Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Onur hınçer artık kigem’de…

`Kelebek Etkinizi Yaratın` kitabının yazarı Onur Hınçer de Kigem.com köşe yazarları arasına katıldı. Onur Hınçer””in siz Kigemciler için yazdığı ilk köşe yazısını okumak için tıklayın!

Niels Bohr’un Düşündürdükleri

Odamdaki kitaplarımı, defterlerimi toparlayıp düzenlerken gözüme bir not çarptı. Fizikçi Niels Bohr’un koskocaman harflerle yazdığım bir sözü parmaklarımın ucundaydı: “Öngörüde bulunmak zordur; özellikle gelecek söz konusuysa.” Birkaç dakika sonra başka bir kağıt üzerinde aynı sözü birçok kez karaladığımı gördüm. Bunun üzerine kendi kendime gülümsedim. Bohr’un bu çarpıcı sözünün kulağımda yankılanmasını istemiş olmalıyım diye düşündüm.

Öngörü elbette hepimizin bildiği gibi sadece gelecekle ilgili olabilirdi. Bu durumda Bohr sadece “Öngörüde bulunmak zordur.” diyebilirdi. Ama böyle söylerse yeterince çarpıcı olmazdı. Belki de bende şimdi size anlatacağım anımı anımsamazdım.

Lise son sınıfta okuyor ve aynı zamanda futbol oynuyordum. Çalıştığım bir çok antrenör bana futboldan şöyle ya da böyle ekmek yiyebileceğimi söylemişti. Bana söyledikleri ikinci şeyse bu yolda ısrarla devam etmem olmuştu. Buna karşılık kafam oldukça karışıktı. Birbiriyle çarpışan iki istek arasında kalmıştım. Okuluma devam etmeli, liseden sonra üniversitenin yolunu mu tutmalıydım, yoksa futbolda mı karar kılmalıydım?

Bazıları iki işi birden ustalıkla götürebilir. Ama ben oldum olası dikkatimi ve enerjimi bir konuya, bir işe odaklamayı sevmişimdir. O zamanda durum benim için farklı değildi. İki işi birden hakkıyla yapmamım pek kolay olmadığını biliyordum. İkisinden birinde istediğim başarıyı elde edemeyecektim. Bu yüzden keskin bir yol ayrımındaydım ve hangi yöne sapacağıma karar vermem gerekiyordu. Bunun farkına varmamla benim için sıkıntılı günler başladı. Ben yıllardır yaptığım sporu nasıl bırakırdım? Üstelik üniversiteyi kazanıp, kazanmayacağımın bir garantisi yoktu. “Ama…” diyordum kendi kendime “…okumayı da istiyorum.”

Kendime sorular soruyor ve yanıtlamaya çalışıyordum. Şöyle olursa, böyle olur. Ama böyle yaparsam, şöyle yapamam diyordum. Açıkçası ne yaparsam yapayım işin içinden çıkamadım. Sonunda babamın fikrini almaya karar verdim. Aslında öyle bir haldeydim ki onun fikrini almaktan çok bana bir şey söylemesini, bir yola sapmamı istemesini bekliyordum.

Evet şimdi anımsıyorumda kendimi onun bilgeliğine teslim etmeye hazırdım. İşime gelmediğinde dinlemediğim, işime geldiğinde karşı geldiğim babam –annemin ikinci eşiydi ve kardeşimle ben onu babamız olarak kabul etmiştik- şimdi gözümde gittikçe büyüyor ve bütün sorularımı yanıtlayacak bir bilgeye, kılavuza dönüşüyordu. Kendi üzerimdeki tüm egemenlik haklarımdan vazgeçebilirdim. Yeter ki bana ne yapmam geretiğini söylesin, yeter ki bana hangi yola sapmanın benim için iyi olacağını söylesin.

Akşam eve gelip, yemeğini yemiş ve dinlenmek için balkona geçmişti. Bir yandan kahvesini yudumluyor bir yandan katlayıp, katlayıp neredeyse küçük bir broşür haline getirdiği gazetesini okuyordu. Balkona adımımı attım ve bana biraz zaman ayırıp ayıramayacağını sordum. “Elbette” demiş olmalı ya da buna benzer bir sözle yanıtlamıştı beni. Bunun üzerine karşısına geçip o benim pek önemli, pek zorlu durumumu anlattım. Her şeyi tüm ayrıntısıyla anlattıktan sonra da onun benden tecrübeli olduğunu, beni tanıdığını, ayrıca benim babam olduğunu ve bu yüzden bana yol gösterebileceğini düşündüğümü söyledim. Açıkçası onun sözünü kanun gibi kabul etmeye hazırdım.

Hafif çekik gözleriyle bana baktı. Her zamanki yumuşak konuşmasıyla ve ağzından tane tane çıkardığı sözcüklerle bana seslendi. İşte ben o anda birden bire tüm yaşamımı değiştirebilecek bu adamı belki Zen Rahiplerine, belki bir Türk Şamanına benzettim. Belki de tılsımlı bir sözüyle benim yaşamıma ışık tutacak bir sufiydi. “Oğlum.” ya da “Onur” demiş olmalı. “Hangi yoldan gitmek istersen git, doğru olan yol o olacak.”

Bu sözü duymamla taş kesilmem bir oldu. Az önce içimde ona karşı hissettiğim güzel duygular yerini şaşkınlığa, çaresizliğe, korkuya ve nihayet öfkeye bıraktı. Tahmin edersiniz ben genç bir adamdım ve bunca duyguyla aynı anda bahşedebilecek beceriden yoksundum. Ağzımda bir şeyler geveledim; iyi dediğini, güzel dediğini ama bunun benim istediğim şey olmadığını ona anlatmaya çalıştım. Benim istediğim çok basit bir yanıttı, bana gitmem gereken yolla ilgili bir tavsiye de bulunması gerekiyordu. Eğer bana verdiği vereceği tüm yanıt buysa, bu bir yanıt değildi. Bu ve buna benzer şeyleri söyledim, durdum.

Sonra bir an için sustuğumu anımsıyorum. Belki de onu dinlemeyi kesmemeliydim. Belki aslında bana vereceği bir yanıt vardı ama ben laflarını onun ağzına tıkmıştım. Bana ne demek istediğini sordum. Aynı sözleri tekrarladı. Küçük bir hile yapayım dedim. “Peki” o bana neyi yakıştırıyordu: “Okumaya devam etmemi mi, futbolda karar kılmamı mı?”

Tahmin edebileceğiniz gibi bu çabalarımdan da bir sonuç alamadım. Sonunda odamın yolunu tutarken onun kendi dertlerini düşündüğünü, benimle yeterince ilgilenmediğini içimden geçirdim durdum. Bana hiç bir fikir vermemişti. Çünkü benim geleceğimle ilgli herhangi bir karar almak istemiyordu.

Peki ben niye kendimle ilgili bir karar vermiyordum? Yoksa kendi geleceğimle ilgili bir karar almak istemiyor muydum?

“Bir Karar Vermek ya da Vermemek, İşte Bütün Mesele Bu.”

Nedir insanı karar vermekten, bir seçim yapmaktan, bir yönde harekete geçmekten alıkoyan? İnsanın cesur olmaması mı? Yoksa kendi yaşamının sorumluluğunun ağır gelmesi mi? Belki de yaşamını değiştiremeyeceğine olan inancıdır. Belki de bir zamanlar verdiği tüm kararların başına iş açmasından duyduğu bir endişe vardır. Belki bunların her biridir. Ama bir yanıt var ki o benim için kesindir. Geleceğin belirsiz oluşu, geleceğin öngörülemez oluşu bizi durgunluğa, hareketsizliğe, eylemizliğe iten şeylerin başında gelir. Az önce sayıp dökdüklerimde olsa olsa bunun uzantılarıdır.

Ben babamın benim için bir karar vermesini istiyordum. Çünkü ben geleceği öngöremiyor ve korkuyordum. Onun bana daha doğru bir yanıt verebileceğine kendimi inandırmıştım. Bu yüzden seçim yapma hakkımı ona veriyor, psikanalist ve düşünür Erich Fromm’un deyişiyle “Özgürlükten Kaçıyordum.”

Bu sayede yaşamımı da elden çıkarıyordum aslında. Başkalarının verdiği kararlarla kurulacak olan bir yaşamın benimle ilişkisi gittikçe azalacak, azalacak, azalacaktı. Bir yerden sonra yaşamım başkalarının “talimatlarıyla”, yol göstermeleriyle oluşmuş bir yaşam olacaktı. Babam bunu görmüş, bunu sezinlemiş ve güçlü olmamı istemiş olmalı. Bu yüzden beni kendi başıma bıraktı. Beni kendi geleceğini kendi yaratan bir adam olmaya zorladı. Yoksa her başım sıkıştığında birilerinin yaşamıma müdahale etmesini isteyecektim.

Dostoyevski dev yapıtı Karamazof Kardeşler’de insanın özgür olur olmaz hemen boyun eğecek birini bulacağını söyler.

“İnsan Kendini Nasıl Yaparsa Öyle Olur.”

Burada bizim gündelik yaşamımıza ışık tutacak iki düşünürün ortak görüşünden kısaca söz etmek istiyorum. Bu düşünürler Jean-Paul Sartre ve Ortega Y Gasset’dir. Her ikiside bir ağızdan insanın kendi yaşamının kendisinin kararlarıyla, seçimleriyle oluştuğunu yazar ve söylerler. Bu yüzden insan kendi yaşamının sorumluluğunu da taşır. Bunu bir başkasına devredemez, aktaramaz.

Her ikiside dünyada başımıza gelen her şeyin sorumlusunun da biz olduğumuzu yazarlar. Sonuçta sürdüğümüz yaşam hep “benim” yaşamımdır. Başkasına “aktarılamaz”, “devredilemez.”

Gasset “Çaresizlikten özgürüz.” der. Bize özgürlüğümüzden kaçma şansı tanımamak için.
Sartre eylemsiz insana meydan okur, onun yolunu keser ve önüne çıkar, yan gelip yatmasına, ara yollara sapmasına engel olmak ister. “Ancak eylem içinde, iş içinde gerçeklik vardır.” der. Ona göre insanın yaşamı, onun eylemlerinin toplamından oluşur.

İnsan kendi zihninin başkalarınca doldurmasını ister ve buna izin verirse, sonunda onun yaşamı kendi yaşamı olmaktan çıkacaktır. Bu durumda o kendisine daima bir hedef gösterilmesini, kendisi için bir karar verilmesini isteyecektir. Pasif, edilgen bir yaşamı olacaktır bu insanın. Ama eninde sonunda bu yaşamdan da sorumludur o. Çünkü kendisini böyle yapmıştır.

*

Benim için çok önemli olan bir kararı vermeden önce babamdan yardım istememin doğru olacağını düşünmüştüm. Ancak benim gerçek isteğimin kendi geleceğimin sorumluluğunu onun kucağına bırakmak olduğunu anlamamış, düşünememiştim. Oysa o, eylemsizlikten ve sorumsuzluktan hiç hoşlanmayan bir insandı. Bugün hâlâ ilerlemiş yaşına rağmen sabah erkenden kalkar, traşını olur, kravatını takar ve işine gider.

O benim sorularım karşısında ne yapmıştı peki? Hafif çekik gözleriyle bana bakmıştı. Her zamanki yumuşak konuşmasıyla ve ağzından çıkardığı tane tane sözcüklerle bana seslenmişti. İşte ben o anda birden bire tüm yaşamımı değiştirebilecek bu adamı belki Zen Rahiplerine, belki bir Türk Şamanına benzetmiştim. Belki de tılsımlı bir sözüyle yoluma ışık tutacak bir sufiydi. Beni benle bırakacak ve yüzleştirecek söz dudaklarından çıktığında taş kesmiştim. “Oğlum.” ya da “Onur” demiş olmalı. “Hangi yoldan gitmek istersen git, doğru olan yol o olacak.”

Onur Hınçer

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND