Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Perspektifinizi doğru yansıtın

Dünyaya nasıl bir açıdan bakıyorsunuz? Hayat algınız nasıl şekilleniyor? Yaşamsal gelişim stratejiniz nedir? Her gün iletişim kurduğunuz onlarca kişiye perspektifinizi doğru yansıtabiliyor musunuz?

Entelektüel aynam olur musun?

 

Çok güzel antika bir ayna hayal edin. Salonun baş köşesine yakışan çerçevesi altın kaplı muhteşem bir ayna. Görkemi ve güzelliğinin bozmayan ancak kusursuzluğunu gölgeleyen bir tek pürüzü varmış. Alt sağ köşesinde bir bölümün sırrı kazınmış yani aynadan geriye sadece cam kalmış. Her gören aynanın güzelliğini övdükten sonra bir duraklar ‘ne yazık bir köşesi kazınmış’ dermiş. İşin en garip yanı ise, sahibinin aynayı özellikle kazıdığı rivayetiydi. 

Hikayeye göre, yıllar önce küçük bir kasabada Abraham adında bir adam yaşarmış. Küçük bir dükkanı olan Abraham ancak geçinecek kadar para kazanırmış. Birkaç müşterisiyle evini geçindirir, hayatından memnun mütevazı bir hayat sürermiş. Kasabadaki herkese iyiliği dokunur, yediğini içtiğini paylaşır, yardıma ihtiyacı olanı yarı yolda bırakmazmış. Bu iyilikleriyle evinden misafir eksik olmaz, kasabada çok sevilirmiş.

Bir gün dükkanına bir yabancı gelmiş. Herkese dostluk gösterdiği gibi bu yabancıya da misafirperverliğini göstermiş. Son derece samimi bir şekilde yabancıyı evinde misafir etmeyi teklif etmiş, yardıma ihtiyacı varsa kendisine para bulabileceğini söylemiş. Herkesin büyük saygı gösterdiği ülkede tanınan bir din adamı olan bu yabancı, Abraham’ın kendisine gösterdiği cömertlik ve samimiyetten mutluluk duymuş ve Abraham’ı refah ve zenginlik içinde yaşaması için kutsamış. 

Gerçekten de kısa zaman içinde Abraham’ın dükkanı daha işlek bir yer haline gelmiş, satışları ve müşterileri artmış, Abraham zenginleşmiş. Kasabanın ileri gelenlerinden biri olmuş. Uzaktan zenginlik herkesin arzu ettiği, çok iyi bir şey olarak görünse de, aslında Abraham’ı her yönden değişmeye zorlamış. Daha büyük bir dükkan açması gerekmiş müşterilerinden gelen talebi karşılamak için. Daha çok para kazanınca güvenlik önlemleri alması gerekmiş hırsızlardan korunmak için. Daha çok parası olunca daha büyük bir evde yaşamak daha güzel mobilyalara sahip olmak istemiş. Karısıyla inşa ettikleri muhteşem evin salonuna bir o kadar görkemli bir ayna yaptırmışlar. Kimsenin bu aynaya benzer bir aynası yokmuş. Eve her gelen misafir bu aynanın görkemiyle büyüleniyormuş. Tüm bunlar zamanını ve dikkatini meşgul etmiş. Eskisi gibi başkalarını düşünmeye, ailesiyle ilgilenmeye zamanı yokmuş. Yardım işlerini yardımcılarına havale etmiş, onun ise başkalarını dinlemeye zamanı kalmamış.

Bir gün Abraham’ı kutsayan din adamının yardıma ihtiyacı olmuş, bir elçisini Abraham’dan yardım istemek için kasabaya göndermiş. Masum bir kadın hapse mahkum edilmiş, kurtulması için çok paraya ihtiyaç varmış. Abraham din adamının isteğini hemen yerine getirmiş, gereken parayı vermiş, elçiyle din adamına saygılarını iletmiş. Ancak elçi din adamının ona bahsettiği samimiyeti Abraham’dan görmediğini dile getirmiş. Kendisine ulaşmak neredeyse imkansızmış, elçi sekreterleri aracılığıyla görüşme ayarlayabilmiş, kendisini ne evine davet etmiş ne de özel zaman ayırabilmiş Abraham. Zenginlik ceplerini doldururmuş ancak manevi zenginliğini yok etmiş. Bu gelişmeleri dinledikten sonra din adamı Abraham’ı ziyaret etmeye karar vermiş.

Din bilgini kasabaya gelir gelmez Abraham onu evine davet etmiş. Kocaman evin eski evden farkı sadece genişliği, ferahlığı ve zenginliği değil, sıcaklık ve dostluk hissinin yoksunluğuymuş. Din bilgininin gözüne o meşhur ayna ilişmiş salonun orta yerinde.  

Aynanın ne kadar güzel olduğunu söyledikten sonra, Abraham’ı aynanın karşısına çağırmış ve ne gördüğünü sormuş. Abraham şaşırmış bir şekilde kendini gördüğünü söylemiş. Din bilgini bu cevapla yetinmeyip başka neler gördüğünü sormuş. Abraham ihtişamlı mobilyalarından söz etmiş. Din bilgini bu sefer Abraham’ı pencerenin yanına çağırmış, dışarı bakıp neler gördüğünü söylemesini istemiş. Abraham sokaktan geçen insanları birbir saymış, din bilgininin onlarla ilgili sorduğu detaylı sorulara cevap vermiş.

Din bilgini cevapları dinledikten sonra durmuş ve ‘Ne kadar tuhaf… Ayna ve pencere ikisi de camdan yapılmış ancak ne kadar farklılar’ demiş. ‘Aynaya baktığında sadece kendini ve sana ait olanları görebilirsin. Oysa pencereden baktığında daha fazlasını… Tüm arkadaş ve komşularını, tüm kasabayı. İşte o zaman Abraham son dönemde sadece aynadan kendine ve sahip olduklarına baktığını, ışığın geçebildiği camdan çevresindekilere bakmayı ihmal ettiğini fark etmiş. 

Eline kocaman bir bıçak almış ve antika aynanın sır’ını kazımaya başlamış. O kadar kazımış ki aynanın köşesi ışığı cam gibi geçirmeye başlamış. Abraham da eskisi gibi başkalarının ihtiyaçlarına zaman ayırır, özen gösterir olmuş.

IK Profesyoneli Bir Boy Aynası Görevinde

Antika aynanın sırrını kazıyarak cama çevirmek yerine, aynanın yansıtma özelliğinden çevremizdekilerinde yararlanmasını sağlayabiliriz. İnsanın odak noktası olduğu insan kaynakları ve yönetim alanlarında doğru stratejileri, davranış kalıplarını ve iş yapış biçimlerini yansıtmak esas olmalıdır. Singapur Visa Worldwide’nin insan kaynakları iş ortağı Foo Chek Wee insana ve kuruma değer katmak ve günün iş dünyasına ayak uydurmak için ‘intellectual mirroring’ (entelektüel yansıtma) kavramı üzerinde duruyor. Kendi kendine öncelikle şu soruyu yöneltiyor: ‘Kendimi bir eşya olarak hayal etsem, bu ne olurdu?’ Foo için cevap net: ‘Bir boy aynası.’

Beraber çalıştığınız iş ortaklarına, iç veya dış müşterilere değer katmak onların iş yaşamlarına katkıda bulunmak bir IK profesyonelinin temel amacı. Foo bu amacına ulaşmak için, güvenilir bir danışman olarak, gerek yetenek yönetiminde, gerekse performans yönetimi alanında beraber çalıştığı yöneticilerin profesyonel hedefleriyle kendi hedeflerini birleştiriyor. Nasıl mı? 

Entelektüel Yansıtma adını verdiği metotla.

Entelektüel Yansıtma nedir?

Yansıtma kelimesi aynı aynanın yaptığı gibi, karşınızdaki kişinin vücut dilini, mimiklerini yansıtarak kişiyle psikolojik bir bağ kurmak anlamına geliyor. Ancak Foo bu tanımı birkaç adım daha ileriye götürüyor.

Akort yapın

Gençliklerinde telli müzik enstrümanları çalanlar iyi bilirler. Enstrümanı çalmadan önce akort etmek önemlidir. Tellerin uygun ses seviyesine getirilmesiyle doğru ses çıkarılır. Önce istenen sesi dinlersiniz, sonra telleri ona göre ayarlarsınız. İnsan kaynaklarında da müşterilerinizi dinlemeniz gerekir. Burada kastedilen gerçekten duymak, onların ne dediklerini, ne demek istediklerini. Tonlarını anlamak. Ve daha da önemlisi kendi tonumuzla onların sesini karıştırmamak. Onların tonuna adapte olmak. Ancak bu şekilde kendimizi tam anlamıyla onların yerine koyabilir ve sorunlarını ve ihtiyaçlarını net bir şekilde görebilirsiniz. Dinlemek herşeyin başında gelir. Dinleyerek müşterinizin hangi konulara odaklandığını, neleri çözmek, neleri düzeltmek, nelerden kaçınmak veya nelere devam etmek istediğini ortaya koyarsınız. Sizin göreviniz müşterinizin odaklandığı konulara destek vermek, bu alanlarda bilgi toplamak, ona çözüm alternatifleri getirmektir. Bu tür bir araştırma ve durum tespiti müşterinizi en uygun çözüme daha da yakınlaştıracaktır.

Doğru sorular sorun

Kendinizi basit, herkesin aklına gelen sorularla kısıtlamayın. Ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman gibi soruların ötesine geçmeyi ihmal etmeyin. Ancak tek dikkate almanız gereken bakış açısı müşterinizin bakış çısı değildir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Problemin ilintili olduğu herkesin bakış açısını, beklentilerini ve çıkarlarını göz önüne alacak şekilde konuya yaklaşın. Tek taraflı düşünmek ne size ne de müşterinize bir şey kazandıracaktır. Müşteriniz kendi görüşünü bir diğer ağızdan duymak için sizin hizmetlerinize başvurmadı unutmayın. Bilakis müşteriniz farklı görüşler duymak, yaratıcı çözümlere ulaşmak için sizden profesyonel destek alıyor. Doğru soruları sorarak problemin çözümünde katkı sağlayacak kişileri ve herkesin artı ve eksileriyle kabul edebileceği orta yolu tayin edebilirsiniz. Çalışanları, hissedarları, müşterileri hatta kamuoyunun görüşlerine ihtiyacınız olabilir. Doğru soruları sormak sizi kilit kitleye ulaştıracaktır.

Soru sorarken kendinizi kapalı uçlu, evet-hayır cevaplarına dayanan soru kalıplarıyla sınırlamayın. Karşınızdakini düşündürecek, zaman zaman hislerini, önsezilerini ve analizlerini ortaya çıkaracak sorular sorun. Örneğin; hedeflerinize ulaşmanıza neler engel oluyor? Eğer karar verici olsaydınız, neleri değiştirirdiniz? Hedeflerinizde öncelik sıralamanız nedir?

Perspektifinizi yansıtın

Belirlediğiniz en muhtemel çözüm yollarını vurgulayın ve her yolun artı ve eksilerini alt alta koyun. Kafanızdakileri net bir şekilde aktarmak için görselliğe dayanan şema, resim, tablo ve diyagramlardan yararlanın. Konular arasındaki bağlantıları oklarla birleştirin. Bir diğer deyişle, aklınızdaki fikirleri müşteriniz için şeffaf hale getirin. Bırakın müşteriniz aklınızı okur gibi kağıdın üzerinden problemi nasıl çözeceğinizi adım adım görebilsin. Bilgileri araştırmanız, bağlantıları nasıl kurduğunuz, sonucun veya alternatif sonuçların hangi aşamalardan sonra elde edilebileceği net olsun. Bu tür görsel bir projelendirme müşterinize güven verecektir. Artı görsel bir çalışmanın üzerinden geçmek, gerekli yerlere müdahale ederek problemi farklı partilerin katılımıyla çözümlemek daha kolay olacaktır. Proje şemanızın içine cevap bekleyen soruları, çözümlenmesi gereken diğer problemleri yerleştirebilirsiniz.  Bu sayede projenin üzerinden giderken cevapsız sorular yanıtlanır, olaylar daha basite indirgenerek çözüme gidilir.
Burada yaklaşımınız ben müşterimin yerinde olsam ne yapardım sorusunu merkezine alır. Siz müşterinize ayna tutar, problemli konuları dev aynasında büyütürsünüz. Hatta daha da ileri giderek problemin olası sonuçlarını dile getirerek kapsamlı bir durum tespiti yaparsınız. Sizin ayna göreviniz burada bitmez ancak yeni başlar. Bu aşamadan sonra neler yapılmalı sorusuna odaklanırsınız: Müşterinizin insan kaynakları ihtiyaçlarının çözümünde hangi konular öncelikli? Bu konularda nasıl bir strateji izleniyor? Neler farklı yapılabilir? Amaç nedir? Bu amaca neler yapılarak sağlıklı bir şekilde ulaşılabilir?

 

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND