Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

İlk kitabını kendi parasıyla bastırabildi

“Aptal sarışın görüntüsü” tam 25 yıl kaybetmesine neden oldu. Gençlik heyecanıyla yazma fırsatını kaçırdı. İlk kitabını basacak yayınevi bulamayınca kendi cebinden para verip bastırdı ama o kitap edebiyat dünyasında yaprak bile kıpırdatmadı. Ancak o yazmaya devam etti. Her yazdığı kitap çok satanlar listesine giren Ayşe Kulin, yaşadıklarını anlattı…

Ayşe Kulin, anılarını ’Hayat Dürbünümde Kırk Sene’ üst başlığıyla iki kitap halinde yayımladı.

Hayat başlıklı kitap, 1941-1964 yıllarını kapsarken, Hüzün; Kulin’in 1964-1983’te yaşadıklarını yansıtıyor. Kulin’le kitaplarını ve yazarlık serüvenini konuştuk.

Bizde hatırat yazma geleneği pek yoktur. Anılarınızı yazmaya nasıl karar verdiniz?

1941’den 1983’e yaşadıklarımdan, gördüklerimden bende iz bırakan olayları kaleme aldım. Yaşadığım bugün artık, kafamda tartabileceğim olayları kendi hayatımla beraber örmek istedim bu anı kitabında. Yazarlar, yaşadıkları dönemlere karşı sorumludur. Okur yaşadığım dönemden fikir edinsin istedim. Tarihler resmi, gayri resmi oluyor. Yazana göre değişiyor. Bu da benim gözlüğümden, benim yakın tarihim.

Kitap 1983’te bitiyor. Devamı gelecek mi?

Yok, gelmeyecek. Çünkü artık okurun bana doyduğunu hissediyorum. Okur, Veda ve Umut’ta ailemin üzerinden çöküş günlerini okudu, yine ailemin üzerinden anlattığım Cumhuriyet’in ilk yıllarını okudu. Bu kitapları da okuyacak. Okura Ayşe Kulin’den gına getirmekte mana yok. Fakat çok ilerde araya birkaç roman soktuktan sonra hâlâ aklım yerindeyse meslek hayatımda yaşadığım olayları ve komiklikleri bir kitaba dökerim. Ben romancıyım, anı, biyografi yazdığım zaman romancı özelliğimi kaybediyorum. Onu da kaybetmek istemiyorum. Roman yazmak hepsinden keyifli.

Neden komik olaylar?

Ben değişik şapkalar altında çalıştım. Gazeteci, halkla ilişkiler, kamera arkası, yazarlık… Resim Heykel Müzeleri Derneği yönetim kurulunda 10 yılı aşmış bir çalışmışlığım var. Çok komik olaylar yaşadım. O komik olaylar Türkiye’de yaşadığım için başıma geldi. Aynı şeyleri bir İsviçre’de, İngiltere’de yaşayamazdım. Onları da anlatmak isterim. Anıdan çok meslek hayatımın garip durumları, komik olayları diyebilirim.

Yazma süreci uzun muydu?

Bir odaya kapanıp öyle yazan biri değilim. Onu yapmam mümkün olmuyor. Belki derin sessizliklerde dahi iyi şeyler çıkaracağım ama ben yaşarken yazmak mecburiyetindeyim. Çünkü dört oğlum, sekiz torunum var. Çok geniş bir arkadaş muhitim var. Onların iyi günlerinde de kötü günlerinde de yanlarında olmam gerekiyor. Yanımdan ayırmadığım küçük bir laptopum var. Her yerde yazabiliyorum. Yazar deyince bohem bir hayat akla gelir genelde. Ben sigara içmem, kahve de içmem. Sabah erkenden başlarım güne.

Kaçta başlarsınız?

Bu iki kitabı bitirirken sabah 06.00 gibi uyanıyordum hep. Saat 10.30’a kadar harika bir zaman geçiyor. Telefon gelmiyor, kapı çalmıyor, kimse sizi aramıyor. Hiç kimse size bir şey sormuyor. O çok muhteşem bir zaman dilimi benim için. Zihnim de diri oluyor. Gün içinde, mesela gelinim gelir, çocukları bırakır. İşi gücü bırakıp onlara bakarım. Çocuklar uyuduğu müddetçe yazarım.

Kitapta yazarlığınızdan bahsetmiyorsunuz…

Hayır, girmedim çünkü benim ilk kitabım 1984 yılında yayımlandı. Kitap ise 1983’te sona eriyor. Belki başka bir kitapta anlatabilirim yazarlık serüvenimi.

Öğrencilik yıllarınızda yazıyla aranız nasıldı?

Edebiyat konusunda başarılı bir öğrenciydim. Yazdığım kompozisyonlar sınıfta okunurdu. Ayrıca tefrika yazardım. Beş altı arkadaşım vardı. Her gün yatağımın üstüne tünerlerdi. Ben onlara, defterime yazdıklarımı okurdum. Bizim yaşlarımızda genç bir kızın ailesiyle yaşadıkları, aşkları, sorunları olurdu bu tefrikamda. O defter hâlâ bir yerlerde duruyordur.

Bir gün gelip de yazarlıkla geçiminizi sağlayacağınızı hiç düşünmüş müydünüz?

Hayır. 1997 yılında Adı Aylin romanım çıktığından beri başka bir iş yapmadan geçimimi yazılarımdan sağlıyorum. Aylin, dördüncü kitabımdı. Öykülerimle Haldun Taner ve Sait Faik ödüllerini almıştım ama tanınmıyordum. Bugün yazarlıktan para kazanıyorum, zaman içinde yirmi kitabım oldu. Onlar da sürekli satıyor. Yani eski kitaplarım da hâlâ bana gelir getiriyor.

Yazarlığınız çocuklarınızın büyümesiyle başlıyor değil mi?

1983’ten sonra başlıyor. 1987’te ilk kitabım Güneşe Dön Yüzünü yayımlandı. O kitabın yayınlanmasının hazin bir öyküsü vardır. Ben o öyküleri birçok yayımcıya götürdüm, kimse ilgilenmedi. Benden bir yazar çıkacağını tahmin etmediler. Çünkü o yıllarda yazar olmak için keskin solcu olmak gerekiyordu. Hayatım boyunca hiçbir sağ partiye oy vermememe rağmen bende öyle bir tip yoktu.

Keskin solcu değilsiniz. Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Her zaman sosyal demokratım. Tutum olarak, dünyaya bakış açısı olarak muhafazakâr bir insan değilim. Sosyal demokratım ama bu, alnımın ortasında yazmıyor. Hiç eyleme katılmadım, hapse girmedim. O vakitler gruplaşmalar vardı. Benim dosyalarımın okunmamasında bunun ağırlığı çoktu. Benim varsayımım bu. Bir de görünüşüm aptal sarışın görüntüsü, üstelik dört çocuk annesiyim. Bu tutum bana 25 sene kaybettirdi. Yazarken olgunlaşmış olmak iyi bir şey ama gençliğin heyecanı ile yazmanın da bir tadı var. Ben onu kaçırdım.

İlk kitabın hazin öyküsüne dönersek…

Yazko’nun başında Samet Ağaoğlu’nun oğlu vardı. Benim çocukluk arkadaşım. Ona gittim. “Sana bir dosya getirdim. Senden ilk defa bir şey istiyorum. Bunu oku.” dedim. Arkadaşım okumuş, bir süre sonra ’Kitabı basacağız.’ dedi. Fakat oradan ayrıldı. Yerine Erol Toy geldi. Erol da ’Batıyoruz, kâğıt parası verirsen basarız.’ deyince kağıt parasını ben ödedim. Korkunç bir kitap çıktı. Kapakta bile hata vardı. İmladan tashihten vazgeçtim, öyküler birbiri içine girmişti. O kitabın bir örneğini saklıyorum. Çok üzüldüm. On sene hiçbir yayıncının yanına yaklaşmadım ve bir şey yazmadım.

Bu arada neler yaptınız?

Kamera arkasında çalıştım. Para kazanabilmek için Ercan Arıklı’nın çeşitli dergilerinde yazdım. Bütün kadın dergilerine yazılar yazıyordum. Makyaj nasıl yapılır, nasıl süslenilir, evlilik nasıl iyi yürür gibi konular. Yabancı dergilere bakıp yazıyorduk. Maksat para kazanmak. Ayşe Kulin ismini kullanmıyordum. Ayrıca aylık bir dergiye ilginç hayat hikâyeleri kaleme alıyordum.

Biyografi yazarı olarak anılmanız Adı Aylin’le başlıyor…

Evet. Füreya’yı da yazdım. O da son biyografi. Başka da yok. Ama benim adım biyografi yazarı olarak sürüyor. Bu arada Füreya en sevdiğim kitabımdır. Hangi kitabınızın virgülünü dahi değiştirmek istemezseniz diye sorarsanız. Füreya derim. Çok severek yazdığım bir kitap. Hele beni Sevdalinka gibi zorlamış bir kitaptan sonra yazdığım için çok da iyi geldi.

Kitap bittiğinde nasıl bir duyguya kapıldınız?

Hayat ve Hüzün’e son noktayı koyarken hiçbir şey hissetmedim. Ama basılmadan önce okurken hem ben neler yaşamışım hem ülkem neler geçirmiş dedim. Yaşarken de fark etmiyor insan. Hayatı koştura koştura yaşıyoruz. Okurken dehşetengiz bir hikâye gibi geldi. Bu kadar haksızlığı, bu kadar kötülüğü ben mi yaşadım diye düşündüm.

***

Türkiye, bugün bambaşka yerde
Anılara dönecek olursak 27 Mayıs’ı sevinçle karşıladığınızı yazıyorsunuz…

Evet, ailece sevinmiştik. Ama idamları beklemiyorduk. Demokrat Parti iktidara geldiğinde de sevinmiş, umutlanmıştık. Çünkü Halk Partisi miladını doldurmuştu, bir değişiklik gerekiyordu. DP’nin ilk beş yılı iyi gitti. Sonra değişti. İdamlardan ötürü darbelere karşı bir tepki uyandı içimde. Türkiye’nin huyundan mı, geleneğinden mi Türk halkı darbeleri kanıksamış gibi oldu. Dilerim artık hiç darbe olmaz.

O günlerden bugüne baktığınızda Türkiye’nin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de çok şeyde mesafe alındı. Siyasi bakımdan da, ticari bakımdan da köşeye sıkıştırılmış bir ülke değiliz. Bambaşka bir yerdeyiz. ’One minute’ benim hoşuma giden bir eylemdi. Bir cesaret işidir. İsrail, ipini koparmış azgın boğa gibi gidiyor. Ona tek dur diyenin benim başbakanım olması hoşuma gitmedi değil. Ben AKP’li değilim ama yaptığı iyi işleri de görmezden gelemem. İyi yaptıkları işler de var, kötü yaptıkları da. Benim oyum AKP’ye gitmez ama benim keskin çizgilerle bir tarafa biat eden bir kişiliğim kesinlikle yoktur.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND