Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Pasoyla yolculuktan devler ligine terfi etti

Hayata fakirler liginde başlayanlardan değildi ancak dünya devleriyle aynı masaya oturmadan önce pasoyla dolmuşa binmesi gerekti. Babasının adımlarını daha da ileri taşıyan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şahenk’ten başarı taktikleri…

‘Ben’ dememeye özen gösteren birisi. Kendinden bahsederken cümlelerine ‘biz’ diye başlıyor. Mütevazı ve dışa dönük. Samimi ve doğal davranıyor. Çok fazla olduğu gibi davrandığını ve bunun kimi zaman şaşkınlık yarattığını da itiraf ediyor. Bu hafta Konuk Odası, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’i (47) ağırlıyor. Ayhan Şahenk, başarılı bir işadamı ve güçlü bir baba figürüydü. Ani vefatıyla genç yaşta şirketin başına geçtiniz. Başka türlü bir hayat ister miydiniz?

– Yaptığım işi çok seviyorum. Şirkete gelmeden dışarıda iş tecrübesi edinmiştim. Şirketin içinde de beni iyi eğittiler. Önce babamın hastalığı geldi, sonra 2001 krizi. Hazır olmasak da yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturduk.

Gerçekten hazır olmadığınızı düşündünüz mü?
– İnsan oraya gelene kadar kendinden emin olamıyor. Büyük bir grup… O sorumluluğu almanın yanında, bir imtihan gibi, başarılı olup olmayacağını düşünüyor insan. Ayhan Bey’in “En değerli sermayem beraber çalıştığım insanlardır” lafını hiçbir zaman unutmadım. Kimseyi çalışanım gibi görmem, hep birlikte çalışıyoruz.

Peki hayata bir adım önde başladığınızı söyleyebilir miyiz?
– Önde başlamadım ama liseyi İsviçre’de 30-40 milletten gelen öğrencilerle bir arada, yatılı okudum. Küreselleşmeyi, enternasyonal düşünmeyi orada öğrendim. Şimdi iş seyahatlerimde gittiğimiz ülkenin dilinde, lisedeyken öğrendiğim, birkaç cümle söylüyorum. Hep etkileyici oluyor! Okul yaşamı, beni yaşam okuluna hazırlamış.

Yapmak isteyip, yapamadığınız şeyler oldu mu?
– Hayatta yapmak istediklerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Türkiye’yi daha ileri götürmek için ürün, marka, ortaklık, vs. hepsine olumlu bakıyorum. Ama bunları belli bir büyüklükte olmazsanız getiremezsiniz. Düne kadar Garanti Bankası’nda GE ortağımızdı. Şimdi ise İspanyol BBVA ortağımız. New York’ta üniversite sonrası çalışırken General Electric’in önünden geçer, “Keşke onları tanısam” derdim. Belli bir noktaya geldiğinizde bu fırsatlar çıkabiliyor. Ankara’da, Çankaya’dan Kızılay’a giderken pasoyla otobüse binen bir adamdım. Oralardan çıkıp GE; BBVA gibi gruplarla aynı masaya oturur, onlarla ortaklık yapar hale geldik. Burada şükrediyorum işte!

Neye şükrediyorsunuz?
– Rahmetli babama binlerce kez teşekkür ediyorum. Bize hayat felsefesi ve yolu gösterdiği için anneme çok teşekkür etmem gerekiyor. 2000 yılında grupta bazı alınan kararlar vardır ki her ailede alınamaz. Ayhan Bey’den sonra üç ortak kaldık: Annem, kız kardeşim ve ben. Bana hiçbir şey sorulmadı. “Sonuna kadar arkandayız” dendi. Koştururken eve vaktimiz kalmadı, karımın çok desteği oldu. Aile açısından da çok şanslıyım. Çalışma arkadaşı bakımından da şanslıyım. Sabahın üçünde kafamda bir soru işareti olsa bütün arkadaşlarımı arayabilirim. Of demeden hepsi gelir.

KARİYER
Maalesef futbolcu olamadım

* Çocukken futbolcu olmayı çok istiyordum. Maalesef olmadı.
* Makine ithalatı yapan bir şirketimiz vardı. Lisede iki yaz pazarlama satış bölümünde çalıştım. İlk paramı orada kazandım.
* Üniversiteden sonra ABD’de bankacılık tecrübem oldu.
* Ardından Londra’daki inşaat şirketimizin ithalat ve lojistik bölümünde çalıştım.
* Türkiye’ye döndükten sonra kendimi kanıtlamak ve ülkenin dört bir yanını gezebilmek için bankacılık işlerimizin içindeki menkul kıymetlere el attım. Yatırım bankacılığı bölümünü oluşturduk.
* Grubun çeşitli bölümlerinde çalıştım. Babamın vefatıyla grubun başına geçtim.

TOPLANTI
Şeytanın avukatı olurum

* Günlük koşturmaca içinde sektörlerimizden, şirketlerimizden, ortaklarımızdan bilgi almak, Türkiye ve dünya nereye gidiyor anlamak ve yeni stratejiler ortaya koymak için toplantılar yaparız.
* Sektörlerin başındaki arkadaşlarımız bilgi aktarır. Ben daha çok açılış ve kapanış konuşmalarını yaparım. Momentum kaybı olunca toplantıyı ateşlerim, şeytanın avukatlığını yapmak bana kalır.
* Toplantılar uzamaz, gündem maddelerine bağlı kalırız. Toplantı trajedisinin yanında gırgır, şamata da yaparız.
* Sonrasında da arkadaşlarıma vaktim açıktır.
* Toplantı da şart değil; sporda, saunada da konuşuruz.
* Telefonum 24 saat açıktır.

GÜNE BAŞLARKEN
Balık burcu uyanışı

* Gece yatarım ama her sabah 06.30’da kalkarım.
* Yaratılıştan ve sanırım balık burcu olmamdan kaynaklanıyor, ufak şeylere hemen sevinip hemen de üzülebiliyorum. Sabahları da değişken uyanıyorum.
* Genelde dört- dört buçuk saat uyuyorum.
* Mutlaka kahvaltımı yaparım. Kahvaltıda kızımla şakalaşırım. Karım ve kızım 08.00’de evden çıkar, okula giderler. Ben 08:30’a kadar evde kalıp e-maillerimi kontrol ederim.
* Akşam da 20.30 gibi evde oluyorum ki kızım Defne ile yemek yiyebilelim.

SPOR
Kurumsal sporcuyum

* Haftanın beş günü muhakkak spor yaparım.
* Genellikle 17.00’den sonra bizim D-Gym’e giderim.
* Ağırlık kaldırıyorum. Karın kaslarına yönelik çalışıyorum. Çok da iyi bir hocamız var.
* Sadece beden sporu değil, ruhen de rahatlıyorum.
* Kış sporlarından hoşlanmıyorum, kayak yapmıyorum ama su kayağı yaparım.
* Yüzmeyi 7-8 yaşlarında öğrendim. Geçen yıl bir hocayla yüzme çalıştık ve 38 yıldır yüzmeyi aslında hiç bilmediğimi fark ettim.

BESLENME
Ufakken şişmandım

* Kahvaltıda birkaç yemek kaşığı yulafla, yumurtanın beyazından omlet, yanında 50 gram light beyaz peynir, domates, salatalık, üç zeytin yerim. Veya kefir ve birkaç kaşık yulafı mikserde karıştırıp içerim. Ananas, tarçın, yanında diyet yoğurt.
* Sabah çayımı içerim.
* Kırmızı et az yerim. Akşamları et yiyeceksem öğlen dengelemek için balık yerim. Akşamları da zeytinyağlı ve yoğurt, sebze, domatesli kahverengi makarna…
* Ufakken şişmandım.
* Tatlıdan uzak kalırım ama yemek ayırt etmem.
* Aslında sebze ana yemek et yanında garnitür olmalı.

MEKAN
Sese çok dikkat ederim

* Kebapta Hamdi Restoran ve Köşebaşı’nı çok severim. Mekân olarak Japon restoranlarına da giderim.
* Galata’da Kiva’ya giderim.
* Çok değişik yerlerin güzelliğini bize getiren arkadaşlarımız var. Onların evine gidip büyüklerin yapmış olduğu o yörenin yemeğini yemek de çok güzeldir.
* Gittiğim yerlerde ilk dikkat ettiğim, dostlarımla konuşabilmek. Mekandaki sese çok dikkat ederim.

HOBİ
Fotoğraf çekmek tutkumdu

* Film izlemekten, fotoğraf çekmekten zevk alırım.
* Ortaokul, lise çağlarında elimde Canon makine, siyah-beyaz fotoğraf çekerdim. Tutkumdu. Şimdi zamanım yok.
* Fotoğrafın photoshop değil de karanlık oda tarafını severim. Fotoğrafı iki defa etkiliyorsun: Bir çekerken, iki basarken. Fotoğrafı herkes çekebilir ama basılmış hali çok farklıdır.
* Pul koleksiyonum var.
* Dolma kalem, saat koleksiyonuna sahibim.
* Bir de karımın hiç hoşlanmadığı bir huyum var; aldığım teknolojik aletleri eskise de atmam.

TATİL
Karım ve kızım ne derse o

* Tatile genellikle karım ve kızımın istediği, birlikte iyi vakit geçirebileceğimiz yerlere gideriz.
* Yurtdışına da çıkarız ama açıkçası ben evde tatili de çok severim. Okuyamadığım kitapları okuyup dinleyemediğim müzikleri dinleyerek de tatil yapabilirim.
* Yaşam koşulları zor bir yerlere gidip oralarda tatil yapmaktan pek hoşlanmam. Hayattan kopmamalıyım. Ulaşım kolay olmalı, yoksa rahat duramam.
* Çocukken 40 derece ateşliyken bile okula gideceğim diye tuttururdum. Sınıfta ben yokken işlenen konuları kaçıracağım diye panik yapardım.

OTOMOBİL
İçinde çalışabilmeliyim

* Çok ilgi duyduğum bir alan. Tabii ki hem kişisel hem mesleki olarak yakından takip ediyorum.
* İlk otomobilim Volkswagen Scirocco idi.
* Şu anda yine Volkwagen’ın ‘business van’ını kullanıyorum.
* Şoförüm var.
* Günlük hayatın koşturmacasına uygun, içindeyken rahat çalışabileceğim ve seyahatlerde gerekli konfor ve güveni sağlayan araçlar tercih ediyorum.
* Kurallara uyarım. Hız tutkum yok!

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND