Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Şirket yarışmalarına ilgi artıyor

Genç yetenekleri bulmak için önceleri sadece çokuluslu şirketlerin kurguladığı yarışmalar artık daha fazla şirket tarafından düzenlenir oldu. Bu yılki yarışmalarda asansör çözümlerinden, çayın ekonomik ömrünün artırılmasına kadar pekçok farklı alanda gençler takım ruhu oluşturup para ödülü ve staj fırsatlarını yakalamaya çalışacak. İşte yarışmalardan örnekler…

Yarışma: İç Mekan Tasarım Yarışması Düzenleyen kurum: Koçtaş İçerik: Şirketin İTÜ işbirliğiyle bu yıl üçüncüsünü düzenlediği yarışmada gençler açık mutfak tasarladı. Mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin katıldığı yarışmada büyük ödül 5 bin TL’ydi. Jüri üyeleri projeleri iç mekan tasarımı özgünlüğü, kullanılacak ürünlerin kendi aralarındaki ve mekanla olan uyumları, katalog verilerine uyma ve uygulanabilirlik açısından değerlendirdi.
Yarışma: Vergi Maratonu 2013 Düzenleyen kurum: Ernst & Young Türkiye İçerik: Vergi alanında kariyer yapmayı hedefleyen 3. ve 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencileri arasında düzenlendi. Yarışmanın Türkiye finalinde başarılı olan adayları staj olanakları ve para ödülleri bekliyor. Son başvuru tarihi 12 Mart olan yarışmada ilk turu geçenler firmanın vergi uzmanlarıyla birebir çalışma fırsatı yakalayacak, jüri toplantısı ve gala gecesinde sektörün önemli isimleriyle biraraya gelecek. Finalistler Ernst&Young Türkiye’de staj yapmaya hak kazanacak. Yarışmasının birincisi, 5 bin TL para ödülünü alacak ve yurtdışında yapılacak “Young Tax Professional of the Year” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. İkinciyi 3 bin, üçüncüyü bin TL’lik para ödülü bekliyor.

Yarışma: CardSmart Award-Mobidea Düzenleyen kurum: Cardtek Group İçerik: Firma, bu yıl ikincisini düzenliyor. Cep telefonu üzerinden yazılım geliştiricilere yönelik yarışmaya mühendislik 3. ve 4. sınıf lisans ile yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor. Projeler uyarlanabilirlik, inovasyon, geliştirilebilirlik, sürdürülebilirlik, yaratıcılık ve tasarım gibi altı ana kritere göre değerlendirilecek. Birinci gelen, Chicago’da 2 ay İngilizce dil eğitimi, ikinci Macbook Pro Apple Notebook, yarışmanın üçüncüsü ise Samsung Galaxy SIII ve Galaxy Tab kazanacak.
Yarışma: Bizz@Kampüs Düzenleyen kurum: Yıldız Holding İçerik: Başarılı ve inovasyona yatkın öğrencileri keşfetmek amacıyla başlatılan yarışmanın sloganı “Hayal Et ve Parla”. Üçüncü, dördüncü sınıf ve yüksek lisans öğrencileri, üçer kişilik takımlar kurarak Biskrem için ürün tasarımından ambalaja, logodan lansman kampanyasına kadar “360 derece inovatif çözümler” oluşturdu. Birinci takımın üyeleri, kurumda istedikleri departmanlarda staj imkanı kazandı.
Yarışma: Avea Masters Düzenleyen kurum: Avea İçerik: İş hayatının provası niteliğindeki yarışma sonunda gençlere istihdam fırsatı da verilecek. Yarışma, 3 ve 4. sınıfların yanısıra yeni mezunlara da açık. Başvuruda bulunan gençler, kişilik envanteri ve panel mülakatlarından oluşan değerlendirme sürecinden geçiyor. Yarışmaya katılma hakkı elde edenler firmada staj yapma ve Avea Pazarlama Okulu’na katılma fırsatı elde ediyor.

Yarışma: IdeaTrophy Düzenleyen kurum: Unilever Yarışma içeriği: Onbirincisi düzenlenen yarışmanın bu yılki teması, ekonomik ömrü 100 yıl olan ve Türkiye’de 75. yaşını dolduran çay bitkisinin ömrünü uzatmak ve Türk çayının sonraki nesillere de aktarılabilmesini sağlamak amacıyla başlatılan Lipton Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi idi. Yarışmacılardan güçlü pazarlama stratejileri ve iletişim planı ile projenin tüketici tarafında bilinirliğini daha da artıracak pazarlama fikirleri geliştirmeleri istendi. Yoğun bir eğitim süreciyle geçen kampın ardından belirlenecek birinci takımı kurumda 3 ay staj imkanı ve Türkiye finalisti olarak Singapur’da temsil etmek gibi ödüller bekliyor.

Yarışma: Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması Düzenleyen kurum: İFO Fuarcılık ve AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) İçerik: Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) desteği ile düzenleniyor. Bu yılın konusu kasıtlı kötü kullanıma yönelik anti-vandal çözümler. Endüstriyel tasarımcı, mimar, iç mimar, mühendis ve bu bölüm öğrencileri katılabiliyor. Birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye bin Euro ödül var. Dereceye giren projeler, 4-7 Nisan’da Tüyap Beylikdüzü’nde yapılacak Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nda sergilenecek. Uygulanabilirliği düşünülen projelerin, sektör firmaları tarafından üretilmesi hedefleniyor.
Yarışma: ING Practica Düzenleyen kurum: ING Bank İçerik: Bu yıl beşincisi kez düzenlenen yarışmanın teması ‘Gelecek Benim’. Üniversite 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik yetenek kampı programını başarıyla tamamlayan, yetenekleri ve yaratıcı fikirleri ile fark yaratan 3. sınıf öğrencileri staj fırsatı, 4. Sınıfta okuyanlar Management Trainee ve IITP gibi yetenek programlarında avantaj kazanacak.

Yarışma: İcat Çıkar Düzenleyen kurum: TEB İçerik: “Finans Sektörü’nde İnovasyon” konulu yarışmada sadece bankacılık değil; leasing, faktoring, sigorta ve tüketici finansmanı gibi diğer alt finans sektörlerine yönelik fikirler/projeler de yarışıyor. Bütün üniversite öğrencilerine ve mezuniyetinin üstünden 5 yıl geçmiş olanlara açık. TEB müşterileri de katılabiliyor. Üniversite öğrencisi ve yeni mezun kategorisinde ilk üç derecenin sahipleri finansal ödülün yanısıra, Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA bursu kazanacak.
Yarışma: Vodafone Discover Genç Yetenek Düzenleyen kurum: Vodafone İçerik: Gençler, her yıl belirli aşamalardan geçtikten sonra, şirkette staj imkanı kazanıyor ve performansları doğrultusunda, son sınıfta yarı zamanlı olarak devam edebiliyor. “Genç Yetenek” Programının ikinci yarısında düzenlenen yarışmayı kazananlara Vodafone’un yurtdışındaki farklı bir operasyonunda dönemsel olarak görev alma ve global bir iş tecrübesi kazanma fırsatı da sunuluyor. 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve yeni mezunlara açık.

Yarışma: Ace the Case Ulusal Vak’a Analizi Yarışması Düzenleyen kurum: KPMG İçerik: Kariyerini denetim, vergi ve danışmanlık alanlarında sürdürmek isteyen, okullarında en başarılı 3. ve 4. sınıf veya mastır programı öğrencilerini hedefliyor. Programın ilk gününde atölye çalışması yapıldı, ikinci gün öğrenciler ekipler halinde vak’a yarışmasına katıldı. Gençler profesyonel hayatta karşılaşabilecekleri iş süreçlerini birebir yaşayarak deneyimli uzmanlardan geri bildirimler aldılar. Birinci takım, Madrid’de yapılacak uluslararası yarışmada 22 takımla yarışacak.

Yarışma: Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması Düzenleyen kurum: Koç Üniversitesi İçerik: UC Berkeley Haas İşletme Okulu ve Columbia Üniversitesi’nin başlattığı ve projenin bölgesel ortağı Koç Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’deki sosyal girişimcilerle buluşacak olan yarışmada ekiplere tüm süreçlerde danışmanlık sağlanıyor, mentorlar atanıyor, bilgilendirme toplantıları yapılıyor. Başvuru için dünyanın herhangi bir yerinde onaylı bir işletme okulunda lisansüstü düzeyinde (muhasebe, finans, işletme, vs. gibi alanlarda) eğitim görmekte olan ya da başvuru tarihinden en fazla iki yıl önce böyle bir programdan mezun olmuş en az bir ana takım üyesi olmak gerekiyor. Küresel finalde başarılı olan proje 50 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

Yarışma: Betonik Fikirler Proje Yarışması Düzenleyen kurum: Akçansa İçerik: “Beton’da Farkındalık Yarat, Hayata Değer Kat” konulu yarışmaya başvurular 18 Şubat’ta başladı. Türkiye’deki tüm İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, İletişim, Güzel Sanatlar, İktisadi BURDA KALDIM veİdarifakültelerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmada öğrenciler,çimento ve betonun marka bilincini arttıracak ve farkındalık yaratacak çözüm projeleri üretecekler.  Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Mart. Öğrenciler yarışmaya en az 2, en çok 4 kişilik gruplar halinde katılabilecekler. Yarışma sonucunda birinci olan grubun kazananlarına iPad, 2. Gruba3 bin TL ve 3. gruba ise 1.500 TL’lik Teknosa hediye çeki verilecek. Birinci olan ekip, Akçansa’da staj yapma hakkı da elde edecek.Ayrıca Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması’na katılan her bir yarışmacı için TEMA’ya bir fidan bağışlayarak, daha yeşil bir dünya için gerçekleştirdiği projelere gençleri de ortak edecek. Global Management Challenge Geleceğin yöneticilerini ve girişimcilerini yetiştiren Global Management Challenge (GMC) Yarışması’nın bu yılki sponsorları Türkiye Finans Bankası ve Mercedes Benz Türk A.Ş.  GMC bir yönetim similasyonu yarışması. Pazarlama, finans, insan kaynakları, üretim planlama konularında kararlar alarak uluslararası bir firmayı yönettiğiniz GMC’de, tıpkı gerçek hayattaki gibi; depodaki stoklarınızdan, euro-dolar paritesine; personel eğitimlerinden, acente komisyon oranlarına; sevkiyatların sigortalanmasından, aldığınız kredilerin faizlerine; reklam giderlerinden, ar-ge harcamalarına tam 66 konuda karar almanız gerekiyor. Yarışmaya katılım üniversite ve master (yarı ve tam zamanlı çalışmayan) öğrenciler katılabilir. kararları Mart sonunda açıklanacak, yarışmanın galibi Nisan ayında Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacak uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

 

KAYNAK: Yenibiriş

YAZAR:Nur Gün

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND