Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

İmajınızı nasıl yenilersiniz? (2)

Kişisel imaj dizisinin bu bölümünde iyi bir izlenim için gardırobunuzda bulunması gereken giysi ve renkleri öğrenecek, önemli ipuçlarını yakalayacaksınız…

İMAJINIZI NASIL YENİLERSİNİZ? (2)

Dizimizin bu bölümünde iyi bir izlenim için gardırobunuzda bulunması gereken giysi ve renkleri öğrenecek, önemli ipuçlarını yakalayacaksınız…

‘İmaj yapıcısı’ İnci Beydeşman da, ünlülerin imajlarına, günümüz modasına açıklık getiriyor…

ŞÜKRAN PAKKAN
MİLLİYET

İmajınızı nasıl yenilersiniz? (2)

İlk izlenim her zaman belirleyicidir. İletişim uzmanları, “Bir ortama dış görünüşünüzle girer, şahsiyetinizle ağırlanırsınız” der. İmajın ilk ve en önemli ayaklarından biri olan giysiler de, kişinin kendisini tanıması ve olumlu bir etki yaratmasının ilk koşulu… Nasıl giyineceğinizi bilmek Tanrı vergisi değil. Psikologlar dış imajın içerideki kişiyi temsil ettiğini düşünüyor. Bu nedenle, kişisel gelişiminize hız verin ancak kimliğinizle görünüşünüz arasındaki bağı kesinlikle koparmayın.

Klasik giysileriniz olsun

İş yerlerinde klasik giyim en çok tercih edilen ve ‘tehlikesi az’ tarzların başında gelir. İşte birkaç öneri:

• Erkekler için: Tek, iki, üç düğmeli ve kurvaze ceketli takımlar; mavi ve beyaz gömlekler, boyuna çizgili aynı renklerde gömlekler, çizgili ya da küçük pauntiyeli ya da tamamen düz kravatlar.

• Kadınlar için: Tek, iki, üç düğmeli ceketli takımlar; etek, ceket ve elbise ceketli takımlar. Ayrıca V yakalı, bisiklet yakalı, şal yakalı trikolar; bluzlar, gömlekler, inci kolye ve küpe, diz boyu etekler, pileli pantolonlar, ikili triko setler de kullanabilir.

Kadınlara birkaç öneri…

• Görüntünüz mesajınızın önüne geçmesin.
• Görüntünüz kişiliğinize uysun.
• Ne kadar sadeyseniz, etkiniz o kadar kalıcıdır.
• Aşırı abartılı saç modeli, renk, aksesuar ve makyajdan kaçının.
• Aşırı seksi bir imaj yaratmayın.
• İşinize, pozisyon ve hedeflerinize uygun giyinin.

Dolabınızın olmazsa olmazları

• Erkekler için: Bir lacivert ve gri takım elbise, bir blazer, yeşil, bej, gri pantolon; 8 adet İtalyan yaka gömlek, 6 kravat, bir evrak cantası, iki çift ayakkabı, bir siyah kemer, deri ya da metal kayışlı saat, iki spor pantolon, spor gömlek, polo yaka gömlek veya kazak, bot ve lastik spor ayakkabı.
• Kadınlar için: Bir pantolonlu, bir de etekli siyah takım, üç kumaş pantolon, bir tek ceket, beş gömlek, bir pardösü, iki topuklu ayakkabı, bot, çanta, iki deri kemer, spor bir ceket, triko set, beş bluz, balıkçı kazak, kot pantolon.

İmajınızı nasıl yenilersiniz? (2)

Erkeklerin imajını eşleri belirliyor

İmaj yapıcısı İnci Beydeşman, geçtiğimiz günlerde otomobiliyle yolculuk yaparken, son model bir aracın arkasında şu yazıyı gördü: “Kıroyum ama param var.” Önce şaşırdı, sonra plakasını alıp, sürücünün adresini buldu. ‘Kıro olduğunu beyan eden’ bu işadamına, bir yazı gönderdi: “Kıroluğunuzdan daha büyük bir ayıbınız var: Çok paranız olduğunu söylemek. İşçileriniz size nasıl saygı duyuyor. Arkanızdan gülüyor olmasınlar?” Bu işadamı, şimdi Beydeşman’ın müşterisi.

‘Bıyık kestiremiyoruz’
Kamuoyu, Beydeşman’ı 1994’de, motosikletli polis Yunuslar’ın imaj yapıcısı olarak tanıdı. O, bugüne kadar Çevik Kuvvet, Atatürk Havalimanı personeli, ilçe emniyet müdürlükleri, Türk Böbrek Vakfı ile bazı hastane ile medya kuruluşlarıyla birlikte birçok politikacının imajını yeniledi.

“Bazen politikacıların bıyıklarını karısı istemiyor diye kesemiyoruz” diye dert yanan Beydeşman, ünlülerin imaj sırlarını anlattı.

• Tarkan: Çocuksu imajını yeniledi. Bir erkekle birlikte çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkınca “Kimseye hesap vermek zorunda değilim” tavrı dürüst bulundu. Dürüst, doğru bir imajı var. Cinselliği çok fazla öne çıkarıyor. Duygusal ve içten.

• İbrahim Tatlıses: Kadın döven, maço bir imajı vardı. Türkiye, Tatlıses’i maço imajıyla kabul etmişti ama yıllar geçtikçe aldığı tepkiler nedeniyle daha babacan, sahiplenici ve koruyucu biri olarak görülmek istiyor. Giyim tarzı olarak sahne saygısına sahip.

• Müslüm Gürses: ‘Garibanın babası’ imajıyla ortaya çıkıyor ama seçtiği giysiler imajına ters. Absürd kıyafetler kullanıyor. Geçmişte varoşlara hitap ediyordu, şimdi smokin seçerek daha elit bir kesimi hedeflemeye çalışıyor.

• Sezen Aksu: ‘Sıradışı abla’ imajını seçti. Yıllar geçti sadece kilo aldı. Eskiden kendini topluma kabul ettirmeye çalışırdı şimdi bunu törpüledi.

• Fatih Terim: Doğuştan karizma sahibi. Babacan, sahiplenici, lider. Adanaspor zamanlarındaki çekingen halinden eser kalmadı.

• Kadir İnanır: Maço kimliğiyle kabul edildi. Ancak son zamanlarda bir arayış içinde. Yeni oyuncuların ortaya çıkmasıyla birlikte kendini yenilemeye çalışıyor. Ama ne giyse taşımayı biliyor, sigara içmeyi bile sanat haline getirmiş.

• Madonna: Dansları ve sahnedeki davranışlarıyla hem kadınsal, hem erkeksi mesajlar veriyor. İmajıyla önder oldu.

Sınıfta kaldılar

Beydeşman’a ‘imaj yoksunu’ isimlerin başında ise şu isimleri sıralıyor:

• Nez: ‘Seks’ imajıyla ortaya çıktı. Parlayıp sönecek. Cinselliği çok abarttı. Kendini yenileyemezse unutulacak.

• Doğuş: Sil baştan yaratmaya çalışıyor ama çok iddialı bir imajı var. Kendi kendisini itici hale getiriyor.

• Hande Yener ve Gülşen: İmajları yok. Ekranda kötü görünüyorlar.

Maçolar revaçta, çünkü…

İnci Beydeşman, son günlerde yerli dizilerle birlikle yeniden moda olan maço erkeklerle ilgili şu yorumu yaptı: “Türk kadınları bir türlü ortayı bulamıyor. Ya yöneteceği erkeği seçiyor ya da yönetileceği. Son günlerde Çocuklar Duymasın dizisindeki Haluk ya da Asmalı Konak’taki Seymen Ağa, Erkan Ağa gibi karakterlerin gözde olmasının nedeni, kadınların yeniden aile imajını sağlamlaştırmak istemelerinden kaynaklanıyor. Bu yalnız yaşayan kadın imajından, aile kavramına dönüşün işaretleri.”

İmajınızı nasıl yenilersiniz? (2)

Renk seçiminiz imajınızı çiziyor

Renk tercihi, bir kimlik duygusunu ve kişinin kendini ne derece rahat hissettiğini ortaya çıkaran psikolojik bir öge… Kullandığınız egemen renkler kişilikleri çözmek amacıyla bile kullanılıyor. İşte iletişimci ve psikologlara göre renkler ve yansıttıkları anlamlar:

Siyah: Dramatik ve zariftir ancak ölüm, yas ya da ağırlığı çağrıştırır. İnceliklidir ancak herkes giyer. Kiri göstermez, tercihler konusunda kararsızlık yaşandığını gösterebilir. Baştan aşağı değil ama giyimin bir bölümü ya da aksesuar olarak güzeldir. Eğer işiniz çocuklar veya yaşlılar ise yıldırır. Siyah, ütü izlerini, tozu ve tüyleri de gösterir.

Beyaz: (Yumuşak beyaz tonları, fildişi ve krem rengi dahil) Temizlik, saflık, hastaneler, hijyen, sterillik, kış ve dinginliği çağrıştırır. Yansız, iletişim konusunda kapalı, aşırı titiz, düzen ve temizlikle çokça ilgilidir. Gömlek ve bluzlar için iyidir ancak baştan aşağı giyinmek ve aksesuar olarak kullanmak için uygun değildir.

Gri: Kendinizi göze çarpar kılmak konusunda isteksiz olduğunuzu gösterir. Her tonu kusursuz olur ama ilgili çekici kılmak için araya renk katmak gerekir. Aksesuar olarak uygun değildir.

Mor: Yapay bir renk olarak görülür, göz alıcıdır. Biraz dramatik bir kişisel tarz yaratır, özgüvenli ve kendine inançlı kişilerin tercihidir. Baştan aşağı giyilmez, erkeklere gitmez, bir sunum rengi olarak biraz sıradışıdır. Resmi davetler için bir kadının üzerinde zarif durabilir.

Kırmızı: Yüreğin ve ateşin rengi. Güç ve cinselliği temsil eder. Kızgın, tehlikeli ve tutkuludur. Haklı çıkmak ister, bir önderdir, saldırgan olabilir, biraz küstah, risk üstlenmeye istekli, duygusal güçlülük işareti olarak açıklanır. Baştan aşağı giyinmeye ve deri aksesuarlara uygun değildir. Kadın ceketi, bluzu, eşarbı, erkek kravatı olarak kullanılabilir.

Sarı: Biraz düzensiz, sempatik, yaratıcı ve mizahidir. Atılgan, denemeye istekli, neşeli, iyimser, mutlu, zaman zaman olgunluktan uzaktır. Küçük oranlarda kullanılmalıdır, yüzeyselliği çağrıştırabilir.

Yeşil: Dinginlik, tazelik, bereket ve büyüyle birleşir, aynı zamanda kıskançlığın rengidir. Yardımcı, biraz utangaç, tembelliğe eğilimlidir.

Mavi: Durgunluk, depresyon haliyle birlikte gençlik ve sportmenliğin simgesi olarak kabul edilir. Rahat kişilerin tercihidir. Yaz mevsiminde orta tonda maviler tercih edilmeli. Yaratıcılık ve özgünlük gerektiren işlerde uygun değil.

Kahverengi: Zenginlik, bereket, hüzün ve dindarlığı çağrıştırabilir. Ayakları yere basar, gösterişten hoşlanmaz. İnsanları koruyup gözetmeye gerek duyar, doğal ve evcimendir.

YARIN
• Beden dilini öğrenin
• Konuşmanız ne anlama geliyor?
• İmaj yoksunu ‘züppe’ler!
• Ofiste imajın kuralları
• Clinton’dan Yılmaz’a imaj sırları

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Müzik: İnsanı geçmişe götürebilen bir güç

popüler müzik makaleleri, müzik, Manşet, anılar

Bazen bir şarkı duyduğumuzda geçmiş zamanlar bir anda gözümüzde canlanır. Peki, bu neden olur? Tam olarak nasıl gerçekleşir? Bu durumun bilimsel bir açıklaması var mıdır? İşte yanıtı…

Müzik neden anıları canlandırır?

Herkesin başına gelmiştir: Eski bir şarkı işitirsiniz; sizi yıllar öncesine götürür. O şarkıyı dinlediğiniz anı yeniden yaşarsınız sanki. Müzikle hafıza arasındaki ilişki böylesine güçlüdür işte. Ve yeni araştırmalar bu anıların terapi amacıyla nasıl kullanılabileceğine dair yöntemler geliştirmeye çalışıyor.

Müziğin anımsatıcı etkisi binlerce yıldır biliniyor. İnsanın kendi hayat hikâyesine dair hafızası ve söylence geleneği alanında uzman olan David C Rubin, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları gibi eserlerin şiir diline ait araçlar yardımıyla sözel olarak kuşaktan kuşağa geçtiğini anlatıyor. Yazılı hale gelmeden önce bu destanlar anlatılıyor ya da şarkı olarak söyleniyordu. Anlatı geleneği de hafızaya bağlıydı.

Beyinde hipokampus ve ön korteks adı verilen iki büyük alan hafızayla ilgilidir ve her an bilgi depolar. Depolanan bilgileri hatırlamak her zaman kolay değildir. Ritim, kafiye ve ses yinelemeleri yoluyla müzik bu bilgileri hatırlamada önemli ipuçları sağlar.

Nörologlar hafızayla ilgili mekanizmayı incelediğinde şarkı sözlerinin hatırlamayı kolaylaştırıcı özelliğini gördü. Müzik eşliğinde öğrenilen metinler, konuşma şeklinde değil de şarkı söylenerek öğrenildiğinde daha akılda kalıcı oluyor.

Hafıza türleri

Müzik ile hafıza arasındaki bağlantıyı biliyoruz da, belli bir şarkıyı dinlediğimizde neden şarkı sözlerini söylemek gelmez de aklımıza, kuvvetli duygulara kapılırız? Örneğin ben Rhythm Is a Dancer adlı parçayı dinlediğimde, tek başıma yaptığım ilk seyahat gelir aklıma hep. Şarkının sözlerini de bilirim ama onları söylemek gelmez aklıma.

Farklı hafıza türleri var: Aleni ve dolaylı hafıza bunlar arasındadır. Aleni hafıza geçmişin bilinçli olarak hatırlanmasıdır. ‘O sırada neredeydim? Kiminle seyahat ediyordum?’ gibi sorular eşliğinde hatırlanır. Dolaylı hafıza ise daha kasıtsızdır.

Alzheimer gibi hastalıklarda aleni hafıza sistemi hasara uğrar. Dolaylı hafıza ise daha sağlamdır. Uzmanlar bizleri bilinç dışından etkileyen şeylerin güçlü etkileri olduğuna inanıyor. Yani dolaylı hafıza daha duygusal ve daha dayanıklıdır denebilir.

Müzik tarafından uyarılan anılar hayatımızın özel noktalarına ilişkindir. Klasik hit şarkılar bizi genellikle gençlik yıllarımıza götürür. Psikologlar bunu ‘anımsama bombesi’ olarak adlandırır. Bunun nedeni gençlik yıllarımızın çoğu şeyi ilk kez denediğimiz, bağımsızlığı ilk tattığımız dönem olmasında yatabilir. Her şey yeni ve anlamlıdır. İleriki yıllarda hayat durağanlaşır. Müzik duyguları uyandırır, ama sizde uyandırdığı duygu onun melodisi değildir; sizin için acıklı bir şarkı mutlu bir anıyı, ya da sevinçli bir melodi üzüntüyü çağrıştırabilir.

Pop şarkılar da ortaya çıktıkları dönemi yansıttığı için ne zaman dinlesek o döneme götürür bizi.

Müziğin sosyal yanı

‘Proust Etkisi: Kayıp Anılara Açılan Kapılar Olarak Duyumlar’ adlı kitabın yazarı Cretien van Campen, Fransız yazar Marcel Proust’un bir dilim keki ısırdığında aldığı tadın ve kokunun kendisini nasıl çocukluğuna götürdüğünü anlatan ifadesinin kaynağını araştırıyor. Beyin üzerine araştırmalar yapan Campen, kokunun şahsi bir anı olduğunu, müziğinse daha sosyal bir yanı olduğunu vurguluyor. Müzikle ilgili anılar genellikle arkadaşları içerir, onlarla dinlenir, onlarla paylaşılır.

Travma sonucu beyin yaralanması geçiren kişilerde genellikle hafıza sorunları ortaya çıkar. Bu insanların yaşamlarındaki özel anılar müzik yardımıyla canlandırılabilir. Demans hastaları müzik dinleyerek gençlik dönemlerine dair anılarını hatırlayabilir.

Campen ayrıca müziğin depresyon tedavisinde kullanımına dikkat çekiyor. Müziğin bazı yaraların iyileşmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Yazar: Tiffany Jenkins 
Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Güldürmek dünyanın en ciddi işlerinden biridir

mizah, Manşet, gülmek, güldürmek, çatışma

Mizah hakkında ne düşüyorsunuz? Sizce bir soruna çatışmalarla mı yoksa mizahla mı yaklaşmak çözümü kolaylaştırır? İşte Temel Aksoy’un tüm bu sorulara yanıt olabilecek nitelikteki ‘’Mizah Her Kapıyı Açar’’ başlıklı yazısı…

Mizah Her Kapıyı Açar

Nasıl ki güzellik karşı koyulamaz bir çekim yaratıyorsa mizah da en az güzellik kadar etki yapar. Sadece karşı cinslerin ilişkilerinde değil, bütün ilişkilerde mizahın her kapıyı açan bir işlevi vardır.

Ne kadar ciddi ne kadar öfkeli olursanız olun, zekice yapılmış iyi bir espri sizin içinizdeki güzel insanı ortaya çıkaran bir etki yapar. Egonuzun duvarları aniden yıkılır. Sizi güldüren kişi, ruhunuza ulaşır. Onunla bağ kurmaya hazır hale gelirsiniz.

Hepimiz ergenlik yıllarımızdan başlayarak kendi kimliğimizi oluştururken adına ego dediğimiz kaleler inşa edip içine varlığımızı gizliyoruz. Aradan yıllar geçtikçe varlığımıza kendimiz bile ulaşamaz oluyoruz. Çoğumuz tatsız, tuzsuz insanlar haline dönüşüyoruz. Hayat mücadelesi bizi bizden uzaklaştırıyor.

Nasıl masallar ve öyküler bizi çocukluğumuzun saflığına geri döndürüyorsa mizah da bizim içimizdeki çocuğu ortaya çıkarıyor. Ağız dolusu kahkaha atan, kendinden geçen (egosundan kurtulan)  insanlara bakın, onların içindeki çocuğun ortaya çıktığını görürsünüz.

Güldürmek dünyanın en ciddi işlerinden biridir, keskin bir zekâ gerektirir. Mizah yeteneği olan esprili insanlar, toplumsal değişime öncülük yapabilecek insanlardır. Bir siyasetçinin yıllar boyunca anlatamayacağı bir fikri, iyi bir mizahçı saniyeler içinde anlatma gücüne sahiptir.

Bir toplumun yeni fikirleri sahiplenmesinin en kısa yolu; yeni fikri, senaryo yazarlarının ya da mizahçıların anlatmasıdır. Bir ülkede dönüşümü siyasetçiler başlatır, ama yeni fikirleri topluma benimsetenler sanatçılardır.

Mizah yapanın ayrıcalığı vardır, ona krallar bile karşı gelemez. Krallara kimsenin söylemeye cesaret edemediği sözleri söyleyenler hep soytarılar olmuştur. Bu özelliklerinden dolayı soytarılar, en çok saygı duyulan kişilikler arasındadır.

Mizah, halkın iktidara başkaldırdığı durumlarda yeşermiştir. İnsanlar deviremedikleri iktidarla “alay eden”  mizah hikâyeleri yaratmışlardır. Ortaçağda kiliseyle ve krallarla  alay eden öykü anlatıcıları ve soytarılar, düzeni en sivri dille eleştiren insanlar olmuşlardır.

Eski Yunanda güldürünün babası Aristofanes’tir.  “Hayat tiyatro gibidir, en kötü insanlar en iyi yerde otururlar.” sözünün sahibi Aristofanes’tir.  Bizde ise Nasrettin Hoca ve  Bektaşi fıkraları, Marco Paşa hikayeleri, Karagöz Hacivat anlatıları sadece güldürmekle kalmaz, en ciddi söylevlerin iletemeyeceği mesajları bir çırpıda iletir.

Freud, “Yaptığımız espriler sayesinde son derece önemli mesajlar kabul görür, ciddi bir ifadeyle söylenen sözler kabul edilmez.” der.

Mizah, sivri dilli bile olsa kin ve düşmanlık duyguları yaratmaz.

Sadece filozoflar değil psikologlar, sosyologlar, pazarlamacılar, doktorlar, eğitim bilimciler için de mizah başlı başına bir araştırma konusu ve çalışma alanı.  Her geçen gün mizah üzerinde yapılan çalışmalar, bilimsel kanıtlar çoğalıyor. Gülmenin insan bedenine ve ruhuna ne kadar iyi geldiği çok iyi biliniyor. (Ben bundan birkaç yıl önce mizahla ilgili onlarca kitap okudum. Mizahın -insanın bir ömür harcayacağı kadar- uçsuz bucaksız bir konu olduğunu anladım.)

Gülmenin birleştirici bir etkisi vardır. Tanımadığımız birisiyle ilk karşılaşmamızda ona gülümseriz; çünkü gülümseme, bizim karşımızdakini kabul etmemizin göstergesidir.

Yönetim denince ilk olarak akla “otorite ve kurallar” geliyor. Her ne kadar son yıllarda duygusal zeka ve empati gibi kavramlar yönetim pratiğinin parçası olsa da yönetim, mizah ya da gülmeyle ilişkilendirilmez. Aksine gülme ile yönetim kavramının yan yana gelmesi yadırganır ve yöneticinin mizah yapması onun otoritesini zedeleyecekmiş zannedilir. Hâlbuki mizah, hayatımızın her alanında ve her anında vardır.

İş hayatımıza mizahı ne kadar çok sokabilirsek o kadar yaratıcı oluruz. Ciddiyetle, sertlikle, zıtlaşmalarla, çatışmalarla, gerginliklerle çözemeyeceğimiz sorunlara  mizahla yaklaşmak, çözümü kolaylaştırır. Mizah yaşadığımız zorlukları hafifletir, yük olmaktan çıkarır.

Espri, savunma mekanizmalarını ortadan kaldırarak kabul etmeyi ve kabul edilmeyi kolaylaştırır. Daha da ötesi birlikte gülebilen, aynı espri anlayışını paylaşan insanlar arasında çok hızlı bir doğal bağ oluşur. Aynı esprilere gülen insanlar aynı takımın parçası olurlar.

Mizah sadece hayatı neşelendirmekle kalmaz, öğrenmeyi de kolaylaştırır. Gerginlikleri yumuşatır, insanları yakınlaştırır, en ciddi ortamlara insani bir boyut katar. Mizah en ağır durumları hafiflettiği için ruhumuzu dengeye getirir.

Bir insanın kendisiyle “alay edebilmesi”, bir olgunluk ve özgüven işaretidir; kendisiyle barışık olduğunun göstergesidir.

En zor konuları bile mizahla sevimli hale getirerek öğreten hocaların yaptıkları gibi hayatta pek çok işi mizahla birleştirmek mümkündür. İş hayatında da, eğlenerek yapıldığında en zor işler kolaylaşır.

Esprili reklamlardaki mesajların daha etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha önce de birçok kez değindiğim gibi, iletişimin dili duygusaldır; en iyi duygusal bağ kurma yollarından biri ise mizahtır.

İnsanların nelere güldükleri kültürel olarak değişse de genel anlamıyla mizahın evrensel bir ortak paydası vardır. İnsanları güldürmenin her külütür için geçerli olan bir yapısı ve mimarisi vardır. Bu anlamda mizah, kendi içinde şaşmaz bir matematiğe sahiptir.

Mizahın özü, mevcut duruma hiç beklenmedik bir anda, hiç akla gelmeyecek farklı bir bakış açısı getirmektir. Hazırlıklı olmadığımız bu ani bakış açısı değişikliği, sinir sistemimiz üzerinde boşaltıcı bir etki yaratır ve gülmeye başlarız.

Gülmeye başladığımızda egomuzun etrafına ördüğümüz duvarlar yıkılır, içimizdeki çocuk ortaya çıkar.

Gülmeye başladığımızda bağ kurmaya hazır hale geliriz; karşımızdaki de bizim içimizdeki insana ulaşma imkânı bulur.

Not:

Temel, uzun yıllar yönetici olarak çalıştıktan sonra danışman olmaya karar vermiştir.  Bir tavuk çiftliği sahibi Temel’i çağırır ve der ki “Bir derdim var, tavuklar hastalanıyor. Son günlerde epeyce bir kayıp verdik. Sizce ne yapmamız gerekir?”  Temel, “Kolayı var, size vereceğim şu ilacı kullanın, faydasını göreceksiniz.” der.  Çiftlik sahibi Temel’in dediğini yapar.

Ertesi hafta Temel tekrar çiftliğe geldiğinde durumu sorar. Adam der ki “Hiç düzelme olmadı. Aksine kayıplar arttı. Tavukların yarısını kaybettik. Zararımız büyük.”  Temel, kendine çok güvenli bir ses tonuyla, “Öyleyse geçen hafta verdiğim ilacı bırakın, size vereceğim bu yeni ilacı kullanın. Bu kesinlikle işe yarayacaktır.” der.

Bir sonraki hafta tekrar buluştuklarında durum daha da kötüleşmiştir. Çiftlik sahibi umutsuzluk içindedir. Temel müşterisini sakinleştirir, panik yapmamasını söyler ve yepyeni bir ilaç verir ve aynı zamanda tavukların yemini değiştirir. Bu yeni yöntemle kesin sonuca ulaşacaklarını söyler; çünkü Temel böyle durumlarla daha önce çok karşılaşmıştır ve hepsinde de çok başarılı olmuştur. Çaresiz çiftlik sahibi Temel’in önerdiği yöntemlerin hepsini uygulayacağını söyler.

Temel tekrar çiftliğe gittiğinde büyük bir heyecanla durumda ne kadar iyileşme olduğunu sorar.

Adam der ki “Bütün tavukları kaybettik. Mahvolduk.”

Ve perişan bir şekilde Temel’e “Şimdi ne yapacağız?” diye sorar.

Temel kafasını kaşır ve der ki,

“Bende daha çok strateji vardı; ama sende tavuk kalmadı.”

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et

MAKALE

Küçük istavritin öyküsü

umut etmek, umudunu kaybetme, küçük istavrit

Küçük istavrit yiyecek bir şey sanıp
Hızla atıldı çapariye
Önce müthiş bir acı duydu dudağında
Gümbür gümbür oldu yüreği
Sonra hızla çekildi yukarıya

Aslında hep merak etmişti
Denizlerin üstünü
Neye benzerdi acep gökyüzü
Bir yanda büyük bir merak
Bir yanda ölüm korkusu

“Dudağı yarıklar” denir, şanslıdır onlar
Hani görüp de gökyüzünü, insanı
Oltadan son anda kurtulanlar
Ne çare balıkçının parmakları hoyratça kavradı onu
Küçük istavrit anladı yolun sonu

Koca denizlere sığmazdı yüreği
Oysa şimdi yüzerken
Küçücük yeşil leğende
Cansız uzanıvermiş dostlarına
Değiyordu minik yüzgeci

İnsanlar gelip geçtiler önünden
Bir kedi yalanarak baktı gökyüzünün içine
Yavaşça karardı dünya
Başı da dönüyordu
Son bir kez düşündü derin maviyi
Beyaz mercanı bir de yeşil yosunu

İşte tam o anda eğilip aldım onu
Yürüdüm deniz kenarına
Bir öpücük kondurdum başına
İki damla gözyaşından ibaret
Sade bir törenle saldım denizin sularına

Bir an öylece baka-kaldı
Sonra sevinçle dibe daldı
Gitti, tüm kederimi söküp atarak
Teşekkürü de ihmal etmemişti
Birkaç değerli pulunu elime avuçlarıma bırakarak

Balıkçı ve kedi şaşkın baktılar yüzüme
Sorar gibiydiler neden yaptın bunu niye
“Bir gün dedim bulursam kendimi
Yeşil leğendeki küçük istavrit kadar çaresiz
Son ana kadar hep bir umudum olsun diye”

Sevgili Feraye ve okuyucum Ali Çetintür yollamış bu dizeleri..
Ne kadar güzel… Ne kadar anlamlı… Ne kadar dokunaklı…
Ama mesaj nasıl harika…
“Son ana kadar umudunu yitirmeyeceksin!..”
Bitince bitmez.. Umudunu yitirince biter!..

Yazan: Hıncal Uluç
Kaynak: www.sabah.com.tr

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER3 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER9 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER10 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER10 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER10 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER11 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER11 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER11 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND