Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Sean o’neıll’den başarı için 21 tavsiye

5 x A.B.D. Şampiyonu, 2 x Olimpik Takım Üyesi SEAN ONEILLden başarılı olmak isteyenler bazı öneriler.

SEAN ONEILLden BAŞARI İÇİN 21 TAVSİYE

5 x A.B.D. Şampiyonu, 2 x Olimpik Takım Üyesi

Hedef Koyun – Kendinize hedef koymak her seviyede oyuncuların gelişmesi için gereklidir. Hem kısa, hem de uzun süreli hedefler belirleyin. Mesela : Gelecek turnuvada C kategorisini ben kazanacağım veya 2000 US Open turnuvasına kadar 1800 puana ulaşacağım gibi. Hedeflerinizi ayrı kağıtlara yazın ve bunların altına da bu amacınıza ulaşmak için yapmanız gereken şeyleri 5 madde halinde yazın. Bu hedef kağıtlarının bir kopyasını raket kılıfı içinde tutun ve her antremandan önce okuyun.

Kaliteli ekipman kullanın. – Profesyoneller gibi oynamak istiyorsanız onların kullandıkları gibi yüksek kaliteli ekipman kullanmanız gerekir. Kendi oyun sisteminize uyan bir oyuncu seçin ve o oyuncunun kullandığı ekipmanları öğrenin. En iyi oyuncuların çoğu zaman en hızlı raketle oynamadıklarını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Ben şahsen Stiga Clipper CR tahta üzerinde her iki tarafda da Stiga Mendo 2.0 kullanıyorum.

Esneyin. Masa tenisi çalışmalarında en fazla gözden kaçan çalışma esneme çalışmasıdır. Masada veya masa dışında yapılan her çalışmadan önce ve sonra en az 10 dakikanızı buna ayırmalısınız. Önce 5-6 dakika yavaş koşu ile vücudunuzu ısıtın ve sonra kafanızdan başlayarak vücudunuzdaki kas guruplarını gererek ayak ucunuza kadar inin. Bunlar vücudunuzun esnekliğini arttıracak, sakatlanma riskini azaltacak ve masada hızlı oyun için vücudunuzu hazır tutacaktır.

Masa dışı çalışması. Yürüme, koşma, bisiklete binme veya diğer aerobik aktiviteler genel sağlığınız ve masa tenisinizin gelişmesi açısından süper yöntemlerdir. Bu tip aktiviteleri haftada 2-3 defa 15-20 dakikalık süreler ile yapmayı hedefleyin. Vücudunuzun iyi durumda olmasının farkını turnuva sonuna geldiğinizde göreceksiniz. Vücudunuzu dinleyerek yavaş yavaş başlayın. Herhangi bir ağrı hissederseniz durun ve doktorunuza başvurun.

Bir takım arkadaşı bulun. – Takım arkadaşınız düzenli olarak çalışabileceğiniz kişidir. Arkadaşınızın oyun seviyesi ve masa tenisini geliştirmek isteği sizinkine ne kadar yakınsa, o derece başarılı bir takım olursunuz. Hafta içinde mümkün olduğu kadar fazla çalışma programı yapın ve mümkün olan her durumda turnuvalara beraber gitme planları yapın. Rekabet ile birleşen takım arkadaşlığı başarıyı getirecektir.

Ayağınızı geliştirin. Mümkün olduğu kadar ayak çalışması yapın.Ayaklarınızın hızlı çalışması oyun sırasında daha çok vuruş seçeneği sunacaktır. Önceden belirlenmiş ayak pozisyonu çalışmalarına göre rastgele ayak pozisyonu çalışmaları daha faydalıdır. Partneriniz topu masanın değişik yerlerine atması sizin de hareket edip pozisyon alarak en iyi vuruşunuzu yapmanız gerekir. Vuruşlarınızın çoğunun masaya gitmesine dikkat edin ve peş peşe kaç düzgün vuruş yaptığınızı sayın. Vuruşlarınızın yüzdesinin yeteri kadar yüksek olduğunu düşündüğünüzde, partneriniz topu daha geniş alanlara atmasını sağlayın. Ayak çalışmaları hedeflerinizin gerçek olmasını sağlayacaktır.

Servis çalışması yapın. Servis çalışması partner olmadan yapılabilen bir çalışmadır. Çok sayıda top alın ve boş bir masa başına geçin.Çoğunlukla bilek hareketi ile değişik falsolu (kesme, topspin, ve spinsiz) servisleri aynı hareketi yaparak atmayı deneyin.Kısa servisler rakibinizin saldırmasını engellerken, uzun servisler rakibinizi şaşırtmak ve dengesiz durumda yakalamak için kullanılırlar. Oyununuza spinsiz servisler eklemeyi unutmayın. Servisleriniz ne kadar değişik ve kandırıcı olursa üçüncü topa hücum etmeniz o kadar kolay olacaktır.

Servis karşılama çalışın. Çalışma arkadaşınızın masanın her yerine çok çeşitli falso içeren servis atmasını sağlayın. Uzun servislere ve masa üzerinde sadece bir defa zıplayan servislere loop ile hücum edin. Kısa servisler kısa itme ile veya hızlı bilek çevirme hareketi (flip) ile iyi seçilmiş bir noktaya atılarak döndürülebilir. Bu hızlı bilek haraketi ve mini kol vuruş hareketinin dengelenmesi ile yapılır. Bu vuruşu backhand ile yapıyorsanız topa yaklaşmayı, forehand ile yapıyorsanız topun yan tarafına gitmeyi unutmayın.

Loop. Modern masa tenisinde en yaygın olarak yapılan vuruş loop dur. Başarılı bir loop vuruşunun üç bölümü : kolu geriye atma, topla temas etme ve takip etme hareketleridir.Kolu geri atarken ayağınızı düzgün pozisyona getirmeniz ve kolunuzun rahat olması gerekir. Eğer gelen top kesme ise kolunuzu geriye atarken top seviyesinin altına düşürmelisiniz. Eğer spinli bir top geliyorsa top yüksekliğine yakın bir yerde durmanız gerekir. Hareketinizi yavaşlatmadan kolunuzu ileriye doğru savurun ve ağırlığınızı arka ayaktan ön ayağa geçirirken, kolunuzun topla temas etmesini sağlayın. Bu vuruşu yaparken bel ve omuzlarınızın da dönmesi gerekir. Kolunuzun ön kısmını ve bileğinizi kapatıp topa maksimum spin verebilmek için üstten fırçalayarak vurmanız gerekir. Takip etme hareketi ise vücudunuzun ağırlık transferini topun gitmesini istediğiniz yöne doğru yapmak şeklinde olur. Daha sonra bir sonraki vuruş için hızlı bir şekilde hazır durumuna geçmelisiniz.

Akıllı oynayın. Servis atmadan önce bu sayıyı nasıl oynayacağınızı düşünün. Rakibinizin servisi en muhtemel döndürme şeklinin ne olabileceğine karar vermeden topu oyuna sokmayın. Rakibiniz servisi karşılarken topla teması sırasında raket açısını takip edin ve kafanızda ne tür bir vuruş yapacağınız belirlenmiş olsun. Rakibinizin sizin oyununuzu oynamasını sağlayın. Onların oyununu oynamaya sizi zorlamasınlar. Kararsızlık daima kötü karardan daha kötüdür.

Sürprizlere karşı plan. Turnuvada maç sırasında lastiğiniz kabarırsa veya raketiniz kırılırsa ne olacak ? Raket kılıfınızda yedek bir raketiniz var mı ? Oyuncu olarak ben daima hazır bir yedek raket bulundururum. Kendinizi geliştirmek ve kazanmak için zaman harcıyorsanız işler kötü gittiğinde de neden kazanma şansınızı devam ettirmeyesiniz ?

Pozitif olun. Bir sayı bittikten sonra şikayet etmek veya söylenmek bir sonraki sayıyı daha kolay yapmayacaktır. Aslında daha gergin ve sinirli olduğunuz için daha da zor yapacaktır. Sayılar arasındaki zaman çok kısa ve harcanmayacak kadar da değerlidir. Bir sonraki servis veya karşılamanızı düşünün. Son birkaç sayıya göre oyunun gidişatını hafızanıza not edin. Rakibiniz çok iyi bir vuruş yaptıysa bunu belirtmekten korkmayın. Bir sonrakinde belki daha da gösterişli bir vuruş yapmayı deneyebilir !

Rakiplerinizi takip edin. Büyük turnuvalarda daha önce hiç görmediğiniz bir çok oyuncu olabilir. Eğer bu tür oyunculardan birisine karşı oynayacaksanız, onlarla karşılaşmadan önce zaman ayırıp seyredin. Kuvvetli ve zayıf olduğu tarafları belirleyin. Bu sayede bir oyun planı oluşturabilirsiniz. Eğer video kayıt cihazı varsa, maçlarınızı kaydedin ve turnuvadan sonra seyredip maçlarınızın analizini yapın. Bu şekilde bir sonraki turnuva için taktik ve yapmanız gerekenleri belirleyebilirsiniz.

Oyun aralarında çalıştırıcınızdan tavsiye alın.Hızlı bir maç sırasında işe yarayan taktik ve stratejileri hatırlamak zor olabilir. Çalıştırıcınız oyun organizasyonunuza yardım edebilecek ve oyun sırasında tavsiye ve değişiklik yapabilecek en iyi kişidir. Size iki dakikalık karmaşık taktikler yerine bir veya iki taktik vermesini sağlayın. Karmaşık taktikler aklınızı karıştıracaktır bu yüzden basit olmasında fayda vardır.

Rakipleriniz hakkında günlük tutun. Her maçtan sonra rakibinizle ilgili olarak ne tür taktiklerin işe yaradığı ve nelerin işe yaramadığı hakkında kısa notlar alın. Rakibinizin ne tür servisleri atmaktan hoşlandığını ve sizin servislerinize ne tür karşılıklar verdiğini ekleyin. Bir sonraki karşılaşmanız için daha iyi oynamanın formülünü bulmanın en iyi zamanı şu anki maçtan sonradır. Farklı lastikler kullanıyorsa onları da not etmenin faydası vardır.

Kendinizi cesretlendirin. Hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmayın. Pozitif olmanın yanısıra iyi oynadığınız zamanlarda heyecan duyun. Bir sayıdan sonra yoğunluğunuzu maksimum seviyede tutmak için Yapabilirim !, İşte benim oyunum !, haydi ! gibi deyimleri kullanın. Kendinizi pohpohlamanın bir zararı yoktur. Yalnız fazla abartıp aslında neden burada olduğunuzu unutmayın.

Fileden gelen ve kenara çarpan topları bırakmayın. Her oyunda en az 3 veya 4 top fileden gelecek veya kenara çarpacaktır. Genelde bir çok set 5 sayıdan az bir farkla bittiği için bu 3-4 sayıyı bırakmayı göze alamazsınız. Bu tür toplara karşı kabiliyetinizi artırmanın en iyi yolu çalışmalarınızda bunları geri döndürmeye çalışmaktır. Bir zaman sonra alışıp otomatik olarak karşı tarafa atabilirsiniz. Bana göre eğer hazırlıklıysanız fileden gelen bir çok top normal vuruşlara göre daha kolay geri döndürülebilmektedir.

Agresif olun. Masa tenisi günümüzün en hızlı oynanan sporlarından birisidir ve daha çok ofansif oyuncuların hakimiyeti altındadır. İlk hücuma geçen taraf belli bir avataj elde etmiş demektir. Kendi servisinizden sonra daima hücum etmeye çalışın, rakip servislerinde ise oyunu karıştırmaya çalışın. Oyunun sonunda pasif duruma geçip rakibin topu dışarı atmasını ummayın. Şimdi ipleri elinize alıp üzerine gitmenin tam zamanıdır.

Bırakmayın. Eğer pozisyonunuzu kaybetmeye zorlandıysanız kolunuzu savurmadan topun yere değmesine izin vermeyin. Her ne olursa olsun her topa vurmaya çalışın, her sayı geçerlidir. Eğer başka seçeneğiniz yoksa kesme yapmak veya uzaktan top çıkartarak müdafa yapmak yanlış değildir. Yetişemediğiniz yerlere giden topları devamlı kurtarmaya çalışmak zaman içinde ayaklarınızın ve reflekslerinizin hızlanmasına sebep olacaktır. Rakibiniz, en iyi vuruşları geri dönünce kolay sayı vermeyeceğinizi düşünecek ve morali bozulacaktır.

Cüz. 20-20 de sakin olun. Herhangi bir sayıda nasıl oynuyorsanız aynı şekilde oynamaya çalışın. Ya yap ya da öl yaklaşımına girerseniz gerginleşip baskı altında kalırsınız. Ya kuvvetli yanınızla oynayın ya da rakibinizi zayıf olduğu şekilde oynatmaya çalışın. Doğru yere doğru zamanda yapılan bir itme/kesme, iyi bir blok kadar değerli olabilir.

Masa tenisi ile ilgili ek fikirler ve haberler için hergün tabletennis.about.com sitesini ziyaret ediniz.Aklınıza epeydir takılan bir soru varsa bunu lütfen foruma postalayın. En kısa sürede cevap almanızı sağlayacağım. Haberleri takip etmek için benim ücretsiz elektronik bültenime Abone olun. Eğer chat yapmak istiyorsanız bu opsiyonu da kullanabilirsiniz.Ve benim haftalık yazılarımı okumayı unutmayın.

Courtesy of Sean ONeill

Tercüme : Ertan Patır

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Mutlu olma korkusu: Çerofobi nedir?

mutluluk korkusu, Manşet, çerofobi nedir, çerofobi belirtileri

Mutlu olmayı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer mutlu olursanız bunun olumsuz sonuçlar doğuracağına mı inanıyorsunuz? O zaman siz de mutluluk fobisine sahip olabilirsiniz. İşte çerofobi olarak da bilinen mutluluk korkusu hakkında her şey…

Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun  (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor.

Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çeviren: Tarkan Tufan
Kaynak: www.gazeteduvar.com

Okumaya devam et

MAKALE

2019’un rengi belli oldu!

renk trendleri, pantone 2019, canlı mercan rengi, 2019 yılının rengi

Bu renk insana yaşama sevinci aşılıyor. Her bakışta farklı algılanan rengin sırrı ise denizin derinliklerinde gizli… Yeni yılda bu rengi sıkça görmeye hazır olun! İşte 2019’un rengi …

Pantone, 2019’un rengini açıkladı: Yaşama sevinci aşılıyor

Pantone Renk Enstitüsü her sene seçtiği yılın rengiyle pek çok sektörde kullanılan renk trendlerine ilham oluyor.

Pantone Renk Ensititüsü,  2019 yılının renginin, PANTONE 16-1546 Living Coral, yani  “canlı mercan” olduğunu açıkladı. Her bakışta farklı algılandığı söylenen “canlı mercan” renginin bakıldığı zaman insana yaşama sevinci aşıladığı düşünülüyor. Enstititü, her yıl renk belirlerken, topluma umut aşılayacak ve iç açacak renkler seçmeye özen gösterdiğini belirtti.

Son 20 yıldır insanların satın alma eğilimlerini, moda, mimarlık, dekorasyon ve ürün geliştirme stratejilerini yönlendiren renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılında canlı mercan renginin pek çok alanda karşımıza çıkacağını belirtiyor.

“Canlı mercan” hakkında yapılan yorumlardan biri de bu rengin her an karşılaşılabilecek bir renk olmayışı. Genel olarak denizin derinliklerinde yaşayan ıstakoz, karides, yengeç gibi hayvanlarda görülebiliyor. Bu sebeple insanlarda merak uyandırdığı ifade ediliyor.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et

MAKALE

Beyninize format atmak ister misiniz?

zihni boşaltma yolları, zihin detoksu ve olumlu düşüncenin gücü, beyin detoksu

Vücudumuzdaki fazlalıklardan kurtulmak için detoks yapıyoruz. Peki, zihnimizdeki fazlalıklardan nasıl kurtulacağız? İşte kendimizi yenilemek için 10 adımda zihinsel detoks…

10 ADIMDA ZİHİNSEL DETOKS!

Toprakla uğraşan insanlar bilirler, onu çer çöpten arındırmadan temizlemeden yeni bir tohum ekemezsiniz. Ancak toprak hazır olduğunda onu ekip verim alabilirsiniz. Zihnimiz de tıpkı toprak gibidir. Onu da hatadan yanlıştan arındıralım ki yeni yaratımlar yapabilelim.

Peki bu arınma nasıl yapılacak? Elbette zihinsel detoksla!

Bu süreçte aynı fiziksel detoksta dışarıdan aldıklarımıza nasıl dikkat ediyorsak, zihnimize kabul ettiklerimize ve dışardan bizi etkileyen olumsuz uyarıcılara da dikkat etmeliyiz.

İşte bunun çözümü aşağıdaki 10 maddede:

1- Enerjinizi olumsuz, negatif insanlara harcamaktan vazgeçin.

2- Geçmiş ilişkilerinizden özgürleşin. Sizi üzmüş akraba, arkadaş, eski sevgili kim varsa hepsini affedin. Ayrıca onlardan kalan hediye, fotoğraf, eşya, mesaj gibi şeylerin tümünden kurtulun.

3- Yaşam alanı detoksu… Öncelikle yakın çevreniz ve evinizden başlamakta fayda var. Evinizin sade, temiz ve karmaşadan uzak olması çok önemli. Hayatınızdaki karmaşa en başta evinizdeki karmaşadan kaynaklanıyor olabilir mi? Bu noktada evde kurumuş çiçekler varsa önce onlardan kurtulun çünkü bunlar düşük enerjilerdir. Cansız hayvanlar, böcekler aynı şekilde temizlenmeli. Ağır tablolar, heykel, maskeler ne varsa hepsinden özgürleşin. Daha hayat enerjisi çağrıştıran ağaç, çiçek, aile tablosu, dünyanın güzel yerleri gibi seçenekleri tercih edin. Baş ucunuza astığınız yalnız kadın tablosu aslında sizi de yalnızlaştırabilir!

4- Yaşamın her boyutuyla barışın. Ayrılıklar, hastalıklar, ölümler yüzünden elbette insanlar çok derin acılar çekiyor fakat yas bittikten bir süre sonra bu durumu kabullenmek gerekir. Aksi halde bu birçok olumsuz sonuca yol açıyor.

5- Enerjisi yüksek müzikler tercih edin. Söylediğimiz şarkılar somut bir şekilde hayatımızda açığa çıkabiliyor. Ayrıca olumsuz şarkı sözlerine sahip şarkılar beynimizi, duygularımızı ve ruh halimizi etkiliyor.

6- Kullandığınız kelimelere, cümlelere dikkat edin. ‘’Her şey kötüye gidiyor.’’ gibi cümleler kullanmak her şeyin kötüye gitmesine neden olur. Çevrenizdeki olayların %10 unu kontrol edemezsiniz fakat %90 ı sizin ona verdiğiniz tepkilerdir. Tutum ve tavırınızı değiştirmeye çalışın. Bu noktada odanızın bir köşesine yapıştıracağınız olumlama notları muhteşem bir etki yaratabilir. (Olumlama notlarından farklı bir yazımda daha bahsedeceğim.)

7- Her şeyin bir bilinci var. Evinizdeki eşyalar bile hayatınızda çok önemli bir fark yaratabilir. Eski, ağır enerjiler taşıyan eşyalardan kurtulun. İkinci el alınan eşyalara çok dikkat etmek lazım. Size iyi hissettirdiğinden emin olun. Evinizin bir köşesine mutlu anılarınızdan oluşan bir fotoğraf köşesi yapabilirsiniz. Ayrıca güzel battaniyeler, doğal kokular, minik ışıklandırmalarla evinizin enerjisini yükseltebilirsiniz.

8- Telefon ekranınızdaki görsellere dikkat! Sürekli gördüğümüz bu fotoğrafların bilinçaltımızı olumlu etkilemesi çok önemli. Başarılı hissettiğiniz bir anın fotoğrafını veya sizi motive eden güzel bir görseli tercih edebilirsiniz. Bilgisayar ekranlarını da unutmamak lazım.

9- Renklerin gücüne inanın. Hayatınızda aşk, cinsellik ihtiyacı varsa kırmızı, huzur, iletişim ise mavi veya tükenmişlik varsa ve rahatlamak istiyorsanız daha çok beyazı tercih etmelisiniz. Bir rahatsızlığınız varsa yeşil şifa rengidir. Pembe ise sizi ciddi anlamda rahatlatan sevgiye açan bir renktir.

10- Hayattaki hedeflerinizi görselleştirin, hayal kurun. Beyniniz inandığı bir şeyi gerçekleştirmeye programlıdır. Özellikle sabah ilk uyanıldığında ve gece uyumadan hemen önceki anlar çok değerli. Sizi mutlu eden şeyleri, hayallerinizi düşünün ve zihninizde yaşayın. Sabır ve azimle birlikte bir süre sonra bunları hayatınıza çektiğinizi fark edeceksiniz.

Yazar: Selin Demiröz
Kaynak: www.medium.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND