Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Kalabalık sendromu ezber bozuyor

Markalaşmak günümüz ekonomisinde hayati öneme sahip. Ancak beraberinde gelen marka enflasyonunun yarattığı kalabalık sendromu tüm ezberleri bozuyor. Marka enflasyonunun kendisini fazlasıyla hissettirdiği sektörlerde sendrom daha derin yaşanıyor…

Markalaşmak günümüz ekonomisinde hayati öneme sahip. Ancak beraberinde gelen marka enflasyonunun yarattığı kalabalık sendromu tüm ezberleri bozuyor. Marka enflasyonunun kendisini fazlasıyla hissettirdiği sektörlerde sendrom daha derin yaşanıyor…

KALABALIK SENDROMU

Artan ürün ve marka sayısı kârlılığı tehdit ediyor…

Türkiye’nin son yıllarda kaydettiği hızlı büyüme marka sayısında enflasyon yaşanmasına neden oldu. Bugün ilaçta 5 bin, tur operatörlüğünde 2 bin, endüstriyel mutfakta 500, mobilyada 200, küçük elektrikli ev aletlerinde 198, hazır giyimde 120 ve gayrimenkul sektöründe 100 marka rekabet ediyor. Kalabalık markalı sektörde rekabet fiyata odaklanırken, kâr marjlarındaki düşüşler oyuncuların en büyük şikayet konusu. Bu nedenle talep dengesinin bozulduğu durumlar da dikkat çekiyor. Ancak tüm bu olumsuzluklar bir yana kalabalıktan şikayetçi olmayanlar da var. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı büyüme, birçok sektördeki marka sayısında ciddi bir artışa neden oldu. Gerek üreticilerin katma değer yaratmak için markalaşmaya başlaması gerek yurtdışından Türkiye pazarına olan yoğun oyuncu girişi marka sayısını artırdı. Ancak gelinen noktada bu artış belli sektörlerde enflasyona neden olmuş durumda”…Bu değerlendirme Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birinin CEO’suna ait. Aslında bu tespit sadece hızlı tüketim ürünleri için değil diğer sektörleri de kapsıyor.

Marka enflasyonunun kendisini fazlasıyla hissettirdiği sektör ve segmentler ise bu gelişmenin sancılarını yaşıyor. Kalabalık markalı sektör ve segmentlerde rekabet fiyata odaklanırken, kâr marjlarındaki düşüşler oyuncuların en büyük şikayet konusunu oluşturuyor. Öte yandan kalabalıkta pasta paylaşımı da zorlaşıyor. Pazar payı dağılımındaki dağınıklık en çok büyük oyuncular tarafından olumsuz bir şekilde dile getiriliyor.

Kalabalık markalı rekabette talep dengesinin bozulduğu durumlar da dikkat çekiyor. Kalabalık nedeniyle haksız rekabetten şikayet edenler de oldukça çok. Ancak tüm bu olumsuzluklar bir yana kalabalıktan şikayetçi olmayanlar da var. Bardağın dolu tarafından bakmayı tercih eden bazı sektör oyuncuları, çok markalı rekabetin pazarı dinamik tuttuğunu düşünüyor. Yenilikçiliği tetiklediğini dile getiriyorlar. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede neredeyse tüm sektörler büyüme yolculuğunu sürdürürken önümüzdeki dönemde sektörlerin daha da kalabalık bir görünüme kavuşacağı da kesin gibi görünüyor.

EN KALABALIK HANGİSİ?

Marka sayısının en kalabalık olduğu sektörler arasında ilk sıralarda ilaç, tur operatörlüğü, gıda, endüstriyel mutfak, küçük elektrikli ev aletleri, mobilya, hazır giyim ve gayrimenkul bulunuyor. Sektör yetkililerinin verdiği bilgiye göre ilaçta 5 bin, tur operatörlüğünde 2 bin, endüstriyel mutfakta 500, mobilyada 200, küçük elektrikli ev aletlerinde 198, hazır giyimde 120 ve gayrimenkul sektöründe 100 marka rekabet ediyor. Hızlı tüketim ürünlerinde ise başta gıda olmak üzere birçok kategoride tam olarak marka sayısı ifade edilemiyor. Sektör yetkilileri, özellikle market markalarının çok güçlü olduğu segmentlerde üretici markalarını ayırarak bir rakam ifade ederken, market markalarıyla birlikte bir sayı veremiyor ve sadece segmentlerin oldukça kalabalıklaştığını ifade ediyorlar. Aynı durum merdiven altı üretimin yoğunlaştığı birçok sektör ve kategori için de geçerli. Üretici sayısının binleri bulduğu ve her bir üreticinin bir markayla satış kanallarına girmeye çalıştığı ya da Uzakdoğu’dan ithal edilen düşük fiyatlı ürünlerin varlığını yoğun hissettirdiği fast food, takı ve aksesuar, züccaciye, gıda ve elektronik ürünler sektöründe de marka sayısı tam olarak verilemiyor. Sektörlerinde bilinirliği yüksek markalara ilişkin rakamlar açıklanıyor. Örneğin McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu, kendi sektöründeki zincir restoran sayısını 30 olarak belirtirken, Emsan Genel Müdürü Uğur Kaymak da züccaciyede rekabet eden belli başlı marka sayısının 50 olduğunu söylüyor

MARKA SAYISI DAHA DA ARTACAK

İLACA AKIN SÜRECEK

Bazı sektörlerde önümüzdeki dönemde marka sayısı daha da artacak gibi görünüyor. Bu sektörlerin başında da ilaç, havayolu taşımacılığı, küçük elektrikli ev aletleri, mücevherat, gıda ve hazır giyim geliyor. 5 bin markanın yer aldığı ilaç sektöründe bu artışın olacağını belirten Abdi İbrahim Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Okan Öncel, “Gelişmiş ülkelerde pazarın büyümediği hatta küçüldüğü göz önüne alınırsa Türkiye ilaç pazarı cazibesini devam ettirecek ve yeni oyuncular da pazara katılacak” diyor.
FAST FOOD’A YENİ OYUNCU
Fastfood sektöründeki yüzlerce markaya rağmen marka sayısındaki artışın sürmesi bekleniyor. Domino’s Pazarlama Direktörü Mustafa Birkan Hazer, “Şehirleşme ve çalışan kadın sayısındaki artış tüketimi artıran faktörler arasında. Türkiye’de evlere servis gıda marka sayısının artacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor.
İKİ YENİ EMEKLİLİK ŞİRKETİ DAHA
“Emeklilik sistemi fon büyüklüğünün düşük seviyelerde olması çok uluslu sermaye gruplarının ilgisini çekiyor” diyen Anadolu Hayat Emeklilik yetkilileri şu an 7 oyuncusu olan sektöre yakın zamanda 2 yeni oyuncunun giriş yapacağını açıklıyor.
SİGORTA BÜYÜYECEK
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de Avrupalı şirketlerin Avrupa’daki durgunluğu Türkiye’ye yatırım yaparak aşmak niyetinde olduklarını anlatıyor. Beklentisini şöyle açıklıyor: “Önümüzdeki 10 yılın sigorta sektörü açısından da önemli büyüme kaydedileceği bir dönem olacağı düşünülürse pazara yeni girişler devam edecek.”

PAY ALMAK ZORLAŞIYOR
Çok sayıda markanın yer aldığı rekabet ortamı oyuncuları zorluyor. Pazar payını korumak zorlaşırken, sektörler pazar payı dağılımında oldukça parçalı bir görünüm kazanıyor. 5 bin markanın rekabet ettiği Türk ilaç sektöründe de durum tam bu şekilde. Sektörün oldukça parçalı bir yapıya sahip olduğunu belirten Abdi İbrahim Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Okan Öncel, “Pazar lideri olan Abdi İbrahim’in ciro bazında pazar payının yüzde 7,9 olduğunu düşünürsek, pazarın ne kadar parçalı olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Elbette bu parçalı yapı yüksek rekabeti de beraberinde getiriyor. Kalabalık bir sektörde var olmanın, yüksek rekabet sebebiyle piyasa oyuncuları açısından dezavantajteşkil ettiğini düşünüyorum” sözleriyle durumu anlatıyor. Mutfak gereçleri üreten Mehtap’ın genel müdür yardımcısı Sinan Paksoy, pazarın kalabalıklığı yüzünden pazar payı kazanmanın ve korumanın daha zorlu bir süreç haline geldiğini belirtiyor. “Ayrıca pazar da çok bölünmüş oluyor” diye ekliyor. Lojistik sektöründe de irili ufaklı çok sayıda şirket rekabet ediyor. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, bu şirketlerden birçoğunun ufak çaplı filolarla bazen tek bir araçla faaliyet gösterdiklerine dikkat çekiyor. Belli standartlara sahip olmayan bu kalabalık sektörde, kalabalığın düzgün ve kapsamlı yatırımların yapılmasını geciktirebildiğini hatta engelediğini söylüyor. “Bu durum dönüp dolaşıp müşteriye düşük standartlar olarak yansıyor” diye konuşuyor.

KÂRLILIKLAR DÜŞÜYOR
Kalabalık sektörlerde rekabet ağırlıklı olarak fiyata odaklanıyor, kârlılıkların düşmesine neden oluyor. Tüm sektör oyuncuları da bu durumdan şikayetçi. 200 markanın tüketiciye ulaşmak için yarıştığı mobilyada da benzer bir tablo var. Tuna Ev Genel Müdürü Ayşe Tuna Gülsoy, markaların sürekli indirim ve satış kampanyaları yaptığını belirtiyor. Fiyatların ve kârlılığın da düştüğünü dile getiriyor. 500 markalı endüstriyel mutfak sektörünün önemli oyuncularından İnoksan da kalabalıktan rahatsız. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, bu rahatsızlığının nedenini şöyle açıklıyor: “Bazen çok kârsız alımlar yapıldığı oluyor. Özellikle büyük kapasiteliişlerde çok düşük kârlarla işler almıyor.” Elektrikli ev aletleri sektöründe faaliyet gösteren Arnica’nın yönetim kurulu başkanı Serhan Akın da özellikle pazara sonradan girip pay almaya çalışan markaların pazar fiyatını ve kârlılıkları düşürmesinden şikayetçi. Bu yüzden standart ürünlerde rekabetçi olamadıklarını söylüyor.

ARZ TALEP DENGESİ BOZULUYOR
Pazarda çok fazla markanın oluşu sadece pazar payı dağılımını ve kâr marjlarını etkilemiyor. Aynı zamanda arz talep dengesini de bozuyor. Kimi zaman da ürün ve hizmet kalitesinin düşmesine neden oluyor. Kalabalık ortamda haksız rekabetten şikayetçi olanların sayısı da az değil. Porselen sektöründe özellikle kurumsal olmayan şirketler rekabette sorun yaratıyor. Kütahya Porselen Genel Müdürü Rüştü Düver, kurumsal olmayan şirketlerin yaptığı gayri ciddi satış ve pazarlama faaliyetlerinin kurumsal şirketlere zarar verdiğini dile getiriyor. “Bu tip şirketlerden alışveriş yapan tüketiciler, yaşadıkları olumsuzluklardan dolayı kurumsal şirketlere de aynı yaklaşımda bulunuyor” diyor. 2 bin aktif markanın yer aldığı tur operatörlüğü sektörü de aynı sorundan muzdarip. Özellikle bu işi düzgün yapmayanlara dikkat çeken Jolly Tour Genel Müdürü Figen Erkan, “Genelde hesapsız kitapsız bu işe girişenler yüzünden tüketici zarar görüyor” diye konuşuyor. Kalabalık arz ve talep dengesini de bozuyor. Seramik sektörünün en büyük oyuncularından Kütahya Seramik’in yönetim kurulu üyesi Erkan Güral, şu anda sektörde tüketim ihtiyacının çok üzerinde üretim olduğuna dikkat çekiyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND