Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Mümin sekman başarıyla ilgili sorularınızı cevapladı!

Başarıyla ilgili cevabını en çok merak ettiğiniz sorulardan bazılarını Mümin Sekman yanıtladı. İşte o sorular ve cevapları…

Mümin Sekman başarı ile ilgili sorduğunuz soruları yanıtlıyor.

1.Başarı şansa mı çabaya mı bağlıdır?

Bazı kariyer alanları daha çok şansa, bazı alanlar ise daha çok çabaya bağlı. Eğer taksi şoförü iseniz, hayatınızda şansın yeri daha fazla oranda iken, beyin cerrahı iseniz, şanstan çok kişisel çabanız başarınızı belirleyecektir. İnsan şansını kendi seçemese de, şansın belirleyici olmadığı bir alanda kariyer yapmayı seçebilir.

2.Neden isteyen herkes başarılı olamıyor?

Sorduğunuzda herkes başarılı olmayı istediğini söyler ama bu insanların “TV’de daha çok eğitici belgesel yayınlansın istiyoruz” demelerine benzer. İnsanların kendilerine yalan söyledikleri, şeylerden biri başarı konusudur.

Neyi yapıyorsanız, onu istiyorsunuzdur. Yaptıklarınız başarıyla ilgili değilken, başarılı olmayı istediğinizi söylemeniz, belgesel isteyip magazin izlemeye benzer. İnsanların, başarı isteklerinin şiddeti de aynı değildir.

Eğer başarıyı %25 oranında istiyorsanız, bu sizi eyleme geçirmek için yeterli olmayacaktır. Ayrıca, hem başarılı olmayı isteyip, hem de başarı için hiçbir şey yapmamayı isteyenlerle da karşılaştığımız oluyor.

3. Öyküsü yazılmaya değer bir iş başarmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bir alanda ilk ya da en olacak şeyler yapmaya çalışmalısıdır. Yüz metreyi en hızlı koşan insan. Ülkedeki en zengin insan. En yüksek binayı yapan insan. En büyük cep telefonunu yapan insan. En küçük cep telefonunu yapan insan. En çok izlenen filmi yapan insan. Aya giden ilk insan.

Bir alanda, ilk veya en olanların öyküsü yazılmaya değer bulunur. İlkleri başaranların tekrarı yoktur. Enleri başaranlar zamanla geçilebilir.

4. Başarılı olmak mı zor, başarılı kalmak mı?

Kişiye göre değişir. Bazı insanlar, başarıyla yükselmeyi sever ama başarıyı kurumsallaştırıp yönetmeyi sıkıcı bulur. Bazı insanlar ise, sıfır noktasına inip, yeni bir iş kurup zirveye çıkarmayı sevmez ama hazır kurulu düzenleri yönetmeyi ve büyütmeyi sever.

Bir alanda tepeye çıkmak “T” harfine benzer. Önce başarılı olmaya, sonra başarılı kalmaya çalışırsınız. Her ikisi için gereken çaba ve stratejiler farklıdır.

5. Başarılı olmak için kimleri nasıl örnek almalıyız?

Başarılı olma sürecinde herkes birilerini örnek alır ama örnek alma biçimleri farklı farklıdır. Bazı insanlar, bir kişiyi her yönüyle örnek alır. Bu kişi genellikle, kendi koşullarından yola çıkarak, o kişinin hayal ettiği yere gelmiş, kişilik olarak da o kişiye kendine benzeyen biridir.

Ben, bir kişiyi her yönüyle örnek almak yerine, farklı kişileri bir özellikleriyle örnek almak gerektiğini düşünüyorum. Zirvedeki her insan bir boyutta çok iyidir. Kişiyi sadece en iyi olduğu o boyutta örnek alıp, sonra da farklı kişilerle kolaj yapmak iyi olabilir. Örnek alınan insanları kullanma şekli de farklı farklıdır. Kimisi, rol modelinden cesaret ve moral üretir. Kimisi, rol modelinden aklı ve metot öğrenir.

6. Kesin olarak başarılı olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bir işi 70 milyon kişiden daha iyi yapın. Başarı için şaşmaz kural, bir işte açık ara en iyi olmaktır. Bir iş seçin, kafayı o iş ile bozun. İnsanlar dizi izlerken siz o işi daha iyi nasıl yapacağınıza kafa yorun. İnsanlar maç izlerken, siz işinize kafa yorun. İnsanlar siyasi söylenmeler halindeyken, siz mesleğinizdeki ustalığınıza odaklananın.

Önce o işi en iyi bilen olun, sonra da en iyi bilen olarak bilinen. Önce gerçekten en iyi olun. Tost yapıyorsanız, insanlar büfenizin önünde kuyruk olmuyorsa, en iyi değilsinizdir.

Kuyruk oluşması, iyi bir standart yakaladığınızı gösterir. Ondan sonra ölçek genişletip, başarınızın ebatlarını büyütmeniz gerekir.

7. Bir işte en iyi olmak için ne kadar süreye ihtiyaç var?

Yurt dışında yapılan birkaç araştırmada, kendi alanında çok iyi olan insanların, mesleklerinde bu ustalık seviyesine ulaşmadan önce en az 10.000 saat sırf o işe odaklı yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Normal mesai saatleriyle beş yılı bulan bir süredir bu.

8. Yeni bir alanda kariyer yapıyorum, çok şey veriyorum ama geri dönüş alamıyorum. Yanlış yolda mıyım, acele mi ediyorum?

Yeni bir alanda kariyer yapıyorsanız, hayatınızın yaklaşık 10 yılını gözden çıkarmalısınız. ilk yıl 10 verseniz de, bir alabilirsiniz. İkinci yıl, yine 10 verirseniz, bu defa iki geri dönüş alırsınız. Üçüncüyıl 10 vermeye devam ederseniz, üç alırsız.

Aradaki farklar aslında boşa gitmez, o alanda başarılı olunca, bir noktadan sonra bir verip on almaya başlayabilirsiniz. bu konuda akademik araştırmalar olmasa da, inanıyorum ki, bir insan 10 yıl oyunca bir alanda sürekli çaba gösterirse, o alanda gelebileceği yer, o kişinin o alandaki kapasitesini yeterince gösterir.

9. Başarı doğuştan getirilen özelliklere mi dayalı, sonradan geliştirilen özelliklere mi?

Başarıda en önemli şey, karakter ile kariyer örtüşmesidir. Bu bir kilidin kapıya uyması kadar önemlidir. Kariyer yaptığınız alanda başarılı olmak için gereken özellikler ile sizin karakter özellikleriniz örtüşüyorsa, kuşların uçabilmesi, balıkların yüzebilmesi kadar kolay başarılı olursunuz.

Eğer karakteriniz ile kariyeriniz örtüşmüyorsa, o zaman balıkların uçması, kuşların deniz dibinde yüzmesi kadar zorlanırsınız. İnsanın doğasına uymayan işlerde çalışması, o işi o kişi için iki katı zor hale getirir.

Ya kişiliğinizi kariyerinize uydurmanız ya da kişiliğinize uygun bir kariyer tasarlamanız iyi olur.

10. Zülfü Livaneli, Dostoyevski, Tolstoy gibi insanların başarıyı düşünmedikleri halde başarılı olduklarını yazıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bazı insanlar, başarılı olma sürecinde başarıyı unutarak çalışmayı sever. Mesela ünlü bazı besteciler böyledir. Başarı düşüncesi akıllarına geldiğinde, dikkatlerinin dağıldığını, samimiyetlerinin bozulduğunu iddia eder.

Bazıları ise, tersine neyi niçin nasıl yaptığını bilerek başarır. Belli, bir yön ve amaç doğrultusunda, bir plan dahilinde sonuca gider. Beş yıllık kalkınma planlarıyla ilerler. Yetenekleri ile insanların istekleri arasında paralellikler kurarlar. Ben, Livanelinin düşüncesine katılmıyorum. Bu insanların kesinlikle bir başarı algısı vardı.

Bu insanlara basit bir soru sorarak çok şeyi anlamak mümkündür: “Issız bir adada tek başınıza yaşasaydınız, yine de bunları yapar mıydınız?” Şimdi siz düşünün, hiç kimse bilmeyecek olsaydı, yine de başarmak için bu kadar uğraşır mıydınız?

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman’ın 23. kitabı: Şampiyon Sözleri çıktı!

Bazı insanlar yükselmek için doğar. daha ileriye, daha yükseğe, daha hızlı ilerlemek için yaşar. Farklı spor dünyasından efsanevi isimlerin mücadele, azim, disiplin ve çalışkanlık felsefelerini anlattıkları fikirler kitap oldu. 1250’yi aşkın başarı tavsiyesi Sekman’ın yeni kitabında. 

Kitabın arka kapak yazısını aşağıda bulabilirsiniz.  

Spor Dünyasında Başarılı Olmak

• Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

–Vince Lombardi

• Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

–Dwayne Johnson

• Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

–Larry Bird

• Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

–Arnold Schwarzenegger

• Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

–Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız?

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon!

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar.  Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti. 

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Kitap  4 Eylül 2020 itibariyle dağıtılmaya başlanıyor. Kitapyurdu.com hariç tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

KİGEM VE MÜMİN SEKMAN BAŞARI EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR!

Kendini geliştirmeyle profesyonelce ilgilenenler için
Mümin Sekman yönetiminde eğitmenlik eğitimi başlıyor. Kimler, nasıl lisanslı başarı eğitmeni olabilir? Ayrıntılar için tıklayın…

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!

İnternette başarıya dair kaliteli içerik arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz değil mi? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Size güzel bir haberimiz var.

Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesini başlatıyoruz. Büyük bir idealimiz var: Başarıyla ilgili tüm kaliteli kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. “Başarı” üzerine “arı” gibi çalışacağımız bir projenin adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net: Başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve  işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler”  uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp,  bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak.  “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.

Türkiye’nin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir miktar bilgi girmek. İstikrarlı çaba tek günlük kahramanlıktan daha önemli.

Sorular aşağıdaki adreste, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,

“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

Baş+Arı peteğine ulaşmak için tıklayın:

www.kigem.net

MÜMİN SEKMAN

BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND