Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Olumlu enerjilerle şifa veriyor…

Örneğin; birisi bizi ezmeye çalıştığında, hareketleriyle, sözleriyle hatta bakışıyla bile değersiz olduğumuzu hissettirmeye çalıştığında bunu algılıyoruz. Ve kendimizi öyle hissediyoruz. Çünkü o enerjiyi alıyoruz. Ve bu sefer ne oluyor? Bizim enerji bedenimizde bazı tutulmalar, kısa devreler oluşuyor. Dolayısıyla, yaşanılmışlıklar, gördüklerimiz her şey bir bilgidir ve bilgi de enerjidir, yaşarken hepsini kullanırız.

Enerji Uzmanı Güneş Tan Akdoğan, depresyon, takıntı, panik atak, cilt hastalıkları, bel-boyun fıtığı, alerji, astım, fibromiyalji, romatoid arterit, dolaşım bozukluğu, yüksek veya düşük tansiyon, enfeksiyon, basur, eklem kireçlenmeleri, soğuk algınlığı, göz enfeksiyonları, beyin rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi bozukluğu, rahim miyomları, şeker hastalığı, MS, kas hastalıkları, adet düzensizlikleri, seksüel sorunlar, mide hastalıkları ve hatta kanser gibi aklınıza gelebilecek her türlü soruna yaptığı enerji uygulamalarıyla çözüm bulduğunu söylüyor. Ona göre; bu uygulamalar, hayatımızı değiştirmenin, hayatımızdaki kısır döngüleri kırmanın, hastalıkları yenmenin, negatif enerjileri atmanın ve kötü şifreleri değiştirmenin sadece bir yolu. ””Neden olmasın?””, diye düşünenlere söylenecek tek söz var; ””Evet neden olmasın?”” Çünkü güç sizde, çözüm kendi içinizde, ruhunuzda ve bedeninizde.

Öncelikle yaptığınız işi tanımlar mısınız?

Aslında Türkiye””de yeni olan, fakat Batı ülkelerinde sıkça kullanılan bir uygulama yapıyorum. İnsanın enerji bedeninde birikmiş olan, kişiyi rahatsız eden enerjileri alıyorum ve evrene atılmasını sağlıyorum. İnsanı rahatsız eden bu kötü enerjiler genellikle yaşanmışlıklardan ve bizim yaşanılmış olan olayları algılayış şeklimizden kaynaklanıyor.

Örnek verebilir misiniz?

Örneğin; birisi bizi ezmeye çalıştığında, hareketleriyle, sözleriyle hatta bakışıyla bile değersiz olduğumuzu hissettirmeye çalıştığında bunu algılıyoruz. Ve kendimizi öyle hissediyoruz. Çünkü o enerjiyi alıyoruz. Ve bu sefer ne oluyor? Bizim enerji bedenimizde bazı tutulmalar, kısa devreler oluşuyor. Dolayısıyla, yaşanılmışlıklar, gördüklerimiz her şey bir bilgidir ve bilgi de enerjidir, yaşarken hepsini kullanırız.

Peki, siz insanlardan aldığınız o negatif enerjileri ne yapıyorsunuz?

Kullandığım birçok teknik var, sizin sorduğunuz anlamda sadece kendi tekniğim olan Cennetin Dokunuşu ve Güneş Enerji Tekniği ile elimi ve zihnimi kullanarak kişiye zararlı olan enerjileri elimle bir vantuz gibi çekip evrene bırakıyorum. ””Negatif enerjiyi alıyorum”” diye düşündüğüm anda, elim bir vantuz gibi negatif enerjiyi, yani zararlı olan durumu çekmeye başlıyor.

Bu çalışmayı yaparken, bazı kişiler, ””Sanki eliniz bedenimle bir oldu”” diyorlar.

Bu şekilde, elimle çektiğim negatif enerjiyi, zihnimle kolumdan yukarı, boynumdan yukarı ve en son kafamım tepesinden dışarıya evrene atıyorum. Ve evrende o negatif enerji bir şekilde işe yarıyor. Bunun dışında benim gelişitirmiş olduğum G Çözülümü Tekniği””nde ise, enerji çözülümü kendiliğinden oluşuyor. Diğer kullandığım tekniklerde de sıkışmış olan şarj halindeki enerji kendiliğinden deşarj oluyor.

Son yıllarda Doğu felsefesinin getirdiği reiki, EFT, bioenerji gibi çalışmalar girdi hayatımıza. Sizin uyguladığınız çalışma bunlardan hangisine yakın? Ya da yaptığınız çalışmanın diğerlerinden farkı ne?

Bioenerji, enerji vermek, ben ise kötü enerjiyi alıyorum. Diyelim ki, bir bardağın içinde zehir var. O zehirin üstüne su eklediğiniz zaman o zehir yok olmadığı için, çaresiz yine zehirin zararını bünyeniz yaşayacaktır. Çünkü bünyeye ne kadar enerji verirseniz verin, zehir orada kaldıkça bir şey değişmeyecek, problem kendini tekrarlayacaktır. Zehri yani negatif durumu aldığınızda ise, bünye zaten kendi kendini iyileştirebilen bir mekanizmadır. Dolayısıyla, sorunun kaynağına inip, o sorununun oluşmasını sağlayan yaşanılmış olayın enerjisi temizlendiğinde, sorunu kökünden halletmiş olursunuz.

Önce kendini iyileştirdi ve…

Negatif enerji alma çalışmalarınız nasıl ve ne zaman başladı?

15 yıl kadar önce yoğun depresyon ve panik atak yaşadım. Aynı zamanda fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu, bel ve boyun fıtığı, romatoid arterid gibi hastalıklardan mustariptim. Hem fiziksel, hem de ruhsal ısdırap çekiyordum. Doktorlara gittim, terapistler, ilaçlar, derken hiçbiri fayda etmedi. Ve iki göğsümün arasında hissettiğim keder duygusu ve umutsuzluk da bu yaşadığım sıkıntılara eklenince, artık ölmek istiyordum. Fakat 3 çocuğum vardı, dua etmeye başladım. ””Allahım, bana bir şey gönder, gönder ki, ben ölmeyeyim, iyileşeyim”” diyordum.

Ve bir gün küvette sıcak suyun içinde ağrılarımı hafifletmeyi umut ederken, anneannemle dedemi gördüm. Dedem dedi ki; ””Kızım cennetin kapıları açıldı, anneannenin eliyle sıkıntılarını al at. ”” (Anneannemin adı da Cennet… Ayrıca dedem ve kendisi eskiden ””ocak”” diye bilinen şifacılardan…) Önce şaşırdım, sonra kaybedecek neyim var ki diyerek, elimi iki göğsümün arasına koydum ve ””Buradaki kederi, acıyı, sıkıntımı aldım, attım”” diyerek bu işlemi defalarca tekrarladım. Ne kadar süre sonra farkında değildim ama, uzun yıllardır ilk defa bir rahatlık hissettim ve o acı geçti.

ŞİFACILIK GENLERİNDE VAR

Yani atalarınızda var olan şifacılığı kendinize uygulayarak iyileştiniz ve geliştirerek bugünlere kadar geldiniz?

Anneannem ve dedem şifacıdır. Mesela; anneannemin guatr hastalığını enerji yöntemiyle dedem iyileştirmiş. Cennet Hanım da çevredeki insanların göz hastalıklarını iyileştirirdi. Sonuçta, atalardan gelen bir şifre var genlerimde enerjiyle ilgili ve zamanı geldiğinde bu şifreyi ben de geliştirerek, bilgilenerek, başka tekniklerle geliştirerek daha çabuk ve kalıcı sonuçlar için kullanabildiğimi görüyorum.

Size danışan, yardım alanların yapması gereken bir şey var mı?

Bana geldiklerinde en iyi neticeyi alabilmeleri için tavsiyem, kendilerini rahat bırakmaları, güvenlik içinde olduklarını fark etmeleri ve hissederek davranmalarıdır. Özellerinin korunacağını bilerek kendilerini açarlarsa, her türlü sorunlarını halletmede yüzde yüz sonuç alabileceklerini söyleyebilirim. Fakat, bazen insanlar farketmeden kendilerinden de bir şeyler saklayabiliyorlar, ancak çalışma sırasında bunlar dahi ortaya çıkıyor.

——————————————————————————–

Kötü şifrelerinizi değiştirebilirsiniz

Bilimsel araştırmalara göre; yaşanmış olan bilgiler, hatta atalarımızın yaşadıkları bilgiler de dahil olmak üzere bizim DNA””larımızda kayıtlı. Ve bunlar şifrelerimizi oluşturuyor. Ve bu şifreler biz yaşarken karşımıza çıkıyor. Ben de çalışma yaparken, kurduğum cümlelerle o şifreleri harekete geçiriyorum. Elimle uygulama yaparken, otomatik olarak o şifrelere hitap ediyorum. Şifrelere hitap edince de onları kırmış oluyoruz ve çözülme yaşanıyor. Böylece, karşınıza o tarz bir olay geldiğinde aynı olumsuzlukları yaşamıyorsunuz.

Beden herşeyi bilir ve söyler

Enerji çalışmaları, hayatımızı değiştirmenin, hayatımızdaki kısır döngüleri kırmanın, hastalıkları yenmenin, negatif enerjileri atmanın ve kötü şifreleri değiştirmenin bir yöntemi.

Hastalıkların hepsinin temeli zihnimizdeki negatif düşünce ve duygular, kötü yaşam anıları, inançlar ve korkular zaten. Çünkü neyi biliyorsak, ister istemez onu yaşıyoruz.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Dedikodu Faydalı Olabilir Mi?

Dedikodu toplum içinde çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilir. Acaba dedikodu faydalı olabilir mi? İngiliz bilim insanları bunu araştırıyor.

Dedikodunun olumlu işlevleri

Dedikodu tehlikeli ve dışlayıcı olabilir, ama ondan kaçınmak mümkün değildir…

Dedikodu genellikle kötü bir şey olarak görülür. Oysa ortak iş yapma ve bilgi paylaşımı açısından dedikodu önemli bir işlev görebilir. Ayrıca sanılanın tersine dedikodu daha çok olumlu içeriğe sahiptir.

Dedikoduya çoğu zaman kötü gözle bakılır. Ama küçük gruplarda yararlı olabilir.

Ancak burada dedikodu tanımını netleştirmek gerekiyor. Çoğumuz için dedikodu, orada olmayan bir kişi hakkında gevezelik etmektir. Oysa sosyal bilimciler dedikoduyu, orada olmayan kişi hakkında iyi veya kötü bir değerlendirme içeren iletişim olarak adlandırıyor.

Bu tür gayrı resmi iletişim, bilgi paylaşımı açısından önemli görülüyor. Dedikodu sosyal dayanışma bakımından gerekli bir şey; toplumsal bağları kuvvetlendiren, sosyal normlara açıklık kazandıran bir işlev görüyor.

Yaygın kanının tersine dedikodu çoğu olumsuz değil, olumlu veya nötr içeriklidir. Bir araştırmaya göre, İngiltere’de yapılan dedikoduların sadece yüzde 3-4 kadarı olumsuz içeriğe sahip.

Uzmanlar dedikodunun genellikle doğru olduğunu, yanlış bilgi içeriyorsa bunun söylenti olarak adlandırılması gerektiğini söylüyor.

Baltimore Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Sally Farley ile Hollywood’da film yapımcısı Harvey Weinstein hakkındaki cinsel taciz iddiaları üzerinden bir yıl geçtikten sonra konuşuyoruz.

Şikayetlerini ciddiye alan resmi mekanizmaların yokluğunda, kadınların bilinen tacizcilerden korunmasında fısıltı ağlarının da rolü olduğu düşüncesi ortaya çıkıyor.

Farley, #MeToo hareketinin kadınların mücadelesinde ve ağırlığını koymasında önemli olduğuna inanıyor. Ona göre, bu hareket “dedikodu tanımına uyuyor”.

“Başkalarıyla ilgili bilgiler öğrenmeye hevesliyiz. Resmi iletişim kanallarına ulaşamadığımızda, dedikodu ağları gibi gayrı resmi kanallara yöneliyoruz.”

Cinsiyete göre dedikodu

Kadınların erkeklerden daha fazla dedikodu yaptığına dair yaygın kanıya rağmen, bunu doğrulayacak hiçbir veri bulunmuyor.

Ancak kadınların ve erkeklerin dedikodu şeklinin farklı olduğu biliniyor. Erkekler dedikoduya daha çok kendilerini övmek için başvuruyor ve bu eylemin adı genellikle “bilgi aktarımı” ya da “irtibat halinde olmak” oluyor.

Kadınlar ise birçok ayrıntı ve hareketli tonlarıyla dedikoduyu daha eğlenceli hale getiriyor. Bu yüzden, erkekler dedikodu yaptığında öyle görülmeyebiliyor.

Ünlülerin dedikodusu

Ünlü isimlere yönelik dedikodular ise eğlenceden öte bir işlev görüp farklı kimlik ve aidiyetlerin test edildiği bir alan olarak kullanılabiliyor.

İnsanlar kendileriyle ilgili başka türlü paylaşamayacağı konuları bu yolla gündeme getirebiliyor.

Sahte haber salgını

Sahte haber salgını gibi daha yaygın eğilimler de bu yolla tartışmaya açılabiliyor. İnsanlar neyin gerçek, neyin sahte olduğunu bulmaya çalışmanın eğlenceli olabileceğini söylüyor.

Ancak gazetecilik gibi sadece eğlence amaçlı olmayan alanlarda bu tür eğilimlerin yaygınlaşması, kamunun ihtiyacı olan bilgiler bakımından meşruiyet krizi sorununu gündeme getiriyor.

Güç ve etki araçları sınırlı gruplar, kendi kanallarını oluşturarak gerçeği kendine göre yorumlama yolunu tutabiliyor.

Bunun bazı yararları görülebilir. Medya patronu erkeklerin tacizci davranışları konusunda kadınların birbirini uyarması gibi.

Ama yanlış bilgilerin yayılmasına neden olan dedikodular yoluyla bazı insanların itibarının haksız yere zedelenmesi veya şiddete yönelme gibi olumsuz etkileri de olabiliyor.

Kişiler doğrudan kendi gözlemleri yerine, söz sahibi olduğuna ve tanıdıklarına inandıkları insanların ağzından çıktığı için dedikoduya daha fazla itibar edebiliyor.

Örneğin Facebook’un popüler bir haber kaynağı olarak görülmesini ele alalım. Bir arkadaşımız veya akrabamız, doğruluğu kanıtlanmamış siyasi içerikli bir makaleyi paylaştığında, onları güvenilir bir kaynak olarak gördüğümüzden inanma eğilimi gösterebiliyoruz.

İnsanın sosyal bir varlık olması manipülasyonu kolaylaştırabiliyor.

Ancak genellikle olumsuz içerikli dedikoduların önü hızla kapanır. Bu dedikoduları yapan insanların kendi çıkarlarına hizmet eden maksatları kısa zamanda anlaşılır ve bu insanlar pek sevilmez ve saygı görmez.

Fakat özellikle bilim dışı inançların ve ekonomik güvensizliğin yaygın olduğu bölgelerde veya dönemlerde dedikodu tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yine de dedikodu eşitlik idealini güçlendiren bir araç olarak yararlı bir sosyal işlev görebilir. Örneğin, ani ve esrarengiz bir şekilde zengin olan bir insan dedikodunun hedefi haline gelir. Bu zenginliğin kaynağının kötücül güçlere dayandığını düşünme eğilimi güçlüdür. Ama bilgi paylaşımı yoluyla bu kuşkuların giderilmesi sosyal uyum açısından önemlidir.

Nasıl daha yararlı olabilir?

Peki dedikodunun zararları giderilerek nasıl daha yararlı hale getirilebilir?

Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde sosyal psikoloji uzmanı Jennifer Cole’a göre, bunun için, dedikodunun gizli tutulması, yararlı kılınması, yalana dayanmaması, dinleyenlerle bağlantı kurabilmesi ve anonimlikten uzak durması gerekir.

Toronto Üniversitesi’nde antropolog Bianca Dahl ise dedikodu ve yanlış bilgilendirmenin duygusal temellerini anlamak gerektiğini vurguluyor. Örneğin Botswana köylerinde bu, AIDS ‘e yol açan HIV virüsünün bulaşması ile ilgili yanlış bilgilerin önlenmesi arzusu, Amerika’nın küçük kentlerinde ise sosyal değişim korkusu olabilir.

“Bu inancın duygusal kaynağına yanıt vermek ve onun insanlar için nasıl bir işlev gördüğünü anlamak gerekir” diyor Dahl. “İnançlarımıza sarılmamızın bir nedeni de bu inançların sağladığı duygusal gerçektir.”

Dedikodu tehlikeli ve dışlayıcı olabilir, ama ondan kaçınmak mümkün değildir ve olumlu bir işlev görebilir. İnsanların neden dedikodu yaptığını anlamak, zararlı inançlara karşı mücadelede etkili olabilir.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

İngilizce bilmeden ABD’ye gitti, profesör oldu

Mehmet Toner tek bir İngilizce kelime bilmeden gittiği ABD’de Harvard tıp profesörü olarak risk alınmadan başarılı olunmayacağını gösterdi.

Tek kelime İngilizce bilmeden ABD’ye gidip profesör oldum

Kanserli hücreleri teşhis eden çip geliştiren Profesör Mehmet Toner, SÖZCÜ’ye konuştu. Profesör Toner, İTÜ mezunu bir makine mühendisi ama aynı zamanda Harvard’da bir tıp profesörü. ‘Risk almadan başarılı olamazsınız’ diyen Toner’in İstanbul’dan ABD’ye uzanan başarı öyküsü…

Bugün sizi müthiş bir Türk bilim insanı ile tanıştırmak istiyorum; Türkiye’de Bilim Akademisi, ABD’de Ulusal Mühendislik ve Ulusal Mucitlik Akademileri üyesi olan Profesör Mehmet Toner ile… Profesör Toner aslında İTÜ mezunu bir Makine Mühendisi, ama aynı zamanda Harvard’da bir Tıp Profesörü! Amerika’nın aklınıza gelen en prestijli okullarında bulunmuş. Halen Harvard’a bağlı Massachusetts General Hastanesi Biyomikro Elektromekanik Sistemleri Merkezi’ni yönetiyor. Ve orada ekibiyle geliştirdiği çip, 2 milyondan fazla hücreye bakıp kanserli hücreleri bir saniye içinde teşhis edebiliyor. Bu yöntem, kanser hücrelerinin bulunmasına yönelik şimdiye kadar bulunmuş en hassas test. Böylece doğru hastaya, doğru ilaçla doğru dozda tedavi uygulanabiliyor. Mehmet Toner ve ekibinin bu çalışması tam 100 milyon dolar değerinde! Kendisiyle İstanbul’da Contemporary Art Fuarı için katıldığı Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı konferansından sonra konuştum…

– Çok enteresan bir kariyer öykünüz var. Moda’da büyümüşsünüz, Saint Joseph’de okumuşsunuz…

Çok zor girdim okullara, zor da çıktım! İyi bir talebe değildim, yedek listelerden filan kazandım okulu. Cerrah olmak istiyordum, makine mühendisliği bölümünü kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en güzel başarısızlıktı bu!

TOEFL’A HİÇ GİRMEDİM

– Ne yazık ki Türkiye’de gençler başarısızlığı bu şekilde algılamıyor… Hiçbir risk almıyor.

Risk almayan bir insanın başarılı olması mevzu bahis değil. Mesela ben tek kelime İngilizce bilmeden kalktım Amerika’ya gittim. Fransız okulu mezunuyum. İTÜ’den bir hocamın tavsiyesi ile MIT’e başvurdum.

– Dünyanın en zor ilk 5 üniversitesinden biri MIT… Sizi nasıl aldı?

Beni MIT İngilizce TOEFL sınavlarını geçme şartı ile kabul etti. Baktım yaz okulunda İngilizce öğrenemiyorum, tercüman olarak bir arkadaşımı aldım yanıma, dekan ile konuşmaya gittim MIT’te. Ben anlatıyorum, arkadaşım çeviriyor. Ben diyorum ki dekana “Matematiğim iyidir, İngilizce bilmesem de dersi geçerim, o arada da İngilizce öğrenirim.” Adam da “tamam” dedi! Ve MIT’e böyle başladım. İngilizce öğrendim. Hiçbir gün de TOEFL sınavına girmedim. Ne mevzuat dediler ne de başka bir şey…

– Matematikte de olağanüstü başarılı olmuşsunuz sanırım?

Ben iki tane ileri seviyede matematik dersi aldım, derslerin kitaplarını da yazan Hildebrand isimli çok meşhur bir hoca. Yıl sonunda beni arayıp “ofisime gel” dedi. Eyvah! dedim ben… TOEFL’ım olmadığını anladı, beni atacak ülkeden… O korkuyla gittim “Sen bütün sınavlardan 100 almışsın, ama derse kayıt yapmamışsın. Ben seni kaydettim, derslere de gelmene gerek yok” dedi. İşte açık görüşlü bir eğitim sistemi böyle bir şey, gençlere ve insana verdiği değer çok büyük.

CERRAH OLMAK İSTERDİM AMA KAZANAMADIM

Özlem Gürses’in sorularını yanıtlayan Profesör Mehmet Toker, “Aslında cerrah olmak istiyordum ama hiçbir tıp tercihime giremedim. Makine mühendisliğini kazandım. İyi ki öyle olmuş, benim için en büyük başarısızlıktı bu” dedi

BİZİM GENÇLERİMİZDE SORUN YOK, SİSTEMDE SIKINTI VAR

– Kanser tarama çipi projesi size bir eşik atlattı.

Aslında bu proje de tamamen bir başarısızlıktan çıktı. Harvard Tıp Fakültesi’nde profesörlüğüm geldiğinde bazıları bilim donanımımı yetersiz bulmuşlar, dolayısıyla ünvanımı alamadım. İki gün uyuyamadım, üçüncü gün kalktım “dünyanın sonu değil” diyerek endüstriye geçmeye karar verdim. Bir şirket kurup, fikirlerimin patentlerini alıp ürün çıkarmak üzere harekete geçtim. Bir yıl sonra beni profesör yaptılar fakat ben çok ilerlemiştim ve böylece bu araştırma merkezine geldim. Bana kötülük yapmak isteyenler bana en büyük iyiliği yapmış oldular!

– Biraz da Türk diasporasından söz etmenizi istiyorum. Biz insan kaynağımızı kaybettik diye üzülüyoruz ama bu kişiler dünyanın her yerinde olağanüstü başarılar elde etmişler, gittiğim her ülkede görüyorum…

Bir soru ile başlayayım: “Bir çölde orman yetiştirebilir misiniz ?” Yetiştiremezsiniz. Peki “bu suç, ağacın mı çölün mü ?” Suç ağacın değil. O fidanı alıp başka bir yere koyduğunuz zaman yemyeşil oluyor. Ama ekosisteminiz buna uygun değilse, imkan vermiyorsa ne yaparsanız yapın olmuyor. Hatta çölde giderken böyle biraz büyüyen bir ağaç da olursa, bir müddet sonra bakıyorsunuz o da kalmamış! Bizim gençlerimizde bir sorun yok ki sistemde sıkıntı var.

– Ne gibi?

İşi ehline veremedik. Gençlerin merakını zedeledik, hata yapmalarına izin vermedik, oysa ancak böyle ileri gidilir. Bugün MIT’te, Harvard’da, pek çok böyle üniversitede en iyi talebeler inanın Türkler. Demek ki ağaçta bir problem yok, ektiğiniz yerde var. O ağaca yeteri kadar su vermiyoruz, güneş vermiyoruz. Onlar da yeteri kadar yeşeremiyorlar.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Söyleşi: Özlem Gürses

Okumaya devam et

MAKALE

Hafızadaki yüzler resme döküldü

Kanada’nın Toronto Scarborough Üniversitesi’ndeki nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak “hafızadaki yüzleri resme dökmeyi” başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

Yapılan araştırmanın videosu aşağıdadır:

Kaynak: bbc türkçe

Okumaya devam et
Advertisement

TREND