Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Kariyerini bıraktı dj oldu !

Ali Şahinbaş namıdiğer DJ Fuchs Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra Şikago’da Northwestern Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi alıp P&G Şikago’da çalışmaya başladı. Daha sonra P&G Türkiye’ye transfer olarak burada Ace Ürün Müdür Yardımcılığına kadar yükseldi. Ardından Texyard’ın Türkiye müdürü oldu. Çocukluğundan bu yana müzikle iç içe büyüyen Şahinbaş, 29 yaşına geldiğinde kendi deyimiyle zincirlerini kırıp DJ olmaya karar verdi.

Bunda hem içindeki müzik aşkı hem de kendi işini yapma isteği etkili oldu. Ali Şahinbaş “29 yaşımda artık daha fazla müziğin hayatımdaki yerini engelleyemeyeceğimi anladıktan sonra müzikle ilgili kariyer yapmaya karar verdim. Hep yapmak isteğim şey buydu. 29 yaşına kadar kendime hep ’ben ne yapıyorum’ dedim. Ama 29 yaşından sonra bu soruyu hiç sormadım. Bu da aslında duymuş olduğum huzurla ilgili, bana rahatlık veriyor” diyor.

Müzik tutkusu Ali Şahinbaş’ın (36) genlerinde var desek yanlış olmaz. Koç Üniversitesi’nin kurucu rektörlerinden olan, 30 yıl Koç Grubu’ndan çalıştıktan sonra başkan yardımcısı olarak emekli olan babası Tamer Şahinbaş tam bir cazsever. Dedesi Haris Akıncı caz müziği Türkiye’ye getiren kişiydi, eniştesi Süheyl Denizci ise 15 yıl boyunca TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefliğini yaptı.

Böyle bir ailede müzikle iç içe büyüyen Ali Şahinbaş’ın hayatında müziğin hep çok ciddi bir yeri oldu. 1972’de Ankara’da doğup, bir yıl sonra İstanbul’a taşınan ve eğitimine 1977 yılında Özel Selin İlkokulu’nda başlayan Şahinbaş, Avusturya Lisesi’nde okudu. Lise 2 ve 3. sınıfı bitirdikten sonra yaz aylarında Amerika’ya Harvard ve Yale Üniversitesi’ne giderek eğitim aldı. Lise 4’ün sonunda Amerikan üniversitelerine başvurarak Şikago’daki Northwestern Üniversitesi’ne kabul edildi. Aslında İletişim Fakültesi ya da Radyo, TV ve Sinema okumak istiyordu ama ’Türkiye’ye döndüğümde daha iyi kariyer yaparım’ düşüncesiyle ekonomi okumaya karar verdi.

Şahinbaş, “Şimdiki aklım olsa Radyo, Tv ve Sinema okurdum. Ama o zaman bu bölümün Türkiye’de çok saygı görmeyeceğini varsayarak çocuk kafasıyla ekonomi bölümünü bitirdim” diyerek bu pişmanlığını dile getiriyor. Şahinbaş, üniversitede ilk yılının sonunda P&G Türkiye’de, ikinci yılının sonunda P&G Şikago’da, üçüncü yılının sonunda da Koçbank’ta staj yaptı. Okul bitince P&G Şikago’da satış bölümünde çalışmaya başladı. 2,5 yılın sonunda işyeri onu Türkiye’ye transfer etti. P&G Türkiye’de satış grubunda alışveriş alışkanlıkları konulu bir projede görev aldıktan sonra P&G Türkiye’nin pazarlama bölümüne transfer oldu.

Son olarak P&G Türkiye’de Ace Ürün Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 28 yaşında ilk tekstil b2b’si Texyard’ın Türkiye müdürü oldu. Burada 1 yıl çalıştıktan sonra artık daha fazla müziğin hayatındaki yerini engelleyemeyeceğini anlayarak müzikle ilgili kariyer yapmaya karar verdi. Bütün hayatı boyunca tutkusu olan müzik artık hobi olmaktan çıkmış, onun kariyeri olmuştu. Bunda kendi işini yapıyor olmak istemesinin de payı büyük. Şahinbaş, “Daha fazla kuralları belirlenmiş, hantal ortamlarda olmak istemedim, farklılık yaratamayacağım ortamlar açıkçası benim bulunmak istediğim ortamlar olmadı.

Tamamen dizginleri kendi elime almak istememden kaynaklandı birazcık da. Müziğe olan tutkumun yanı sıra, kendi işimi de yapmak istedim” diyor: “Müzik hep hayatımın bir parçası oldu ama ben bunu anlayana kadar ve bununla ilgili hayatımı şekillendirene kadar yaklaşık 29 sene geçti. Ben 29 sene boyunca farklı hayaller peşinde koştum ama 29 yaşında zincirlerimi kırdığımda anladım ki benim müzikten başka hiç bir şeyle uğraşmamam gerekiyordu.”

Bu noktada ailesinden de büyük destek gördü. “Bu kararı aldığımda annem ve babam beni hiç vazgeçirmeye çalışmadılar çünkü hayatım boyunca yaşadığım o ikilemi, zaten bizzat görmüşlerdi. Sürekli müzikle, hayatta en sevdiğim alanla ilgili hiç bir şey yapmıyorum diye çok şikayet ediyordum. O nedenle bana inanılmaz destek oldular. Belki her anne babanın yaşadığı heyecanı yaşamışlardır, korkmuşlardır mutlaka ama bana hiçbir zaman yansıtmadılar.” O da bu kararından ötürü hiç pişman olmamış, “29 yaşına kadar ben ne yapıyorum diyordum kendi kendime, ama 29 yaşından sonra bu soruyu hiç sormadım. Bu da aslında benim duymuş olduğum huzurla ilgili, bana rahatlık veriyor.”

HEDEFİNDE YURT DIŞI TURNELER VE PRODÜKSİYON YAPMAK VAR
Ali Şahinbaş, çok küçük yaşlarda hobi olarak, bu işin tekniğini bilmeden DJ’lik yapmaya başladı. İlk DJ’lik deneyimini 11 yaşında Uludağ’da çocuklar için gerçekleştirilen bir matinede yaşadı. Ama bu işi profesyonel olarak yapmaya 1999 senesinde başladı. Türkiye’de ve yurt dışında pek çok yerde DJ’lik yaptı. Avusturya Lisesi’nde okurken arkadaşlarının ona taktığı Almanca tilki anlamına gelen ’fuchs’ adıyla DJ’lik yapan Şahinbaş, 2001 yılında Mete Tavukçuoğlu ile elektronik müzik yayını yapan Future Generation’ın kurulma aşmasında yer aldı.

2003 senesinde ortaklarıyla birlikte 103.8 Dinamo FM’i kurarak FM radyo ve internet yayına başladılar. 2003’den 2008’e gelene kadar 50’yi aşkın konser, lansman, parti ve festival düzenleyen Dinamo, aslında aynı zamanda bir medya ve organizasyon şirketi. Ali Şahinbaş, Dinamo’yu tamamiyle müzik aşkıyla kurduklarını ama bunun yanı sıra şirketler için de projeler yaptıklarını söylüyor. Miller Music Factory, Radar Live Festivali, Jack Daniels Rock Müzik Yarışması, MTV Türkiye lansmanı partisi, S’nek TV lansmanı, D-Good Life Domino’nun düzenlediği organizasyonlardan bazıları. Tamamiyle yabancı müzik yayını yapan Dinamo FM’de ise ağırlıklı olarak ambient, breakbeat, R&B, disco, elektro, hip hop, house, techno, rock müzikler çalınıyor.

DJ Fuchs da her perşembe saat 18.00- 20.00 arası program, her cumartesi saat 17.00’de DJ olarak yayın yapıyor. Bunun dışında radyonun müzik direktörü ve arşivinden de sorumlu olan DJ Fuchs, profesyonel olarak da DJ’liğe devam ediyor. Haftada bir gece kulüplerde çalışıyor. DJ Fuchs’un en büyük ideallarinden biri yurt dışı turneler yapmak ama bunun için buradaki tüm projelerden vazgeçmek zorunda kalacağından şimdilik turne işini erteliyor. Ama prodüksiyon yapma konusunda çok istekli. 2005 yılında Candan Erçetin’e bir remix albüm yapan DJ Fuchs, bu ve benzeri projeleri devam ettirmek istiyor. Türkiye’de uzun yıllar müzisyenliğin arka plana itildiğini ve birçok insanın farklı kariyerler yapıp müzisyenliği de beraberinde getirdiğini söyleyen DJ Fuchs, “Bu anlayış şimdi yavaş yavaş değişiyor. Benim yapmaya çalıştığım şey de hayatımda tamamen müziğe konsantre olarak, müzikle ilgili yaratıcı projeler geliştirmek” diyor.

BİNLERCE İNSANA SİZ YÖN VERİYORSUNUZ

DJ’liğin en hoşuma giden tarafı binlerce insanın nabzını tutuyor olmak ve onların eğlenmelerine sizin yön veriyor olmanız. O kabinde bunu başarabilen tek kişi olmak bana inanılmaz bir haz veriyor. Yapmış olduğunuz değişikliğin reaksiyonunu anında karşınızda görmek çok güzel ve değerli bir şey. İnsanoğlunun paradan daha çok önem verdiği tek şey alkış, DJ’likte bunu bol bol yaşıyorsunuz.

TEKNOLOJİ İLERLEDİKÇE HERKES DJ OLDU

Son dönemde DJ olmak çok popüler oldu. Artık herkes bir IPpod’a sahip, herkes kendi koleksiyonuna çok kolay ulaşabiliyor. Zaten müzik son derece paylaşıma açık bir şey, herkes müziği paylaşmak için bir yerlerde dinliyor, dolayısıyla daha fazla kişisel koleksiyonlara ulaşım kolaylaştıkça herkes DJ olduğunu düşünüyor. Tabii teknoloji de çok ilerledi, çok kolay yazılımlar var, eskisi gibi analog bir şekilde DJ’lik yapmıyorsunuz, CD çalışıyorsunuz. O nedenle evet herkes DJ olmak istiyor. Eğer kişinin içindeki müzik aşkı engellenemez olmuşsa o kişi artık DJ olmuştur demektir. Bir DJ sadece müzikle yaşar. Tüm gün müzik kovalar, müzik yapar, prodüksiyon yapar.

AİLEMİN DESTEĞİ OLMASA BURADA OLMAZDIM

DJ olabilmek için her şeyden önce diğer iş kollarında olduğu gibi endüstrinin tozunu yutmak gerekiyor, o endüstrinin tozunu yutmak da bizim camiada biraz farklı olabiliyor, gerçekten düğün, dernek hiç bir şey ayırt etmeden her yerde çalarak başlamak lazım. Dost partileri, organizasyonlar vs. Çoğu zaman para almadan direkt girilen bir alan, şanlıysanız, iyiyseniz, farklıysanız orijinalseniz, ısrarlı, sabırlıysanız ve bununla bilikte bir müzik aşkı varsa DJ olarak da mutlaka başarılı olursunuz ama kolay değil, çok şey gerekiyor. Bir de tabii anne baba tarafından destek görmek çok önemli. Ben anne ve babamdan destek görmesem bugün bulunduğum yerde olmazdım, özellikle Türkiye’de. Bu aslında biraz moral bozucu bir şey, DJ’lik Türkiye’de kariyer olmaktan uzak.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND