Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Kariyeri kanatlandıran sertifikalar

Kariyer yapmak zor, ama kariyeri korumak daha da zar. Çünkü kariyer durduğu yerde durmuyor. İş dünyasının acımasız rekabet ortamında konumunuzu korumak ve geliştirmek için fark yaratmanız ve becerilerini parlatmanız gerekiyor. Bunun yolu da eğitimlerden geçiyor.

sertifika programları, kişisel gelişim, eğitim

Kariyer yapmak zor, ama kariyeri korumak daha da zor. Çünkü kariyer durduğu yerde durmuyor. İş dünyasının acımasız rekabet ortamında konumunuzu korumak ve geliştirmek için fark yaratmanız ve becerilerini parlatmanız gerekiyor. Bunun yolu da eğitimlerden geçiyor.

KUŞ KONDURAN SERTİFİKALAR

Rekabet yoğun. Sağımız solumuz yetenek deryası… Kariyer dediğiniz şey ise öyle koltukta durduğu gibi durmuyor. Korumak ve geliştirmek için fark yaratmanız ve becerilerini parlatmanız gerekiyor. İşte hem cebinize hem de bordronuza iyi gelecek sertifikalar…

Vaktiyle üniversitelerin kapısına gidip, son sınıf öğrencilerine iş teklifinde bulunan şirketler varmış. Bu şirketler öğrenci hele de İngilizce biliyorsa başının tacı yapar, memnun olsun diye kuş sütünü eksik etmezmiş. Söz konusu patronların tek amacı şirketlerindeki iyi eğitimli ve dil bilen çalışan sayısını mümkün olduğunca artırmakmış. Gel zaman git zaman bu gençlerden öyle çok artmış ki patronlar aralarında seçim yapmakta zorlanır olmuş. ’En iyisi bundan sonra mastır yapanları şirketime alayım’ demişler, bir süre de onları baş tacı etmişler. Ancak onlardan da etrafta çoğalınca başka kriterler eklenmiş. Girişimci, iletişimi güçlü, yaratıcı vs. vs. Sonunda patronlar işin içinden çıkamaz olmuşlar… Kulağa hoş gelen bir masal değil mi? Çok değil sadece 15 yıl önce üniversiteden mezun olanların kariyerlerini anlatırken ortaya koyduğu hikayeler de üç aşağı beş yukarı bu masala benzer. Şimdi öyle mi! Elinizi sallasanız üniversite mezunu – hatta yurtdışından diplomalılar da buna dahilİngilizce bilen yeteneklere çarpıyor. Yetenek dünyasında yaşanan hızlı değişim süreci ’hayat boyu öğrenme’ kavramını da dikkat çekici hale getiriyor. Çalışanlar, içinde bulunduğumuz kriz dönemlerinde olduğu gibi toplu eleman çıkarma dönemlerinde farklılaşmak ve işlerini korumak için gelişimlerine giderek daha çok yatırım yapmak zorunda kalıyor. Hem kariyerlerine hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için çalıştıkları kurumların düzenlediği eğitimler dışında bireysel olarak da kendilerinin belirlediği sertifika programlarına katılanların sayısı da hızla artıyor. Peki, bu tür eğitimlere katılmak için doğru bir zaman var mı? Kişilerin kariyer planlamaları çerçevesinde ihtiyaçlarını öngörerek değil, bu eksiklik engel teşkil ettiğinde harekete geçmeyi tercih etmelerinin yanlış olduğunu söyleyen uzmanlar, çalışanların en çok mutsuzluk ve umutsuzluk anında eğitim arayışına girdiğini belirtiyor. Oysa bu durumda alınan eğitimler kişilerin çalıştıkları şirkette ya da sektörde ilerlemesine değil farklı meslek ya da iş arayışları amaçlarına hizmet ediyor.

Proaktif eğitimler tercih ediliyor


Çalışanlarını artık sadece ’etten ve kemikten’ görmeyen şirketlerle kendi yeteneklerinin farkına varan çalışanlar, sertifika programlarına rağbet ediyor. Teknik eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim eğitimlerinin de oldukça ilgi gördüğü günümüzde en çok tercih edilen eğitim konuları çalışan ve kuruma göre değişiyor. Tercih edilen eğitim listelerinin çok çeşitli ve uzun olduğunu söyleyen Baraka Kurumsal ve Kişisel Gelişim Danışmanlık’ın kurucusu ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) eğitmenlerinden Reha Abi, yetişkin eğitim sektöründe birçok eğitimin isim değiştirip çekici farklı isimlerle tekrar tekrar satıldığına dikkat çekiyor. Çalışanların en çok hayatlarına dokunacak, eğitimlerine katkı sağlayabilen, birlikte gelişim yarattıkları programları tercih ettiklerini söyleyen Reha Abi, “Bir şeyleri düzeltmek için edilgen değil, bizzat eğitim sürecinin içinde olduğu, deneyimleriyle katkıda bulunduğu, yaptığı katkıya da saygı duyulduğuna inandığı eğitimleri tercih ediyorlar” diyor. Bu noktada eğitimciyle iletişim kurabiliyor olmak da çalışanların eğitim seçiminde önemli tercihler arasında yer alıyor. Abi’ye göre hareketli ve risksiz ortamlarda deneyimleme imkânı sağlayan eğitimler de önemli bir etken.

Verimlilik ön planda


Geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak teknik konulara odaklı eğitim talebi olduğu bilgisini veren Management Centre Türkiye Yönetici Danışmanı ve Ortağı Erhan Feridun’a göre ise son dönemde birlikte daha verimli çalışabilmeye odaklı gelişim uygulamaları önem kazandı. Bu nedenle de bireysel gelişim, ilişki yönetimi, koçluk, liderlik gibi insan ilişkileri ve yönetimiyle ilgili konuların daha popüler hale geldiğine tanık olduklarını söylüyor Feridun. Çalışanların deneyim seviyeleri ve çalışma alanları da eğitim tercihlerinde etkili oluyor. İlk yıllarda daha çok oryantasyon, bilgisayar ve yabancı dil gibi alanlarda yoğunlaşıldığını söyleyen PriceWaterhouseCoopers (PwC) Türkiye İnsan Kaynakları Bölüm Yöneticisi Murat Demiroğlu ise uzmanlıklarına göre muhasebe, finans, satış ve pazarlama gibi konuların tercih edildiğini belirtiyor. “Yöneticiliğe hazırlanan gruplarda ve deneyimli yöneticilerde özellikle tutum ve davranış değişimine yönelik eğitimlerle birlikte liderlik odaklı konular ön planda” diyen Demiroğlu, sınıf içi eğitimin yerini giderek farklı öğrenme aktivitelerinin karması, kişisel yaklaşımlardan oluşan eğitimlerin aldığı bilgisini veriyor.

Yetenek havuzunun da ihtiyaçları var


Hemen her sektörde çalışanlar sertifika programlarına katılıp hem kariyerlerine hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor. Ancak en çok satış departmanları olan şirketlerde eğitime talep fazla. İlaç ve bankacılık sektörünün eğitim alan sektörler arasında liderliğini koruduğunu söyleyen Reha Abi, son zamanlarda hızlı tüketim ürünlerine yönelik şirketlerin ve çağrı merkezleri ile dağıtım şirketlerinin de eğitimlere yoğun bir şekilde yöneldiğini belirtiyor. İşe giriş çıkış oranları yüksek olan satış kadroları, kanun ve düzenlemelerin hızla değiştiği finans ve muhasebe ile yönetim kadrosu çalışanları da en çok eğitim alan çalışanlar arasında yer alıyor.

Sertifikalar çalışanın ücretini artırıyor mu?


Reha Abi / Baraka Kurumsal ve Kişisel Danışmanlık Kurucusu Eğitimlerin doğrudan ücret artışı gösterdiği durumlar sadece teknik bilgileri güncellenen ve öğrendiklerini uygulayarak yaptıkları işte fark yaratabilenler için söz konusu olabiliyor. Örneğin bazı bankaların eğitim programını başarıyla tamamlayanlar, terfi ederek yeni ücret skalasından ücret alabiliyor. Tutum ve davranış değişikliği yaratan eğitimler hayata geçirildiyse, yıllık performans değerlendirme süreçlerinde ücret artışına dönüşebiliyor. Ücret artışına yönelik belirli yüzde vermek çok zor ancak, aldığı eğitimi iş dünyasında hayata geçirebilenlerin ücreti değişiyor.

En çok tercih edilen eğitimler


Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Direktörü Elif Çetin günümüzde en çok şu eğitimlerin öne çıktığını belirtiyor:
İç Denetim Uzmanlığı Sertifika Programı
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanlığı
Uzmanlık Seviyesi İnsan Kaynakları Sertifika Programı
Eğitim Yönetimi ve Liderliği
Kariyer Geliştirme Danışmanlığı

Eğitimler çalışana ne katıyor?


Üniversite bünyesinde alınan sertifikaların işe alımlarda adayı bir adım öne geçirdiğini savunan Elif Çetin, eğitimcilerin profesyonel hayattan olması nedeniyle kişilerin iş hayatına yönelik daha gerçekçi bilgilerle donandığını söylüyor. Murat Demiroğlu ise bu eğitimlerin çalışanların kuruma olan bağlılığını artırdığı görüşünde. Eğitim ve gelişimin kariyer için artı değer yarattığını söyleyen Demiroğlu’na göre bu eğitimler, farklı görev ve sorumluluklara hazırlanmada işe yarıyor.

Kaynak: www.yoneticiokulu.com

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Robotlarla mülakata girmeye hazır mısınız?

yapay zeka ve insan kaynakları, yapay zeka, işe alımda yapay zeka, aı

Yapay zeka artık şirketlerin işe alım süreçlerinde de rol almaya başladı. İnsan kaynakları departmanının yeni çalışanı yapay zeka başvurularınızı değerlendirmek üzere sizleri bekliyor. Peki ya siz robotlarla mülakata girmeye hazır mısınız?

Yapay zeka işe alımı nasıl etkileyecek?

Her alanda yapay zeka kavramı tartışılırken elbette işe alım süreçleri içinde en çok konuşulan konuların arasında bu kavramın etkileri var. Peki yapay zeka işe alım için neden önemli? Gelecekte neleri değiştirecek?

Yapay zeka kavramı artık her yerde ve neredeyse her alanda karşımıza çıkıyor. Yapay zeka teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve yeni kullanım alanları buluyor. Bilim insanları ve mühendisler insanların hastalıklarına tanı koyabilen yapay zeka doktorlar geliştiriyor. Facebook terörle ilgili olabileceğini düşündüğü içerikleri yapay zeka sayesinde tespit ediyor. Yapay zeka en karmaşık zeka oyunlarını mükemmel şekilde oynayabilmeyi kendi kendine öğrenebiliyor. Hatta resim ve müzik bile yapabiliyor.

İşe alımda yapay zeka çok uzak değil

Yapay zekanın işe alımlarda aktif olarak kullanılmaya başlanması da artık çok uzakta değil. Yapay zeka tabanlı pek çok yazılım bugün bile dev firmalarda işe yapılırken kullanılıyor. Örneğin Avrupa’da büyük bir iletişim merkezi, yedi farklı dilin akıcılığının test edilmesi gereken bir işe alım sürecinde dil uzmanları kullanmak yerine yapay zeka algoritmalarını kullandı. Her aday ile AI uygulaması kullanılarak bir telefon görüşmesi yapıldı. Konuşma sırasında adayların dil akıcılığı ve iletişim becerileri yapay zeka tarafından değerlendirildi. Sonuçlar son derece verimliydi

Hızlı ve isabetli

Firmaların işe alım yaparken beklentileri hemen hemen aynı. Bütün firmalar uzmanları sayesinde açık olan pozisyonlara yetenek, tecrübe ve karakter özellikleri bakımından en uygun adayları yerleştirmek istiyor. Ancak sorun şu ki uzmanlar ne kadar tecrübeli ve yetenekli olurlarsa olsunlar hiçbir zaman mükemmel değiller. Çok fazla veriyi akıllarında tutmak ve bunları kısa sürede işleyerek adayın uygunluğunu değerlendirmek insan işe alımcılar için gerçekten çok zor. Bu da verimsiz sonuçlara neden olabiliyor.

Önyargısı yok

Öte yandan yapay zeka insanların sahip olduğu dezavantajlara sahip değil. Milyonlarca kişilik bir veri bankasına erişimleri olabilir. Bu veriyi kullanarak gelecek vadetmeyen adayları anında eleyebilir ve milyonlarca kişi içinden işe en uygun adayı saniyeler içinde belirleyebilir.

Üstelik hepsi bu da değil. Doğru kriterlerle programlanmış bir yapay zeka insan işe alım uzmanının sahip olduğu önyargılara da sahip olmayacağından birini işe alırken ona sıfır önyargı ile yaklaşabilir. Elbette bu durum suistimale de açık. Eğer yapay zeka belirli bir gruba karşı negatif yaklaşacak şekilde programlanırsa işler değişir. Söz konusu gruptan kimseler daha eleme sürecinin en başında değerlendirme dışı tutulabilir ve yeni tür bir ayrımcılığa maruz kalabilir. Bu nedenle işe alım yazılımlarının suistimal edilmeyecek şekilde kullanılmamalarına ilişkin etik kurallar koyulması da gerekebilir.

Dil ve kültür bariyerlerinden etkilenmiyor

Günümüzde global şirketler pek çok farklı ülke ve kültürden çalışanı bünyesinde barındırıyor. Global şirketlerde işe alım süreçleri bu yüzden çok daha karmaşık hale gelebiliyor. İnsan kaynakları uzmanları da bu karmaşadan ciddi şekilde etkilenebiliyor. Diller farklı kültürler farklı algılar farklı olunca hangi insanın doğru aday olduğunu bulabilecek gerçek bir çıkmaza dönüşüyor. Yapay zeka ise dil, kültür ve algı açmazlarından muaf. Üstelik yeni geliştirilen işe alım yazılımları yani yapay zekalar pek çok farklı dilde üstelik telefonda bile iş görüşmesi yapabiliyor ve son derece isabetli yerleştirmeler yapabiliyor.

Peki AI insan işe alım uzmanlarını tamamen devre dışı mı bırakacak?

Bu sorunun yanıtı elbette hayır. İşe alım kriterleri belirleyecek olanlar, insanlarda neler aradıklarını bildirenler yine insan uzmanlar olacak.

Kaynak: www.kariyer.net

Okumaya devam et

MAKALE

Tarihin ilk hackerıyla tanışmak ister misiniz?

mıt, bilgisayar şifresi kıran ilk hacker, allan scherr

Bilgisayar çağı boyunca birçok şifreleme yöntemi geliştirildi ve kırıldı. Peki bu şifreler hayatımıza ne zaman girdi? İşte bir bilgisayarın şifresini kıran ilk insan Allan Scherr ve hikayesi…

Allan Scherr: Bilgisayar şifresi kıran ilk hacker

1962 yılında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları bilgisayarların güvenliği için yeni bir sistem geliştirdi: Şifre.

Zaman paylaşımlı işletim sistemini (CTSS) kullanan MIT’li araştırmacılar, o dönem bilgisayarları paylaşmak zorundaydı ve kullanım süreleri kısıtlıydı.

Farklı kullanıcıların dünyanın farklı yerlerinden ve bir telefon ağı aracılığıyla girdiği sistemi sömürenler de yok değildi.

Nihayetinde her çalışana sisteme erişmesi için kişisel bir şifre verilmesine karar verildi.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri için güvenlik olmazsa olmaz. 1960’lı yıllarda ise şifre kavramı bilgisayar dünyası için çok yeniydi.

Tüm şifrelere giden dosya

Bilgisayar bilimci Fernando Corbató’nun geliştirdiği bu sistemle bilgisayara girenler, kendilerine ayrılan süre bittiğinde sisteme yeniden giriş yapamıyordu.

Ancak her güvenlik sistemi gibi bunu da istismar edecek biri çıktı: MIT’de yüksek lisans eğitimini sürdüren genç bilgisayar bilimci Allan Scherr.

Scherr, yüksek lisans tezi için bu sistemin performansını ölçmeliydi. Ancak toplamda sadece 10 saati vardı:

“Bu sistemdeki farklı değişkenleri ölçebilmem için özel erişim iznim vardı. Yaklaşık 30 simulasyon hazırlamalıydım ama bana ayrılan süre çok azdı. Daha çok süre istedim ve reddettiler. Ben de bana ayrılan süreyi sıfıra indirmenin yolunu buldum.”

Scherr önce tüm şifrelerin toplandığı ‘Gizli kullanıcı şifreleri’ isimli dosyayı buldu. Dosya isminde ‘gizli’ kelimesi özellikle tersten yazılmıştı.

Kimsenin haberi bile olmadan bu dosyayı yazdırmanın bir yolunu bulan Scherr, sistemde kullanılan tüm kişisel şifrelerin bir kopyasına sahip oldu.

“Artık sisteme istediğim zaman ve sürede girebiliyordum” diyen Scherr, arkasını kollaması için bir de suç arkadaşı buldu.

Programın finansal yöneticisine sus payı olarak şifrelerin listesini el altından vermeyi teklif etti, o da kabul etti.

Scherr patronlarından bazılarının sistemlerini hacklemekle kalmayıp, arkasında onlarla dalga geçen mesajlar bırakıyordu.

‘Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum’

1960’lu yıllardan sonra şifre kullanımı günlük hayatın bir parçası olmaya başladı.

Hava limanlarında da yolcu bilgilerine erişim için şifreler kullanılmaya başlandı. 1970’li yıllarda artık banka müşterileri hesap bilgilerine bu sistemle ulaşıyordu.

1980’lere gelindiğinde şifre gerektiren paylaşımlı bilgisayarların kullanımı yaygınlaştı.

Şifre, ekmek ve su gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.

Scherr’e göre, bir gün uyanıp da kendi yaşamımıza erişimimizin engellendiğini öğreneceğimiz yakın:

“Bence şimdiden bunu yaşıyoruz. Telefona pin kodunu birkaç kez yanlış giriyoruz, telefon devre dışı kalıyor.”

MIT’yi bitirdikten sonra 30 yıla yakın IBM teknoloji şirketinde çalışan Scherr, IBM’in yazılım sistemi ve uygulama ve mini bilgisayarlarla iletişim ağını geliştiren kişiydi.

Peki bilgisayar endüstrisinin ilk hackerlarından Scherr, başkalarının onun şifresini kırmasını nasıl engelliyor?

‘Kırılamaz şifre’nin formülü ne olabilir?

Sherr’in yanıtı şaşırtıcı:

“Kafamı bir sürü şifreyle doldurmaktan hoşlanmıyorum.

“Ezberlediğim uzun ve karmaşık tek bir şifre var, tüm şifrelerimi yöneten bir uygulamaya girmemi sağlıyor.”

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Mutlu olma korkusu: Çerofobi nedir?

mutluluk korkusu, Manşet, çerofobi nedir, çerofobi belirtileri

Mutlu olmayı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer mutlu olursanız bunun olumsuz sonuçlar doğuracağına mı inanıyorsunuz? O zaman siz de mutluluk fobisine sahip olabilirsiniz. İşte çerofobi olarak da bilinen mutluluk korkusu hakkında her şey…

Mutluluktan korkmanın diğer adı: Çerofobi

Çerofobi, hakkında pek konuşulmasa da oldukça yaygın olduğu düşünülen bir sorun. Mutluluk korkusu diye bilinen bu kaygı türü, insan hayatını çekilmez bir hale getirebiliyor. Tedaviye başlamak için, önce geçmişinizi eşelemeniz gerekiyor.

Bir şeyin gerçek olamayacak derecede iyi göründüğünü hissettiğinizde, yani son zamanlarda sizin yararınıza birçok şey yaşandığını fark ettiğinizde, bu durum şüpheli mi görünüyor?

Kimi insanlar bu duyguyu aşamaz ve iyi şans, zihinlerinde bir uğursuzluğa dönüşür.

Akıldışı bir nefret duygusuna sahip olan insanlar, “Çerofobi” adı verilen bir olgudan mustariptir. Bu terim “keyifliyim/neşeliyim” anlamına gelen “chairo” kelimesinden türemiştir. Temel anlamda, (bu kişilerin) eğlenceli bir şeye katılmaya korkması anlamına gelir.

Korkutucu olan şey aktiviteler değil; şayet (eğlenceye) katılırsanız, mutlu ve kaygısız durumdayken korkunç bir şey olacağı korkusudur.

Çerofobi yaygın biçimde kullanılmıyor ya da iyi tanımlanmamış bir terim ve ruh sağlığı durumlarının teşhisinde temel kaynak olan (ABD’de kullanılan) ‘Zihinsel Bozukluklar Tanısal ve Sayısal Kılavuzu’nun  (DSM-5) son baskısında mevcut değil.

Ancak Healthline adlı siteye göre, kimi tıp uzmanları Çerofobi’yi bir kaygı biçimi olarak sınıflandırıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Büyük ihtimalle çerofobisi olan biri her an için üzüntü yaşamıyor, yalnızca mutluluk yaşatabilecek olaylardan ve etkinliklerden kaçınıyor.

Healthline’ın aktardığına göre, bozukluğun kimi işaretleri şunlar:

– Bir sosyal buluşmaya davet edildiğinde endişe hissi.

– Kötü bir şeyin gerçekleşeceği korkusundan dolayı olumlu yaşamsal değişimler sağlayabilecek fırsatları görmezden gelme.

– “Eğlenceli” etkinliklere katılmayı reddetmek.

– Mutluluğu düşünmenin kişiyi kötü veya fena birisi yapacağı düşüncesi

– Mutluluğu düşünmenin kötü bir olayın gerçekleşeceği anlamına geldiğine inanmak

– Mutluluğu göstermenin, sizin ya da aileniz veya arkadaşlarınız için kötü olduğuna inanmak.

– Mutlu olmaya çabalamanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünmek.

Psikiyatrist Carrie Barron, ‘Psychology Today’ adlı sitede yayınlanan bir blog yazısında, “zevk alma korkusu” biçiminde tanımlanan “Hedonofobi” ya da Çerofobi yaşayan insanlarla ilgili olası sebepleri ele alıyor.

“Bugünlerde, mutluluk arayışını konu alan birçok konuşma var,” diye yazmış.

“Bir insanın bu pozitif duygudan korkması olağandışı görünebilir. Şayet çocukluk dönemine dayanan bir mutluluk/ceza ilişkisinden kaynaklanıyorsa, düşündüğümüzden çok daha yaygın olabilir.”

SEBEBİ OLUMSUZ DENEYİMLER OLABİLİR

Örneğin, sevdiğiniz bir insanla veya belirli bir olayla ilişkilendirdiğiniz olumsuz bir deneyim ile çatışma yaşama korkusundan kaynaklanıyor olabilir. Mutluluk verici bir olayın hemen ardından kötü şeyler yaşamışsanız, buna karşı bir direnç geliştirebilirsiniz.

Barron, “Eğer zevk almaktan hoşlanmıyorsanız, bunun sebebi yol üzerinde bir yerde öfke, ceza, aşağılama ya da hırsızlığın -zevki siz hak etseniz de onlar ele geçirmiş ve- sevincinizi öldürmüş olması mümkün,” diye ekliyor. “Artık bunu hissetmekten korkuyorsunuz; zira, ardından bir hayal kırıklığı geliyor.”

Metro haber sitesinin gerçekleştirdiği bir söyleşide, blog yazarı Stephanie Yeboah, kendi deneyiminden çerofobi ile yaşamanın neye benzediğini anlatıyor:

“Bu, mutluluğun uzun sürmeyeceğini hissetmeniz nedeniyle tam anlamıyla bir ümitsizlik hissi yaşatıyor; bu ise, bir şeye dâhil olmaktan veya aktif biçimde bir şeyler yapmaktan kaygı duymanıza neden oluyor.

“Mutluluk korkusu, bir kişinin aralıksız olarak mutsuzluk içinde yaşadığı anlamına gelmiyor. Benim durumumda, çerofobi, travmatik olaylar nedeniyle daha da kötüleşti ve tetiklendi. Kazanılan bir kampanyayı kutlamak, zor bir görevi tamamlamak ya da bir müşteriyi kazanmak gibi şeyler bile huzursuz hissettiriyor.

Yeboah’ın çok da faydalı olmadığını ifade ettiği çerofobi tedavisi, kimi durumlarda depresyon sorununu tedavi etmekle karıştırılabiliyor.

“Çerofobi hakkında çok fazla kaynak olmadığı için yapabileceğim pek bir şey yok, bu yüzden sadece onunla yaşamaya devam ediyorum ve mümkün olduğu kadar onu düşünmekten kaçınıyorum.”

GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK GEREKİYOR

Barron, geçmişinizi eşelemenin başlangıç için iyi bir yer olduğunu, bu sayede olumsuz sonuçlardan korkmaksızın, keyfince zaman geçirmeye, eğlenmeye ve mutluluğa karşı tolerans göstermeyi deneyebileceğinizi söylüyor.

Bilhassa, iç-görü odaklı psikoterapi ve bilişsel davranışçı terapiler gibi tedavilerin, insanların sebepleri idrak etmede, ayrıca zevk ve acı arasında kurdukları olumsuz bağlantıları çözme noktasında yararlı olduğunu söylüyor.

Çerofobi ile uğraşmak, her şeyden öte, düşünme biçiminizi değiştiriyor. Şayet aynı sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle, geçmişte yaşanan bir çatışma ya da travma sebebiyle ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır.

Sorunlarınız üzerinde çalışmak zaman alır; fakat tedavi ile bunu geçmişte bırakacak, mutluluğun tadını çıkaracak ve işte o anda yaşamaya başlayabileceksiniz.

Yazar: Lindsay Dodgson
Çeviren: Tarkan Tufan
Kaynak: www.gazeteduvar.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND