Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

İşte en çok organ nakli yapan ekip !

Türkiye’de organ nakillerinde ezberleri bozan bir merkez var: Akdeniz Üniversitesi’nin Organ Nakli Merkezi. Merkezde yedi kişiden oluşan ekip, özellikle yaptıkları böbrek nakilleriyle sadece üç büyük il İstanbul, Ankara ve İzmir’deki nakil merkezlerini geride bırakmakla kalmıyor, dünyadaki benzerleriyle de yarışıyor.

İstanbul dahil, 60 ilden hastalar ameliyat için kapılarında kuyruğa giriyor. Rutin uygulamalar dışında yeni yöntemleri de cesaret ve başarıyla deniyorlar. İstanbul’da

organ nakli ünitesi kuran hemen hemen bütün büyük özel hastaneler peşlerinde koşuyor. Büyük transfer teklifleri yapıyor. Ama bu ekip Antalya’da kalmayı tercih ediyor. Merkezin başkanı Transplantasyon Cerrahı Prof. Dr. Alper Demirbaş. Ekibin diğer üyeleri cerrahlar Doç. Dr. Okan Erdoğan, Doç. Dr. Alihan Gürkan ve Yard. Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tuncer, organ nakli koordinatörleri Dr. Levent Yücetin ile Nilgün Keçecioğlu. Ekibin lideri Prof. Dr. Demirbaş anlattı.

KADAVRA ÇIKTI MI HER ŞEY DURUR

Bu iş bağımlılık yapıyor. Bir bakmışsın iş hayatının yüzde 90’ını kaplamış. Kulağın hep telefondadır. Çünkü yılda 5-10 ameliyat yaparak tranplant cerrahı olunmaz. İnanarak yapacaksın bu işi, hayatını vereceksin. Bu iş fedakarlık ister. Bayramınız seyranınız olmaz. Kadavra çıktı mı her şey durur…

BURADAKİ BAŞARI TAM BİR TAKIM ÇALIŞMASI

Ağustos 2000’de Organ Nakli Ünitesi Başkanı oldum. Organ nakillerinde koordinasyon önemlidir. Bu nedenle bir koordinasyon birimi oluşturduk. İki arkadaşımız çalışmaya başladı. Sadece Antalya’da değil çevre illerde de organ bağışını, naklini anlatmadığımız kişi kalmadı. Kentte kadavradan organ bağışı için bilinçlendirme çalışmaları başlattık. Özellikle yerel basınla işbirliği yaptık, çok iyi sonuçlar aldık. Kadavra bağışını AB ortalaması olan milyon nüfus başına 17’ye kadar çıkardık. İzmir de böyle bir gayrete girdi. Onlar da benzer rakamlara ulaştı. Organ nakli sayısı hızla arttı. 1999’da 23 böbrek, birer karaciğer ve kalp nakledilmişti. 2007’de 313 böbrek, 17 karaciğer, dört pankreas nakli yaptık. Bir şeyi ilk yapmak değil, devamlığını sağlamak önemli. Biz bunu sağladık.

KADAVRA YETMİYOR, CANLI VERİCİLERE MECBURUZ

Rakamlar Türkiye’deki organ bağışının, hastaların ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğunu gösteriyor. Özellikle diyaliz hastalarının. Türkiye’de 2007’de 1331 böbrek, 447 karaciğer, 53 kalp nakli yapıldı. Oysa ihtiyaç bunun kat kat üzerinde. Geçen yıl 244 kadavra donör bağışı yapılmış. Halbuki en az 2 bin olması gerekiyor. 2007’deki toplam organ nakli sayısı 1800 dolayında. Oysa organ bekleyen hasta sayısı 45 bin.

2015’te sadece böbrek nakline ihtiyaç duyacak hasta sayısının 103 bin olacağı tahmin ediliyor. Türkiye milyon nüfus başına organ bağışını zorlaya zorlaya ikiye çıkarabildi. Bu konuda başarılı iller Antalya ve İzmir’i çıkarırsanız milyon nüfus başına 0.8 gibi komik bir rakam çıkıyor. Başarılı bir örnek kabul edilen İspanya’da bu oran milyon nüfus başına 38-40. Gazetelerde organ bağışında şu il birinci diye haberler görüyorum. Bunların bir anlamı yok. Kaç kişinin organ bağışı kartı aldığı önemsiz. Asıl önemli olan organları alınıp kullanılan kadavra sayısı. Zira hastanın üzerinden organ bağış kartı çıksa bile ailesinin onay vermesi lazım. Aile istemezse organlarını alamıyoruz.

SORUN ORGAN BAĞIŞI DUYARSIZLIĞI DEĞİL

Türkiye’de neden bağış az diye araştırmaya başladık. Avrupa Konseyi’nin verilerine göre, Türkiye’de yılda organ bağışı izni istenen görüşmelerin sayısı 224! Yani beyin ölümü tanısı konup yakınınızın organlarını bağışlar mısınız diye görüşme yapılan aile sayısı… Halbuki bu sayı İtalya’da 1958, İspanya’da 1998, Arjantin’de 998. İlginç bir rakam bildiriliyor: Türkiye’de ailelerin evet deme oranı yüzde 75. Polonya’dan (yüzde 90) sonra ikinci sıradayız. Çok yüksek bir oran. Yani Türkiye’de sorun halkın organ bağışına duyarsızlığı değil aslında. Sorunun kökeninde yoğun bakım yatağı azlığı, beyin ölümü saptanması yetersizliği ve koordinasyonun eksikliği var.

KENDİ EKİBİMİZDEN BİLE ELEŞTİREN ÇIKIYOR

Hep kabul edilmiş rutinleri uygularsanız bir adım öteye gidemezsiniz. Bilimde gelişme risk alarak sağlanır. İlk böbrek ile pankreas nakillerini bir arada yaptığımızda kendi ekibimiz içinden bile eleştiri aldık. Doku uyumsuz böbrek nakli yaptığımızda çok ciddi eleştirildik. Kan grubu uyumsuz böbrek nakillerine başladığımızda, eleştirinin ötesine geçildi, “yapmayın” dendi. Rakamlar ortada. 4-5 yıl sonra bize yapmayın diyenler, bu nakilleri yapıyor olacak. “Mükemmel ameliyat”tan kasıt nedir?

Bir ameliyat, bir, üç ve beş yıl sonundaki başarı oranlarıyla ölçülür. Ekibimizin bir yıllık başarı oranı yüzde 98, üç yıllık başarı oranı yüzde 94, beş yıllık başarı oranı yüzde 89. Cerrahi komplikasyonların damarla ilgili olanları yüzde birin altında. Ürolojik komplikasyonlar yüzde 8 dolayında. Dünya rakamlarıyla uyumlu hatta bazıları daha başarılı. Mükemmel ameliyat, az ameliyat yapmak anlamına gelmemeli.

BİLEN BİLMEYEN DUAYA BAŞLASIN

34 yaşındaki Seydi Aydınoğlu (yanda sağda) 9.5 yıl diyalize girdi. Kronik böbrek yetmezliği tanısı konduktan sonra eşi 49 yaşındaki Erhan Aydınoğlu, “Ben sana böbreğimi vereceğim” diyor ama kan ve doku uyumsuzluğu nedeniyle ameliyat yapılamıyordu. Seydi, kana kana su içmek istiyordu. Hep hastalıklı, mutsuz hissediyordu kendini. Nihayet geçen yıl 20 Temmuz’da ameliyat yapıldı. Eşiyle ne kanı ne de dokusu uyuyordu. Üstelik hepatit C hastasıydı. Ameliyat başarılı oldu, Aydınoğlu hayata döndü.

Prof. Dr. Demirbaş anlatıyor: “Ameliyat bitti, herkes otursun, bilen bilmeyen duaya başlasın dedim. Sonra sandalyemi ters çevirdim. Hastaya bakamadım. Hani kaleciler son dakikada kendi takımı penaltı kazanınca heyecandan bakamaz da kendi kalesine döner ya, işte öyleydim. Asistanıma, nasıl dedim. Kaleci gol olup olmadığını taraftarın sevincinden anlar. Benimki de o misal. Mükemmel dedi. Nasıl sevindim anlatamam.”

ÇALIŞMASAYDI O BÖBREĞİ

ÇİĞ ÇİĞ YİYECEKTİM

Adanalı 24 yaşındaki Can Akın Akgün 8 yıl diyalize bağlı yaşadı. Kanı, haftanın üç günü dörder saat, kürdan kalınlığındaki iğnelerden makineye geçti, geri döndü. Tüberküloz geçirmişti, osteporozdan mustaripti, kemikleri kırılıyordu. Üstelik artık diyaliz makinesine bağlayacak damarı kalmamıştı. Tek yol, böbrek nakliydi. Babası böbreğini vermeye gönüllüydü. Ama Can’ın kanı 0, babasınınki A grubuydu. Kan uyumsuzluğunu ortadan kaldıracak tedaviler uygulandı. Nihayet 27 Mart’ta nakil yapıldı. Prof. Dr. Demirbaş, “Ameliyat için çok riskli bir hastaydı. Ama bir an önce de nakil olmalıydı, böyle yaşamazdı. O yüzden çok hırslıydım. Hatta çalışmasaydı o böbreği çiğ çiğ yiyecektim!” diye anlatıyor.

Toplam organ nakline göre ilk üç (2007)

1. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi: Kadavradan böbrek 30, canlıdan böbrek 283, kadavradan karaciğer 14, canlıdan karaciğer 3, kalp nakli 3.

2. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi: Kadavradan böbrek 22, canlıdan böbrek 67, kadavradan karaciğer 37, canlıdan karaciğer 76, kalp nakli 19.

3. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi: Kadavradan böbrek 17, canlıdan böbrek 44, kadavradan karaciğer 12, canlıdan karaciğer 44, kalp nakli 9.

Böbrek naklinde doku uyumunu kaldırdık

Türkiye’de yakın zamana kadar, 6’da 3 doku uyumu olmadan nakil yapılamaz denirdi. Halbuki 6’da 6 uyum çok nadir görülür. Böbrek nakillerinin 5 yıllık sonuçlarına baktığımızda, 6’da 5 uyumda başarı oranı yüzde 80, 6’da sıfır uyumdaysa yüzde 79. Yani çok fark yok. Baktık bu ameliyatlar Avrupa’da yapılıyor. Biz de 2001 yılında 6’da 3 ve üstünde doku uyumu aramadan canlı vericiden böbrek nakli yapmaya başladık. Sonuçlarımızı hem Türkiye hem de ABD’de yayınladık.

EZBERLER İŞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR

Biz Türkiye’nin en çok nakil yapan ekibiyiz. Geçen yıl Türkiye’de her 4 böbrek naklinden birini biz yaptık. Kan uyumsuzluğunu da aşmak istedik. Japonlar böbrek nakillerinin yüzde 10’unu, 1989’dan beri kan uyumsuz yapıyor. İsveç ve ABD’nin geliştirdiği teknikle biz de buna başladık. Kan grubu uymadığı için nakil olamayan pekçok hastanın yolunu açtık. Böyle 8 nakil yaptık, hiç sorun olmadı. Kan grubu uyumsuz karaciğer nakli de yaptık.

Bu uyumsuz nakil ameliyatları ezberin dışında. Ezberler işimizi çok zorlaştırıyor. Öyle hastalar önümüze geliyor ki… Baba-oğul arasında yarı yarıya doku uyumu olur. Bakıyoruz baba-oğula yapılan testte 6 doku grubunun 2’si uyuyor deniyor, sonuç yanlış yani. Hasta nakil olabilecekken 15 sene diyalize sokulmuş. Organ naklinde kandaki Rh faktörünün önemi yok. Oysa sırf bu yüzden yıllardır diyalizde bekletilen hastalarla karşılaşıyoruz. Bir başka tabu da şeker hastalarının böbrek nakli olamayacağı. Hasta tip 1 şeker hastasıysa böbrek ve pankreas naklini bir arada yapabiliyoruz. Bugüne kadar 39 hastaya pankreas nakli yaptık, yüzde 80’i bir yıl sonra ensülin kullanmadan yaşamaya başladı. Daha ileri gittik hem hepatit C’li, hem kan grubu hem de doku grubu uyumsuz bir nakil yaptık. Hastanın durumu iyi. Araştırmalarımıza göre bu ameliyat literatürde bir ilk. Tüm sınırların zorlanabileceğini gösterdik.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND