Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Nasıl işsiz kalınır?

İş arama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini onlarca kez gözden geçirdiniz ancak hala işsizseniz bu yazı tam size göre. Belki de gözden geçirmeniz gereken yapmanız gerekenler değil, bilakis bu süreçte yapmamanız gerekenler olabilir…

İşsiz kalmanın sırları

 

Ne çektiniz be gençler” diye başlayasım geliyor, bir dizi karakterinin sözlerindeki gibi, ilkokuldan başladınız, dertler başladı.

Değişmeyen tek şey vardı eskiden: “Değişim

Türkiye’de biraz farklı; şimdi iki şey var değişmeyen. Biri değişim, diğeri Türk eğitim sistemi. Hem de her dönem.

Milli Eğitim Bakanlığı “Yeni Eğitim Sistemi Oluşturmak” üzere ekipler kurdu da işten mi çıkaramadı nedir, maaşlarını hak etsinler diye her yıl yeni sistem kurdurdular sanki onlara. Her yıl değiştikçe değişti.

Ben kendi dönemimden biliyorum, ortaokulun sonunda kazanamadığım “Anadolu Lisesi” sınavı lisede bir de baktım, yine karşımda. Artık antremanlıydım, ikincide kazandım. Ama her genç bu değişimlerde benim kadar şanslı değildi.

Üniversiteye kadar bir şekilde geldiniz, bir de baktınız ki tek şerit yolda yüz bin araba. Sınavlara  2 milyon genç giriyor, 200 bini 4 yıllık ve parasız bir okula yerleşebiliyor. Her 10 gençten 9’u başının çaresine baktı bir şekilde ya da bakmaya çalıştı.

Bitti mi? Bitmedi.

Üniversiteye girerken ailenizin istediği bölümleri yazdınız. Ya da en başarılı kuzenin yolundan giderek, üstelik o kuzenle aynı özelliklere sahip olduğunuzu kimse sorgulamadı. Bazıları da ailesinin değil dershanedeki “rehber öğretmeninin” hayallerini gerçekleştirdi.

Bir şekilde girdiniz üniversiteye, şanslısınız. Uğraştınız da uğraştınız pratik hayattan uzak derslerle.

Ben doğduğumdan beri bilgisayar ile içiçe biriyim. 15 yıldır hayatımı bilgisayardan kazanıyorum. Ama üniversite 1. Sınıfta “Bilgi-İşlem” dersinden kaldım. Çünkü bilgisayarla ders görüp, sınavı sarı saman kağıdına yazıyorduk. Ekranı hayal edip, kağıda el yazısıyla yazmak zorundaydık. Çünkü yeterince bilgisayar yoktu. Ardahan’da değil üstelik İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar kampüsünde.

Okulu bitirdiniz de derdiniz bitmedi sevgili kardeşlerim, bir de baktınız iş hayatı öyle göründüğü kadar kolay değil.

“Okuldan yeni mezun, 4 yıl deneyimli personel aranıyor” ilanını mantık dersinin sınavında “Hangi cümle hatalıdır?” sorusuna şık olarak koy, milyonlarca insan bu seçeneği seçmezse, ben de hiçbir şey bilmiyorum. Ama işte sadece askeriyede değil, gerçek hayatta da zaman zaman mantık aranmıyormuş, gerçek hayata hoşgeldiniz.

Yakın zamanda okullarımız on binlerce mezun daha verecek. 4. Sınıfların yarısı “Okulu bitirebilecek miyim?” diye karın ağrıları çekerken diğer yarısı “İş bulabilecek miyim?” diye diye gastrit oldu bile.

İşte tam bu noktada, tam olarak burada, o kadar kritik bir noktadasınız ki sevgili arkadaşlar. Birkaç öneri yazmak şart oldu. Hem yaş olarak sizlerden çok da uzakta olmayan, hem yüzlerce insanla iş görüşmesi yapmış, bazılarını işe almış bir işveren olarak önerilerimi yazmadan edemedim. Belki birkaç arkadaşıma faydası olur.

İşe girmenin değil, girememenin yollarını yazacağım; hazır mısınız?

–        Tahmin edilenin aksine acele ederek, süreçleri hızlandırmaya çalışarak iş bulunmuyor. Acele etmeyin, sakin olun, sabrı sebatı elden bırakmayın.

–        Diyebilirsiniz ki : “şartlarımızı bilmiyorsun, çok çabuk para kazanmamız lazım, hariçten gazel okumak kolay”. Evet haklısınız, ama emin olun sabırlı, aklıselim hareket etmezseniz iş bulma şansınız çok düşüyor.

–        En büyük hatalardan biri; kariyer planı yapmamak, nasıl bir şirkete gireceğini seçmeden taramalı tüfekle etrafa CV saçmak. Oysa daha az enerjiyle,  bir “sniper” / keskin nişancı” gibi sabırlı davranıp tek vuruşla işi bitirebilirsiniz.

–        Kendinizi yormayın, üzmeyin, kendinize bir zaman verin, mesela “2 ay en doğru iş için beklemeyi, sabretmeyi göze alıyorum”. Böylece komşuların, yengelerin “Ne oldu senin iş işi?” sorularına verecek cevabınız da hazır olmuş oluyor : “Kendime en doğru iş için 2 ay süre vermiştim, o süreyi en etkin şekilde kullanmaya çalışıyorum”. Siz içeri gidince “vah vaah, onca yıl da okudu” diye üzülecekler arkanızdan, ama olsun.

–        En doğru iş için 2 ay sabırla ve morali bozmadan beklemek, aceleyle yanlış bir işe girmekten çok daha iyidir. Emin olun bundan.

–        “Yanlış trene bindiyseniz, geriye doğru koşmanın yararı yoktur”, aceleyle karar verip sizin için iyi olmayan, belki geliri de iyi olmayan bir işe girdiyseniz, işe girdikten sonra başka fırsatları görünce hemen çıkamayacaksınız, girdiğiniz şirket size güvenmiş olacak, yüzüstü bırakamayacaksınız. İşte mutsuzluğa giden yol…

–        Çok iyi bir CV hazırlayın, hedeflediğiniz ve gerçekten çok istediğiniz şirketler varsa, onlara özel, onların ilgisini çekecek özel CV’ler hazırlayın. 100 yere CV yollamaktansa 5 şirkete özel CV hazırlamak daha  kolaydır. İşinizi kolaylaştırır.

–        “Torpilsiz, tanıdıksız işe almıyorlar” inanışına inanmaktan vazgeçin, gerçekten doğru olsa bile bu sizin direncinizi kırmaktan başka bir işe yaramayacak.

–        Strese girerseniz, iş görüşmelerine gittiğinizde bu yüzünüze yansıyacak “Eyvah, yine almayacaklar galiba” şeklindeki öğrenilmiş çaresizlik durumunuz karşınızdakine “Ben bu işi beceremem, baksanıza ne kadar şaşkın ve beceriksiz görünüyorum” olarak ulaşacaktır.

–        Kimsenin sizi keşfetmesini beklemeyin, hele bugünün dünyasında kimse sizin iç dünyanıza inmez, sizin gerçekte nasıl biri olduğunuzla, potansiyelinizle ilgilenmez. “Ne kadar ekmek, o kadar köfte” der, çıkarlar işin içinden. Siz de “Ama benim çok yüksek potansiyelim vardı?” demekle kalırsınız.

–        Güçlü davranın, güçlü durmaya çalışın, moral depolayın, duruşunuzu dikleştirin, atılgan ve enerjik bir görüntüye kendinizi zorlayın.

–        İş görüşmesine giderken, yeni bir şirket ve yeni bir insan tanımaya gittiğinize ikna edin kendinizi, “Beni işe alacaklar, benim hayatım onların elinde” düşüncesinezorlayacak beyniniz sizi, inanmayın.

–        Unutmayın, siz onlara enerjinizi ve vaktinizi vereceksiniz, onlar da size bunun karşılığını. Yani kimse kimseye “güzellik” yapmıyor, “hayrına” para vermiyorlar. Siz o paranın hakkını fazlasıyla vereceksiniz, ezilmeyin, büzülmeyin. Karşılıklı bir alışveriş sözkonusu. Bunu düşünürseniz daha güçlü hissedebilirsiniz.

–        Ayrıca sizin onların işine ihtiyacınız olduğu kadar, onlar da sizin emeğinize muhtaç. Yani bir denklik söz konusu. Bunu düşünün, rahatlayın.

–        Aldığınız sertifikalara, diplomalara, eğitimlere güvenmeyin, iş görüşmesinde de onları öne sürmeyin. Kendinizi öne sürün çünkü sadece “siz” ikna edebilirsiniz. Diplomanın da, sertifikaların da dışarıda piyasasının oluştuğunu, parayla hepsinin elde edilebileceğini emin olun işe alım uzmanları da biliyor.

İçinizi ferah tutun, siz istedikten sonra, hak ettikten sonra iş bulamamak gibi bir durum sözkonusu değil. Korkularınızla savaşın, insanın ömrü boyunca korktuğu şeylerin sadece %5’i gerçekten başına geliyor, o %5 için %95’lik gereksiz korku yükünden kurtulun.

Güzel günleri hayal edin…

Güzel günler göreceksiniz, güneşli günler…

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND