Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Profesyonel yaşama başlarken

Okul hayatı bitti, ve ilk profesyonel işinize girdiniz. Böylece ilk işinizde büyük bir heyecanla çalışmaya başladınız. Çalışanlar için, profesyonel iş hayatına başladıklarını gösteren ilk işleri büyük önem taşıyor. Peki ya sonra?

kişisel gelişim

Okul hayatı bitti, ve ilk profesyonel işinize girdiniz. Böylece ilk işinizde büyük bir heyecanla çalışmaya başladınız. Çalışanlar için, profesyonel iş hayatına başladıklarını gösteren ilk işleri büyük önem taşıyor. Peki ya sonra?

Kariyerinize başlarken… 

Yaşamın neredeyse 20 yılını kapsayan okul hayatı, üniversiteden mezun olmanız ve belki de yüksek lisansı bitirmeniz ile beraber sona erdi. Bundan sonra sizden beklenen bir iş bulup profesyonel iş hayatınızı başlatmaktı… Bunu da başardınız. Başvurduğunuz kurumlardan en az biri size olumlu döndü ve işi kaptığınızın müjdesini iletti. Böylece ilk işinizde büyük bir heyecanla çalışmaya başladınız. Peki ya sonra?

Çalışanlar için, profesyonel iş hayatına başladıklarını gösteren ilk işleri büyük önem taşıyor. Çünkü, ilk işte okul hayatı boyunca öğrenilen teorik bilgilerin üstüne pratikte kullanılacak bilgiler gelmeye başlıyor. Kariyerlerinin henüz başında olan gençlerin ilk iş tecrübeleri, onların gelecekteki profesyonelliğini şekillendiren temel adımları oluşturuyor.

Üniversitedeki ilk yıl ile kariyerin ilk yılı arasında pek çok benzerlik bulunuyor. 19 Mayıs Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Polat Tunçer, ilk yıllardaki zorluklara dikkat çekiyor. Üniversite ve kariyerin ilk yıllarında uyum süreci sancılı geçebiliyor. Bu süreçte, üniversitede 
insanların en etkili yardımcıları sınıf ve dönem arkadaşları oluyor. İşyerinde ise aynı rolü mesai arkadaşları üstleniyor. Okulda sınıf arkadaşlarıyla, işyerinde ise mesai arkadaşlarıyla kurulan diyalog ne kadar iyi ise uyum süreci o kadar rahat atlatılıyor.

Çalışma hayatındaki zorluklar, insanların kişilik yapısından, kültürlerinden, yanlış eğitimden kaynaklanıyor. Özellikle üniversite hayatını rahat bir şekilde geçirmiş olanlar, disiplinli iş hayatı ile karşı karşıya kaldıklarında bocalayabiliyorlar. Okullarda öğretilen teoriyle iş hayatındaki pratiğin uyumsuz olması nedeniyle, kişi iyi bir eğitim alsa bile iş hayatının gerçekleriyle karşılaştığında zorlanabiliyor. Kendilerinden daha üst pozisyonda olan insanların bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak ise çalışanların ilk işlerinde başarıya ulaşmalarını hızlandırıyor.

Yenilikçi kariyer merkezleri

Yönetici koçu ve eğitimci Dr. Ebru Nurluoğlu, hem üniversitenin ilk yıllarında hem de ilk işte hissedilen duyguları şöyle sıralıyor: Yeniye heyecan duyma, arzu ettiği kişi olmaya yaklaşma ve daha bağımsız olma. İnsanlar, üniversitede daha özgür olmaya adım atarken işe girdiğinde ilk defa kendi parasını kazanmaya başlıyor.

Turgut Özal Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ramazan Taş, iş dünyasının mezunlarda aradığı en önemli vasfın diploma notu olmadığını söylüyor. Özgüven, etkili iletişim, liderlik ve yenilikçilik ise bir yeni mezunda aranan başlıca özellikler. Gençlerin de yapmaktan onur duyacağı, yaparken zevk alacağı bir kariyer planı yapması ve buna göre hareket etmesi gerekiyor. Bunun gerçekleşebilmesi için gençlere olduğu kadar, eğitim kurumlarına, devlete ve iş dünyasına da görevler düşüyor. Kişilerin kariyer planlama ve geliştirmesine yardımcı olmak amacıyla okullarda yenilikçi kariyer merkezleri açılması gerekiyor. Okul ve iş dünyasının bu konuda işbirliği yapması çok önemli.

Alışma süreci hızlandırılabilir
İş hayatına başlamak hiç de hafife alınamayacak bir süreç. Bu süreçte yeni bir hayat biçimine ve daha önce hiç bulunmadığınız bir ortama ayak uydurmak gerekiyor. Özellikle, şirket kültürüne uyum sağlamak çok önemli. Bunun bilincinde olan kurumların çoğunda artık  oryantasyon süreci mevcut. Ancak, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşlıyan, bu işe alıştırma sürecinin Türkiye’de genellikle çok hafife alındığını ve gereğince yürütülmediğini söylüyor. Oryantasyon, kariyerine henüz adım atmış kişilerde etkili uygulanmazsa ‘geleceğin yıldızları’ kaybedilebiliyor. Oryantasyonun, yeni neslin beklentilerine uygun bir şekilde programlanması gerekiyor. Tabii, çalışanlar da şirketi, işleri ve görevlerini iyi tanımak ve etkili yapmak için yardım istemekten çekinmemeliler. Bunun için İK departmanları kendi içlerinden ya da yeni işe başlayan kişinin departmanından birini ona mentorluk yapmak üzere görevlendirebilir. Türkiye’de pek rastlanmayan bir başka yöntem olan rotasyon uygulaması da kullanılabilir. Bu yöntemin kullanıldığı yerlerde işe yeni başlayanlar, asıl pozisyonları dışındaki bazı departman ve görevlerde kısa süreli çalıştırılıyor. Böylece şirketin tümünde işlerin nasıl yürüdüğü gösterilmiş oluyor.Çalışanın işe alınacak kişinin şirket kültürüne uyumlu olup olmadığı da çok önemli. Çünkü, kurum kültürüne aykırı bir bireyin işe alınması, bütün sisteme zarar verebilir. Öte yandan, birey şirket kültürüne yatkınsa kuruma daha kolay adapte olabilir.

İlk işte alfabe öğreniliyor

İlk işte yaşanan hayal kırıklıklarında yeni neslin hayata bakış açısının da payı var. Çünkü, araştırmalara göre yeni nesil direk sonuca odaklanıyor ve attığı her adımda büyük sıçramalar yapmayı istiyor. Bu gençlerin zaman algısı ile şirketlerin gelişme süreci ölçütleri arasındaki fark hayal kırıklığı yaratabiliyor. İlk işine başlayan bir kişi, kendisinden yıllar önce işe başlamış bir iş arkadaşının hala aynı pozisyonda devam ettiğini görünce umutsuzluğa kapılıyor. Verilen maaşların düşüklüğü ve ilk zamanlarda önemli sorumlukların verilmemesinden kaynaklanan ‘bunun için mi okudum’ serzenişi ortaya çıkıyor. Mustafa Taşlıyan, gençlere her zaman motivasyonlarını yüksek tutacakları bir düşünce içinde olmalarını tavsiye ediyor. Eğer o şirkette alt pozisyonlardan işe başlayıp sonradan daha iyi konumlara gelen 1 kişi bile varsa o kişi örnek alınabilir.

Ebru Nurluoğlu, ilk işine başlayanlara o işin alfabesinden başladıklarını unutmamalarını tavsiye ediyor. İleride çok yardımcı olacak bilgi ve tecrübe ilk yıllarda öğrenilenlerde yatıyor. Çünkü, daha sonraki yıllarda bir işi veya takımı yönetebilmek için, o işi en az onlar kadar iyi bilmek gerekiyor.

Çalışanlarının hayal kırıklığına uğraması nedeniyle şirketler önemli yetenekleri elinden kaçırabiliyor. Bu konuda yöneticilere önemli bir rol düşüyor. Yöneticilerin sabır ve özen göstererek çalışanlarının gelişimine katkıda bulunması hem kendileri hem de şirketler için çok faydalı. Bu konuda yapılan hatalardan bazıları sabırsızlık, çalışanı kendine rakip görmek, doğru iletişim kuramamak.

Ramazan Taş, ilk işine başlayanlardan yüksek katkı alınmasının kurumun sinerji santralini besleyeceğini söylüyor. Ayrıca, yöneticilerin kurum içinde etkili iletişim sistemi kurarak yeni işe başlayanların kaygılarını, beklentilerini, eleştirilerini, önerilerini çok iyi değerlendirip hepsini fırsata ve yeniliğe dönüştürmesi gerekiyor. Ağır iş yüküyle yıpratmak, ezmek yerine optimal iş bölümü ve optimal iş yükü ile ilk defa bir işte çalışmaya başlayanları güçlendirmek ve mutlu etmek gerekiyor.

İlk yıllardan tecrübe ediniyorlar

Yönetici koçu ve eğitimci Dr. Ebru Nurluoğlu, 20-30 yıllık tecrübeli kişilerin bile iş hayatının ilk yıllarında öğrendikleri bazı ipuçlarını ya da çalışma prensiplerini hala kullanmaya devam ettiklerini belirtiyor. Olumsuz konulardan ders çıkarmayı bilenler ‘İyi ki gençken bu tecrübeyi edinmişim’ diyor. Kazanacağı iş tecrübesi, gelecek yıllardaki imajını da etkilediğinden kişi için önem taşıyor.

İlk işte nelere dikkat etmeli?

– Yeni başladığınız işyerinin kural ve kültürünü en kısa zamanda öğrenmeye çalışın. İşletmeler kurumlar ancak kurallar ve prosedürler etkili uygulanırsa kaliteli ürün ya da hizmet ortaya koyabilirler. Dolayısıyla sizden öğrendiğiniz kuralları ve prosedürleri eksiksiz uygulamanız beklenir. 

– Bütün angarya işler ya da kendi uzmanlık alanınızda olmayan işler size verilebilir. Bu nedenle mobbinge uğradığınızı sanabilirsiniz. Ancak, yaptıklarınız sayesinde bilgi ve tecrübe açısından geliştiğinizi ve yeni şeyler öğrendiğinizi, iş ortamını daha iyi tanıdığınızı bilin. Sabırlı olun. Çünkü bu bilgi ve tecrübe, meslek hayatınızın ilerleyen dönemlerinde paha biçilmez olacak.

– Eski çalışanlar ya da yaşı büyük olanlar ilk işine başlayan gençlere farklı davranabilirler. Bu dönem elbette sıkıntılı geçer. Ancak bu sıkıntıları çok büyütüp kendinizi iletişime kapatmak yerine onların size bir mentor gibi davranmalarını sağlamaya çalışın. 

– Davranışlarınız yapmacık olmasın. İnsanlara yardım ederken hiçbir menfaat duygusunun kalbinize girmesine izin vermeyin. 

– Mesai arkadaşlarınızı hiçbir yerde çekiştirmeyin ve arkalarında hoşlanmayacakları şekilde konuşmayın. Başkalarının ne yaptıklarıyla değil, kendi kariyer planınızla ilgilenin.
– Sabah işe geldiğinizde gördüğünüz herkese gülümseyerek ‘günaydın’ deyin.

– Rutin işlerin dışında yaptığınız işler hakkında üstlerinizi bilgilendirin.

– Üstlerinizin haberi olmadan çalıştığınız kurumu etkileyecek ya da sorumluluk altına sokacak faaliyetlerden ve davranışlardan kaçının.

– İşin püf noktalarını öğrenmeye, farklı uzmanların aynı konuya kaç farklı şekilden yaklaştıklarını anlamaya çalışın. Olumlu olumsuz her yeni öğrendiğiniz şeyin kendinizi geliştirmeye aracı olduğu bilinciyle hareket edin. Kötü örneklerden ‘nasıl olunmaması’, ‘nasıl yapılmaması’ gerektiğini çıkarmaya çalışın.

– ‘Artık öğrendim, biliyorum’ gibi düşüncelerin tuzağına düşmeyin. Bu kelimeler gelişimin önündeki en büyük engel. Daha iyi olmak isteyen bir kişi, her zaman herkesten öğrenilecek bir şeyin olacağını hatırlamalı.

– Geliştirilmesi gereken taraflarınız ile ilgili çevrenizden geribildirim isteyin. Bu yol, güçlü yönlerinizi de görmenizi sağlar.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND