Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Tatile değil okula gidiyoruz…

Bu yaz tatilini tembellik yaparak değil, kendinizi geliştirmek için kullanmaya ne dersiniz. Yurtdışındaki kısa dönemli eğitim programları yöneticilerin uzmanlık alanlarında kendilerini geliştirmelerini sağlaıyor. Öğrenciler için de çalışıp para kazanarak okula gitme olanakları var.

Kaynak: Hicran Tekin / Milliyet

Bir yaz tatili, kariyeriniz için dönüm noktası olabilir. Zamanı çok kıymetli olan ama kendini eksik hissedip geliştirmek isteyen çalışanlar ve yöneticiler için oluşturulan kısa süreli özel ”İş İngilizcesi ” (Business English ) programlarına bir haftadan 20 hafta kadar vakit ayırmak yeterli.

Bu programlar da pazarlama ve reklamcılık, bankacılık ve finans, uluslararası ticaret ve yatırım konularında İngilizce terimlerin öğretilmesi, ticari yazışmalar, raporlaşma, telefonda İngilizce, iş sunumları ve toplantı teknikleri gibi çok geniş bir yelpaze seçenekler bulunuyor.

Sertifika almak için ise yeterli düzeyde İngilizce konuşmak ve lise ya da üniversite mezunu olmak yetiyor. Master ya da diğer akademik eğitim için istenen yüksek GMAT, GRE, TOEFL puanlarına gerek yok. Sertifika ve diploma programı veren bütün eğitim kurumları üniversite mezunu olan ve TOEFL puanı 500 – 550 olan tüm öğrencileri kabul ediyor.

Öğrenciler de ”Work and Travel” yani çalış ve gez programıyla hem çalışıyor hem geziyor hem de dil öğreniyorlar. Work and Travel programı şuan yalnızca ABD”de yapılıyor. Zaten program ABD”nin yaz mevsiminin başlamasıyla hareketlenen turizm sektöründe ortaya çıkan iş açıklarını kapatmak için oluşturduğu bir sistem.

Saat başı para kazanıyorlar

Tam anlamıyla yaz işlerini kapsayan üç ay çalışma ve bir ay da gezme imkânı sunan programda ücretli ve sigortalı olarak çalışılıyor. Bakım – onarım, komilik, housekeeping, garsonluk, kasiyerlik, resepsiyon memurluğu, tezgahtarlık, güvenlik görevlisi, bulaşıkçılık, Fast Food çalışanı, fotoğrafçılık, şoför, park görevlisi, temizlik görevlisi, balık fabrikası işçisi, cankurtaranlık program çerçevesinde yapılan işler.

Genelde işveren ücret karşılığı konaklama sağlıyor ama haftalık konaklama ücretleri 50 – 100 dolar civarında. Ağırlıklı olarak eğlence merkezlerinde, su parklarında, otellerde, fast food restoranlarında, plajlarda ve alışveriş merkezlerinde çalışan öğrenciler saat başı ortalama 5.15 ila 8 dolar arasında bir ücret kazanıyor.

12 haftalık eğitimler
UNITED TOWERS

Paket programların bulunduğu United Towers”ta 12 haftalık eğitimler Stanton School of Languages – Londra”da bin 684 pound, Languages Studies International” da 2 bin 795 pound, Inlingua English Center – Washington DC”de 3 bin 900 dolar, Kaplan Languages Center”da 4 bin 669 dolar, ILAC – Toronto 3 bin 592 dolar, Clubclass Residential Languages School – Swieqi ( Malta)”da 2 bin 740 euro. Work and Travel USA / internship USA programları için de hizmet veriliyor.
Tel : 0 212 552 5288 www.unitedtowers.com

Üst düzey yöneticilere eğitim
MCT

Management Centre Türkiye, yurtdışı eğitimlerde yöneticilere MCE (Management Centre Europe) ve Ashridge Business School”da eğitim sunuyor. Brüksel”deki MCE merkezinde, 12 farklı iş alanında üst düzey yöneticilere yönelik eğitim programları düzenleniyor. Eğitimler 3 – 5 gün ve ücretleri 3 bin 500 – 4 bin 700 euro arasında değişiyor. İngiltere”de bulunan Ashridge Business School”da da 9 farklı iş alanında üst düzey yönetici gelişim programı bulunuyor. Eğitimler 3 – 12 gün ve ücretleri de üç bin 500 – 5 bin 500 pound arasında değişiklik gösteriyor.
Tel: 0 212 310 17 00 www.mct.com.tr

Work and Travel programı
IDEALSAS

Work andaTravel programının maliyeti bin 200 dolar. Ücrete işin bulunması ile ilgili danışmanlık hizmeti, DS – 2019 belgesinin getirtilmesi, özel sağlık sigortası, vize danışmanlığı, Türkiye”de oryantasyon dahil.
Tel: 0 212 292 39 04 www.idealsas.com

Kısa dönemli sertifika kursları
GLOBAL VİZYON

Global Visions International Education”da İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda”da kısa dönem sertifika kursları, yoğun İngilizce kursları, kısa dönem İngilizce kursları için danışmanlık veriliyor.
Tel: 0 212 249 19 81 www.globalvizyon.com

Üç taksit olanağı
ELC

Callan School”un Türkiye distribütörü olan ELC (English Language Center) Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı öğrencilere ve çalışanlara İngiltere Callan Scholl”da kısa sürede İngilizce öğrenme fırsatı sunuyor. Dört hafta ile 36 hafta olarak çeşitlenen eğitimlerin ücretleri bin 35 – 5 bin 79 pound arasında değişiyor. Konaklama ve okul ücreti dahil olan fiyatlar üç taksit şeklinde ödenebiliyor.
Tel: 0 212 573 00 28

Ücretsiz danışmanlık hizmeti
ATLAS

Atlas Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere, Amerika, Avustralya ve Kanada başta olmak üzere , Malta, Yeni Zelanda, Almanya , Fransa, İtalya gibi pek çok ülkede üniversite, kolej ve dil okulunun resmi temsilciliğini yapıyor. Temsilcisi olduğu eğitim kurumları için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.
Tel : 0 212 249 53 10 www.atlasedu.com

Özel iş programları
BO¼AZİÇİ YUNTDIŞI E¼İTİM DAN.

Kanada”nın Toronto ve Vancouver kentlerinde sunulan eğitimler indirimli ve paket programlar olarak farklı seçeneklerden oluşuyor. ”Uluslararası ticaret ve global pazarlama yönetimi” programlarının ücreti 3 – 6 aylık bin 500 – 3 bin dolar, 3 ay İngilizce ve sertifika paket programı olduğunda 3 bin dolar, 3 ay İngilizce artı diploma olduğunda ise 4 bin 500 dolar olarak değişiyor. Üç aylık ofis yöneticiliği diploma programı için bin 500 dolar, İngilizce artı diploma paket programı için 3 bin dolar ödeniyor. Bir – iki ve üç ay olarak farklı şeçeneklerden oluşan iş İngilizcesi iletişim diploması programı için aylık 500 dolar, paket program için de 3 bin dolar ödemek yeterli.
Tel: 0 212 327 66 34 www.bogaziciedu.com

Yoğun eğitim programları
EF

EF Corporate Language Training”de iş dünyasına ve yöneticilere her pazartesi başlayan ve kişinin ihtiyaç analizi yapılarak sadece kişiye özel hazırlanan kısa dönemli ve yoğun program seçenekleri sunuluyor. Program ücretleri bir hafta için bin 190 – 3 bin 90 dolar, iki hafta için ise 2 bin 380 – 6 bin 180 dolar arasında değişiyor.
Tel: 0 212 249 44 08 www.ef.com

Çalış ve seyahat et
WESTEDU

U.S Department of State ”in (USDS) izniyle DS – 2019 düzenleme yetkisine sahip bir vakıf olan Cultural Homestay International ile birlikte ”Work and Travel” programını yürüten Westedu”da program için öğrencinin kendi işini bulması durumunda toplam 700 dolar, Westedu”nun işi bulması durumunda toplam 950 dolar ödeniyor.
Tel: 0 312 467 29 76 www.west-edu.com

Ticari İngilizce kursları
MASTER OF EDUCATION

Work and Travel programı için öğrencinin kendi işini bulması durumunda toplam 800 dolar, sponsor firmanın işi bulması durumunda toplam bin 200 dolar ödeniyor. Kısıtlı zamana sahip iş adamları için 1 – 4 hafta süreli yoğun ve ticari ingilizce kursları bulunuyor. Orta düzey İngilizce”si olan kişilere iş yazışmalarını, iş görüşmelerini, sunum yapabilme yeteneğini, rapor hazırlama ve telefonda konuşma gibi konularda bilgi ve becerilerini artırmalarına imkân sağlayan iş İngilizcesi programları iki hafta ila 4 ay arasında sürüyor. Program ücreti haftalık grup için 545 pound – 925 CND – 940 dolar, beş kişi için 715 pound – 1250 CND – 1195 dolar olarak değişiyor.
Tel : 0 312 418 45 55 www.masterofeducation.net

Yaz dönemi dersleri
A & F EĞİTİM

İş adamlarına yönelik programlar en az bir haftadan başlıyor ve isteğe göre 8 haftaya kadar uzatılabiliniyor. Haftalık ders ücretleri İngiltere”de 430 – 750 pound, Amerika”da 600 – 850 dolar, Kanada”da 550 – 850 CAD, Avustralya”da 700 ila 950 AUD arasında değişiyor. Genel İngilizce programları 2 – 36 hafta arasında değişiyor. Yaz döneminde gitmek isteyenler için 4 ila 12 haftalık ders ücretleri İngiltere”de 450 – 1200 pound, Amerika”da 700 – 2500 dolar, Kanada”da 550 – 1580 CAD, Avustralya”da 950 – 2800 AUD olarak değişiyor.
Tel : 0 212 259 07 74 www.afegitim.com

Gelişmiş iş İngilizcesi
DEULCOM

Deulcom”da iş dünyasına yönelik Gelişmiş İş İngilizcesi (MBE) Eğitim Programı sunuluyor. MBE Eğitim Programı, kendilerini hem iş alanında hem de İngilizce alanında geliştirmek isteyenlere yönelik olup programa en az ortanın altında İngilizce seviyesine sahip katılımcılar kabul ediliyor. Derslerde başarılı görüşme, liderlik geliştirme, toplantılar ve sosyal beceriler gibi konular yer alıyor. Kurs merkezleri London, Boston, Miami Beach, San Francisco, Sydney”de bulunuyor. 6 ya da 9 ay olarak değişen kursların ücretleri merkezlere göre değişiyor. Londra”da 12 bin 950 dolar, Sydney”de 11 bin 600 dolar ödemek gerekiyor. Ücrete eğitim, konaklama ve yemek dahil.
Tel: 0 212 292 02 61 www.deulcom.com.tr

Yurtdışında dil eğitimi rehberi
ADVİS

Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Güney Afrika, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Malta, Yeni Zelanda gibi ülkelere öğrenci gönderen Advis Akademik Danışmanlık”tan ”Yurtdışında Dil Eğitimi Rehberi – 2005” CD”sini ücretsiz temin edebiliyorsunuz. CD”de yurtdışındaki dil okulu alternatifleri, ülkeye, fiyata ve kursa göre okul arama imkânı, nasıl öğrenci vizesi alınacağı gibi birçok konuda bilgi bulunuyor.
Tel: 0 216 467 23 12 www.advis.com.tr

Özel eğitim programları
VIT ULUS. EGİTİM DAN.

ABD başta olmak üzere İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda”da lisans, lisansüstü, dil eğitim, sertifika, staj programları, profesyoneller için kısa dönem dil eğitim programları üzerinde danışmanlık veriliyor. University of California Riverside, San Diedo State University, American Languages Institute ve Universty of North Alabama danışmanlık yapılan okullardan bazıları.
Tel: 0 232 421 76 38

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND