Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Memur çocuğuyuz, şampiyonuz!

Üniversite sınavında üst gelir gruplarının çocuklarının değil, dar gelirli ailelerin çocuklarının başarılı olması ve “bu durumun anlamı” üzerine bir makale…

Dar gelirli ailelerin çocukları ÖSS’de ilk sıraları kapıyor

Memur çocuğuyuz ŞAMPİYONUZ.

2005 ÖSS birincileri Serkan Sakar ve İbrahim Gökhan Hacıahmetoğlu’nun, ÖSS’de birer soru yanlış yanıtlamak dışındaki ortak noktaları, emekli memur çocuğu olmaları. Son beş yılın birincilerinin neredeyse tümünün memur çocuğu olması ve hemen hepsinin devlet liselerini bitirmesi dikkati çekiyor.

2005 ÖSS sonuçları önceki hafta açıklandı. Bu yıl birinciliği, birer soruya yanlış yanıt veren Mersin Fen Lisesi’nden Serkan Sakar ile İstanbul Ümraniye Anadolu Lisesi’nden İbrahim Gökhan Hacıahmetoğlu paylaştı. Türkiye onları, devam ettikleri dershanelerde yapılan basın toplantılarında çekilmiş görüntüleriyle tanıdı. Sakar ve Hacıahmetoğlu, burada başarılarının sırrını anlatıp, üniversite planlarını açıkladılar.

Hacıahmetoğlu’nun, ÖSS’de birer soru yanlış yanıtlamak dışındaki ortak noktaları, emekli memur çocuğu olmaları. Bu açıdan şampiyonların aileleri de benzerlik gösteriyor.

AİLENİN ROLÜ BÜYÜK

Sakar’ın anne-babası, ortaokul fen bilgisi öğretmenliğinden emekli. Hacıahmetoğlu’nun babası Tarım Kredi Kooperatifi’nden emekli memur, annesi ise ev hanımı. Mersin Fen Lisesi mezunu Sakar ile Ümraniye Anadolu Lisesi’nden mezun Hacıahmetoğlu’nun bir ortak yönü ise, ikisinin de devlet okullu olmaları. İki şampiyon da başarılarında ailelerin desteğinin büyük rol oynadığını söylüyorlar.

5 YILDIR AYNI TABLO

Son beş yılın birincilerinin neredeyse tümünün memur ailelerin çocukları olması ve devlet liselerinde okuması dikkati çekiyor. 2004 ÖSS sayısal birincisi İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunu Serhat Karahan’ın babası Tekel emeklisi. Karahan, başarısının gizli mimarının annesi olduğunu söylemiş, iki öğretmen ablası ve babasının da kendisine büyük destek verdiklerini anlatmıştı.

Aynı yılın eşit ağırlık birincisi Fatma Başak Aydemir, Adana Fen Lisesi’nden mezun. Aydemir’in babası Ziraat Mühendisi, annesi ise bir meslek lisesinde fizik öğretmeni. 2004 ÖSS sözel birincisi olan Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi mezunu Eren Eraslan’ın anne-babası ise öğretmen.

2003 ÖSS birincisi Emre Kacar, tüm soruları doğru yanıtlayarak sözel, sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinin tümünde birinci olmuştu. Kacar’ın babası Meram Endüstri Meslek Lisesi’nde teknik öğretmen, annesi ise emekli banka memuru. Kacar, Konya Meram Fen Lisesi mezunu.

ÖSS birincileri, hiç şüphe yok ki çalışkan ve zeki öğrenciler. Ancak yaygın kanının aksine, bütün bir yılı arkadaşları gezerken evde oturup ders çalışarak geçirmemişler. Sosyal hayatlarına devam etmiş, arkadaşlarını ve özel ilgi alanlarını ihmal etmemişler. ÖSS’de derece yapmanın çok da önemli olmadığını düşünüyorlar.

Birincilere ödül yağdı

Serkan Sakar ve İbrahim Gökhan Hacıahmetoğlu’na, çeşitli yerlerden ödüller yağdı. Sakar’a, devam ettiği Final Dergisi Dershanesi tarafından 40 milyar TL (40 YTL) para ödülü, dershane yöneticilerinden saat, Mersin Ticaret Borsası ve Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’nden birer dizüstü bilgisayar ile öğretmenlerinden cep telefonu ve saat gibi kişisel eşyalar hediye edildi.

Hacıahmetoğlu ise, devam ettiği FEM Dershanesi tarafından Citroen marka bir otomobille ödüllendirildi. Hacıahmetoğlu’na Zirve Dergileri’nden dizüstü bilgisayar ve 10 milyar TL (10 bin YTL) eğitim bursu, Ümraniye Belediye Başkanlığı ve İstanbul Valiliği’nden birer dizüstü bilgisayar, Ümraniye Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Üsküdar Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’ndan da farklı miktarlarda altın hediyeleri geldi.

Haftanın üç günü çalıştım gitar çalıp, TV seyrettim

Mersin Fen Lisesi mezunu Serkan Sakar, ÖSS birinciliğini ne hedefliyor, ne de bekliyormuş. Programlı değil, yazılıdan önceki günlerde çalıştığını söyleyen Sakar, ‘Daha çok okul derslerine ağırlık verdim. Onların birikimi sonucu, ÖSS’ye çok çalışma gereği duymadım’ diyor. ÖSS’yi kendini ifade edebileceği bir sınav olarak görmediğini belirten Sakar, şöyle konuşuyor:

‘Rock müzik dinlemeyi seviyorum. Haftanın üç günü çalışırdım, geri kalan günlerde televizyon izler, gitar çalardım. ÖSS benim için istediğim bölüme girmek için bir araçtı. Beni çeken bir sınav değildi, o yüzden fazla çalışma gereği duymadım.’

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni tercih edecek olan Sakar, matematik bölümüyle çift anadal yapmak istiyor.

Şampiyonlar Ligi’ni kaçırmadım oyun da oynadım

İstanbul Ümraniye Anadolu Lisesi’nden İbrahim Hacıahmetoğlu, ‘Aşırı ders çalıştığımı söyleyemem ama çalışıyordum. İlk başlarda konu açıklarım olduğu için iyi puanlar alamıyordum ama zamanla yükseldim’ diyor. Son bir ay çok yoğun çalıştığını, dershanenin ÖSS kampına katıldığını anlatan Hacıahmetoğlu, çalışma temposunu şöyle anlatıyor:

‘Kampta, sabah kalkar kalkmaz deneme sınavı oluyorduk. Daha sonra eksiklerimizi gidermek için test çözüyorduk veya gelen hocalarla ders yapıyorduk. Akşam çok yoğun olmuyorduk. Televizyondaki belirli şeyleri izliyordum. Örneğin Şampiyonlar Ligi maçlarını kaçırmıyordum. Pazartesi günleri ise tatil yapıyor, hiç kitap açmıyordum.‘

Hacıahmetoğlu, boş zamanlarında arkadaşlarıyla gezmeyi ve bilgisayarda strateji oyunları oynamayı sevdiğini söylüyor.

Rektörler telefonla arıyor

Şampiyonlar, üniversitelerin de yoğun ilgisiyle karşılaştılar. Serkan Sakar, kendisini cep telefonundan arayan ODTÜ ve İTÜ Rektörleri ile görüşmüş. Bilkent Üniversitesi’nin rektörü de aramış ancak henüz konuşamamışlar. İbrahim Hacıahmetoğlu’nun da, önümüzdeki hafta Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’yla randevusu var. Şampiyonlar, bu görüşmeler doğrultusunda üniversiteleri tanımaya ve tercihlerini kesinleştirmeye çalışıyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Tarihin ilk hackerıyla tanışmak ister misiniz?

mıt, bilgisayar şifresi kıran ilk hacker, allan scherr

Bilgisayar çağı boyunca birçok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı. Peki bu şifreler hayatımıza ne zaman girdi? İşte bir bilgisayarın şifresini kıran ilk insan Allan Scherr ve hikayesi…

Allan Scherr: Bilgisayar şifresi kıran ilk hacker

1962 yılında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirdi: Şifre.

Zaman paylaşımlı işletim sistemini (CTSS) kullanan MIT’li araştırmacılar, o dönem bilgisayarları paylaşmak zorundaydı ve kullanım süreleri kısıtlıydı.

Farklı kullanıcıların dünyanın farklı yerlerinden ve bir telefon ağı aracılığıyla girdiği sistemi sömürenler de yok değildi.

Nihayetinde her çalışana sisteme erişmesi için kişisel bir şifre verilmesine karar verildi.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri için güvenlik olmazsa olmaz. 1960’lı yıllarda ise şifre kavramı bilgisayar dünyası için çok yeniydi.

Tüm şifrelere giden dosya

Bilgisayar bilimci Fernando Corbató’nun geliştirdiği bu sistemle bilgisayara girenler, kendilerine ayrılan süre bittiğinde sisteme yeniden giriş yapamıyordu.

Ancak her güvenlik sistemi gibi bunu da istismar edecek biri çıktı: MIT’de yüksek lisans eğitimini sürdüren genç bilgisayar bilimci Allan Scherr.

Scherr, yüksek lisans tezi için bu sistemin performansını ölçmeliydi. Ancak toplamda sadece 10 saati vardı:

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr önce tüm şifrelerin toplandığı ‘Gizli kullanıcı şifreleri’ isimli dosyayı buldu. Dosya isminde ‘gizli’ kelimesi özellikle tersten yazılmıştı.

Kimsenin haberi bile olmadan bu dosyayı yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde kullanılan tüm kişisel şifrelerin bir kopyasına sahip oldu.

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, arkasını kollaması için bir de suç arkadaşı buldu.

Programın finansal yöneticisine sus payı olarak şifrelerin listesini el altından vermeyi teklif etti, o da kabul etti.

Scherr patronlarından bazılarının sistemlerini hacklemekle kalmayıp, arkasında onlarla dalga geçen mesajlar bırakıyordu.

‘Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum’

1960’lu yıllardan sonra şifre kullanımı günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

Hava limanlarında da yolcu bilgilerine erişim için şifreler kullanılmaya başlandı. 1970’li yıllarda artık banka müşterileri hesap bilgilerine bu sistemle ulaşıyordu.

1980’lere gelindiğinde şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı yaygınlaştı.

Şifre, ekmek ve su gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.

Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”

MIT’yi bitirdikten sonra 30 yıla yakın IBM teknoloji şirketinde çalışan Scherr, IBM’in yazılım sistemi ve uygulama ve mini bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişiydi.

Peki bilgisayar endüstrisinin ilk hackerlarından Scherr, başkalarının onun şifresini kırmasını nasıl engelliyor?

‘Kırılamaz şifre’nin formülü ne olabilir?

Sherr’in yanıtı şaşırtıcı:

“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Mutlu olma korkusu: Çerofobi nedir?

mutluluk korkusu, Manşet, çerofobi nedir, çerofobi belirtileri

Mutlu olmayı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer mutlu olursanız bunun olumsuz sonuçlar doğuracağına mı inanıyorsunuz? O zaman siz de mutluluk fobisine sahip olabilirsiniz. İşte çerofobi olarak da bilinen mutluluk korkusu hakkında her şey…

Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun  (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor.

Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çeviren: Tarkan Tufan
Kaynak: www.gazeteduvar.com

Okumaya devam et

MAKALE

2019’un rengi belli oldu!

renk trendleri, pantone 2019, canlı mercan rengi, 2019 yılının rengi

Bu renk insana yaşama sevinci aşılıyor. Her bakışta farklı algılanan rengin sırrı ise denizin derinliklerinde gizli… Yeni yılda bu rengi sıkça görmeye hazır olun! İşte 2019’un rengi …

Pantone, 2019’un rengini açıkladı: Yaşama sevinci aşılıyor

Pantone Renk Enstitüsü her sene seçtiği yılın rengiyle pek çok sektörde kullanılan renk trendlerine ilham oluyor.

Pantone Renk Ensititüsü,  2019 yılının renginin, PANTONE 16-1546 Living Coral, yani  “canlı mercan” olduğunu açıkladı. Her bakışta farklı algılandığı söylenen “canlı mercan” renginin bakıldığı zaman insana yaşama sevinci aşıladığı düşünülüyor. Enstititü, her yıl renk belirlerken, topluma umut aşılayacak ve iç açacak renkler seçmeye özen gösterdiğini belirtti.

Son 20 yıldır insanların satın alma eğilimlerini, moda, mimarlık, dekorasyon ve ürün geliştirme stratejilerini yönlendiren renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019 yılında canlı mercan renginin pek çok alanda karşımıza çıkacağını belirtiyor.

“Canlı mercan” hakkında yapılan yorumlardan biri de bu rengin her an karşılaşılabilecek bir renk olmayışı. Genel olarak denizin derinliklerinde yaşayan ıstakoz, karides, yengeç gibi hayvanlarda görülebiliyor. Bu sebeple insanlarda merak uyandırdığı ifade ediliyor.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND