Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Kimyasında hayaller olan bir başarı öyküsü

Genç yaşında babasından kalma şirketin başına geçti. Duraklama dönemine giren şirketin bir gün en modern teknolojiye sahip olması hayalini kurarak yola çıktı. Sonra ne mi oldu… Önce Türkiye’de en iyiler arasına girdi, sonra global bir başarıyı yakaladı. İşte Abdi İbrahim’in yönetim kurulu başkanı Nezih Barut’un başarı hikayesi…

Hayal ettim, başardım
 
Nezih Barut, “Hayal ettik, başardık” diyor.

Abdi İbrahim’in yönetim kurulu başkanı olan NEZİH BARUT, 1976’da Londra’dan döndü ve babasının vefatından sonra 15 yıllık bir duraklama dönemine giren şirketin başına geçti. Sonrasında ise “hayal etti” ve hayallerine ulaşmak için azimle, tutkuyla çalıştı. İlaç sanayiinin en büyük fabrikalarından birine, en modern teknolojilerine sahip olmak istedi, oldu. Şimdi ise “global” bir firma olmayı hayal ediyor. Abdi İbrahim, çok uluslu dev rakiplerin, zorlu sıkı düzenlemelerin olduğu bir sektörde, yerel bir oyuncu olarak tutunmayı başaran nadir şirketlerden… Kısa süre sonra “asırlık” unvanını alacak olan şirketin yarattığı başarı öyküsünde hiç şüphesiz, şirketin 3’üncü kuşak yöneticisi Nezih Barut’un rolü büyük. Her ne kadar kendini “Abdi İbrahim Bey’in torunu, üçüncü kuşak eczacı şanslı biriyim” diye tanımlasa da şirketin bugünlere ulaşmasında onun hayal gücünün ve vizyoner bakış açısının etkisi var. Barut, kendini hızlı karar alan, cesur bir lider olarak tanımlıyor. Abdi İbrahim’in büyümesini de zor zamanlarda hızlı ve cesur hareket etmesine bağlıyor. “Hayal ettik, başardık” diye konuşuyor.


İnandım, inandırdım

Dedem eczaneden laboratuvara geçti. Babam bir fabrika kurdu. 1961’de babamı kaybettikten sonra şirket bir duraksama dönemine girdi. 1976’da Londra’daydım. Annem beni çağırdı. Aile karar veremiyordu, benim dönmemi beklediler. Ailenin aldığı karar fabrikayı kapatmaktı. Fabrikayı kapattık. Bir ay sonra sıfırdan başladık. Bir yandan üretim yaptık bir yandan depolara mal dağıttık. Benim için belirleyici olan fark yaratmaktı. Benim için kararlar 24 saat içinde verilmeli, cesur olmalı. Kendime güvenmem, başarmak için hayal etmem, çok inanmam ve karşımdakini inandırmam Abdi İbrahim’in büyümesini sağladı diyebilirim. Ben hep başarıyı hayal etmekle bağdaştırmışımdır. Hayallerimin çoğunu gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. İzmit’ten İstanbul’a arabayla gelirken, oradaki fabrikalara bakardım. Oradaki fabrikalar gibi fabrikalarım olsun isterdim. Nitekim ilaç sanayiinin en önemli merkezlerinden birine sahip oldum. Frankfurt Düsseldorf’a gittiğim zaman hep oradaki makinelere hayran olurdum. Onları fabrikamda görmeyi hayal ederdim, o makinelere sahip oldum. Sanatla mimariyi birleştiren bir binaya sahip olmak isterdim, ona da sahip oldum. İlaç sanayiinde bir numaralı olmak isterdim, onu da başardım. Şimdi ilaç sanayiinde global bir firma olmayı hayal ediyorum.

Deneyimlerden ders aldım

Bulunduğumuz sektörde başarılı bir oyuncu olmanın gereklerini her alanda yerine getirme gayreti, şirketin her seviyesinde üst düzeyde diyebilirim. Ancak ben başarının olduğu yerde, azimle ve tutkuyla çalışmanın ve her zaman daha fazlasını yapma isteğinin olduğuna inanırım. Yaşadığınız her iş deneyiminden ders alınması gerektiğini düşünürüm. İş dünyası insana zorluklardan yılmamayı öğretir ve yapılmış işlerden kendiniz için örnekler çıkarmanızı sağlar. Ancak fark yaratabilmek için yapılmayanı yapmak, koşulları zorlamak ve başarmak gerekir. İnsan yaptığı işin bütününe hakim olmak istiyorsa her detayına vakıf olma kabiliyetiyle beraber, kimi zaman da aynı işe yukarıdan kuşbakışı bakıp bu iş nasıl gidiyor, ne yapmalıyım sorusunu sormayı da bilmelidir. Başarı ancak bu bakış açısıyla birlikte gelir. Biz de bu felsefeden yola çıkarak üretim yaklaşımımızı en ileri seviyeye çıkarma gayreti içinde olduk. Bu bağlamda, tüm iş süreçlerimizde ileri teknolojiyi kullanmayı kendimize ilke edindik.

Dönüm noktası ne oldu?
Yönetimi devraldığım 1981 yılından itibaren, özellikle ürün adedini artırma ve yabancı ilaç firmalarıyla işbirlikleri konularına büyük önem verdim. O dönemlerden, 2000’li yıllarda global ilaç sanayiinde yaşanabilecek küreselleşmenin etkilerini öngörerek uluslararası firmalarla anlaşmalar yapmaya başladık. Bugün o yıllarda anlaşma yaptığımız ve halen işbirliğimizin devam ettiği şirketler var. İlişkilerimizi sadece ticaret üstüne kurmadık. Gönül birliği yaptık, birbirimize inandık. Önce ilişki ve güven tesisi sağladık, uzun süreli ve başarılı iş ilişkileri de arkasından geldi. Burada önemli bir husus, işbirliği yaptığımız bu firmaların ilaçlarını uluslararası üretim teknolojisiyle üretebilmek için en son teknolojiyle donatılmış yeni bir üretim tesisi kurma ihtiyacıydı. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak 1994’te Esenyurt’taki Abdi İbrahim Üretim Tesisleri’nin temelini attık. Yurtdışı firmalarla ilişkilerimiz sürerken, bir büyük hayalimizi daha gerçekleştirebilmek adına 1999 yılında uluslararası pazarlardaki varlığımıza dair ilk adımımızı Cezayir’de attık. O günden bu yana, yurtdışındaki faaliyetlerimiz genişleyerek devam ediyor. 2000 yılında ise şirketim adına bir büyük başarı göğsümü kabarttı. Eşdeğer ve referans ilaç üreten tesislerimiz faaliyete geçti. 2003 yılı ise benim için unutulmaz bir yıl oldu. 1976’da göreve geldiğimde 32’nci sırada olan Abdi İbrahim 2003 yılı itibarıyla hem kutu hem ciro bazında sektörün lideri olmuştu. 

“İKİ KONUYA ÇOK ÖNEM VERİYORUM”

Abdi İbrahim olarak gerek üretim tesislerimiz, gerekse AR-GE merkezimizde, ileri ülkelerle kıyaslanabilecek bir teknolojik düzeye sahibiz. Üretim tesislerimizde en son teknolojileri uyguluyoruz. Başarımızın temel taşlarından biri AR-GE alanındaki yatırım ve faaliyetlerimizdir. Sektörün akredite olmuş ilk AR-GE merkezi olan Abdi İbrahim AR-GE Merkezi’ne her yıl ciromuzun yüzde 5’ini ayırıyoruz. Bu yıl 78 önemli projeye imza attık. 28 uluslararası patent başvurusunda bulunduk. Bir diğer önemli gücümüz de insan kaynağımızla sahip olduğumuz entelektüel sermaye. 2007 yılında büyük bir hayalim daha gerçekleşti. Ailemizi Maslak’taki yeni yönetim binasına taşıdık. Ünlü mimar Dante Benini tarafından tasarlanan binamız, mimarına İtalya’da yılın en başarılı mimarı ödülünü kazandırdı. Bugün 30’a yakın lisansör firma, Abdi İbrahim’i her ziyaret ettiğinde önce vizyonumuzu yansıtan binalarımız, sonra da yüzü geleceğe dönük yönetim anlayışımız karşısında hayrete düşüyor. Bense, yıllardır kurduğum hayallerin bir bir hayata geçirildiğini görmenin ve bu başarıları 3 bin 500 kişilik Abdi İbrahim ailesi ile paylaşmanın keyfini çıkarıyorum.

İNANCIMI HİC KAYBETMEDİM

Bu uzun yolda elbette zorluklarla ve sıkıntılarla karşılaştığımız zamanlar oldu. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizlerin yanı sıra, Haç sektörüne dair krizler de maalesef sanayimizi olumsuz etkiledi. Ancak yaşanan tüm bu zorlu süreçlere rağmen inancımı, kendime ve çalışanlarıma olan güvenimi hiç yitirmedim. Tıbba ve insanlığa hizmet misyonumuzdan hiçbir zaman vazgeçmedim. Bu ilke doğrultusunda da, sektörde yaşanan her türlü kriz durumuna rağmen, yatırımları sürdürmeye ve böylece ülkemize hizmet etmeye devam ettik.

2012 yılından itibaren dünya ilaç sektöründe ilk 100’de yer almanın ötesinde, önümüzdeki her yıl daha ön sıralara tırmanma amacı içindeyiz. Ar-Ge’deki etkin gücümüzü, değişen konjonktüre bağlı olarak manevra ve hareket kabiliyetimizi artıracak yeni alanlara odaklanıp yeni ürünler geliştireceğiz. Özellikle onkolojide ve reformülasyonlarda, katma değerli yeni teknolojileri portföyümüze dahil edeceğiz. İlaç sektöründe global bir pozisyon kazanmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda yakın çevredeki 5 pazarda etkin rol oynamayı, çok büyük firmaların hâkim olduğu Avrupa pazarlarına ihracat yapmayı öncelikli iş hedeflerimiz arasına koyduk. Bir yandan lisansörlerle var olan ilişkilerimizi güçlendirirken yeni iş ortaklarıyla ilişki tesis etmek üzere gelecek planlarımızı şekillendiriyoruz.

 

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND