Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

‘tek başına’ çok çalışmak yetmez…

’Neden çok çalışmama rağmen istediğim kadar başarılı değilim?’ Bu soruya okul hayatında da, hayat okulunda da cevap bulamamışsanız başarı için çok çalışmanın yeterli olduğu yanılgısına düşmüşsünüz demektir. Oysa ’tek başına’ çok çalışmak yetmez. İlişki ağına da çalışmak gerekiyor…

İnsanların merak ettikleri şeyler listesinde ilk üçte kesin bu soru vardır. Her halde okul hayatında başlayıp iş hayatında devam eden bir sorudur. Okul hayatında verilen yanıtlar tatmin edici gelse de iş hayatında aynı yanıt, tam tutmaz. Okulda “çok çalışıyor, çok zeki” denip geçilen şey, iş yaşantısında tam yerine oturmaz. Bir şey eksik kalır, içe sinmez.

Bu arada, başarı kriteri nedir diye birşey aklınıza geliyorsa, boşverin. Odağımız o değil. Soruyu soranın kastettiği başarı tanımı neyse onu ele alıyoruz. Para ise para, güç ise güç, statü ise statü, mutluluk ise mutluluk….

Genelde sorunun cevabı iş yaşamında ilk 3 ila 5 sene içinde bulunmazsa patinajlar, kendisi dahil çevreyi suçlamalar, niye ben değil de o serzenişleri ve kısır döngü başlar.

Bu kendi kendine sorup bulamama hali cevabı bulma ile sona varır. Bulduğunda daha kötü bir hale gelir, sonlanmamış daha beter bir hale gelmiştir. Bulduğu cevaba inanamaz çoğu insan. Çünkü daha önce karşılık bulduğu “çalışma ile hallolur, çalıştığımı üstüm (öğretmenim) görür” yeterli gelmemektedir ve ilişkilerin, kendini anlatmanın da gerektiğini anlamıştır. Sorun, bünyenin bu cevabı reddetmesidir. Halbuki ne güzeldi eskiden? Çalışınca oluyordu veya çalışmamayı seçiyorsam başarılı olmamam normaldi.

Ben, şu başarılı bulunan kişiye doğrudan sırrını sormayı deneyen görmedim, kendim de yapmadım. Dolaylı yoldan kafamı çarparak demeyelim, gözlemleyip başıma gelenden ders alarak farkettim. Bana koçluk yapan da yoktu. Şimdi koçlar var. Bulduruyorlar insana…

Aranızda gidip doğrudan soran veya soranı gören varsa, tebrik ederim. Çok şanslılar ve akıllılar. Genel eğilim bu değil. Genelde alışkanlık devreye girer. Varsayımlar… “Çünkü “deyip bir balon açılır ve kendi değer sistemimizde bize başarı için neler yapmak gerektiği öğütlendiyse, “öğretildiyse” o kalıpları doldururuz. Burada okuyunca “a tabii ya, tuhaf ama öyle yapıyoruz” diyorsunuz. Daha beterini de yapıyoruz.

Bu yazıyı okumaya devam etme cesaretini gösterenlere şunu söyleyeceğim. Hatta, gider başkasına sorarız değil mi? “Niye o kadar başarılı o?”

Karşımızdaki de kendince görüşlerini paylaşır, yine “başarılı” dediğimiz kişiye kaftanlar biçeriz. Başarının tanımlarına varan entellektüel konuşmalara dalarız. Sürece giren ne kadar kişi varsa varsayımlar o kadar hararetlenir.

Velakin (derdi lise hocam) soru hala tüm haşmeti ile ortada durmaktadır. Tüm cevaplama çabaları, cevaplayanların (o) kişi için öngördüğü kılıflardan ibarettir:

” Çok çalışkandır abi, biliyor musun, şöyle yapar….”

” Torpili var(dır)”

” Ağzı iyi laf yapıyor görmüyor musun?”

” Adam kullanmayı iyi bilir”

” İçeriden tiyo almış abi, tabii uygun zamanda orada olunca da …”

” Müdürü onu çok sever”

Örnekler, biraz kıskançlık, dedikodu mertebesine varan sohbetlere benzedi. Çeşni olsun diye öyle yazdım. Bu dozda olmasa da açıklamalar, bu temalar üzerinde döner.

Peki esas nedir?

Gidip “başarılı”ya sorduğunuzda size muhtemelen farkındalık seviyesi yüksek bir cevap gelecektir. Değişik şekillerde ifade edebilir ve süzdüğünüzde şunu göreceksiniz:

Temelde hepsi, ilişkilerinin geniş ve güçlü olduğunu, onlara emek verdiklerini söylemektedirler.

Bunu keşfetme zamanı çok küçük yaşlar olabileceği gibi, çooook geç yaşlarda hala keşfedilmemiş olabilir. Ne kadar erken olursa o oranda hayat kaliteniz artar. Çocuklarıma bir an evvel bunu öğretmeliyim diye düşünürsünüz.

” Çalış, çalış bir yere kadar abi, bunu kim biliyor? Pazarlamak lazım”

İngilizce eğitim literatüründe bu kadar vurucu bir slogan nasıl kullanılmamış şaşarım. Bir sürü başarı formülü gördüm. Buna rastlamadım. Bu da benim katkım olsun.

Formül:

“(Working working) bir yere kadar (networking) lazım (networking)!” derim.

(Çalış Çalış bir yere kadar, ilişki ağını çalıştırmak önemli, ilişki ağı!)

Gülerler beni dinleyenler. Doğru derler.

Uygularlar mı? Şüpheliyim. Benim gibi onlar da “canlı”, su gibi hava gibi temel gereksinimi olan ilgi bekleyen bu önemli varlıklarına birçok engeller nedeniyle yeteri zamanı ayıramazlar. Uygulama ayrı bir maharet. Ayrı bir beceri gelişimi ister, ayrı bir kendini verme cesareti ve başkoyma hali.

İşte, fark buradadır. Başarılı olanlar, bu “canlı” varlıklarını hep ayakta tutarlar, beslerler ve oradan güç alırlar.

İyi satışçılara, gözde politikacılara, büyük girişimcilere, kariyerde zirveye oturanlara/orada kalmayı başaranlara baktığınızda hepsinde ortak noktanın bu olduğunu görürsünüz.

Peki, niye yapmıyoruz?

İlişkiyi yaşayan bir şey diye kimse bize öğretmiyor. Bize “çalış” deniyor. Biz de inanıyoruz, çalışınca başarılı olacağımıza.

Oysa, akademik başarının hayat başarısını kesin olarak garantilemediğini görüyoruz. Yine de söylemde ilk tarafa ağırlık hala devam ediyor, diğer tarafını tamamlayanlar ve gereğini yapanlar da fark atanlar oluyor. İstatistikler (Amerikalıların yaptığı tabii, başka kimse yapmaz) bunu doğruluyor. İstatistiğe de gerek yok (Türklerin dediği gibi). Çevrenize bakın; şöyle bir aklınızdan arkadaşları, tanıdıkları geçirin. Annenizin babanızın “X’in oğlu da nasıl böyle bir işe girdi, anlamadım vallahi ” dediğini hatırlıyor musunuz? “Falancanın kızı ortalama bir öğrenciydi, nasıl bunları yapıyor şimdi tuhaf” demiyorlar mı?

Akademik başarısı iyi olan aynı zamanda başarılı olanlar elbette var, onlar formülün her iki yakasını da yakalamış kişiler. Modellenmeleri iyi olur.

Bu ayma noktası, ilişkilerinizi düzenlemeye, onlara birer canlı gözüyle bakmanıza yol açar.

Farkındaysanız odağımız ilişkinin çokluğu, çok kişi ile birlikte olma değil. İlişkinin yönetilmesi ve sıcaklığı, canlılığı ile ilgili.

Evrenin metodu

Köyde bir evimiz var. Köydeki çocuklardan biri, ilişiki yönetimindeki en önemli bilgeliği gösterir. Eşimle bunu konuşurduk da şimdi burada yazıya koyacağım aklıma gelmemişti doğrusu. İsmi Evren. Evren’in hayatta uyguladığı ilişki kurma metodu vermek. Köylü çocuğu ne verebilir derseniz, “Özlem Abla” dediği zaman öyle bir diyor ki, sevgisini ve saygısını veriyor. Bir “eline sağlık” deyişi var, benim gibi yemek becerisi gelişmemiş birisi

bile kendini iyi hissediyor. Bunu candan ve hiç atlamadan yapıyor. Yaş derseniz 6 yaşında tanıdım onu, hep aynı. Şimdi liseye gidiyor. Yatılı okulda ceple konuşmak yasak diye iki arada derede bayramda mesajını yazıp yollar. Şok olursunuz. “Ben kimseyi aramadan daha o erken davrandı” diye kalırsınız.

İlişki ağında şimdi interneti, networking adına kullanıp ona buna mesaj atan, listelere gönderi yapan satışçılar var. Çok garip. Gerçekten o listelere dönenler (döneceklerin çok az olduğunu düşünmekle beraber diyelim ki dönüyorlar) onların aradıkları müşteri mi? Çok ender ihtimal. Hedefledikleri müşteri, ihtiyacını zaten ilişki ağındaki biri ile halleder,

internetten gelenle değil.

Yani olay internet değil, olay networking (ilişki ağınızı çalışmak). İlişkinizi kurduktan sonra netten yararlanırsınız elbette.

Matematik sevenler için Formül:

ÇALIŞ + İLİŞKİ ÇALIŞ = BAŞARILI OL

Kısa Formül sevenlere:

ÇALIŞ x (1 + İLİŞKİ) = BAŞARI

Buradaki “1” Sizsiniz. 1’in Gücü Çoktur.

Artı işaretlerini çarpı ile değiştirebilenler, “Çarpan Etkisi” yaratır. İLİŞKİye o kadar enerji verenlerin kazanacağı başarı çok yüksek. Yaşam kaliteleri adına bu büyük kucakta oturuyorsunuz. Her taraftan sarmalanmış yumağınızda ve sizin onlara dikkatiniz kadar onlar da size önem veriyor. Ne harika…

İşin temeli ilişkilerin kalitesi. Sonunda getirisi otomatik. Art niyetle yapılmadığı karşıda hissedilince destekleniyor ve kazan kazanlar başlıyor. Sizi hep besleyen büyük bir ilişki ağının kapılarını açıyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND