Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Ofisin en enerjik çalışanı olun

Ofiste düşen enerjinizi yükseltmek için temponun yavaşlamasını beklemek çoğu zaman işe yaramaz. Çünkü iş yaşamında tempo yavaşlamak bir yana genelde katlanarak hızlanır. Tempo artarken enerjinizi korumak ise imkansız değil. İşte ofiste enerijinizi korumanın yolları…

Ofiste düşen enerjinizi yükseltmek için temponun yavaşlamasını beklemek çoğu zaman işe yaramaz. Çünkü iş yaşamında tempo yavaşlamak bir yana genelde katlanarak hızlanır. Tempo artarken enerjinizi korumak ise imkansız değil. İşte ofiste enerijinizi korumanın yolları…

OFİSTE ENERJİK OLMANIN YOLLARI

“Ah, keşke deli gibi zengin olsamda çalışmasam” diye kıvransak da, her sabah karşı koyamadığımız zorunluluklarla çıkarız yataktan; hazırlanıp gideriz işimize. Ofise adım atmamızla birlikte, herkesin bir ağızdan konuştuğu, okunmamış e-postaların limitini doldurup taşırdığı bir ortamla karşılaşırız. Zaten mevsim geçişiyle birlikte baş gösteren yaz yorgunluğu üzerine serin gece partilerinden kalma uykusuz bünye de eklenince, “Ah şu masamda bir yastık olsaydı da uyusaydım” diye hayaller kurarız. İşte tam bu noktada size enerjinizi nasıl geri kazanabileceğinizin sırlarını vereceğim. Önerdiğim bütün maddeler birçok bilimsel kaynak ve eğitimlerden derlenmiştir, söyleyeyim. Sırrı baştan verelim; gün boyu enerjinin kilit noktası dengedir. İniş çıkışlardansa, gün boyunca düzgün, yumuşak bir enerji grafiği çizmeye gayret edin. Enerjik olacağım diye kahkahalar atıp, yarım saat sonra tepki veremeyen bir beyne sahip olmak, çevrenizin sizi sorunlu biri gibi algılamasına yol açacaktır. Oysa ki abartmadan, kendinizi zorlamadan da enerjinizi kazanabilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz en önemli ipuçlarına:

Dışarı Çıkın! Sadece uyumak ve dinlenmek düşüncesine odaklanmış bedeninize, söz geçiremeyeceğinizi hissedebilirsiniz. Yanlış! Yorgunluk çöktüğünde, artık göz kapakları yer çekimine dayanamayarak kapanmaya başladığında, hemen dışarı çıkın! Derin bir nefes çekin içinize. Hava kirli ve tozlu olabilir, önemli değil. Her halükarda ofislerin kurum tutmuş filtreli havalandırma sistemlerinden daha doğal olacaktır. Eğer kullanıyorsanız bir sigara içebilirsiniz ama unutmayın, kısa vadede beyninize giden nikotin, keyif ve enerji verse de, bir ya da iki saat sonra şu anki halinizden daha kötü bir durumda olacaksınız. Bu yüzden siz daha çok, temiz ve doğal havaya odaklanın. Derin nefesler alın ve vaktiniz varsa biraz yürüyün. Sadece 10 dakika yürüyüşten bahsediyorum. Nasıl ki sigara içenlerin “sigara molası” hakkı varsa, siz de kendinize “temiz hava molası” verin. Buradaki amaç, ciğerlerinize klima filtrelerinden geçmemiş doğal hava almanızdır. Sakin olduğunu bildiğiniz bir yere kadar yürüyüp dönmeniz yeter. Yürümek, kan dolaşımızı hızlandırıp temiz kanın beyne gitmesini sağlayacaktır. Eğer mümkünse, bunu her iki saatte bir tekrarlayın. Öğle yemeğinizi şirkette yeme zorunluluğunuz yoksa özellikle yaz aylarında mutlaka, dışarıda bahçesi/terası olan bir mekanı tercih edin.

Gözlerinizi Dinlendirin Ofislerin yapay ışıklandırmaları ile, LCD ekranların birleşimi gözlerinizde kızarıklıkların oluşmasına yol açabilir. Ne yazık ki uzun süre boyunca bilgisayar başında çalışanlarda görülen “göz kuruluğu” ya da “kuru göz sendromu” ileride kişiyi yapay göz yaşı damlaları kullanmaya mahkum edebiliyor. Gözünüzde yanma/batma hissi ve beraberinde uzun süreli kızarıklık varsa, siz de bu sendromun başlangıcında olabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu sorunun çözümü var. Dışarı çıkmanızın bir yararı da gözleriniz için faydalı olan doğal ışıkla karşılaşmanızdır. Ayrıca gözlerinizi rahatlatmanın en etkili yollarından biri de uzak bir noktaya bakmaktır. Sürekli olarak ekranlara, kağıtlara, birbirimizin yüzüne (yani 35 santim ve daha yakın mesafedeki yerlere) bakmaktan yakın odak bağımlısı olan göz mercekleriniz, şöyle 250-300 metre uzaklıkta bir noktaya baktığında rahatlayacaktır. Yaklaşık bir dakika boyunca, uzak mesafede bir yere bakın. Doğadaki yeşil, gözleri en çok dinlendiren renktir. Çevrenizde bir ağaç bulun ve 30 saniye kadar yapraklarını inceleyin. Gözlerinizin ağaca adapte olduğunu ve doğal ışığı algıladığını hissedin. Nasıl bir duygu?

Sevdiğiniz Şarkılardan Oluşan Bir Liste Yapın Takım çalışmasının ön planda olduğu ofislerde müzik dinlemek zor olabilir. Yine de yalnız yaptığınız işlerde, takın kulaklığı başlayın dinlemeye favori şarkılarınızı. Ani iniş çıkışlı, sert ya da depresif şarkılardansa, mutluluk ve huzur veren şarkıları seçmeniz tavsiyemdir. Benim böyle anlar için hazırladığım bir şarkı listem var ve adını “Sakin” koydum. Açtığımda karışık olarak sadece dinlendirici ve mutluluk veren şarkılar çalıyor. Eğer şarkıları seçip bir liste yapmakla uğraşamayacaksanız, açın Joy FM‘i. Her daim sakin çalıyor zaten.

Dürüst Olun Çevrenizdekilere biraz yorgun olduğunuzu söylemenizde hiçbir sakınca yok. Zaman zaman herkes böyle günler geçirebileceği için sizi anlayışla karşılayacaklardır. Tabii aynı yorgunluk her gün tekrarlanmadığı sürece. Bildiğiniz gibi ofis ortamları vahşidir; o gün çok kritik bir toplantı, yetiştirilmesi gereken bir rapor olabilir. İşte bu tip bir durumda arkadaşlarınızdan yardım almanız, günü kolay bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Dürüst olun. Büyük bir hata yapmaktansa arkadaşlarınızın desteğini almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Neşeli İnsanlarla İletişim Kurun Çevremizdeki insanlar bize duygularını geçirirler. Hatta psikolojide duygusal etkileşim kavramı, insanların arasında güçlü bir alışveriş olarak kabul edilir. Bu, özetle etkileşimde olduğunuz kişinin, karakterin(Bu televizyonda izlediğiniz bir kişi de olabilir, mutlaka karşılıklı iletişimde olmanız gerekmez) mutluluğunu, sevincini olduğu kadar üzüntüsünü, negatifliğini de kendimize alabiliyoruz demektir. Çevrenizdeki neşeli insanlarla (Baş ağrıtacak derecede hareketli olmayanlardan) konuşun. En basitinden bu hafta sonu neler yaptığınızı anlatın ve diğerlerinin güzel anılarını dinleyin. Göreceksiniz bu pozitif enerji sayesinde kendinizi çok daha mutlu ve zinde hissedeceksiniz.

Doğru Beslenin Kötü hissettiğimizde daha kötü yemeye eğilimliyizdir. Farkında olmadığımız, sağlıksız gıdaların ruh halimizi daha da aşağı çekebileceğidir. Midenin sindirmekte zorlandığı bir atıştırma, asit salınımının artmasına ve zaten az olan enerjimizin sindirim sistemine aktarılmasına sebep olur. Sağlıklı sebze, meyve yemek; bitki çayları içmek, sindirim sistemiyle vücudu da rahatlatacaktır. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Önceliklerinizi Belirleyin Stratejik yaklaşın olaya. Enerji az, iş çok. İşlerin kendisinden çok yarattığı psikolojik baskı ezer bizi. Öncelikle boş bir kağıt alın önünüze. Boş bir kağıt diyorum çünkü ajandamız zaten üst üste binmiş, karalanmış bir sürü görev ve hatırlatmayla dolu. O boş kağıdın ortasına tepesinden aşağısını bir çizgiyle ikiye bölün. Sol tarafa acil olarak yapmanız gereken işleri yazın. Sağa ise yapmanız gereken ama daha acil olmayan işlerinizi yazın. Her yazdığınızın yanına, ne zamana yetişmesi gerektiğini eklemeyi de unutmayın. Böylece gerçekten acil olanları görebilirsiniz. Şimdi önünüzde daha gerçek bir liste var. Aciller listesine bakın. En acilindense en kısa sürecek işten başlamanız sizi rahatlatacak. Görevlerin üzeri çizildikçe yarattıkları baskı azalacak ve hem motivasyonunuzu artıracak hem de size çok gibi görünen işin aslında biraz gayretle bitebileceğini gösterecektir.

Masanızı Temizleyin Çoğunlukla dağıtmaya daha meyilliyizdir zor günlerde. Oradan aldığımızı buraya koyarız, bazı şeyleri nereden aldığımızı hatırlamayız bile. Fakat düzenli bir masa sizi psikolojik olarak rahatlatmakla beraber, kontrolü hâlâ kaybetmediğiniz duygusu verecektir. Bu, böyle anlarda özellikle oluşacak dikkatsizlik ve kafa karışıklığından doğabilecek hataları da engelleyecektir. Masanıza bakın. Tam şu anneye ihtiyacınız yok? İlla ki o zımba masanızda olmalı mı? Ya da makyaj çantanız? Bugün okumayacağınız dosyalar da kalksın lütfen. Neyi nereye koyacağınıza karar verecek kadar bile beyin gücünüz yoksa boşverin, kaldırın her şeyi çekmeceye! Dinlenmiş bir günde düzenlersiniz tekrar. Neticede masanızda ne kadar az eşya görürseniz o kadar hafif ve iş bitirmiş hissedeceksiniz.

Kahve ve Enerji İçeceklerine Dikkat! Ne güzeldir üniversite yılları… Son güne kadar kitap açmayıp, finallerden bir önceki gece çalışmaya otururdum. O zamanlar “Atom” diye bir formülasyonum vardı: 3ölçek enerji içeceği, 1 ölçek kahve, 2 ölçek kola (şekerlisinden). Bunu içtikten sonra bırakın masaya oturmayı, odada duramazdım. İlla ki sınava barlarda sabahlamış bir şekilde girerdim. Üniversiteden alınabilecek en düşük notlarla mezun olmuş olsam da, öğrencilik hayatından farklı olarak iş hayatında bir patronun varlığı sizi bu tarz aktivitelerden alıkoyuyor. Açıkça uyarıyorum: Eğer çok yorgunsanız, çok kahve içmeyin! Evet doğru kahvenin dikkatinizi artırmadan, yaşlanmayı geciktirmeye kadar pek çok iyi tarafı var ama yorgun olduğunuzda eğer günlük tüketiminizden fazlasını alırsanız, sadece kafein töleransı yükselmiş bir kahve bağımlısı olursunuz. Kahveyi içtikten 10-15 dakika sonra sanki dün gece misler gibi uyumuş hissedebilirsiniz lakin, vücudunuzun kafeine olan alışkanlığına bağlı olarak yaklaşık 1-2 saat sonunda, içmeden önceki halinizden daha kötü duruma geleceksiniz.

Gözleriniz kapanmak için daha fazla zorlayacak, beyniniz şalteri kapatıp artık uyumak isteyecektir. Çünkü kendisini uyandıran kafeinin kandaki seviyesi beyne artık yeterli gelmemeye başlamıştır. Böyle bir durumda yeni bir bardak içmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Yukarıda tavsiye ettiklerimi yapın. Eğer içerseniz, o 1-2 saatlik etki muhtemelen 45 dakika, sonraki bardakta yarım saate inecek ve en sonunda kendinize kafein serumu bağlatmak isteyeceksiniz. Gün sonunda, o hasretle beklediğiniz an geldiğinde ve aşık olduğunuz huzurlu yatağınıza kavuştuğunuzda istediğiniz derin uykuya bir türlü geçemediğinizi göreceksiniz. Enerji içecekleri için ise durum daha vahim, çünkü kahveye ilaveten kaslarınızı çalıştırıcı kimyasallar ve şeker içeren bu içecekler, oturduğunuz yerde devamlı ayağınızı, elinizi oynatmanıza ve gerilmenize neden olacaktır. Başında söylediğim gibi, yöntemlerin hepsi bizzat tarafımdan denenmiştir. Böyle bir günde paniklememeye ve olaylara pozitif yaklaşmaya çalışın. Unutmayın, işin sırrı gün boyunca dengeyi koruma becerinizde. Size önerdiğimiz yöntemlerin hepsi etkili. İspatıda ortada; eğer işe yaramıyor olsalardı bu yazının olduğu yerde başka bir şey okuyor olurdunuz.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND