Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

“tatıl tatlı” kariyer yapanlar

Bankacı, işletmeci, sekreter, turizmci… İşlerinden istifa edip ‘tatlı’ bir kariyer için yola çıktılar. İstanbul’daki Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik Eğitimi alıp butik pastane açtılar. Şimdi hepsi kendi işlerinin patronu. Kakao, krema ve tart kokuları arasında konuştuk.

ESKİDEN OTURDUĞUM YERDEN PARA KAZANIYORDUM AMA MUTSUZDUM

İstanbul Kozyatağı’nda vitrini şeker hamuruyla süslenmiş cupcake, kurabiye, pastalarla dolu bir pastane… İçerisi mis gibi kokuyor. Fırından yeni çıkmış sıcacık tuzlu mini poğaçalardan ikram ediyor bize. Röportaj sonrasında bir de sürpriz yapıyor. Üzerinde gazetemizin birinci sayfasının yer aldığı pastayla geliyor mutfaktan! Pasta o kadar güzel görünüyor ki kesmeye kıyamıyorsunuz! Lezzeti de en az görüntüsü kadar güzel. Bu jesti yapan isim 33 yaşındaki Hande Baykal. İki buçuk yıl önce çalıştığı sektörü değiştirip pasta işine giren, bu işten aldığı keyfi de açtığı mekanın adına yansıtan bir isim. Zira mekanın adı Keyifli Tatlar.

Baykal, İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü mezunu. Daha önce bir şirkette çalıştı, ardından bankacılık yaptı. Eşinin işi dolayısıyla da bir süre Moskova’da bir bankada çalıştı. Banka şubesinin yanındaki otelin şefleri onun müşterisiydi. Hafta sonları onlarla otelin mutfağına girdi. Sonra kariyerini bırakarak İstanbul’da pastacılık ve ekmekçilik eğitimi aldı. İşe ufak ufak evde başladı, sonrasında işler büyüyünce bir yer açtı.

30 TARİF DENEYİP BULDU

Baykal ve yanında çalışan altı kişi butik pasta tasarımı yapıyor. Doğum, düğün gibi özel günler için pasta tasarlıyorlar. Kadınlar erkekler için daha çok taraftar pastası, erkekler ise kadınlar için alışveriş konseptli pastalar istiyor. Baykal’ın cheesecake’leri de çok meşhur. Meşhur olmasının nedeni özel bir tarif. Hande Baykal yaklaşık 30 tarifi denedikten sonra kendi reçetesini oluşturmuş.

Eskiden bankacı olduğunu, oturarak çalıştığını anlatarak “Eskiden oturduğum yerden para kazanıyordum” diyor gülerek Hande Baykal. Şimdi ise ayakta çalışmaktan dolayı topuk dikeni çıktığını söylüyor. Her türlü zorluğa karşın “Keşke daha önce bu işe başlasaydım” diyor. Çünkü hazırladığı bir pastanın beğenilmesi ve teşekkür edilmesi her şeye değer…

ZEVKLİ TARAFI ZOR OLMASI

Keskin bir kakao kokusu tatlı yeme isteğinizi daha da artırıyor. Kokunun çekiciliği var, yan taraftaki eczaneye gelenler “Burada ne kokuyor?” diye onun dükkanına uğrayıp birkaç şey satın alıyor. Fırında pişirilen kakaolu pastayı hazırlayan ve böylesine güzel kokulara neden olan kişi 27 yaşındaki Görkem Türkoğlu. Üniversitede işletme okuyan Türkoğlu, bir süre yapımcı olan babasıyla sonra birkaç yıl çeşitli restoranlarda mutfakta çalıştı. Aslında kafe açıp işletmek istiyordu. Ama mutfakta neler olup bittiğini anlamak, fikir sahibi olmak için profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi aldı. Birbuçuk yıl önce ise Ulus’ta Vanilla Bakery adlı bir mekan açtı. Türkoğlu’nun işleri çok yoğun. Tart, cheescake, pasta, kurabiye gibi ürünler hazırlıyor; özel günler için butik pasta yapıyor; restoranlara tatlı veriyor. “Zor bir iş. Zevkli tarafı zor olması” diyen Türkoğlu’nun hedefi üretimhane açmak. Çünkü şu anki mutfağında çalışarak siparişlere zor yetişiyor!

Antakya’ya cheesecake’İben tanıttım

Yemekleriyle, mezeleriyle ve künefesiyle meşhur Antakya’da kim cheesecake satıp da para kazanacağını düşünebilir ki! Galye Çinçin düşünmüş, düşünmekle kalmayıp bir mekan açmış. Önceleri kimse yememiş çünkü bilmedikleri bir şeyi denemek dahi istememişler. Ama deneyince bir daha vazgeçememişler, Çinçin’in cheesecake’lerinden.

27 yaşındaki Çinçin, İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Okuldan mezun olur olmaz MSA’da profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi almış. Öncesinde ise İtalya’da aynı eğitimi görmüş. 2009’da ise memleketi Antakya’ya dönüp Crik Crak adlı mekanı açmış. Çinçin sadece özel günler için butik pasta yapmıyor, aynı zamanda makarna ve salata gibi Antakya’da daha önce bir restoranda olmayan ürünleri de hazırlıyor. Şehirdeki otellere de pasta yapıyor, Antakya’da doğum gününü kutlayan kişiler pasta için Çinçin’in kapısını çalıyor. İşinden o kadar memnun ki başka illerden gelen şube açma teklifleri onu ziyadesiyle mutlu ediyor. Yakında evlenip İstanbul’a yerleşeceğini anlatan Çinçin “Ama bir ayağım Antakya’da olacak, işime devam edeceğim. İstanbul’da ise Antakya yemeklerinin yapıldığı bir restoran açmayı planlıyorum” diyor.

ÇİLEKLİ TARTIN BİTMESİ GÖZYAŞI SEBEBİ

Derya Erdoğan, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 30 yaşındaki Erdoğan, okulu bitirince önce bankada, sonra birkaç ayrı sektörde çalıştı. Aslında pastacılığa çok meraklı değildi ama hevesi onu bu işi denemeye itti. Önce MSA’da eğitim aldı. İki yıl önce Caddebostan’da Cake&More adlı bir butik pastane açan Erdoğan’ın yaptığı karamelli ve limonlu profiterolü dillere destan: “Her gün sabah 07.00’de gelip ürünleri tek başıma yapıyorum. Sonra gün içinde ürünler bittikçe hazırlamaya devam ediyorum. Ürünlerimde kullandığım kremamı çok beğeniyorlar. Çilekli tartım olmazsa olmaz, yaz-kış bulunmalı. Çilekleri annem buluyor, pazardan satın alıyor, tart tabanına fındık tozu koyuyorum. O da daha lezzetli yapıyor. Mesela çilekli tartımın bitmesi buraya gelip de bulamayanlar için gözyaşı sebebi! Kestaneli karamelli cheesecake, hindistan cevizli ekler de her gün yaptığım ürünlerden. Aynı zamanda düğün, nişan, doğumgünleri için siparişleri de alıyorum.”

Uzun zamandan beri ilk kez bu kadar mutlu çalıştığını anlatan Erdoğan, özellikle teşekkür edildiğinde çok mutlu olduğunu anlatıyor: “Yurtdışı eğitim işinde de bir süre çalıştım. Yaşı küçük öğrencileri yurtdışına gönderiyordum. Mutlu gidip mutlu dönüyorlardı. Ama hiç hatırlamıyorum içlerinden birinin arayıp teşekkür ettiğini! Bu işte teşekkür ettiklerinde çok mutlu oluyorum. İlk kez bir işimde bu kadar mutluyum.”

ZENCEFİL ZİNCİRİ KURACAĞIM

Banu Tubay’ın tek bir hayali var: Zencefil zincirine sahip olmak. Zencefil onun 2008’de Mersin’de açtığı butik pastanesinin adı. Üzerine öylesine titriyor ki… Zencefil Pasta onun her şeyi… Sevdiği işi yaptığı mekan, iki kızının eğitim masrafını çıkardığı iş yeri. Lise mezunu 40 yaşındaki Tubay, sekreter olarak çalışmış bir süre. Ardından hamur işine yatkınlığı ve bir arkadaşının desteği onu önce iş yerlerine poğaça hazırlamaya yöneltmiş, ardından İstanbul’da MSA’da eğitim almaya… Tubay’ın artık yeni bir mesleği var. Önceleri evde butik pasta işine başlayan Tubay, talep çok olunca Zencefil Pasta’yı açtığını söylüyor. Yine sipariş üzerine çalışmaya devam ediyor. Cheesecake’ten tiramisu’ya, kurabiyeden şeker hamuruyla süslü doğum günü pastasına her şeyi yapıyor. Kadınlar ‘gün’ yapacakları zaman ikram edecekleri pek çok şeyi Tubay’a sipariş ediyor: “Gelip kendi servis tabaklarına dolduruyorlar, sonra günde beğenilince ‘Ben yaptım’ diyorlarmış.”

KEREVİZLİ, MAYDANOZLU, PIRASALI EKMEK HAZIRLIYORUM

36 yaşındaki Berrin Bağtır, 12 yıl turizm sektöründe çalıştı. 2004 yılında bir arkadaşıyla ev yemekleri yaptıkları bir mekan açtı. Yemeğe ilgisi anneannesinden miras. “Sağolsun beni hamurla birlikte büyüttü” diyor. Ama o mekan çok uzun ömürlü olmadı. “Daha çok pastacılık ilgi alanıma giriyordu. Sonra anladım ki bu iş eğitim almadan olmayacak. Çünkü çok zor bir iş. Şöyle anlatayım: Pastanın kremasını sıkıyor olmak işin en romantik kısmı.”

MSA’da Eğitim alan Bağtır, beş ay önce İstanbul Göztepe’de Chocolat İstanbul’u açtı. Butik pasta, çikolata ve ekmek üzerine çalışıyor. Mahalle içinde olduğu için günlük ürünlere de talep var; dolayısıyla kurabiye, pasta ve poğaça da yapıyor.

Ama onun asıl iddialı olduğu ürünler çikolata ve ekmek. Lavantalı, tuzlu, çaylı, beyaz biberli, frambuazlı çikolataları çok lezzetli. Ekmekleri ise çok farklı. Bağtır, 700’e yakın ekmek reçetesi denemiş, ortaya aklınıza bile gelmeyecek ekmek çeşitleri çıkmış: Parmesanlı, fesleğenli, frambuazlı, biberli-cevizli, ıspanaklı-beyaz peynirli, ayvalı, kerevizli, maydanozlu. Şu an pırasa ve balka

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND