Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Tatile değil okula gidiyoruz…

Bu yaz tatilini tembellik yaparak değil, kendinizi geliştirmek için kullanmaya ne dersiniz. Yurtdışındaki kısa dönemli eğitim programları yöneticilerin uzmanlık alanlarında kendilerini geliştirmelerini sağlaıyor. Öğrenciler için de çalışıp para kazanarak okula gitme olanakları var.

Kaynak: Hicran Tekin / Milliyet

Bir yaz tatili, kariyeriniz için dönüm noktası olabilir. Zamanı çok kıymetli olan ama kendini eksik hissedip geliştirmek isteyen çalışanlar ve yöneticiler için oluşturulan kısa süreli özel ”İş İngilizcesi ” (Business English ) programlarına bir haftadan 20 hafta kadar vakit ayırmak yeterli.

Bu programlar da pazarlama ve reklamcılık, bankacılık ve finans, uluslararası ticaret ve yatırım konularında İngilizce terimlerin öğretilmesi, ticari yazışmalar, raporlaşma, telefonda İngilizce, iş sunumları ve toplantı teknikleri gibi çok geniş bir yelpaze seçenekler bulunuyor.

Sertifika almak için ise yeterli düzeyde İngilizce konuşmak ve lise ya da üniversite mezunu olmak yetiyor. Master ya da diğer akademik eğitim için istenen yüksek GMAT, GRE, TOEFL puanlarına gerek yok. Sertifika ve diploma programı veren bütün eğitim kurumları üniversite mezunu olan ve TOEFL puanı 500 – 550 olan tüm öğrencileri kabul ediyor.

Öğrenciler de ”Work and Travel” yani çalış ve gez programıyla hem çalışıyor hem geziyor hem de dil öğreniyorlar. Work and Travel programı şuan yalnızca ABD”de yapılıyor. Zaten program ABD”nin yaz mevsiminin başlamasıyla hareketlenen turizm sektöründe ortaya çıkan iş açıklarını kapatmak için oluşturduğu bir sistem.

Saat başı para kazanıyorlar

Tam anlamıyla yaz işlerini kapsayan üç ay çalışma ve bir ay da gezme imkânı sunan programda ücretli ve sigortalı olarak çalışılıyor. Bakım – onarım, komilik, housekeeping, garsonluk, kasiyerlik, resepsiyon memurluğu, tezgahtarlık, güvenlik görevlisi, bulaşıkçılık, Fast Food çalışanı, fotoğrafçılık, şoför, park görevlisi, temizlik görevlisi, balık fabrikası işçisi, cankurtaranlık program çerçevesinde yapılan işler.

Genelde işveren ücret karşılığı konaklama sağlıyor ama haftalık konaklama ücretleri 50 – 100 dolar civarında. Ağırlıklı olarak eğlence merkezlerinde, su parklarında, otellerde, fast food restoranlarında, plajlarda ve alışveriş merkezlerinde çalışan öğrenciler saat başı ortalama 5.15 ila 8 dolar arasında bir ücret kazanıyor.

12 haftalık eğitimler
UNITED TOWERS

Paket programların bulunduğu United Towers”ta 12 haftalık eğitimler Stanton School of Languages – Londra”da bin 684 pound, Languages Studies International” da 2 bin 795 pound, Inlingua English Center – Washington DC”de 3 bin 900 dolar, Kaplan Languages Center”da 4 bin 669 dolar, ILAC – Toronto 3 bin 592 dolar, Clubclass Residential Languages School – Swieqi ( Malta)”da 2 bin 740 euro. Work and Travel USA / internship USA programları için de hizmet veriliyor.
Tel : 0 212 552 5288 www.unitedtowers.com

Üst düzey yöneticilere eğitim
MCT

Management Centre Türkiye, yurtdışı eğitimlerde yöneticilere MCE (Management Centre Europe) ve Ashridge Business School”da eğitim sunuyor. Brüksel”deki MCE merkezinde, 12 farklı iş alanında üst düzey yöneticilere yönelik eğitim programları düzenleniyor. Eğitimler 3 – 5 gün ve ücretleri 3 bin 500 – 4 bin 700 euro arasında değişiyor. İngiltere”de bulunan Ashridge Business School”da da 9 farklı iş alanında üst düzey yönetici gelişim programı bulunuyor. Eğitimler 3 – 12 gün ve ücretleri de üç bin 500 – 5 bin 500 pound arasında değişiklik gösteriyor.
Tel: 0 212 310 17 00 www.mct.com.tr

Work and Travel programı
IDEALSAS

Work andaTravel programının maliyeti bin 200 dolar. Ücrete işin bulunması ile ilgili danışmanlık hizmeti, DS – 2019 belgesinin getirtilmesi, özel sağlık sigortası, vize danışmanlığı, Türkiye”de oryantasyon dahil.
Tel: 0 212 292 39 04 www.idealsas.com

Kısa dönemli sertifika kursları
GLOBAL VİZYON

Global Visions International Education”da İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda”da kısa dönem sertifika kursları, yoğun İngilizce kursları, kısa dönem İngilizce kursları için danışmanlık veriliyor.
Tel: 0 212 249 19 81 www.globalvizyon.com

Üç taksit olanağı
ELC

Callan School”un Türkiye distribütörü olan ELC (English Language Center) Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı öğrencilere ve çalışanlara İngiltere Callan Scholl”da kısa sürede İngilizce öğrenme fırsatı sunuyor. Dört hafta ile 36 hafta olarak çeşitlenen eğitimlerin ücretleri bin 35 – 5 bin 79 pound arasında değişiyor. Konaklama ve okul ücreti dahil olan fiyatlar üç taksit şeklinde ödenebiliyor.
Tel: 0 212 573 00 28

Ücretsiz danışmanlık hizmeti
ATLAS

Atlas Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere, Amerika, Avustralya ve Kanada başta olmak üzere , Malta, Yeni Zelanda, Almanya , Fransa, İtalya gibi pek çok ülkede üniversite, kolej ve dil okulunun resmi temsilciliğini yapıyor. Temsilcisi olduğu eğitim kurumları için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.
Tel : 0 212 249 53 10 www.atlasedu.com

Özel iş programları
BO¼AZİÇİ YUNTDIŞI E¼İTİM DAN.

Kanada”nın Toronto ve Vancouver kentlerinde sunulan eğitimler indirimli ve paket programlar olarak farklı seçeneklerden oluşuyor. ”Uluslararası ticaret ve global pazarlama yönetimi” programlarının ücreti 3 – 6 aylık bin 500 – 3 bin dolar, 3 ay İngilizce ve sertifika paket programı olduğunda 3 bin dolar, 3 ay İngilizce artı diploma olduğunda ise 4 bin 500 dolar olarak değişiyor. Üç aylık ofis yöneticiliği diploma programı için bin 500 dolar, İngilizce artı diploma paket programı için 3 bin dolar ödeniyor. Bir – iki ve üç ay olarak farklı şeçeneklerden oluşan iş İngilizcesi iletişim diploması programı için aylık 500 dolar, paket program için de 3 bin dolar ödemek yeterli.
Tel: 0 212 327 66 34 www.bogaziciedu.com

Yoğun eğitim programları
EF

EF Corporate Language Training”de iş dünyasına ve yöneticilere her pazartesi başlayan ve kişinin ihtiyaç analizi yapılarak sadece kişiye özel hazırlanan kısa dönemli ve yoğun program seçenekleri sunuluyor. Program ücretleri bir hafta için bin 190 – 3 bin 90 dolar, iki hafta için ise 2 bin 380 – 6 bin 180 dolar arasında değişiyor.
Tel: 0 212 249 44 08 www.ef.com

Çalış ve seyahat et
WESTEDU

U.S Department of State ”in (USDS) izniyle DS – 2019 düzenleme yetkisine sahip bir vakıf olan Cultural Homestay International ile birlikte ”Work and Travel” programını yürüten Westedu”da program için öğrencinin kendi işini bulması durumunda toplam 700 dolar, Westedu”nun işi bulması durumunda toplam 950 dolar ödeniyor.
Tel: 0 312 467 29 76 www.west-edu.com

Ticari İngilizce kursları
MASTER OF EDUCATION

Work and Travel programı için öğrencinin kendi işini bulması durumunda toplam 800 dolar, sponsor firmanın işi bulması durumunda toplam bin 200 dolar ödeniyor. Kısıtlı zamana sahip iş adamları için 1 – 4 hafta süreli yoğun ve ticari ingilizce kursları bulunuyor. Orta düzey İngilizce”si olan kişilere iş yazışmalarını, iş görüşmelerini, sunum yapabilme yeteneğini, rapor hazırlama ve telefonda konuşma gibi konularda bilgi ve becerilerini artırmalarına imkân sağlayan iş İngilizcesi programları iki hafta ila 4 ay arasında sürüyor. Program ücreti haftalık grup için 545 pound – 925 CND – 940 dolar, beş kişi için 715 pound – 1250 CND – 1195 dolar olarak değişiyor.
Tel : 0 312 418 45 55 www.masterofeducation.net

Yaz dönemi dersleri
A & F EĞİTİM

İş adamlarına yönelik programlar en az bir haftadan başlıyor ve isteğe göre 8 haftaya kadar uzatılabiliniyor. Haftalık ders ücretleri İngiltere”de 430 – 750 pound, Amerika”da 600 – 850 dolar, Kanada”da 550 – 850 CAD, Avustralya”da 700 ila 950 AUD arasında değişiyor. Genel İngilizce programları 2 – 36 hafta arasında değişiyor. Yaz döneminde gitmek isteyenler için 4 ila 12 haftalık ders ücretleri İngiltere”de 450 – 1200 pound, Amerika”da 700 – 2500 dolar, Kanada”da 550 – 1580 CAD, Avustralya”da 950 – 2800 AUD olarak değişiyor.
Tel : 0 212 259 07 74 www.afegitim.com

Gelişmiş iş İngilizcesi
DEULCOM

Deulcom”da iş dünyasına yönelik Gelişmiş İş İngilizcesi (MBE) Eğitim Programı sunuluyor. MBE Eğitim Programı, kendilerini hem iş alanında hem de İngilizce alanında geliştirmek isteyenlere yönelik olup programa en az ortanın altında İngilizce seviyesine sahip katılımcılar kabul ediliyor. Derslerde başarılı görüşme, liderlik geliştirme, toplantılar ve sosyal beceriler gibi konular yer alıyor. Kurs merkezleri London, Boston, Miami Beach, San Francisco, Sydney”de bulunuyor. 6 ya da 9 ay olarak değişen kursların ücretleri merkezlere göre değişiyor. Londra”da 12 bin 950 dolar, Sydney”de 11 bin 600 dolar ödemek gerekiyor. Ücrete eğitim, konaklama ve yemek dahil.
Tel: 0 212 292 02 61 www.deulcom.com.tr

Yurtdışında dil eğitimi rehberi
ADVİS

Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Güney Afrika, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Malta, Yeni Zelanda gibi ülkelere öğrenci gönderen Advis Akademik Danışmanlık”tan ”Yurtdışında Dil Eğitimi Rehberi – 2005” CD”sini ücretsiz temin edebiliyorsunuz. CD”de yurtdışındaki dil okulu alternatifleri, ülkeye, fiyata ve kursa göre okul arama imkânı, nasıl öğrenci vizesi alınacağı gibi birçok konuda bilgi bulunuyor.
Tel: 0 216 467 23 12 www.advis.com.tr

Özel eğitim programları
VIT ULUS. EGİTİM DAN.

ABD başta olmak üzere İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda”da lisans, lisansüstü, dil eğitim, sertifika, staj programları, profesyoneller için kısa dönem dil eğitim programları üzerinde danışmanlık veriliyor. University of California Riverside, San Diedo State University, American Languages Institute ve Universty of North Alabama danışmanlık yapılan okullardan bazıları.
Tel: 0 232 421 76 38

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND