Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Milli takım mentörü acar baltaş yenilginin nedenlerini anlattı!

Kişisel gelişim tarzında yazdığı kitaplarla da tanınan Prof. Acar Baltaş, milli takımın mentorlüğünü yapıyor. Son İsviçre maçında Milli takım “öfkesine” yenilince suçlananlardan biri oldu. Baltaş, Hürriyet’e konuştu…

Milli Takım’ı ‘kıl payı fırsatı kaçırdı’ noktasına biz getirdik

Milli Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanı Prof. Acar Baltaş, ‘İsviçre’deki yenilgi sonrasında genel kanı şansımızın kalmadığı yönündeydi. Yaptığımız psikolojik hazırlık sonucu, ‘Almanya şansını kıl payı kaçırdık’ noktasına geldiler’ dedi. Baltaş, ‘Terim futbolculara, ‘Bir yanağınıza tokat atsalar, diğerini çevirin’ talimatı vermişti’ diye konuştu.

TÜRK A Milli Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanlığını yapan Prof. Dr. Acar Baltaş, İsviçre maçında futbolcuların Fatih Terim’in verdiği rolü son derece başarıyla oynadıklarını savundu. Terim’in futbolcülere ‘Bir yanağınaza tokat atsalar diğerini çevirin’ dediğini aktaran Baltaş, oyuncuların da kontrollü bir şekilde tamamladığını savundu. Prof. Baltaş, 1985’ten bu yana çeşitli sektörlerde insan kaynakları ve stratejik planlama çerçevesinde yönetim danışmanı olarak çalışmakla birlikte, 1996-1999 yılları arasında Türk A Milli Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanlığını yaptı. Terim’in Milli Takımlar Başsorumlusu olmasıyla son 4 aydır yeniden bu görevi üstlenen Baltaş, spor psikolojisinin temel kavram ve tekniklerini Milli Takım’ın oyuncu ve çalışanlarıyla paylaşıp, maç öncesi zihinsel hazırlık konusunda destek veriyor. Prof. Baltaş, İsviçre maçını şöyle değerlendirdi:

KIL PAYI NOKTASINA GELDİK:

‘İsviçre’deki maç oynandıktan sonra genel kanı, hiçbir şansımızın kalmadığı yönündeydi. Halbuki burada oynanan maçta kıl payı kaçırdık. Amacımıza ulaşamadık ama hiçbir payımızın kalmadığı noktasından yaptığımız psikolojik hazırlık sonucu kıl payı kaçırdık noktasına vardık. Eğer bu maç sonucunda Milli Takımımız finale kalmış olsaydı, bugün tartışılan konular tartışılmayacaktı ama finale kalmadığımız için şimdi her boyutuyla ele alınıyor.’

ÖBÜR YANAĞINIZI ÇEVİRİN:

‘Maç öncesinde psikolojik olarak da bir hazırlık yaptık. Bir psikolojik danışman her zaman teknik adamla beraber hareket eder. Çünkü onun stratejisi, onun taktikleri izlenmelidir. Terim maç öncesinde futbolcularına ‘Siz kontrollü olacaksınız, bir yanağınıza vursalar öbür yanağınızı çevireceksiniz. Siz bir rol yapacaksınız, rolünüzün farkında olun ama yaptığınızın da rol olduğunu unutmayın’ şeklinde bir konuşma yaptı. Bunun yanı sıra ‘hakemle temas etmeyin, hakeme el kaldırmayın’ uyarısında bulundu. Ayrıca ‘arkadaşınızı yalnız bırakmayın ama rakiple de itişmeyin’ dedi. Futbolcularımız sahada anormal taşkınlık yapmadılar.’

POLİS ONLARI GÖTÜRÜRDÜ:

‘Maç sonrasında tünelde yaşanan olaylardan söz ediliyor, ben 4’üncü hakemle ilgilendiğim için hiçbir şey görmedim. Burada İsviçreli futbolcuların da kışkırtmaları söz konusu. Eğer İsviçreli futbolcular saha ortasında toplansalardı, polis onları hiç bir sorun çıkmadan odalarına götüreceklerdi. Madem korkuyorlardı öyle de yapmaları gerekirdi.’

SAHA İÇİNE BAKIN:

‘Birbirine vuranlardan söz ediliyor ben görmedim. Tünelden hepimiz 20 saniye içinde geçtik, ortada olan bir şey yok. Olan bir şey varsa çok önemsiz bir olay diyemem ama Türkiye’nin ihraç edilmesine yol açacak bir durum olduğunu da sanmıyorum. İkincisi sahaya atılan herhangi bir şey yok, o kadarı İsviçre’de de atıldı. Seyircimiz de herhangi bir taşkınlık yapmadı. Oyunun içine bakın. Biraz biraz dozu aşan sertlikler oldu belki ama onlar da yaptı.’

Profesyonel, kurban rolü oynamaz

FUTBOLDA fiziksel hazırlık süreci kadar zihinsel hazırlık sürecinin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Baltaş, Türkiye’ye suçluluk psikiloji yüklenmemesi gerektiğini savunarak şeyle konuştu: ‘Profesyonellerden beklenen kontroldür. Profesyonel, kendini, ilişkilerini, fiziki ortamı kontrol eder. Profesyonel kurban rolü oynamaz. Ancak futbolcularımız 90 dakikalık 2 maç oynamış gibi efor gösterdi. Türkiye’yi çarmıha gerektirecek bir durum yok. Eğer ortada bir suç varsa onun da cezası vardır, ama suçluluk psikoloji taşımamak lazım.’

Spor psikolojisi nedir

TÜRK Psikologlar Derneği’nin sitesinde yer alan tanıma göre spor psikolojinin kapsamı şöyle: ‘Spor psikolojisi, psikoloji ilkelerinin spor ortamına uygulanmasını içeren bir alt alan. Spor psikologları hem akademisyen hem de uygulamacı olarak çalışır. Spor psikologları, uygulamacı olarak takımın performansını artırmaya ve takım içinde olumlu bir hava yaratmaya çalışır.’

3 litre su kaybetmiş adamla kritik yapılmaz

ACAR Baltaş, sahadan galibiyetle ayrılmalarına karşın elenen Milli Takım oyuncularına maç sonrasında bir psikolojik destek verilip verilmediği yönündeki sorumuza, şu yanıtı verdi: ‘Milli takım oyuncuları maç sonrası klübüne döner. Bu maç sonrasında Terim tek tek hepsinin elini sıkıp, teşekkür etti, sonra da hep beraber bir yemek yedik. Futbolcularla 24 saat hiçbir şey konuşulmaz, kritik yapılmaz. Oyun boyunca 3 litre su kaybetmiş bir insanın beynine giden kan miktarı azalır. Üstelik bu maç 2 tane 90 dakika oynanmış gibi bir maçtı. Ona rağmen futbolcularımız fiziksel ve zihinsel olarak büyük performans gösterdiler.’

Maçları ülke davası olmaktan çıkardık

PROF. Dr. Acar Baltaş, Fatih Terim’in Milli Takım’da göreve başlamasının ardından maçları ülke davası olmaktan çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, ‘Futbolcuların üstündeki ülke baskısını kaldırdık. Arkanızda 70 milyon var. Ülkeyi düşünerek oynayın edebiyatını kaldırdık’ dedi. Baltaş, Terim’in futbolculara ‘Kaybetmekten korkmayın, kazanmak için oynayın. Kaybederseniz sorumlu benim, kazanırsanız başarı hepinizin. Zevk alarak, kendiniz için oynayın’ diye konuştuğunu belirtti.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Tarihin ilk hackerıyla tanışmak ister misiniz?

mıt, bilgisayar şifresi kıran ilk hacker, allan scherr

Bilgisayar çağı boyunca birçok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı. Peki bu şifreler hayatımıza ne zaman girdi? İşte bir bilgisayarın şifresini kıran ilk insan Allan Scherr ve hikayesi…

Allan Scherr: Bilgisayar şifresi kıran ilk hacker

1962 yılında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirdi: Şifre.

Zaman paylaşımlı işletim sistemini (CTSS) kullanan MIT’li araştırmacılar, o dönem bilgisayarları paylaşmak zorundaydı ve kullanım süreleri kısıtlıydı.

Farklı kullanıcıların dünyanın farklı yerlerinden ve bir telefon ağı aracılığıyla girdiği sistemi sömürenler de yok değildi.

Nihayetinde her çalışana sisteme erişmesi için kişisel bir şifre verilmesine karar verildi.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri için güvenlik olmazsa olmaz. 1960’lı yıllarda ise şifre kavramı bilgisayar dünyası için çok yeniydi.

Tüm şifrelere giden dosya

Bilgisayar bilimci Fernando Corbató’nun geliştirdiği bu sistemle bilgisayara girenler, kendilerine ayrılan süre bittiğinde sisteme yeniden giriş yapamıyordu.

Ancak her güvenlik sistemi gibi bunu da istismar edecek biri çıktı: MIT’de yüksek lisans eğitimini sürdüren genç bilgisayar bilimci Allan Scherr.

Scherr, yüksek lisans tezi için bu sistemin performansını ölçmeliydi. Ancak toplamda sadece 10 saati vardı:

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr önce tüm şifrelerin toplandığı ‘Gizli kullanıcı şifreleri’ isimli dosyayı buldu. Dosya isminde ‘gizli’ kelimesi özellikle tersten yazılmıştı.

Kimsenin haberi bile olmadan bu dosyayı yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde kullanılan tüm kişisel şifrelerin bir kopyasına sahip oldu.

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, arkasını kollaması için bir de suç arkadaşı buldu.

Programın finansal yöneticisine sus payı olarak şifrelerin listesini el altından vermeyi teklif etti, o da kabul etti.

Scherr patronlarından bazılarının sistemlerini hacklemekle kalmayıp, arkasında onlarla dalga geçen mesajlar bırakıyordu.

‘Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum’

1960’lu yıllardan sonra şifre kullanımı günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

Hava limanlarında da yolcu bilgilerine erişim için şifreler kullanılmaya başlandı. 1970’li yıllarda artık banka müşterileri hesap bilgilerine bu sistemle ulaşıyordu.

1980’lere gelindiğinde şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı yaygınlaştı.

Şifre, ekmek ve su gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.

Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”

MIT’yi bitirdikten sonra 30 yıla yakın IBM teknoloji şirketinde çalışan Scherr, IBM’in yazılım sistemi ve uygulama ve mini bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişiydi.

Peki bilgisayar endüstrisinin ilk hackerlarından Scherr, başkalarının onun şifresini kırmasını nasıl engelliyor?

‘Kırılamaz şifre’nin formülü ne olabilir?

Sherr’in yanıtı şaşırtıcı:

“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Mutlu olma korkusu: Çerofobi nedir?

mutluluk korkusu, Manşet, çerofobi nedir, çerofobi belirtileri

Mutlu olmayı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer mutlu olursanız bunun olumsuz sonuçlar doğuracağına mı inanıyorsunuz? O zaman siz de mutluluk fobisine sahip olabilirsiniz. İşte çerofobi olarak da bilinen mutluluk korkusu hakkında her şey…

Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun  (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor.

Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çeviren: Tarkan Tufan
Kaynak: www.gazeteduvar.com

Okumaya devam et

MAKALE

2019’un rengi belli oldu!

renk trendleri, pantone 2019, canlı mercan rengi, 2019 yılının rengi

Bu renk insana yaşama sevinci aşılıyor. Her bakışta farklı algılanan rengin sırrı ise denizin derinliklerinde gizli… Yeni yılda bu rengi sıkça görmeye hazır olun! İşte 2019’un rengi …

Pantone, 2019’un rengini açıkladı: Yaşama sevinci aşılıyor

Pantone Renk Enstitüsü her sene seçtiği yılın rengiyle pek çok sektörde kullanılan renk trendlerine ilham oluyor.

Pantone Renk Ensititüsü,  2019 yılının renginin, PANTONE 16-1546 Living Coral, yani  “canlı mercan” olduğunu açıkladı. Her bakışta farklı algılandığı söylenen “canlı mercan” renginin bakıldığı zaman insana yaşama sevinci aşıladığı düşünülüyor. Enstititü, her yıl renk belirlerken, topluma umut aşılayacak ve iç açacak renkler seçmeye özen gösterdiğini belirtti.

Son 20 yıldır insanların satın alma eğilimlerini, moda, mimarlık, dekorasyon ve ürün geliştirme stratejilerini yönlendiren renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılında canlı mercan renginin pek çok alanda karşımıza çıkacağını belirtiyor.

“Canlı mercan” hakkında yapılan yorumlardan biri de bu rengin her an karşılaşılabilecek bir renk olmayışı. Genel olarak denizin derinliklerinde yaşayan ıstakoz, karides, yengeç gibi hayvanlarda görülebiliyor. Bu sebeple insanlarda merak uyandırdığı ifade ediliyor.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND