Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Patronunuz sizi sevmiyor mu?

Patronunuzla aranızda soğuk rüzgarlar esiyorsa dert etmeyin! İşyerinde başarılı olmanız için patronun sizi sevmesi gerekmez. Ancak patronuzla ilişkinizi güçlendirmenizde yine de yarar var. İşte patronla aranızdaki buzları eritecek taktikler…

Patronunuz Sizi Sevmiyor mu? Dert etmeyin. Bu sizin başarılı olmanız için hiçbir engel oluşturmuyor.

Eskiden çalıştığım yerde oldukça garip bir arkadaşım vardı. Masası hemen benim karşımda bulunan Önder. Önder, her iki sabahtan birinde patronumuz Cenk Bey’le önemli bir konu hakkında konuşmak istiyordu. Patron da, patrondu. Hani şu onunla karşılaşmamak için yolunuzu değiştireceğiniz türden bir patron. Hatta içimizde patron dışarılarda geziniyor diye çişini tutanlar bile olurdu. Ne var ki Önder öyle değildi. Patronun da Önder’e bayıldığını zannetmeyin. Daha iyi anlamanız için size canlı olarak izlediğim bir Önder klasiği anlatayım. Bir gün Önder: “Cenk bey, bir dakikanız var mı?” diyerek patronun odasına geldi.” Patron kafasını bile kaldırmadan “Şu anda çok meşgulüm Önder” diye cevap verdi. Fakat dediğim gibi, Önder normal bir insan değildi. “Son imzaladığımız anlaşmayla ilgili belirtmek istediğim bir nokta var” diyerek kapının önünde dikilmeye devam etti. Burada Önder bir yol ayrımına gelmişti. Ya kibar bir üslupla Cenk Bey’le tartışacaktı (ki bu mümkün değildi) ve milyon dolarlık bir anlaşma yapılması için ödediği 500 TL’nin ne kadar mantıklı bir harcama olduğunu anlatmaya çalışacaktı ya da daha önce defalarca yaptığı şeyi tekrarlayacak ve bir köpeğin kuyruğunu kıstırıp gitmesi gibi elindeki kâğıtları kolunun altına sıkıştırıp oradan uzaklaşacaktı. Aslında onun patronu herhangi bir şeye ikna etmesi mümkün değildi ve bunun tek bir sebebi vardı. Cenk Bey, Önder’e dayanamıyordu. Bu bir sorundu ve bu sorunu çözmenin yolu aslında belliydi: Önder’in işine son vermek. Ancak Cenk Bey bunu yapmıyordu. Sanırım bunun nedeni de patronların aslında duygusal varlıklar olması ve bazen nasıl davranmaları gerektiğini bilememeleriydi. Cenk bey de aynı durumdaydı. Bütün patronlar gibi o da ofisin içindeki en tutkulu, en duygusal ama aynı zamanda en kindar insandı. Bu durumda size düşen patronların bu özelliklerini bilmek ve ona göre davranmak. Unutmayın, bir problemin sorumlusu yüzde 95 patronunuz olsa da, o problemi çözme sorumluluğu yüzde 95 size aittir. Bunun altından kalkabilmek de beceri ve uyanıklık ister. Zaten bu yazının temel amacı da size bu özellikleri kazandırmak…

Birincisi: Sabırlı olun

Önder ile ilgili anlattığım hikâyede en can alıcı nokta neydi sizce? Tabii ki Önder’in tek parça halinde hayatta olması ve hala aynı kurumda çalışabilmesi… Bunun bazı nedenleri var tabii: Önder işini çok iyi yapan biri. Ayrıca bağırılmaya, aşağılanmaya ve küçük düşürülmeye karşı akıl almaz bir sabrı var. Ha bir de tabii, bir elemanı kovmanın bazı kanuni ve operasyonel sonuçları var. İşte bu nedenler patronu tarafından hiç sevilmeyen Önder’in işinde kalmasını sağlıyor. Bir şey daha var ki o da bu durumun her geçen gün biraz daha Önder’in lehine işlemesi. Bu konuda bir anım daha var. Bir akrabam 15 yıl çalıştığı şirketten ayrılmaya karar verdiğinde patronunun söylediği şu sözler çok çarpıcı: “Seni hiç bir zaman sevmedim, ancak geçen 15 yılda seni daha iyi anladım ve birazcık da olsa sana saygı duydum.” Tamam, bu çok güzel bir veda konuşması olmayabilir, ancak burada çıkarmanız gereken bir ders var: Patronlar birilerini işten çıkarmaktan hiç hoşlanmazlar, tabii siz işleri berbat etmediğiniz sürece.

İkincisi: Dışarıdan bakın

Korkmayın, size şimdi Zen öğretilerini anlatmaya başlayacak değilim. Zen için her ne kadar, kendinizi içinde bulunduğunuz zamandan ve mekândan soyutlayarak huzura ermenizi önleyen duygulardan kurtulma sanatı deseler de tahmin edeceğiniz gibi, benim bu felsefeyle pek bir alakam yok. Bana göre bütün bunlar birer safsatadan ibaret. Ne demiş Woody Allen? “Başarının yüzde 80’i gösteridir.” Ben Allen’a Zen felsefesinden daha çok inanıyorum. Yine de üzerinde çalışarak bazı konularda fazla tasalanmayı bırakabilirsiniz. Bu da sizi sandığınızdan çok daha fazla rahatlatabilir. Örneğin devlet başkanlarını düşünün. Özel hayatlarında ne düşünürse düşünsünler, ne hissederlerse hissetsinler, kamuoyu karşısında daima soğukkanlı kalmayı başarabilirler. (“One minute” dediğinizi duyar gibiyim) Düşmanın ona saldıracağını bilseler bile, gayet sakin bir üslupla bu konu hakkında konuşabilirler. Çünkü bu, onlara güç verir. Aynı şey iş hayatı içinde geçerlidir. Gücünüzün farkına vardığınız ve onu yönetebildiğiniz çerçevede başarılı olursunuz. Sakın zayıf noktalarınızın açığa çıkmasına izin vermeyin. Bu bir iş yerinde yapabileceğiniz en büyük hata olur. Çünkü zayıf yanlarınızın bilinmesi, karşınızdaki insana, istediği zaman sizin üzerinize gelmesine imkân verir. Oysa biraz daha soğukkanlı ve duygularını kendine saklayan biri gibi davranırsanız, açık verme ihtimaliniz azalır. Eğer bunu yapamazsanız ve başınızda sizi pek sevmeyen bir patron varsa, o size rahatlıkla acı çektirebilir. Böylece, kovmasına da gerek kalmaz. Yavaş yavaş acı çektirerek, sizin gitmenizi bekler. Bu yüzden, bazı durumlara dışarıdan bakabilme yeteneğinizi biraz geliştirmenizde fayda var. Olanlar sanki başka birine oluyormuş gibi düşünün. Ne istediğinizi bilin ve bu hedef doğrultusunda yapılması gerekenlere karar verin. Sinirlenmeyin. Sinirlenmek aynı zamanda karşı tarafa koz vermek anlamına gelir. Unutmayın sizin korkunuz düşmanınızın en büyük silahıdır.

Üçüncüsü: Stratejinizi geliştirin

Hayatın her alanında olduğu gibi, iş hayatında da iyi bir planınız olmalı. Plan, aslında belli bir hedefe varmak için yapmanız gereken aksiyonların bir listesidir. Bu yüzden, bir plana sahip olmanın ilk şartı bir hedefe sahip olmaktır. Peki, sizin hedefiniz nedir? Eğer aşağıdakilerden biriyse, yaşadınız. Çünkü hayatınızı kolaylaştıracak bir sürü tavsiyem var.

• Yaptığım her işi iyi yapmak istiyorum. Öncelikle sizinle gurur duyuyorum. Amacınız buysa, işiniz basit. Kendinizi verdiğiniz ve çalıştığınız sürece, amacınıza ulaşırsınız. Patronun sizi sevip sevmemesi de çok önemli olmaz. Tabii, işleri berbat etmediğiniz sürece. Mesela Önder, işin en yoğun olduğu dönemde yıllık iznini alıp tatile gitti ve işinden oldu.

• Geçinemediğiniz bir üst düzey çalışanla aranızdaki sürtüşmeyi minimuma indirmek istiyorsunuz. Bu eğer karşı taraf sizinle tartışmak için fırsat kolluyorsa kolay olmayabilir. O ne yaparsa yapsın, siz oldukça seviyeli ve samimi bir tavırla ona yaklaşın.

• Zayıf yönlerinizi ortaya koymadan ilişkilerinizi kuvvetlendirmek istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yolu, ilişkinizi ilerletmek istediğiniz insanlara iş konusunda yardımcı olmaktır. Ona gerçekten işe yarar uyarılar yapar, yaptığı yanlış şeyleri tatlı bir dille anlatırsanız, sizin sandığı kadar kötü bir insan olmadığınızı düşünecektir. Zaten sizin de istediğiniz bu değil mi? Efendim, aslında siz kötü bir insan mısınız? O zaman yapacak bir şey yok tipik bir patron olmuşsunuz demektir.

• İşinize sadık görünmek istiyorsunuz. İnsanların iç dünyasında olan şeyler fark etmeseler de onların davranışlarını etkiler. Sürekli işinden ayrılarak acısını dindirmeye çalışan bir insan olmak, sizi uyumsuz, ne istediğini bilmeyen bir insan olarak gösterir. Bu da patronunuzun sizi sevmemesinden çok daha kötüdür. Çünkü bu sevgisizlik sizi işinizden etmezken, diğeri sürekli firar planı yapan bir mahkûm gibi cezalandırma gerektirir.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND