Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Kişisel imaj danışmanı özlem çakır konuştu!

İnci Ertuğrul, Kişisel imaj danışmanı Özlem”ı “konuşturdu!” Çakır, ilginç şeyler söyledi. Ne demiş atalarımız “Ahrette iman, dünyada imaj!”

İMAJ “GÖRÜNTÜ” DEĞİL!

Herkes kendine bir yer edinme çabasında. Genç nüfusun ağırlıkta olduğu ve işsizliğin de yüksek oranlarda seyrettiği ülkemizde özellikle gençler ‘nasıl olup da yerimizi bulacağız?’ diye uğraş veriyor.

Rekabet artık sadece teknik bilgiyle olmuyor. Oturup kalkmanız, girdiğiniz ortamlardaki tavrınız geleceğinizi belirliyor. İşte bu noktada da ‘kişisel imaj ve iletişim’ konusu devreye giriyor…

* Bu konuda profesyonel danışmanlık yapan Özlem Çakır’dan önce işini tanımlamasını istiyoruz.

Kurumlara bireylerin imajlarını geliştirmek üzere sözel iletişim, beden dili, görüntü, giyim, serbest giyim, iş etiketi, nezaket ve görgü kurallarıyla ilgili eğitimler veriyorum. Profesyonelerle yaptığım çalışmalarda kendini geliştirme, görüntüde yakışanı bulma ve alma, kendilerini doğru ifade edebilmeleri konusunda yardımcı oluyorum. Bu renk analizinden, gardrop planlaması, onlar için alışveriş gibi konuları kapsıyor.

Boşluğu farkettim

* Bir boşluk gördüğünüz için mi bu alana yöneldiniz?

İlk yola çıkışım esasında bu boşluktan kaynaklandı. İnsan kaynakları şirketlerde çok önemli bir bölüm olmaya, eğitime önem verilmeye başlandı. Bizde okullarda öğretilmeyen, hayata dair bir takım kurallar, bilgiler var. Her birimiz bu eğitimleri alma imkanına sahip olmayabiliriz. Türkiye’deki boşluğu farkedip, Avrupa’da ve Amerika’da nasıl yapıldığını araştırdığımda, bunun uzun zamandan beri bir bilim haline geldiğini gördüm. Amerika’da eğitim alarak bunları paylaşmaya yöneldim. Beş yıldır Türkiye’de bu konuda çalışıyorum. Amerika’da da şirketim var, orada da daha çok ‘koç’luk konusunda çalışıyorum.

Özenti olmamalı

* Belli bir yaşa, belli bir konuma gelmiş birine ‘kendinizde şunları değiştirin, bunları giyin, böyle davranın’ demek, bunu kabul ettirmek zor değil mi?

Esasında çok zorluğu yok bu işin. Sistemin kurbanı olan, yenilikleri reddeden, kapalı insanlar var. Bir de imajı sahte bir uğraş, sadece kılık kıyafet, saç baş kabul edip karşı çıkanlar var. Çok statükocu, değişime açık olmayan,’ bundan sonra eğitim alsam ne olacak’ diyenler de var. Genelde gençleri çok daha hırslı, günün koşullarına ayak uydurmaya çalışıyor görüyorum.
* Genellikle de ‘imaj’ sözü geçtiğinde anlaşılan bu galiba.

TV’lerdeki bazı programlarda görüyorum, genç arkadaşlara popüler kültürün bir parçası olan, kendileriyle örtüşmeyecek şeyleri yaptırıyorlar. Daha bedeninde rahat değil genç arkadaş, çünkü özgüveni yok, o görüntüyü, kıyafeti taşıyamıyor ve komik oluyor. Oysa hissetmeli, özenti olmamalı. Kişide olmayan özellikleri varmış gibi yapmak değil bizim işimiz. Bir bütün olarak bu işi yapmıyorlar, içerikte yok parça parça var.

Görüntü süper…

* Nedir bir bütün dediğiniz şey, neleri kapsar imaj?

İmajın içeriğine baktığınızda, birikim, karizma, özgüven, öz saygı, görüntü, iletişim yeteneği, tavırlar, üslup hepsini kapsıyor. Eğitimsiz insanlar görüntüyü halledince ‘İmaj maker’ imajını değiştirdi deniyor, ama o ben değilim. Genellikle gösteri dünyasında bakıyorsunuz kılık kıyafet hakikaten hoş, belki kilo vermiş, estetiklerle gerçekten değişmiş. Şöyle veya böyle görüntü bir hale gelmiş. Ama konuşmaya başlayınca, argo, iki kelimeyi bir araya getiremiyor, yanili, yahulu konuşmalar. Ne fark eder sen şekilsel anlamda sonuç almışsın ama kişi konuşmayı bilmiyor. İçi boş, üslubu kötü, ya da beden dili insanlara çekici değil itici geliyor. O zaman yaptığı işte geçerli değilse ne yapayım?

Bu işin okulu olmaz

* Kişisel gelişimin okulu yok, imaj danışmanlığı için de durum aynı. Durum böyle olunca bu kaçınılmaz mı oluyor?

Ben bunu hiç kafama takmıyorum. Yeniliklere, dünyaya açık, kendini geliştirmeye yönelik eğitim alan her insanın kişisel gelişime açık olduğunu düşünüyorum. Kendini geliştiren, başkalarının gelişimine katkısı olan, bu tarzda eğitim verenlere de ‘kişisel gelişimci’ diyorum. Entelektüel çevrelerin yukardan bakmalarını anlamıyorum. Her meslekte bu böyle, birileri çıkar, iyileri kalır, diğerleri elenir.

Nedir bu yeni imaj?

Hani televizyonları istila eden yarışma programları var ya son zamanlarda. ‘Star’lar, ‘eş’ler üreten, ekran aracılığıyla.

Evinde otururken birden ‘star’ olmaya heveslenip yollara düşen binlerce kişi arasından finale kalanların ilk elemelerdeki görüntüleri yayınlanıyor arada bir. (Evet arada bir ben de izliyorum, istemesem de izliyorum. Evde Abidin hayranı 6 yaşında bir kız çocuğu yaşıyor çünkü) Bir onlara bir de sahnedeki son haline bakıp yorum yapan sunucular genellikle cümlelerine şöyle başlıyor ‘yeni imajı ile…’ Tabi bu sadece o yarışmalar için değil, elinde kaseti tanıtım için kanal kanal dolaşan diğer gençler için de böyle çoğunlukla. Bir yıl ortadan yok olup yeni bir burun, yeni saç modeli, hatta slikon gibi bazı ilavelerle yepyeni bir görüntüyle çıkıyorlar karşımıza. Ve yine aynı cümleyi duyuyoruz ‘Yeni imajıyla’.

İyi de nedir bu imaj? Güzellik salonlarında harcanan saatler ve pahalı markalarla mı sağlanır? ‘İşi bir bilene soralım, bize de imaj lazım mı, öğrenelim’ diyerek, Profesyonel İmaj ve İletişim Danışmanlığı yapan, bu konuda bir de kitabı olan Özlem Çakır’la buluştuk. Pek çok kavram gibi bunun da yanlış ve eksik anlaşıldığını anlattı Özlem Çakır. İşte meraklısına ‘imaj’ konusu.

Not: Benimle ilgili söyledikleri kısmı Özlem hanımın kibarlığına yormalıyım galiba.

Göz zevkiniz gelişmiş

* Sizi bulmuşken kendimle ilgili bir değerlendirme istesem…

Etkileyici bir el sıkışınız var. Bu ilk tanışmada çok önemlidir. Pozitif bir elektrik, kendine güvenen bir beden duruşu. Estetik olarak söyleyecek bir şeyim yok. Saç rengi kıyafetlerdeki renkler doğru seçilmiş. Siz soğuk tonlama dediğimiz gruptansınız. Cilt pembe beyaz, gözler renkli. Saç rengi koyu da olabilir, açık da. Sizin kullanacağınız makyaj renkleriyle, benimki farklı olmalı. Ben daha kara sarıyım. Beyaz, turkuaz, lacivert, füme, lila, mor, pembe bu renkler yakışır. Mesela portakal ya da sarı tonları giyseydiniz söylerdim olmadı diye. Kamel, kahverengi size hiç gitmez. Göz zevkiniz gelişmiş olduğu için kendinize yakışanı bulmuşsunuz…

Başbakana kadın gözü şart

* Politikacılarla da çalışmalar yaptınız bildiğim kadarıyla. Tayyip bey dış gezilerde bacak bacak üstüne atınca ‘gördünüz mü’ der gibi algılanıyor.
Bütünüyle bakmak lazım kişiye. Genel duruş, genel tavır önemli. Türkiye’yi temsil eden biri nasıl konuşuyor, aranan, ilgi çeken, iz bırakan biri mi? Giyimi, oturup kalkması, tavırları nasıl? Kimin eli kimin üstünde, bacağı nerede değil. O anda Başbakan üşümüştür, kollarını birleştirmiştir. Ya da bacağı ağırıyordur, altına almıştır. Parça parça değerlendirince yanlış oluyor. Başbakanın halka karşı ‘sizden biriyim’ tavrı, biraz daha rötuşlanabilir, yumuşatılabilir diye düşünüyorum. Çünkü sadece burada değil, yurt dışında da Türkiye’yi temsil ediyor. Temsil görevi olan devlet adamlarına özellikle Başbakan’a kadın gözü şart.

İyiler… Kötüler…

* Bütünüyle iyi bir imaj sunduğuna inandığınız kişilere örnekler versek?
Konuşma konusunda Cem Boyner’in çok iyi olduğunu düşünürüm. Üzeyir Garih de öyleydi. Clinton dünyanın en iyi konuşmacıları arasında. Vücut dilini çok iyi kullanıyor, görüntüsüyle, pozitif elektiriğiyle, başkan olarak çok iyi bir örnek. Tayyip bey de, özellikle meclis başkanımız Bülent Arınç bey çok iyi, etkileyici bir hatip. İsmail Cem üslup ve davranış açısından. Güler Sabancı, Meral Gezgin Eriş, konuşma, kendisini taşıma ve ifade etme anlamında çok başarılılar.

* Kötülerden örnekler versek.

(Pek isim vermek istemiyor)
Deniz Baykal kaşları yüzünden hep eleştiren bir görüntü sergiliyor. Bayan olsa biraz yumuşatılabilirdi.

Bu bir genel kültürdür

“Ben insanlara her zaman doğal, samimi olmalarını söylüyorum” diyen Özlem Çakır, bakın neler öneriyor:

* Yapılan hatalarda bile kendine güvenen, barışık bir şekilde özür dilemesini bilirseniz, çok iyi diye hatırlatıyorum. Sahte, kişiye ait olmayan, insana kılıf gibi geçirilmiş çalışmalara ben de karşıyım. ‘Varmış gibi yapma’ devri bitti.

* İnsanlar kendilerine ayna tutmayı sevmezler. Ama işyerinde arkadaşlarına, astlarına, üstlerine ‘beni nasıl algılıyorsunuz?’ diye sorarak başlayabilir. Geri bildirimlerle, kendi algılamasını karşılaştırabilir. Kitaplar okuyarak, üniversiteler içinde çeşitli kişisel gelişim kurslarına katılarak eğitime başlanabilir.

* Bir bütün olarak algıladığımızda imaj çok önemli. İmaj aslında çok etkili bir pazarlama aracı. İmaj bizde varolmayan bir şeyi alıp üstümüze geçirmek gibi algılanıyor. Doğalsanız, samimiyseniz, doğruysanız, işinizle, bilginizle ortadaysanız başarılısınız.

* Ben öğrendiklerimi, bilgiyi, bu fırsatı bulamayanlarla yazılarla, seminerlerle paylaşıyorum. Yazılardan sonra elektronik postalar geliyor. ‘Uy bu da ne oluyor?’ diye. Bilmiyorsan öğren. Biri gitmiş, zaman, para, emek harcamış hap gibi de sana sunuyor bilgiyi yut, bu bir genel kültürdür!..

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND