği ve iş kaybı yarattığını söylüyor. Ben buna çok katılmıyorum.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND