Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

NTV’ye üniversite sınavı hakkında konuşan Mümin Sekman ne dedi?

NTV’de Doğru Tercih programına konuk olan Mümin Sekman, üniversite sınavının “anlamı” ve kaybetme korkusuyla baş etme konusundaki görüşlerini açıkladı.

NTV’YE ÜNİVERSİTE SINAVI HAKKINDA KONUŞAN MÜMİN SEKMAN NE DEDİ?

NTV’de Doğru Tercih programına konuk olan Mümin Sekman, üniversite sınavının “anlamı” ve kaybetme korkusuyla baş etme konusundaki görüşlerini açıkladı.

Açılamaların özeti:

Başarılı olmak “baskı altında sakin kalmayı” ve zor zamanlarda kendisi üzerindeki kontrolü kaybetmemeyi gerektirir. Üniversite sınavı aslında beynin hatırlama sınavı değil, karakterin dayanıklılık sınavıdır.

Candan Erçetin bir şarkısında “kazanmak neye yarar, kaybeden olduğunda” diyor. Siz böyle şeylere aldırmayın. Kaybeden yoksa, kazanan da yoktur! Çünkü başarı, çok sayıda insanın istediği bir şeyi az sayıda insanın elde etmesidir.

Üniversite sınavına girenler her yüz kişiden 11’i kazanacak, gerisi kaybedecek. Yani on kişiden biri kazanacak, dokuzu kaybedecek! Bu aslında “hayat okulu”nda da böyle; başarılı, mutlu ve yaşadığı hayattan memnun olan yetişkinlerin oranı %10’u geçmez.

Sadık Gültekin’in deyimiyle “üniversite sınavına hazırlananlar değil, hayata hazırlananlar kazanacak!” Üniversite sınavını kazandığı halde hayat yarışını kaybeden olduğu gibi, üniversite sınavını kaybettiği halde hayat yarışını kazanan insanlar var. Örneğin Vestelin patronu Ahmet Nazif Zorlu ilk okul mezunu. Bülent Ecevit de, Zülfü Livaneli de üniversite mezunu değil.

Türk insanının anlamak istemediği bir gerçek var: Hayatta önemli olan “ne olduğun” değil “ne yaptığın”dır. Yapmak değil olmak merkezli düşünüyoruz. Bir çok kişi zannediyor ki, doktor olursa, milletvekili olursa, işadamı olursa yada ne bileyim zengin ve ünlü olursa “başka bir şey yapmadan” hayatının sonuna kadar yaşayacak. Yok böyle bir şey! Yükseldikçe rekabet daha da sertleşiyor oysa. Üstelik hayat okulundaki yarışlar kesinlikle üniversite sınavı kadar adil ve eşitlikçi değil!

Bu ülkede yaşayan farklı sosyal “sınıflara” ait insanları eşitleyen üç şey vardır: Ölüm, trafik tıkanıklığı ve üniversite sınavı! Üçüncü ligden ikinci lige üniversite sınavını kazanmak yoluyla gelebilirsiniz. Peki ikinci ligden birinci lige nasıl çıkacaksınız? Girebileceğiniz bir sınav bile olmayacak. İşte bu noktada üniversite sınavını “çook” arayacaksınız!

Üniversite sınavını ilk defada kazanmak, ilk girişte sıkı çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Birinci sene üç saat, ikinci sene dört saat çalışacağına, ilk sene beş saat çalış ve kazan. Sınava hazırlık acı veren bir süreçtir ve bu acıyı fazla uzatmamanın tek yolu sınavı ilk girişte kazanmaktır.

Arkadaşlarınızı ikiye ayırın: kaygı savarlar ve kaygı yayarlar. Sürekli çevresine kaygı yayan insanlardan uzak durun. Çünkü kaygı bulaşıcıdır!

Neyi düşünürseniz, onu zihninizde çoğaltırsınız. Korkunuza ve kaygınıza odaklanmak, onu daha da büyütecektir. Farklı konularla meşgul olarak odağınızı değiştirebilirsiniz.

İçinizde duygusal bir ses tonuyla yediden fazla tekrarladığınız bir düşünceye beyin gerçekmiş gibi tepki verir. İçinizden sürekli ” ben bu sınavı kaybedeceğim” diye tekrarladığınızda, beyin belirli bir tekrardan sonra “sınavı gerçekten kaybetmişsiniz gibi” üzülmenizi sağlayacak kimyasalları harekete geçirir. Bu “peşin üzüntü”yü neden yaşıyorsunuz ki? Önce kaybedip sonra üzülün!

Kaygı yetersiz hazırlıktan doğar. Başarısızlığa ihtimal vermeyecek kadar planlı ve yoğun çalışanlar, kendilerine güvenmek için yeterli dayanaklara sahip olacaktır.

Orta düzeyde kaygılanan öğrencilerin sırf bu nedenle sınavı kaybedeceklerini düşünmüyorum. Çünkü diğer adaylar da kaygılanıyor!

Ben üniversite sınavına girerken şöyle bir mantık yürüttüğüm için pek kaygı yaşamadım: “bu sınavı kazanıp kazanamayacağımı şu anda bilmiyorum. Sınav sonuç kağıdı elime ulaşıncaya kadar da bilmem imkansız. Dolayısıyla ‘kazanacağım’ yada ‘kazanamayacağım’ diye inanmanın hangisinin daha ‘doğru’ olduğunu bilmiyorum. Ama hangisinin bana daha fazla ‘yararının’ olacağını biliyorum. Eğer ‘kazanabilirim’ diye düşünürsem, yine de kaybedebilirim ama en azından kazanma ihtimalim var. Eğer kaybedeceğim diye düşünürsem, kazanma ihtimalim hiç yok, çünkü kaygım yükseliyor. O halde doğru olduğundan tam emin olmasam da, kazanabilirim diye düşünmeliyim.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman’ın 23. kitabı: Şampiyon Sözleri çıktı!

Bazı insanlar yükselmek için doğar. daha ileriye, daha yükseğe, daha hızlı ilerlemek için yaşar. Farklı spor dünyasından efsanevi isimlerin mücadele, azim, disiplin ve çalışkanlık felsefelerini anlattıkları fikirler kitap oldu. 1250’yi aşkın başarı tavsiyesi Sekman’ın yeni kitabında. 

Kitabın arka kapak yazısını aşağıda bulabilirsiniz.  

Spor Dünyasında Başarılı Olmak

• Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

–Vince Lombardi

• Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

–Dwayne Johnson

• Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

–Larry Bird

• Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

–Arnold Schwarzenegger

• Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

–Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız?

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon!

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar.  Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti. 

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Kitap  4 Eylül 2020 itibariyle dağıtılmaya başlanıyor. Kitapyurdu.com hariç tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

KİGEM VE MÜMİN SEKMAN BAŞARI EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR!

Kendini geliştirmeyle profesyonelce ilgilenenler için
Mümin Sekman yönetiminde eğitmenlik eğitimi başlıyor. Kimler, nasıl lisanslı başarı eğitmeni olabilir? Ayrıntılar için tıklayın…

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND