Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Türkiyenin kendini en çok geliştiren sanatçısı anketi mizin sonuçları açıklandı!

Bir süre önce siz üyelerimize “kendini en çok geliştiren sanatçı sizce kim?” diye sorarak bir anket yapmıştık. Anket sonuçlarını 23.12 2006 günü açıkladık. Sabah gazetesi Günaydın ekinde haberi manşetten verirken, ATV ana haber Mümin Sekman’ın yorumlarıyla anketin sonuçlarını haber yaptı…İşte ilk defa Sabah yazarı Yüksel Aytuğ’un köşesinde yer alan anket sonuçları???

TARKAN İKİ YIL ÜST ÜSTE BİRİNCİ OLDU!

Tarkan Tevetoğlu1336 % 17,83
Sezen Aksu 1153 % 15,37
Cem Yılmaz 808 % 10,77
Hülya Avşar 761 % 10,146
Yılmaz Erdoğan 721 % 9,61
Candan Erçetin 653 % 8,706
Beyazıt Öztürk 647 % 8,626
Özcan Deniz 526 % 7,013
Sertab Erener 481 % 6,413
İbrahim Tatlıses414 % 5,52

Ankete Toplam Katılım : 7500 %100

Tarkan polemiğe girmedi bir numaraya yerleşti!

Kişisel Gelişim Merkezi’nin düzenlediği ankete katılan 7 bin 500 kişi, ’Kendini en fazla geliştiren sanatçı hangisi?’ sorusuna Tarkan cevabını verdi. İkinci sırada Sezen Aksu, üçüncü sırada ise Cem Yılmaz’ın yer aldığı anketin son sırasında ise İbrahim Tatlıses var.

Kişisel Gelişim Merkezi (KİGEM) tarafından düzenlenen bir anket, şov dünyasının ünlülerinin nerede doğru, nerede yanlış yaptıklarını, kendilerini ne kadar geliştirip, nerelerde patinaja düştüklerini belgeledi…

Türkiye’nin kişisel gelişim ve kariyer planlama konusundaki önemli uzmanlarından biri sayılan ve aynı zamanda KİGEM’in de kurucusu olan Mümin Sekman’ın rehberliğinde hazırlanan anket, 60 bin üyesi olan www.kigem.com adresli web sitesinde gerçekleştirildi. Her ziyaretçinin bilgisayarının IP numarası işaretlenerek, bir oy kullanması sağlandı. Site üyelerine, kendini geliştiren sanatçıyı seçerken kullandıkları kriterin ne olduğu soruldu.

Verilen cevaplardan bazıları şöyleydi: ’Eski resimleri ile yeni resimleri arasında çok fark var’, ’İşiyle gündemde kalıyor’, ’Uzun süre zirvede kalabiliyor’, ’Yaptığı işin çıtasını yükseltiyor’, ’Hayata pozitif bakıyor’, ’Farklı alanlarda kendini kanıtlıyor’, ’Dünya çapında başarılı’, ’Başladığı yer ile geldiği yer çok farklı’, ’Zorlukları zeka ve azimle aşıyor’, ’İç dünyası zengin’, ’Kendini yeniliyor’, ’İşini daha iyi yapıyor’, ’Bir felsefesi ve duruşu var’, ’Kendini çevreye kanıtladı’, ’Ne yaptığını biliyor’, ’Kendine güveniyor’, ’İçi boş değil’, ’Ucuz magazin oyunlarına tenezül etmiyor’, ’Seyircisini aptal yerine koymuyor’… Yazar ve kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman alınan sonuçları şöyle yorumladı…

TARKAN DÜNYA STARI OLDU
Tarkan, ’kendini geliştirme’ denince akla ilk gelen marka/isim! İki yıl arayla yapılan iki ankette de birinci sırada çıktı. Tarkan’a oy verenler; düğün salonlarından başlayıp mega konserlere ulaştığı ve yeteneğine ve üretimine güvenip ucuz magazin oyunları oynamadığı için onu tercih ettiklerini söyledi. Kişisel marka yönetimi anlamında örnek alınabilecek bir isim olan Tarkan, 2006’da sorunlar yaşasa da başarısıyla imajını toparladı. Sanat dünyasında Türkiye’nin en iyi yönetilen kişisel markalarından biri. Uluslararası arenada mücadele etmesi, pozitif yaşam felsefesi, polemiklere girmemesi, herkesle aynı kareye gelmemesi, televizyonun gündelik menfaat çarkının içinde olmaması saygın bir yerde durmasını sağlıyor.

SEZEN AKSU BİR YAŞAM GURUSU
Ankette Tarkan’ın en büyük rakibiydi. İlginçtir; oylarını bölen Candan Erçetin ile tabanları birbirine benziyor. Sezen taraftarları Tarkan’ın birinci gitmesine önce kızıp, sonra “Onu da Sezen yetiştirdi” dediler. Aksu’ya oy verenlerin gerekçesi ise şu başlıklar: ’Yıllardır zirvede kalması’, ’iç zenginliği’, ’çok üretmesi’, ’bir felsefesi ve duruşunun olması’, ’insan yetiştirmesi’, ’pozitif olması’, ’kendini kanıtlama kaygısının olmaması’, ’insan ruhundan anlaması’. Oy verenlerden birinin gerekçesi ise şuydu: “Şarkılarında hayatı çözmüşlük var!”

CEM YILMAZ ÇOK ZEKİ
Ankette uzun süre dördüncü sıradayken, ’Hokkabaz’ın vizyona girmesiyle üçüncülüğe tırmandı. Ona oy verenlerin gerekçelerinden ikisi ilginçti: ’Kendini geliştirmiş olmasaydı, bu kadar zekice espri yapamazdı’, ’Reklamları bile sevdirdi, bu kadar başarı tesadüf olamaz!’

HÜLYA AVŞAR ÖZGÜVENİ VAR
2006 anketinin başından son iki haftasına kadar ilk üçte gitti. Ancak son hafta ’Hokkabaz’ filmi çok konuşulunca Avşar geride kaldı. Avşar ilginç bir isim. Seveni çok seviyor, sevmeyeni nefret ediyor. İnsanlarla bir tür ’aşk-nefret ilişkisi’ kurmuş durumda. Bazı kadınların kanaat önderi olan Avşar, oy verenleri tarafından zeki, özgüvenli ve kendini yenileyen biri olarak algılanıyor. Bir taraftarı, “Tepki alacağını bilmesine rağmen inandığını söylemesi, özgüvenini gösteriyor” diyor.

ÖZCAN DENİZ İKİ YILDA GERİLEDİ
Ona oy veren pek çok kişi, “Eski hali ile bugünkü halini kıyaslayan resimlere bakın, bize hak vereceksiniz” diyor. ’Kendini modernleştirme projesi’ takdir ediliyor ama son dönemde kendisinden beklendiği kadar büyük üretimler yapamaması puanını düşürüyor. 2004 sonuçlarıyla kıyaslanınca ankette geriye doğru gidenlerden biri.

YILMAZ ERDOĞAN ÇOK YÖNLÜ
Yazar, oyuncu ve yönetmenlikteki başarısı, onun ’çok yönlü yetenek’ olarak algılanmasını sağlıyor. Erdoğan’a oy verenlerden bazıları şöyle diyor: “Şarkıyı sesi olan herkes söyler ama o beyin işi yapıyor”, “On parmağında on marifet var”, “Farklı alanlarda kendini kanıtladı.”

İBO SON SIRADA
Kendini en az geliştiren sanatçı seçildi. İnsanlar, doğuştan sahip olduğu çok güzel bir sesi olsa da, bunun ona bilgi katmadığını düşünüyor olabilir. Bir üye şöyle demişti: “Tamam, mağaradan beş yıldızlı otellere gelmesi bir gelişmeydi ama beş yıldızlı otelde mangal yaparak seviyesini ele verdi!”

CANDAN ERÇETİN KENDİNE GÜVENLİ
Yaygın olmak adına saygınlıktan taviz vermeyenlerden… İşini kaliteli yapıyor ve popüler kültür oyunlarına ihtiyaç duymayacak kadar kendine güveniyor. Eğitimli ve eğitmen. Listede Sezen Aksu olmasaydı, üst sıralarda çıkardı.

SERTAB ZİRVEDE KALAMADI
2004’teki ankette ikinciydi, şimdi sondan ikinci sırada. Dramatik bir düşüş! Bu sonuç gösteriyor ki, her başarının son kullanma tarihi vardır. Önemli olan zirveye çıkmak değil, orada kalmak.

BEYAZ ÇOK POZİTİF
Yaptığı işte sürekli kendini yenileme çabasında olması, dikkat çeken yanları. Ona oy verenlerden bazıları şöyle diyor: “Diğer mizahçılar gibi insanlarla alay etmeden, pozitif tavırla güldürebiliyor”, “Sorduğu sorular beynindeki gelişmeyi gösteriyor”, “Agresif değil pozitif bir kişiliği var.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Dedikodu Faydalı Olabilir Mi?

Dedikodu toplum içinde çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilir. Acaba dedikodu faydalı olabilir mi? İngiliz bilim insanları bunu araştırıyor.

Dedikodunun olumlu işlevleri

Dedikodu tehlikeli ve dışlayıcı olabilir, ama ondan kaçınmak mümkün değildir…

Dedikodu genellikle kötü bir şey olarak görülür. Oysa ortak iş yapma ve bilgi paylaşımı açısından dedikodu önemli bir işlev görebilir. Ayrıca sanılanın tersine dedikodu daha çok olumlu içeriğe sahiptir.

Dedikoduya çoğu zaman kötü gözle bakılır. Ama küçük gruplarda yararlı olabilir.

Ancak burada dedikodu tanımını netleştirmek gerekiyor. Çoğumuz için dedikodu, orada olmayan bir kişi hakkında gevezelik etmektir. Oysa sosyal bilimciler dedikoduyu, orada olmayan kişi hakkında iyi veya kötü bir değerlendirme içeren iletişim olarak adlandırıyor.

Bu tür gayrı resmi iletişim, bilgi paylaşımı açısından önemli görülüyor. Dedikodu sosyal dayanışma bakımından gerekli bir şey; toplumsal bağları kuvvetlendiren, sosyal normlara açıklık kazandıran bir işlev görüyor.

Yaygın kanının tersine dedikodu çoğu olumsuz değil, olumlu veya nötr içeriklidir. Bir araştırmaya göre, İngiltere’de yapılan dedikoduların sadece yüzde 3-4 kadarı olumsuz içeriğe sahip.

Uzmanlar dedikodunun genellikle doğru olduğunu, yanlış bilgi içeriyorsa bunun söylenti olarak adlandırılması gerektiğini söylüyor.

Baltimore Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Sally Farley ile Hollywood’da film yapımcısı Harvey Weinstein hakkındaki cinsel taciz iddiaları üzerinden bir yıl geçtikten sonra konuşuyoruz.

Şikayetlerini ciddiye alan resmi mekanizmaların yokluğunda, kadınların bilinen tacizcilerden korunmasında fısıltı ağlarının da rolü olduğu düşüncesi ortaya çıkıyor.

Farley, #MeToo hareketinin kadınların mücadelesinde ve ağırlığını koymasında önemli olduğuna inanıyor. Ona göre, bu hareket “dedikodu tanımına uyuyor”.

“Başkalarıyla ilgili bilgiler öğrenmeye hevesliyiz. Resmi iletişim kanallarına ulaşamadığımızda, dedikodu ağları gibi gayrı resmi kanallara yöneliyoruz.”

Cinsiyete göre dedikodu

Kadınların erkeklerden daha fazla dedikodu yaptığına dair yaygın kanıya rağmen, bunu doğrulayacak hiçbir veri bulunmuyor.

Ancak kadınların ve erkeklerin dedikodu şeklinin farklı olduğu biliniyor. Erkekler dedikoduya daha çok kendilerini övmek için başvuruyor ve bu eylemin adı genellikle “bilgi aktarımı” ya da “irtibat halinde olmak” oluyor.

Kadınlar ise birçok ayrıntı ve hareketli tonlarıyla dedikoduyu daha eğlenceli hale getiriyor. Bu yüzden, erkekler dedikodu yaptığında öyle görülmeyebiliyor.

Ünlülerin dedikodusu

Ünlü isimlere yönelik dedikodular ise eğlenceden öte bir işlev görüp farklı kimlik ve aidiyetlerin test edildiği bir alan olarak kullanılabiliyor.

İnsanlar kendileriyle ilgili başka türlü paylaşamayacağı konuları bu yolla gündeme getirebiliyor.

Sahte haber salgını

Sahte haber salgını gibi daha yaygın eğilimler de bu yolla tartışmaya açılabiliyor. İnsanlar neyin gerçek, neyin sahte olduğunu bulmaya çalışmanın eğlenceli olabileceğini söylüyor.

Ancak gazetecilik gibi sadece eğlence amaçlı olmayan alanlarda bu tür eğilimlerin yaygınlaşması, kamunun ihtiyacı olan bilgiler bakımından meşruiyet krizi sorununu gündeme getiriyor.

Güç ve etki araçları sınırlı gruplar, kendi kanallarını oluşturarak gerçeği kendine göre yorumlama yolunu tutabiliyor.

Bunun bazı yararları görülebilir. Medya patronu erkeklerin tacizci davranışları konusunda kadınların birbirini uyarması gibi.

Ama yanlış bilgilerin yayılmasına neden olan dedikodular yoluyla bazı insanların itibarının haksız yere zedelenmesi veya şiddete yönelme gibi olumsuz etkileri de olabiliyor.

Kişiler doğrudan kendi gözlemleri yerine, söz sahibi olduğuna ve tanıdıklarına inandıkları insanların ağzından çıktığı için dedikoduya daha fazla itibar edebiliyor.

Örneğin Facebook’un popüler bir haber kaynağı olarak görülmesini ele alalım. Bir arkadaşımız veya akrabamız, doğruluğu kanıtlanmamış siyasi içerikli bir makaleyi paylaştığında, onları güvenilir bir kaynak olarak gördüğümüzden inanma eğilimi gösterebiliyoruz.

İnsanın sosyal bir varlık olması manipülasyonu kolaylaştırabiliyor.

Ancak genellikle olumsuz içerikli dedikoduların önü hızla kapanır. Bu dedikoduları yapan insanların kendi çıkarlarına hizmet eden maksatları kısa zamanda anlaşılır ve bu insanlar pek sevilmez ve saygı görmez.

Fakat özellikle bilim dışı inançların ve ekonomik güvensizliğin yaygın olduğu bölgelerde veya dönemlerde dedikodu tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yine de dedikodu eşitlik idealini güçlendiren bir araç olarak yararlı bir sosyal işlev görebilir. Örneğin, ani ve esrarengiz bir şekilde zengin olan bir insan dedikodunun hedefi haline gelir. Bu zenginliğin kaynağının kötücül güçlere dayandığını düşünme eğilimi güçlüdür. Ama bilgi paylaşımı yoluyla bu kuşkuların giderilmesi sosyal uyum açısından önemlidir.

Nasıl daha yararlı olabilir?

Peki dedikodunun zararları giderilerek nasıl daha yararlı hale getirilebilir?

Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde sosyal psikoloji uzmanı Jennifer Cole’a göre, bunun için, dedikodunun gizli tutulması, yararlı kılınması, yalana dayanmaması, dinleyenlerle bağlantı kurabilmesi ve anonimlikten uzak durması gerekir.

Toronto Üniversitesi’nde antropolog Bianca Dahl ise dedikodu ve yanlış bilgilendirmenin duygusal temellerini anlamak gerektiğini vurguluyor. Örneğin Botswana köylerinde bu, AIDS ‘e yol açan HIV virüsünün bulaşması ile ilgili yanlış bilgilerin önlenmesi arzusu, Amerika’nın küçük kentlerinde ise sosyal değişim korkusu olabilir.

“Bu inancın duygusal kaynağına yanıt vermek ve onun insanlar için nasıl bir işlev gördüğünü anlamak gerekir” diyor Dahl. “İnançlarımıza sarılmamızın bir nedeni de bu inançların sağladığı duygusal gerçektir.”

Dedikodu tehlikeli ve dışlayıcı olabilir, ama ondan kaçınmak mümkün değildir ve olumlu bir işlev görebilir. İnsanların neden dedikodu yaptığını anlamak, zararlı inançlara karşı mücadelede etkili olabilir.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

İngilizce bilmeden ABD’ye gitti, profesör oldu

Mehmet Toner tek bir İngilizce kelime bilmeden gittiği ABD’de Harvard tıp profesörü olarak risk alınmadan başarılı olunmayacağını gösterdi.

Tek kelime İngilizce bilmeden ABD’ye gidip profesör oldum

Kanserli hücreleri teşhis eden çip geliştiren Profesör Mehmet Toner, SÖZCÜ’ye konuştu. Profesör Toner, İTÜ mezunu bir makine mühendisi ama aynı zamanda Harvard’da bir tıp profesörü. ‘Risk almadan başarılı olamazsınız’ diyen Toner’in İstanbul’dan ABD’ye uzanan başarı öyküsü…

Bugün sizi müthiş bir Türk bilim insanı ile tanıştırmak istiyorum; Türkiye’de Bilim Akademisi, ABD’de Ulusal Mühendislik ve Ulusal Mucitlik Akademileri üyesi olan Profesör Mehmet Toner ile… Profesör Toner aslında İTÜ mezunu bir Makine Mühendisi, ama aynı zamanda Harvard’da bir Tıp Profesörü! Amerika’nın aklınıza gelen en prestijli okullarında bulunmuş. Halen Harvard’a bağlı Massachusetts General Hastanesi Biyomikro Elektromekanik Sistemleri Merkezi’ni yönetiyor. Ve orada ekibiyle geliştirdiği çip, 2 milyondan fazla hücreye bakıp kanserli hücreleri bir saniye içinde teşhis edebiliyor. Bu yöntem, kanser hücrelerinin bulunmasına yönelik şimdiye kadar bulunmuş en hassas test. Böylece doğru hastaya, doğru ilaçla doğru dozda tedavi uygulanabiliyor. Mehmet Toner ve ekibinin bu çalışması tam 100 milyon dolar değerinde! Kendisiyle İstanbul’da Contemporary Art Fuarı için katıldığı Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı konferansından sonra konuştum…

– Çok enteresan bir kariyer öykünüz var. Moda’da büyümüşsünüz, Saint Joseph’de okumuşsunuz…

Çok zor girdim okullara, zor da çıktım! İyi bir talebe değildim, yedek listelerden filan kazandım okulu. Cerrah olmak istiyordum, makine mühendisliği bölümünü kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en güzel başarısızlıktı bu!

TOEFL’A HİÇ GİRMEDİM

– Ne yazık ki Türkiye’de gençler başarısızlığı bu şekilde algılamıyor… Hiçbir risk almıyor.

Risk almayan bir insanın başarılı olması mevzu bahis değil. Mesela ben tek kelime İngilizce bilmeden kalktım Amerika’ya gittim. Fransız okulu mezunuyum. İTÜ’den bir hocamın tavsiyesi ile MIT’e başvurdum.

– Dünyanın en zor ilk 5 üniversitesinden biri MIT… Sizi nasıl aldı?

Beni MIT İngilizce TOEFL sınavlarını geçme şartı ile kabul etti. Baktım yaz okulunda İngilizce öğrenemiyorum, tercüman olarak bir arkadaşımı aldım yanıma, dekan ile konuşmaya gittim MIT’te. Ben anlatıyorum, arkadaşım çeviriyor. Ben diyorum ki dekana “Matematiğim iyidir, İngilizce bilmesem de dersi geçerim, o arada da İngilizce öğrenirim.” Adam da “tamam” dedi! Ve MIT’e böyle başladım. İngilizce öğrendim. Hiçbir gün de TOEFL sınavına girmedim. Ne mevzuat dediler ne de başka bir şey…

– Matematikte de olağanüstü başarılı olmuşsunuz sanırım?

Ben iki tane ileri seviyede matematik dersi aldım, derslerin kitaplarını da yazan Hildebrand isimli çok meşhur bir hoca. Yıl sonunda beni arayıp “ofisime gel” dedi. Eyvah! dedim ben… TOEFL’ım olmadığını anladı, beni atacak ülkeden… O korkuyla gittim “Sen bütün sınavlardan 100 almışsın, ama derse kayıt yapmamışsın. Ben seni kaydettim, derslere de gelmene gerek yok” dedi. İşte açık görüşlü bir eğitim sistemi böyle bir şey, gençlere ve insana verdiği değer çok büyük.

CERRAH OLMAK İSTERDİM AMA KAZANAMADIM

Özlem Gürses’in sorularını yanıtlayan Profesör Mehmet Toker, “Aslında cerrah olmak istiyordum ama hiçbir tıp tercihime giremedim. Makine mühendisliğini kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en büyük başarısızlıktı bu” dedi

BİZİM GENÇLERİMİZDE SORUN YOK, SİSTEMDE SIKINTI VAR

– Kanser tarama çipi projesi size bir eşik atlattı.

Aslında bu proje de tamamen bir başarısızlıktan çıktı. Harvard Tıp Fakültesi’nde profesörlüğüm geldiğinde bazıları bilim donanımımı yetersiz bulmuşlar, dolayısıyla ünvanımı alamadım. İki gün uyuyamadım, üçüncü gün kalktım “dünyanın sonu değil” diyerek endüstriye geçmeye karar verdim. Bir şirket kurup, fikirlerimin patentlerini alıp ürün çıkarmak üzere harekete geçtim. Bir yıl sonra beni profesör yaptılar fakat ben çok ilerlemiştim ve böylece bu araştırma merkezine geldim. Bana kötülük yapmak isteyenler bana en büyük iyiliği yapmış oldular!

– Biraz da Türk diasporasından söz etmenizi istiyorum. Biz insan kaynağımızı kaybettik diye üzülüyoruz ama bu kişiler dünyanın her yerinde olağanüstü başarılar elde etmişler, gittiğim her ülkede görüyorum…

Bir soru ile başlayayım: “Bir çölde orman yetiştirebilir misiniz ?” Yetiştiremezsiniz. Peki “bu suç, ağacın mı çölün mü ?” Suç ağacın değil. O fidanı alıp başka bir yere koyduğunuz zaman yemyeşil oluyor. Ama ekosisteminiz buna uygun değilse, imkan vermiyorsa ne yaparsanız yapın olmuyor. Hatta çölde giderken böyle biraz büyüyen bir ağaç da olursa, bir müddet sonra bakıyorsunuz o da kalmamış! Bizim gençlerimizde bir sorun yok ki sistemde sıkıntı var.

– Ne gibi?

İşi ehline veremedik. Gençlerin merakını zedeledik, hata yapmalarına izin vermedik, oysa ancak böyle ileri gidilir. Bugün MIT’te, Harvard’da, pek çok böyle üniversitede en iyi talebeler inanın Türkler. Demek ki ağaçta bir problem yok, ektiğiniz yerde var. O ağaca yeteri kadar su vermiyoruz, güneş vermiyoruz. Onlar da yeteri kadar yeşeremiyorlar.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Söyleşi: Özlem Gürses

Okumaya devam et

MAKALE

Hafızadaki yüzler resme döküldü

Kanada’nın Toronto Scarborough Üniversitesi’ndeki nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak “hafızadaki yüzleri resme dökmeyi” başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

Yapılan araştırmanın videosu aşağıdadır:

Kaynak: bbc türkçe

Okumaya devam et
Advertisement

TREND