Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Türk fotoğrafçı dünya modasını fethetti

Moda dünyasının en ünlü kadınları bu Türk’ü istiyor

Moda dünyasında en az markalar, modeller, stil ikonları kadar ünlü olan bir grup da fotoğrafçılar. Dünyada isim yapan bu bir avuç fotoğrafçının arasına şimdi bir Türk girdi. Dünyanın en ünlü modelleri onu istiyor. Cüneyt Akeroğlu meslek sırlarından Katy Perry’ye, modanın merak edilenlerini Cumartesi Sabah’a anlattı

Bursalı Cüneyt Akeroğlu, dünyanın en iyilerini, dünyanın en saygın medya mecraları için çekiyor. Moda dünyasının mabedi sayılan Fransız Vogue dergisi, ’ilk ben yaparım’ iddiasını bir tarafa bırakarak, Akeroğlu’nun bir Türk dergisinde yayınlanan fotoğraflarını sayfalarına taşıyor, model Natalia Vodianova gibi dev isimler, kapak çekimleri için onunla çalışma şartı koyuyor. Bu anlattıklarımın büyüklüğü, moda sektörünün içinden olmayanlar için çok da anlamlı olmayabilir. Tarkan’ın da tüm fotoğraflarını çeken Cüneyt Akeroğlu, Kylie Minogue ve Katy Perry gibi dünyanın en büyük yıldızlarının istediği nadir fotoğrafçılardan. Son olarak bu iki dev ismin stilini tamamen değiştiren ve onları dünyanın en saygın dergilerinin kapakları için fotoğraflayan Cüneyt Akeroğlu ile tepeye tırmanma hikayesinden, ünlülerin kaprislerine, moda dünyasında Türk olmanın avantajlarından, fotoğrafçıların ortak hayallerine kadar moda dünyasında gizli kalan her detayı konuştuk. İşte Cüneyt Akeroğlu’nun anlattıkları:

– Hayaliniz fotoğrafçı olmak mıydı, yoksa başka alanlarda da şansınızı denediniz mi?
– Ben 19 Mayıs Üniversitesi’nde güzel sanatlar okudum ve moda dünyasına tasarımcı olarak girdim. Dört senede sekiz koleksiyon hazırladım, bir taraftan da Türkiye’deki fotoğrafçılarla çalışıp onlara stil yaratıyordum. Zaman içinde fotoğrafçılık kendiliğinden gelişti, bir gün kendimi fotoğraf çekerken buldum. İlk fotoğraf çektiğim günlerden itibaren işlerim çok hızlı ilerledi.

– Geleneksel anlamda bir fotoğraf eğitiminiz yok. Bilgi isteyen bir sektörde nasıl ilerliyorsunuz?
– Bundan önce yaptığım işler, fotoğrafçılığıma katkı sağladı. Mesela ben asla bir stilistin önüme koyduğu kişiyi çekmedim. Biz stil danışmanı ve kreatif direktör ile birlikte çalışırız, çekeceğim ürünün benim hayalimde canlandırdığım kadın olması benim için çok önemli. Bu da aslında dünyanın bir fotoğrafçıda aranan en önemli özellik.

– Dünyaya açılma fikri nasıl gelişti? ’Başaramam,’ korkusu yaşamadınız mı?
– 2008 yılında Kristal Elma Ödülü’nü alan ilk moda fotoğrafçısıyım. Ödül listesinde böyle bir klasman yokken, bana bu ödülün verilmesi, beni kamçıladı. Türkiye’de yapabileceğim her şeyi yapmıştım, yeni bir pencere açmanın zamanının geldiğini düşündüm. Ve yavaş yavaş global moda dünyasına girmenin yollarını aramaya başladım.

– Şimdiye kadar kimlerle çalıştınız?
– Natalia Vodianova’dan Lara Stone’a kadar dünyadaki tüm top modellerle çalıştım. Sanatçı olarak 10 Magazine için Marc Almond’ı, V Magazine için Marianne Faitfull’u, V Men için Game of Thrones’un ana karakterlerini çektim. Hepsi dünyada çok yankı buldu ve beğenildi.

– Neden sizi istiyorlar, iyi fotoğrafçı olma konusunda, kıstas nedir?
– Bence iyi fotoğrafçılık, insanların hayalleri ile sınırlı. İyi fotoğrafçı özgün olmalı, bilen bir göz baktığında o karenin kimin elinden çıktını anlamalı. Moda fotoğrafında asıl olan, müşteriyi, modellerin gerçekliğine inandırıp, tanıtılan malları satmaktır. Ben modellerin stillerini kendim değiştirmek istiyorum. Çünkü ben kimi çekersem çekeyim, karşımda benim kadınımı, benim erkeğimi görmek istiyorum.

– Nasıl bir kadın, sizin hayalinizdeki?
– Kendine ait yaşam zevki ve şekli olan bir kadın. Hayalimdeki kadını klasmanlara sokmuyorum, önemli olan şahsına münhasır olması. Güçlü ama aynı zamanda kırılgan, romantik ve seksi, doğallığını kullanarak güzel görünen bir kadın.

– Bu işte ilerlemek, isim yapmak için özgün olmak dışında ne gerekiyor?
– Sabahtan akşama kadar çalışmak gerekiyor. İyi, dünyada yankı uyandıran işler yaptığınız zaman kapılar açılmaya başlıyor. Eskiden Türk Vogue’u için çekim yaparken, model bulmakta zorlanırken, yaptığımız işler göründükçe istediğimiz modelle çalışabilmeye başladık. Bir de sadece iyi iş yapmak da yetmiyor, doğru yerde ve doğru zamanda, doğru isimlerle birlikte olabilmek önemli. Londra’da yaşamak bunun için avantaj.

NATALIE PORTMAN’LA HARİKALAR YARATIRIM
Bu işte gelinebilecek en üst nokta neresi ve siz neredesiniz?
– Dünyanın saygı duyduğu önemli moda dergilerinde düzgün işler yapmak ve önemli markaların kampanyalarını çekmek bu işte gelinebilecek son nokta. Ben şimdiye kadar Fransız Vogue, Fransız L’Officiel, ID, V gibi dergilere çekim yaptım. Eylül ayında üç kapak çektim. Bu benim için çok önemli, çünkü orada inanılmaz bir yarış, sayısız fotoğrafçı var. Çok sayıda iş yapmayı değil, kaliteli çalışmak gerektiğini düşünüyorum.

– Dünyada çekilebilecek en önemli iş, kişi ya da marka hangisidir?
– İsimler çok ama ben en çok Prada’yı çekmek isterim. Fransız Vogue’da işlerim çıktı, ama onlara özel bir iş yapmak dergiler arasında yapılabilecek en önemli iş bence. Kişi olarak da Natalie Portman’la mucizeler yaratabileceğimi düşünüyorum.

– İstanbul Moda Haftası da dahil, ne podyuma, ne de reklam kampanyasına çıkartacak modelimiz yok. Sizce Türkiye nerede yanlış yapıyor?
– Türkiye’den model çıkmıyor, çünkü kadınlar kendileri ile çok oynuyorlar. Türkiye’de tüm kadınların saçları, burunları, kaşları birbirlerine benziyor. Bu yüzden de özel olamıyorlar. Dünyada başkalarına benzeyen kadınlara yer yok.

– Sizce Türkiye’nin en iyi poz veren, modelliği hakkıyla yapan modeli kim?
– Pınar Tezcan, Göksun Çam, Ece Sükan ve İpek Tanrıyar bence Türkiye’nin en iyi isimleri. Arzum Onan, Demet Şener ve Sema Şimşek gibi isimlerle de çalışmayı çok isterdim ama ben bu işe başladığımda onlar artık modellik yapmıyorlardı.

KATY PERRY SAATLERCE ÇEKİMİ BEKLEDİ
– Son olarak Katy Perry ve Kylie Minoque’u çektiniz. Bu isimler mi size ulaştı, siz mi onlara?
– Ben onlara gitmedim, zaten gitmeyi deneseydim bile onlara ulaşamazdım. Bu iki isim de kapak çekimleri için, dergilerin kendilerine sunduğu ve aralarında dünyanın en önemli fotoğrafçılarının olduğu listeyi red edip, özellikle beni istemişler.

– Sizi nereden bulmuşlar, daha önceden tanışıyor muydunuz?
– Tanışmamız bir yana, ben Perry’nin kariyerini bile takip etmiyordum. Perry, benim V dergisine uzun zaman önce yaptığım, İngiltere’nin önemli bir rock yıldızı olan Marianne Faithfull çekimimden beri benimle çalışmak istemiş. Kylie Minogue ise, Natalia Vodianova’nın çekimini görüp İngiliz Elle dergisine beni istediğini söylemiş.

– Henüz, ocak ayında satışa çıkacak Kylie Minogue fotoğraflarını görmedik ama Katy Perry’nin L’Officiel’in kapağındaki fotoğrafları dünyada çok konuşuldu. Perry’nin değişimini nasıl yaptınız?
– Çekimden önce L’Officiel ve Katy Perry’nin beyin takımı, kapakta kullanılacak imaj görüntülerini çalışmışlardı. Fakat, bunların hepsi sanatçının daha önce pek çok kez yaptığı gotik ve pin up kızı imajlarının devamıydı. Çekim günü, karşıma çıkan saçı, makyajı hazır kadın içime sinmedi. Elimizde benim hayalimde canlandırdığım kadını yaratacak hiçbir şey yoktu. Kuaförü, Paris’in Tarlabaşı’sı gibi olan, perukların satıldığı bir mahalleye yolladım, yeni peruklarla geldi ve satın aldığı kahverengi perukları kısacık bir zamanda kızıla çevirdi. Tüm bu işlemler 4-5 saat sürdü.

– Size Katy Perry’i oyalama görevi mi düştü?
– Ben bir taraftan Perry’i oyalamaya çalışıyorum, bir taraftan da dörk kat takma kirpik takılmış, onları çıkartmaya çalışıyoruz. Tabii Katy Perry gerilmeye başladı, çekimden sonra, bir televizyon programına katılması gerek, asla geç kalamaz, hem de kendisini alışmadığı bir şekilde görmek onu huzursuz etti. Beş saatin sonunda çekime başladığımız a

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Dedikodu Faydalı Olabilir Mi?

Dedikodu toplum içinde çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilir. Acaba dedikodu faydalı olabilir mi? İngiliz bilim insanları bunu araştırıyor.

Dedikodunun olumlu işlevleri

Dedikodu tehlikeli ve dışlayıcı olabilir, ama ondan kaçınmak mümkün değildir…

Dedikodu genellikle kötü bir şey olarak görülür. Oysa ortak iş yapma ve bilgi paylaşımı açısından dedikodu önemli bir işlev görebilir. Ayrıca sanılanın tersine dedikodu daha çok olumlu içeriğe sahiptir.

Dedikoduya çoğu zaman kötü gözle bakılır. Ama küçük gruplarda yararlı olabilir.

Ancak burada dedikodu tanımını netleştirmek gerekiyor. Çoğumuz için dedikodu, orada olmayan bir kişi hakkında gevezelik etmektir. Oysa sosyal bilimciler dedikoduyu, orada olmayan kişi hakkında iyi veya kötü bir değerlendirme içeren iletişim olarak adlandırıyor.

Bu tür gayrı resmi iletişim, bilgi paylaşımı açısından önemli görülüyor. Dedikodu sosyal dayanışma bakımından gerekli bir şey; toplumsal bağları kuvvetlendiren, sosyal normlara açıklık kazandıran bir işlev görüyor.

Yaygın kanının tersine dedikodu çoğu olumsuz değil, olumlu veya nötr içeriklidir. Bir araştırmaya göre, İngiltere’de yapılan dedikoduların sadece yüzde 3-4 kadarı olumsuz içeriğe sahip.

Uzmanlar dedikodunun genellikle doğru olduğunu, yanlış bilgi içeriyorsa bunun söylenti olarak adlandırılması gerektiğini söylüyor.

Baltimore Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Sally Farley ile Hollywood’da film yapımcısı Harvey Weinstein hakkındaki cinsel taciz iddiaları üzerinden bir yıl geçtikten sonra konuşuyoruz.

Şikayetlerini ciddiye alan resmi mekanizmaların yokluğunda, kadınların bilinen tacizcilerden korunmasında fısıltı ağlarının da rolü olduğu düşüncesi ortaya çıkıyor.

Farley, #MeToo hareketinin kadınların mücadelesinde ve ağırlığını koymasında önemli olduğuna inanıyor. Ona göre, bu hareket “dedikodu tanımına uyuyor”.

“Başkalarıyla ilgili bilgiler öğrenmeye hevesliyiz. Resmi iletişim kanallarına ulaşamadığımızda, dedikodu ağları gibi gayrı resmi kanallara yöneliyoruz.”

Cinsiyete göre dedikodu

Kadınların erkeklerden daha fazla dedikodu yaptığına dair yaygın kanıya rağmen, bunu doğrulayacak hiçbir veri bulunmuyor.

Ancak kadınların ve erkeklerin dedikodu şeklinin farklı olduğu biliniyor. Erkekler dedikoduya daha çok kendilerini övmek için başvuruyor ve bu eylemin adı genellikle “bilgi aktarımı” ya da “irtibat halinde olmak” oluyor.

Kadınlar ise birçok ayrıntı ve hareketli tonlarıyla dedikoduyu daha eğlenceli hale getiriyor. Bu yüzden, erkekler dedikodu yaptığında öyle görülmeyebiliyor.

Ünlülerin dedikodusu

Ünlü isimlere yönelik dedikodular ise eğlenceden öte bir işlev görüp farklı kimlik ve aidiyetlerin test edildiği bir alan olarak kullanılabiliyor.

İnsanlar kendileriyle ilgili başka türlü paylaşamayacağı konuları bu yolla gündeme getirebiliyor.

Sahte haber salgını

Sahte haber salgını gibi daha yaygın eğilimler de bu yolla tartışmaya açılabiliyor. İnsanlar neyin gerçek, neyin sahte olduğunu bulmaya çalışmanın eğlenceli olabileceğini söylüyor.

Ancak gazetecilik gibi sadece eğlence amaçlı olmayan alanlarda bu tür eğilimlerin yaygınlaşması, kamunun ihtiyacı olan bilgiler bakımından meşruiyet krizi sorununu gündeme getiriyor.

Güç ve etki araçları sınırlı gruplar, kendi kanallarını oluşturarak gerçeği kendine göre yorumlama yolunu tutabiliyor.

Bunun bazı yararları görülebilir. Medya patronu erkeklerin tacizci davranışları konusunda kadınların birbirini uyarması gibi.

Ama yanlış bilgilerin yayılmasına neden olan dedikodular yoluyla bazı insanların itibarının haksız yere zedelenmesi veya şiddete yönelme gibi olumsuz etkileri de olabiliyor.

Kişiler doğrudan kendi gözlemleri yerine, söz sahibi olduğuna ve tanıdıklarına inandıkları insanların ağzından çıktığı için dedikoduya daha fazla itibar edebiliyor.

Örneğin Facebook’un popüler bir haber kaynağı olarak görülmesini ele alalım. Bir arkadaşımız veya akrabamız, doğruluğu kanıtlanmamış siyasi içerikli bir makaleyi paylaştığında, onları güvenilir bir kaynak olarak gördüğümüzden inanma eğilimi gösterebiliyoruz.

İnsanın sosyal bir varlık olması manipülasyonu kolaylaştırabiliyor.

Ancak genellikle olumsuz içerikli dedikoduların önü hızla kapanır. Bu dedikoduları yapan insanların kendi çıkarlarına hizmet eden maksatları kısa zamanda anlaşılır ve bu insanlar pek sevilmez ve saygı görmez.

Fakat özellikle bilim dışı inançların ve ekonomik güvensizliğin yaygın olduğu bölgelerde veya dönemlerde dedikodu tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yine de dedikodu eşitlik idealini güçlendiren bir araç olarak yararlı bir sosyal işlev görebilir. Örneğin, ani ve esrarengiz bir şekilde zengin olan bir insan dedikodunun hedefi haline gelir. Bu zenginliğin kaynağının kötücül güçlere dayandığını düşünme eğilimi güçlüdür. Ama bilgi paylaşımı yoluyla bu kuşkuların giderilmesi sosyal uyum açısından önemlidir.

Nasıl daha yararlı olabilir?

Peki dedikodunun zararları giderilerek nasıl daha yararlı hale getirilebilir?

Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde sosyal psikoloji uzmanı Jennifer Cole’a göre, bunun için, dedikodunun gizli tutulması, yararlı kılınması, yalana dayanmaması, dinleyenlerle bağlantı kurabilmesi ve anonimlikten uzak durması gerekir.

Toronto Üniversitesi’nde antropolog Bianca Dahl ise dedikodu ve yanlış bilgilendirmenin duygusal temellerini anlamak gerektiğini vurguluyor. Örneğin Botswana köylerinde bu, AIDS ‘e yol açan HIV virüsünün bulaşması ile ilgili yanlış bilgilerin önlenmesi arzusu, Amerika’nın küçük kentlerinde ise sosyal değişim korkusu olabilir.

“Bu inancın duygusal kaynağına yanıt vermek ve onun insanlar için nasıl bir işlev gördüğünü anlamak gerekir” diyor Dahl. “İnançlarımıza sarılmamızın bir nedeni de bu inançların sağladığı duygusal gerçektir.”

Dedikodu tehlikeli ve dışlayıcı olabilir, ama ondan kaçınmak mümkün değildir ve olumlu bir işlev görebilir. İnsanların neden dedikodu yaptığını anlamak, zararlı inançlara karşı mücadelede etkili olabilir.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

İngilizce bilmeden ABD’ye gitti, profesör oldu

Mehmet Toner tek bir İngilizce kelime bilmeden gittiği ABD’de Harvard tıp profesörü olarak risk alınmadan başarılı olunmayacağını gösterdi.

Tek kelime İngilizce bilmeden ABD’ye gidip profesör oldum

Kanserli hücreleri teşhis eden çip geliştiren Profesör Mehmet Toner, SÖZCÜ’ye konuştu. Profesör Toner, İTÜ mezunu bir makine mühendisi ama aynı zamanda Harvard’da bir tıp profesörü. ‘Risk almadan başarılı olamazsınız’ diyen Toner’in İstanbul’dan ABD’ye uzanan başarı öyküsü…

Bugün sizi müthiş bir Türk bilim insanı ile tanıştırmak istiyorum; Türkiye’de Bilim Akademisi, ABD’de Ulusal Mühendislik ve Ulusal Mucitlik Akademileri üyesi olan Profesör Mehmet Toner ile… Profesör Toner aslında İTÜ mezunu bir Makine Mühendisi, ama aynı zamanda Harvard’da bir Tıp Profesörü! Amerika’nın aklınıza gelen en prestijli okullarında bulunmuş. Halen Harvard’a bağlı Massachusetts General Hastanesi Biyomikro Elektromekanik Sistemleri Merkezi’ni yönetiyor. Ve orada ekibiyle geliştirdiği çip, 2 milyondan fazla hücreye bakıp kanserli hücreleri bir saniye içinde teşhis edebiliyor. Bu yöntem, kanser hücrelerinin bulunmasına yönelik şimdiye kadar bulunmuş en hassas test. Böylece doğru hastaya, doğru ilaçla doğru dozda tedavi uygulanabiliyor. Mehmet Toner ve ekibinin bu çalışması tam 100 milyon dolar değerinde! Kendisiyle İstanbul’da Contemporary Art Fuarı için katıldığı Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı konferansından sonra konuştum…

– Çok enteresan bir kariyer öykünüz var. Moda’da büyümüşsünüz, Saint Joseph’de okumuşsunuz…

Çok zor girdim okullara, zor da çıktım! İyi bir talebe değildim, yedek listelerden filan kazandım okulu. Cerrah olmak istiyordum, makine mühendisliği bölümünü kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en güzel başarısızlıktı bu!

TOEFL’A HİÇ GİRMEDİM

– Ne yazık ki Türkiye’de gençler başarısızlığı bu şekilde algılamıyor… Hiçbir risk almıyor.

Risk almayan bir insanın başarılı olması mevzu bahis değil. Mesela ben tek kelime İngilizce bilmeden kalktım Amerika’ya gittim. Fransız okulu mezunuyum. İTÜ’den bir hocamın tavsiyesi ile MIT’e başvurdum.

– Dünyanın en zor ilk 5 üniversitesinden biri MIT… Sizi nasıl aldı?

Beni MIT İngilizce TOEFL sınavlarını geçme şartı ile kabul etti. Baktım yaz okulunda İngilizce öğrenemiyorum, tercüman olarak bir arkadaşımı aldım yanıma, dekan ile konuşmaya gittim MIT’te. Ben anlatıyorum, arkadaşım çeviriyor. Ben diyorum ki dekana “Matematiğim iyidir, İngilizce bilmesem de dersi geçerim, o arada da İngilizce öğrenirim.” Adam da “tamam” dedi! Ve MIT’e böyle başladım. İngilizce öğrendim. Hiçbir gün de TOEFL sınavına girmedim. Ne mevzuat dediler ne de başka bir şey…

– Matematikte de olağanüstü başarılı olmuşsunuz sanırım?

Ben iki tane ileri seviyede matematik dersi aldım, derslerin kitaplarını da yazan Hildebrand isimli çok meşhur bir hoca. Yıl sonunda beni arayıp “ofisime gel” dedi. Eyvah! dedim ben… TOEFL’ım olmadığını anladı, beni atacak ülkeden… O korkuyla gittim “Sen bütün sınavlardan 100 almışsın, ama derse kayıt yapmamışsın. Ben seni kaydettim, derslere de gelmene gerek yok” dedi. İşte açık görüşlü bir eğitim sistemi böyle bir şey, gençlere ve insana verdiği değer çok büyük.

CERRAH OLMAK İSTERDİM AMA KAZANAMADIM

Özlem Gürses’in sorularını yanıtlayan Profesör Mehmet Toker, “Aslında cerrah olmak istiyordum ama hiçbir tıp tercihime giremedim. Makine mühendisliğini kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en büyük başarısızlıktı bu” dedi

BİZİM GENÇLERİMİZDE SORUN YOK, SİSTEMDE SIKINTI VAR

– Kanser tarama çipi projesi size bir eşik atlattı.

Aslında bu proje de tamamen bir başarısızlıktan çıktı. Harvard Tıp Fakültesi’nde profesörlüğüm geldiğinde bazıları bilim donanımımı yetersiz bulmuşlar, dolayısıyla ünvanımı alamadım. İki gün uyuyamadım, üçüncü gün kalktım “dünyanın sonu değil” diyerek endüstriye geçmeye karar verdim. Bir şirket kurup, fikirlerimin patentlerini alıp ürün çıkarmak üzere harekete geçtim. Bir yıl sonra beni profesör yaptılar fakat ben çok ilerlemiştim ve böylece bu araştırma merkezine geldim. Bana kötülük yapmak isteyenler bana en büyük iyiliği yapmış oldular!

– Biraz da Türk diasporasından söz etmenizi istiyorum. Biz insan kaynağımızı kaybettik diye üzülüyoruz ama bu kişiler dünyanın her yerinde olağanüstü başarılar elde etmişler, gittiğim her ülkede görüyorum…

Bir soru ile başlayayım: “Bir çölde orman yetiştirebilir misiniz ?” Yetiştiremezsiniz. Peki “bu suç, ağacın mı çölün mü ?” Suç ağacın değil. O fidanı alıp başka bir yere koyduğunuz zaman yemyeşil oluyor. Ama ekosisteminiz buna uygun değilse, imkan vermiyorsa ne yaparsanız yapın olmuyor. Hatta çölde giderken böyle biraz büyüyen bir ağaç da olursa, bir müddet sonra bakıyorsunuz o da kalmamış! Bizim gençlerimizde bir sorun yok ki sistemde sıkıntı var.

– Ne gibi?

İşi ehline veremedik. Gençlerin merakını zedeledik, hata yapmalarına izin vermedik, oysa ancak böyle ileri gidilir. Bugün MIT’te, Harvard’da, pek çok böyle üniversitede en iyi talebeler inanın Türkler. Demek ki ağaçta bir problem yok, ektiğiniz yerde var. O ağaca yeteri kadar su vermiyoruz, güneş vermiyoruz. Onlar da yeteri kadar yeşeremiyorlar.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Söyleşi: Özlem Gürses

Okumaya devam et

MAKALE

Hafızadaki yüzler resme döküldü

Kanada’nın Toronto Scarborough Üniversitesi’ndeki nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak “hafızadaki yüzleri resme dökmeyi” başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

Yapılan araştırmanın videosu aşağıdadır:

Kaynak: bbc türkçe

Okumaya devam et
Advertisement

TREND