Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

İşini sevmeyen daha çok risk altında

Büroda masa başına geçen saatler ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Üstelik işini sevmeyenler bu konuda daha çok risk altında. İşte büro yaşamından kaynaklanabilecek sağlık sorunları ve bunlara karşı alınabilecek önlemler…

Biriktirmeyin hareket edin

Bilgisayarlı çalışma yaşamı, özellikle ofis-büro çalışanlarını masa başında hareketsiz çalışmaya itiyor. Hatalı oturuş pozisyonları ve ergonomik olmayan ofis koşullarına ek olarak devamlı aynı hareketleri yaparak oluşturulan iş rutini, birikimli kas ve iskelet sistemi hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Uzmanlar hareket etmeyi öneriyor.

Klavyeye hızlı vuruşlarla mı yazınızı yazıyorsunuz, hiç dikkat ettiniz mi? Bilgisayar başında fareyi sıkıca mı kavrıyorsunuz? 5 tekerlekli, yüksekliği ve sırtlığı ayarlanabilen, beli destekleyen sandalyelerde mi oturuyorsunuz? Bu sorular, aslında sizin ne kadar ‘biriktirdiğinizin’ de bir göstergesi… Biriktirme?.. Yani küçük gibi görünen kuvvetler birikiminin vücutta büyük zararlara yol açması. Uzmanlar, bu tür hastalıkları haftalar, aylar, yıllar boyunca artan şekilde oluşan hastalıklar diye özetliyorlar. Sinir, doku, tendon ya da eklemler hasara uğruyor. Bozukluk kendini fiziksel yakınmalar ya da anormal durumlar şeklinde belli ediyor. Bu rahatsızlıklar ‘mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları’ şeklinde genelleniyor.

Masabaşı işlerde, özellikle de bilgisayar kullanımında hatalı pozisyon ve yanlış kullanım sonucu sıklıkla bel ve boyun bölgesindeki sorunlarla karşılaşılıyor. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı hocalarından Prof. Dr. Halil Koyuncu ile serbest doktorlar Uzman Dr. Erdal Yücel ve Dr. Halime Toros, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın elektronik dergisinin Mayıs 2003 sayısında yayınladığı makalede bu konuya dikkat çekiyorlar.

Her meslekte risk var

Makalede bilgisayar kullanıcısı, telefon santral operatörü, öğrenciler, yazarlar-çizerler, memurlar-sekreterler, doktor, eczacı, mimar ve avukat gibi serbest meslek sahipleri ve terzi, desinatör, stilist gibi mesleklerin büro-ofiste çalışılan meslekler olduğu belirtiliyor:

“Bu mesleklerde kümülatif travma sonucu primer olarak (önce) yumuşak dokular, sekonder olarak (ardından) kemik ve eklemler etkilenir. Sıklıkla boyun, bel, üst ve alt ekstremite yapıları zarar görür. Mesleğin yanında çeşitli kişisel, çevresel ve fiziksel risk faktörleri hastaların yakınmalarını arttırır. Yukarıda belirtilen meslek gruplarında şu klinik tablolar sıklıkla görülür:

1. Boyun sorunları

2. Bel sorunları

3. Yumuşak doku bozuklukları (sinir sıkışmaları, kas gerginlikleri ve kısalmaları, dolaşım bozuklukları, aşırı kullanım bozuklukları).”

Gerilim içinde bilgisayar başı çalışma

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, ofiste bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerin özellikle boyun, sırt, bel ve el ağrılarına neden olduğunu söylüyor. İlerleyen dönemde bu ağrılar bel, boyun fıtığı, omurlarda düzleşme, el ve dirsekte sinir sıkışmalara, hatta tedavi edilmediğinde sakatlıklara bile neden olabiliyor. Doç. Dr. Kılıç’ın belirttiğine göre, ABD’de 18-65 yaş arasındaki ofis çalışanları arasında yapılan bir araştırma çarpıcı: “8-9 saat hareketsiz olan ofis çalışanları, yılda en az 20 gün ofis kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle izin kullanıyor. Bunun ABD ekonomisine yıllık maliyeti ise 2 milyar dolar.”

Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti konusunda ise İngiliz araştırma kuruluşu Work Foundation’ın 25 Avrupa ülkesi, Kanada, İsrail ve Türkiye’de yaptığı çalışmaya bakılabilir. Buna göre ise kas ve iskelet sistemi hastalıkları Avrupa ülkelerine 240 milyon avroluk (561.6 milyon TL) bir maliyete neden oluyor. Çalışma Bakanlığı’nı, doktor ve işverenleri ilgilendiren bu araştırmanın Türkiye sonuçlarının ise diğer ülkelerden daha olumsuz.

Kılıç, ofis çalışanlarında sık görülen iskelet sistemine bağlı yakınma nedenlerini şöyle özetliyor:

“Çünkü belirli oturuş ve çalışma alışkanlıklarına bağlı eklemlerde tekrarlayan zorlamalar oluyor ve bu zararlı etkiler zamanla birikiyor. Ergonomik olmayan ofis ekipmanları kullanılıyor. Çalışma saatleri uzun ve işyerleri gerilimli. Ayrıca egzersiz ve sportif aktivitelere yeterince vakit ayrılmıyor.”

İşini sevmeyenin beli daha çok ağrıyor

Aslında stres de çalışanları iş hayatında olumsuz etkiliyor. Hatta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Metin Yurdakoş’a göre, “İşini sevmeyenlerin bel ağrısı sebebiyle hekime başvurma oranı, sevenlere göre 2,5 kat daha fazla. İşinden memnun olmama, takdir edilmeme boyun ve bel ağrısında risk faktörü.” Dr. Yurdakoş, nedenlerini kısaca şöyle anlatıyor:

“Bu durum kişilerin ağrı eşikleriyle ilgilidir. Ağrı eşiği yüksekse çalışan mutlu, relaks ve huzurludur, düşükse gergin, mutsuz ve endişelidir. Bu etki, kişinin elinde değildir. Ağrı eşiği düşükse, üstünün gergin halleri onu daha çok etkiler, mutsuz olur. Bu da bel ve boyun ağrılarında etkendir.”

Vücuttaki kaslar, ikiye ayrılıyor: Çeken kaslar-iten kaslar, kaldıran veya indiren kaslar. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Abidin Tanrıkut, kişinin vücüdunu dengeli kullanması gerektiğinin altını çiziyor: “Bu kasların bir ahenk içinde karşılıklı çalışması, sağlıklı bir vücut için gereklidir. Sadece çeken kaslar çalışırsa bu kaslar yorulacak, mukavemeti azalacak günün birinde ağrılara sebep olacaktır. Hiç hareket etmeyen bir kişi, kaslarını hiç ahenkli kullanmadığı için hastalıklara davetiye çıkarabilir.”

Dr. Tanrıkut, “Çalışma hayatının ilk yıllarında fazla şikayet olmaz” diyor: “Çalışan henüz gençtir, boyun ve sırt kasları henüz fazla yıpranmamış, çalışma karşında strese maruz kalmamıştır. İlerleyen dönemde sırt kaslarının hep aynı pozisyonda kalması, kasların basınca maruz kalması nedeniyle hastalıklar ortaya çıkıyor ve kendisini ağrı ile gösteriyor.” Boyun ve omuz koruma, kasları çalıştırma, sırt ve bel ağrılarını azaltma ya da koruma önerilerini ise şöyle sıralıyor:

“Sabahları hafif bir egzersiz ve kasları ısıtarak güne başlanması, koltuklara düzgün bir şekilde oturulması, mümkünse kolçaklı koltuk kullanılması, koltuk yüksekliğinin ayarlanması, acele ve stresle işleri yetiştirmeye çalışılmaması, boyun ve sırta klima ve hava akımında kalınmaması, sürekli aynı hareket yaptırmanın boyun ve bele zararlı olabileceği düşünerek dikkatli olunması gerekir.”

3 saatten fazlası risk altında

İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kas-İskelet Hastalıkları ve Ergonomi Birimi Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Özcan, üst uzuv hastalıkları (el, el bileği, omuz ve dirsekleri), göz rahatsızlıkları, baş ağrısı, genel yorgunluk ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara da dikkat çekiyor. Bu hastalıkların artık Türkiye’de meslek hastalığı olarak kabul edildiğini belirten Özcan’a göre ofiste günde 3 saatten fazla bilgisayarla çalışan sekreterler, veri giricileri, banka çalışanları ve çağrı merkezi çalışanları yüksek risk altında. Bilgisayar kullanıcılarının yarısından fazlası, kas-iskelet hastalığıyla ilgili yakınmalara sahip. Bu oran yüzde 80’lere ulaşabiliyor. Bir araştırmada, haftada 15 saatten fazla bilgisayar kullanan ve işe başlarken hiçbir sorunu olmayanların yarısından fazlasında, çalışma yaşamlarının ilk 12 ayı içinde kas-iskelet hastalıklarının ortaya çıktığı ifade ediliyor. 

Kanada’da Stott Pilates’ten plates eğitimi gören, staj ve sınav sonucu eğitmenlik eğitimi alan ve şu anda plates dersleri veren Alpar Sargın, sürekli oturmak ve oturarak çalışmanın insan fizyonomisine aykırı olduğunu söylüyor. Peki, ofiste kaslar nasıl çalıştırılmalı? Sargın, insan bedeninin bir bütün olduğunu, kişinin bedenine bakmasının da bir bütün olduğunu belirtiyor. Sabah yataktan çıkarken başlayıp yatağa girinceye kadar sürdüğünü, hatta yatma şekli ve ortamının da işin içine girdiğini söylüyor. Bu nedenle kişinin bazı temel prensiplere dikkat etmesi gerektiğini anlatıyor:

“Her zaman burundan sakince nefes alıp ağızdan vermeli.  Bel çukurunu arttırmadan, karın kaslarını hafifçe devrede tutarak durulmalı. Omuzların omurgayı etkilediği unutulmayarak duruşun farkında olunmalı. Çoğu zaman fark etmeden, omuz başlarımızı kulaklarımıza doğru kaldırmış, aşırı gergin durururuz. Oysa baş, gövdenin tam üstünde tutulmalı. Ne önde ne de arkada olmalı. Omuzların serbest olduğunu hissedilmeli.”

Bilgisayarın yanına ‘dik oturuş resmi’ koyun

Sürekli oturarak çalışanlara ise Sargın, önerilerde bulunuyor:

–              Olabildiğince ayakları uzatarak çalışılabilir. Dizler sürekli kırık tutulmamalı. Zaman zaman ayak bileklerini içe ve dışarı döndürmek faydalıdır.

–              Kafamızın tam tepesinden bir iple yukarı çekiliyormuş gibi hissetmeye çalışmalı. Bu, sağlıklı bir dik duruş için önemli bir yöntem. Bunu yaparken beldeki çukuru aşırı derecede arttırmamalı ve kambur çıkartmamalı.

–              Bilgisayar ekranı yanına, aile fotoğrafı gibi, hatırlatıcı olsun diye doğru oturuş pozisyonunu gösteren resim konulabilir.

–              Gövde, ne öne ne arkaya eğik olmalı. Bel boşluğuna ince bir yastık konabilir. Sandalye kesinlikle dik açıda olmalı, üst kısmı sırtı desteklemeli.

–              Klavyeye uzanırken omuzlar ileri uzanmamalı, omuz başları göğsü geçmemeli. Omuz ve göğüs için 10 saniye kadar çalışan kendini kucaklayabilir. Elleriyle  kürek kemiklerine uzanmaya çalışabilir ve sonra tersini, ellerini belinin arkasında iki elinin dirseklerini kavramaya çalışacak şekilde birleştirip, yukarı doğru kaldırabilir. Bu arada karnınızı kasmayı unutmayın.

–              Ekran seviyesi ve göz arasındaki açı da çok önemli. Baş ne çok öne ne de çok arkaya eğik olmalı. Boyun kaslarını güçlendirmek ve dengelemek için avuç içi ile kafayı itme, baskı hareketleri yapılabilir. 4 yön için her seferinde 10 saniye baskı, en fazla 1 dakikayı alır.

–              Sık aralıklarla nasıl göründüğü önemsenmeden ayağa kalkıp, öne arkaya, yanlara hafif esnemeler yapılabilir.

Her 4 kişiden 3’ü yeterli fiziksel aktivite yapmıyor

Aktif Yaşam Derneği, 2010’da 12 ilde 2.752 kişiyle yüzyüze yaptırdığı araştırmaya göre, Türk toplumunun sadece yüzde 25’i yeterli fiziksel aktiviteye sahip. Başka bir deyişle her dört kişiden üçü yeterli fiziksel aktivite yapmıyor.

Dernek başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, araştırma sonuçlarından hareketle, toplumun farklı kesimlerine yönelik aktif yaşam stratejileri geliştirip uyguladıklarını söylüyor. Aktif Yaşam İstasyonu ve ilköğretim çağı çocuklarına yönelik projelerinin yanı sıra oluşturdukları ‘Aktif Yaşayan Ofisler’ konseptiyle fiziksel aktivitenin ofislerde de bir gündelik yaşam pratiğine dönüşmesi için çabaladıklarını anlatıyor.  Prof. Demirel aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Müdürü. 

ŞİRKETLER NE YAPIYOR?

Hepimizin sırtı ve beli ağrıyordu

Doğuş İnşaat İK departmanı, geçen yılın başında bir sağlık projesi başlattı. Doğuş İnşaat İK ve İdari İşler Koordinatörü Nihan Benli, “Bu projeyle Bireysel Beslenme Danışmanı’nı, yoga hocamızı, hafif spor yapabilecekleri spor aletlerini şirketimize getirdik” diyor. Merkez ofisteki 153 çalışana yönelik çalışmalar başlamış. Haftada 2 gün 1’er saat kundalini yoga uygulamasıyla şu an 10 çalışan yoga derslerine katılıyor. Bir de spor odası bulunuyor. Ayrıca bir e-grup oluşturulmuş. Her ayın Mr&Mrs Fit’i seçiliyor. Asansör yerine merdiven kullanımı teşvik ediliyor. Asansör kullananlar ise asansördeki ‘Sağlığınız için bol su için’ afişleriyle bilinçlendiriliyor.

Dart, bilardo, her çeşit salon sporu

TTNet, çeşitli sağlık seminerleri düzenliyor. 600 fazla çalışanı olan şirketteki duruş oturuş bozuklukları ve ofis egzersizleri seminerleri, büyük ilgi çekiyor. TTNET Genel Müdürlük binasında, tüm çalışanlar için bir spor salonu, bilardo, dart, satranç ve masa tenisi var. TTNET Yönetim Destek Kıdemli Direktörü Hasan Kaya, aktivite alanlarının özellikle öğle saatlerinde ve akşam mesai bitiminden sonra çalışanlar tarafından yoğun ilgi gördüğünü, çalışanların sabah 08:00’de mesai başlayana kadar ve öğle saatlerinde 12:00 – 13:00  ve akşam 17:00-19:00 arası faydalandığını anlatıyor. İK ekibinden Kaan Demirkıran, fırsat buldukça bilardo veya satranç, Tivibu İçerik ekibinden Doğacan Demirbaş ise dart oynadıığını söylüyor.

Haftada iki gün pilates dersi

Hürriyet İnsan Kaynakları yönetimi çalışanları için ergonomik koşullar yaratmaya ve iş stresinin yarattığı olumsuz etkileri azaltmaya büyük önem veriyor. Hürriyet Gazetesi İK Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi   Tuba Köseoğlu Okçu, “Hürriyet Dünyası adlı yeni binamız çalışanlarımızın fiziksel rahatlığını ön planda tutacak şekilde tasarlandı” diyor. 30.000 m2 yeşil alana sahip binada donanımlı bir spor salonu ve masaj odası var. Haftada 2 gün pilates dersleri veriliyor. Çalışanlara yönelik bilinçlendirme toplantıları ve kısa ofis egzersizleri planlanlanıyor.

Mayısta açılacak ‘Hür Alan’ adlı sosyal alanla ise çalışanlar, hem dinlenecek hem de  langırt, play station, bilardo, masa tenisi ve dart oynayabilecek.

Sağlıklı ofis kampanyası

Ofis çalışanlarının günün yüzde 60’ını oturarak geçirdiğini saptayan ve bunun da 288 dakika yani 4.8 saat ettiğini hesaplayan Bürotime yetkilileri, Türkiye çapında bir “Sağlıklı Ofis Kampanyası” başlattı. Ofis çalışanlarına ergonomik iş ortamları sağlamaları amacıyla Türkiye’nin belli illerinde seminerler düzenleyen şirketin ilk seminerini, geçen ay Prof. Dr. Emel Özcan Gaziantep’te verdi. İkinci seminer Eskişehir’de olacak. Seminerler sürecek. Seminer afişinde kullanılan tamamen ergonomik sandalye dikkat çekici. Arkası kauçuk ve herkese göre ayarlanabilen 5 ayaklı sandalye, yarış arabası koltuğunda oturur hissi veriyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND