Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

“inatçı gençler” ve gizemleri…

Yaşlanma sürecinizi denetim altında tutabilir ve siz de bir “inatçı genç” olabilirsiniz…İşte size inatçı gençlerin gizemleri ve beyin gücünüzü artırmak, hafızanızı geliştirmek, yaratıcılığınızı artırmak için hedeflenen kimi zihinsel çalışma örnekleri…

Kaynak: Bütün Dünya Dergisi
Dr.David Weeks, Jamie James -Reader’s Digest
Çeviren: Dilek Sezen

Antonia Barber, insanlara yaşını söylediğinde, hiç kimse ona inanamıyor. Altmışiki yaşındaki bu başarılı çocuk kitapları yazarı, kendini elli yaşında hissediyor ve o yaşta da gösteriyor. Yüzünden adeta sağlık fışkırıyor ve masmavi gözleri ışık saçıyor; güçlü bir ışık altında bile, göz çevresindeki kırışıklıklar belli belirsiz.

Kalp cerrahı Michael DeBakey, bu daldaki en ünlü uzmanlardan bir tanesi ve elli yılı aşkın süredir de kariyerini başarıyla sürdürmekte. 1997 yılında, seksensekiz
yaşındayken Boris Yeltsin’in açık kalp ameliyatında denetmen olarak bulunuyordu. Bugün ise, NASA’daki mühendislerle birlikte minyatür bir kalp pompası üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Elbette ki, yüzünde kırışıklıklar var ama olduğundan rahatlıkla yirmi yıl genç gösteriyor.

Antonia Barber ve Michael DeBakey iki “inatçı genç” örneği. Onlar yaşlarından ya da ehliyetlerinde yazandan. Onlarca yıl daha genç görünen, davranan, düşünen ve hisseden şanslı insanlar. Yirmibeşinci mezuniyet törenlerine gelip, hâlâ yıllıktaki fotoğraflarıyla aynı görünen bu insanlar, kızlarıyla dolaşıp, kız kardeşleriyle gezdikleri sanılan anneler.

On yıl süren, derin ve ayrıntılı bilimsel araştırmalar sonucu, bizi “inatçı genç”lerden ayıran fizyolojik, fiziksel ya da genetik özellikler olduğu kanıtlandı. Buna göre “inatçı gençler”:

•Yaşamları süresince bizden daha fazla romantik ilişkiler yaşarlar ve oldukça hareketli seks yaşamları vardır.
•Her yaştan insanlarla arkadaşlık ederler.
•Çoğunlukla çocukları yoktur ya da ebeveynseler bile küçük aileleri vardır.
•Çok dinç ve atletik yapıdadırlar, dağ sporlarını, takım sporlarına yeğlerler.
•Uykuları düzenli ve derindir, sabahları dinç ve güne hazır uya-nırlar.
•Düzgün vücut hatlarına sahiptirler.
•Çok ve sık yolculuk yaparlar.
•Tansiyonları normal ya da düşüktür.
•Çok okurlar, az televizyon seyrederler ve zamanlarını edilgen bir biçimde geçireceklerine, zekâlarını geliştirmeyi yeğlerler.
•İleri yaşlara dek sağlıklı bir yaşam sürmüş ebeveynleri vardır.

Yapılan araştırmaya katılanların yüzde on onbeşi vejetaryendi ve çoğunun içkiyle araları pek hoş değildi. Sigara içmeyenlerin sayısı, içenlerin yirmi katıydı; bu konudaki bulgular, tartışma götürmez, yaşlanma konusundaki etkilerini düşünürsek, sigara bu alanda, zamandan bile çok daha etkili.

Ne biçimde yaşlandığımız, bir ölçüde genetik mirasımıza bağlı. Büyük bir bölümü ise bizim doğrudan kontrolümüz altındaki etkenlerle doğru orantılı; yediklerimizle, hareketliliğimiz ve yaşama bakış açımızla. “İnatçı genç”ler konusunda yapılan araştırmalar sonucu, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı geliştirme konusunda olumlu adımlar atmamıza yardımcı olacak bilgileri size sunuyoruz.
Dinamik spor faaliyetlerine karşı duydukları tutku, “inatçı gençler”in belirleyici özelliklerinden bir tanesi.

Spor, yalnızca iyi görünmenize ve fiziksel kondisyonunuzun artmasına yaramaz, aynı zamanda zihinsel faaliyetlerinizi de geliştirir. Düzenli bir biçimde spor yapan insanların yaşama daha olumlu baktıkları gözlenmektedir.

Henüz harekete geçmediyseniz, işe adımlarınızı her zaman yürüdüğünüzden daha hızlı atarak başlayın. Haftada iki ya da üç kez 20-30 dakika hızlı adımlarla yürümek, direncinizi artıracaktır. Her gün yaptığınız şeyleri, daha aktif bir biçimde yapmaya çabalayın ve tercihen evinizin ya da iş yerinizin yakınlarında yeni faaliyetler edinin.

Aşama aşama ilerleyin; düzenli egzersizlerin yaşam boyu sürdürülmesi ve yaşamınızın bir parçası durumuna gelmesi gerekir. Dans, step, aerobik, yüzme ve yer jimnastiği, bedene esneklik kazandıran ve insanı dinçleştirip, vücut hatlarını biçime sokan sporlardır.

Spor yapmanın kilo vermeye ve korumaya yönelik tarafı, kalori kaybından çok ötedir. Sıkı bir sportif faaliyetten sonra, vücudun metabolik hızı saatlerce doruktadır. Üstelik aerobik hareketleri, kısa süre için de olsa iştahı bastırır. Aynı zamanda, dinamik bir aktivite programı, insan bedeninde, küçük miktarda büyüme hormonu salgılar, bu da kasların şişmanlama yerine, uzamalarına neden olur.

“İnatçı genç”lerin beslenme biçimlerinden de anlaşılacağı gibi, yediklerimiz yaşam tarzımızın vazgeçilmez bölümlerinden birini oluşturur. Yiyeceklerden zevk almamız gerekir; öğünlerimiz birer işkence olmamalı. Diyet yapmak çoğu zaman insanları strese sokar ve mutsuz olmalarına neden olur. “İnatçı genç”lerden öğrenmemiz gereken birşey, kilomuzu asıl dengede tutmamızı sağlayanın, yiyeceklerimizdeki çeşitlilik olduğudur.

“İnatçı genç”lerin diyetini oluşturan yiyeceklere bir göz atalım:

Baklagiller ve tahıllar da dahil olmak üzere, yiyeceklerinizin yüzde 60’ını, karbonhidratlar oluşturmalıdır. Günde en az beş porsiyon sebze ve meyve yemeye çalışın. Proteinler, gıdanızın yüzde 15 ila 20’sini oluşturmalıdırlar, geri kalanını yağlardan sağlayabilirsiniz, ama doymuş hay- vansal yağ oranı, yüz- de 10’un üzerinde olmamalıdır.

•Porsiyonlarınızı küçültün ama iştahınızı tatmin edecek denli yeyin. Lokmalarınızı iyice ve uzun süre çiğneyin. Asla aç değilken yemeyin ve doyduğunuzu hissettiğiniz anda durun.
•Tuzu azaltın, özellikle de füme yiyecekleri ve çok miktarda tuz içerenleri.
•Şekeri azaltın. Düşük kalorili tatlıları yeğleyin; meyve her zaman için en iyi tercihtir.
•Taze sebzelerde, meyvelerde ve tahıllarda bulunan C vitamini, cildinize elastiki ve genç bir görünüm sağlayan kolajenin artmasına katkıda bulunur.
•Sigara, alkollü içecekler ve kahvenin vücuttaki tüm vitaminlerin miktarını azalttığını unutmayın.

Yetmişüç yaşına karşın, hâlâ genç görünmeyi başaran sanatçı Angela Lansbury, şu atasözünün canlı kanıtı: “Ne yerseniz, osunuz”. Sanatçı, özellikle taze sebze, meyve ve tahıllarla beslendiğini, balığı ete yeğlediğini belirtiyor. Alkolden kaçınıyor.

Hepimiz, bir ad ya da birinin yüzünü, bir dükkana girip de, ne almak için uğradığımızı unutmanın ne demek olduğunu ve bu duygunun ne denli rahatsız edici olduğunu biliriz. Bu tür unutkanlıklar, beyinsel faaliyetlerimizin azaldığına işaret olabilir ve bunun üstesinden gelmek için beynimizi daha çok çalıştırmamız gerekir.

Michael DeBakey’ye, nasıl oluyor da bir delikanlının zihinsel etkinliğine sahip olduğu sorulduğunda, şöyle yanıt vermişti:
“Kaslar konusunda, şöyle bir deyiş vardır: Onları ya kullanın ya da kaybedin. Beyin için de aynı şey geçerli. Ne denli çok kullanırsanız, o kadar iyi işler.”

Dr. DeBakey, zihne yapılacak en büyük kötülüğün, televizyonun karşısında anlamsızca oturmak olduğunu söylüyor. “Beyninizi harekete geçirecek, daha etkili o kadar çok yöntem var ki.”

İşte size, beyin gücünüzü artırmak, hafızanızı geliştirmek ve yaratıcılığınızı artırmak için hedeflenen kimi zihinsel çalışma örnekleri:

Hafızanızı geliştirmek için akılcı ipuçlarına başvurun. Bir kelimeyi aklınızda tutabilmek için onu bir görün tüyle eşleştirme yöntemi olan Loci Metodu, uzun yıllardır kullanılmaktadır ve oldukça başarılı olmuştur.

Yeni kitaplar okuyarak, düş gücünüzün de yardımıyla sözcükleri akıcı bir biçimde kullanmayı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda değişik türden kitaplar okumanın da yararı vardır. Kendinize, okumuş olduğunuz kitaplarla ilgili sorular sorun. Film yönetmeni oyununu oynamayı deneyin. Okuduğunuz kitabı, beyazperdeye aktaracağınızı düşünün. Hangi sahneleri makaslardınız? Hangilerini öne çıkartırdınız? Olayların akışında değişiklik yapar mıydınız? Hangi görsel efektlerden yararlanırdınız?

•Beyin, yeni deneyimlere gereksinim duyar. Konusunda uzmanlaşmış dergiler okuyun; bilimsel ya da tıbbi magazinler gibi. Politik görüşünüzün aksini savunan gazete ve dergiler okuyun ve bu düşünceleri belleğinizde, zihinsel bir sıralamaya tabi tutun. Fikirlerine kesinlikle karşı çıktığınız bir makale yazarına ya da bir yayımcıya bir mektup yazmayı deneyin. Kendi düşüncelerinizi mantık sırasına koymayı unutmayın.
•Kelime oyunları oynayıp, sözcük dağarcığınızı geliştirin (örneğin, bildiğiniz tüm kuş adlarını sıralayın). İşi güçleştirmek için, sözcükleri alfabetik sıraya dizin.
•Yaratıcılığınızı ve sözcük konusundaki ustalığınızı geliştirmek için, dil oyunlarından yararlanabilirsiniz.

Sözlükten on sözcük seçin ve her biri için mecazi bir benzetme bulmaya çalışın. Örneğin baba evin direği, dayak cennetten çıkma, anne başımızın tacı. Sıkça kullandığınız nesnelerin yerine neler kullanabileceğinizi düşünün, örneğin kağıt ağırlığı olarak bir tuğla, hamak ya da tente olarak bir battaniye, anahtarlık ya da olta ucu olarak ataç.

•Haklarında çok bilginiz olmayan sanatçılarla ilgili, sanat kitapları karıştırın. Salvador Dali’nin, Giorgio de Chirico’nun yapıtlarının yer aldığı kitaplar gibi. İçlerinden bir tanesini dikkatlice inceleyin, sonra da bu tablo hakkında neler hissettiğinizi kaleme alın. Resimle ilgili bir öykü yazmaya çalışın.

Gözlerinizi kapatıp, ilk kez dinlediğiniz bir müzik parçasına kulak verin. Ne hakkında bestelenmiş olduğunu düşlemeye çalışın. Sizde aynı duyguları uyandıran başka bir müzik parçası anımsıyor musunuz?

•Kalabalık bir ortamda, çeşitli insan gruplarını inceleyin ve hareketlerinden, yüz ifadelerinden yola çıkarak, haklarında öyküler yaratmaya çalışın.

Herşeyden önemlisi birşeyi aklınızdan çıkartmayın. Antonia Barber’ın da söylediği gibi, “Kendinizi kaç yaşında hissediyorsanız, o yaştasınız demektir.”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND