Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

İlk albümünü yapma hayalini gerçekleştirmiş bir gencin öyküsüdür!

Mustafa Sandal’ın eski vokalisti Beyza Durmaz, “Koku” adlı ilk albümünü çıkardı. “Çiçeği burnunda” bir sanatçı adayı olarak, sanat dünyasında başarının mekanizmasının nasıl çalıştığını, hayallerini nasıl gerçekleştirmeyi düşündüğünü ilk defa Kigem.com a özel bir röportajla anlattı… İşte Kilim reklamlarında “bir kilim yeter sevgiliiim!” diyen sesin sahibi Beyza Durmaz’ın serüveni…

Mustafa Sandal’ın eski vokalisti Beyza Durmaz, “Koku” adlı ilk albümünü çıkardı. “Çiçeği burnunda” bir sanatçı adayı olarak, sanat dünyasında başarının mekanizmasının nasıl çalıştığını, hayallerini nasıl gerçekleştirmeyi düşündüğünü ilk defa Kigem.com a özel bir röportajla anlattı… İşte Kilim reklamlarında “bir kilim yeter sevgiliiim!” diyen sesin sahibi Beyza Durmaz’ın serüveni…

1. işletme mezunusunuz ama müzikle uğraşıyorsunuz. bu geçişe ailetinizin tepkisi ne oldu, onları müzisyen olmaya nasıl ikna ettiniz?

Üniversitede derslerin bittiği hafta ben albüm yapmak üzere bir müzik yapım firmasıyla görüşmeye gittim ve albüme başlayıncaya kadar geçecek süre boyunca boş durmamak için de o firmada çalışmaya başladım.Benim çalıştığım bölüm belediyelerle ilgiliydi ve belediye başkanlarıyla görüşüyordum ve bu iş için başka firmalardan yöneticiler transfer edilmişti.Daha sonra ailemle benim nerede çalışacağım konusundaki sohbet sonunda ben işe girdiğimi söyledim ve tabii ki evde bir şok yaşandı.Onlar benim uluslararası firmalardan birinde çalışacağımı düşünüyorlardı çünkü gerek ailemin iş yaşantısı gerekse çevremizdeki insanlardan dolayı bu tarz firmalardan birisine girmem kesindi.Ailem benim bir müzik firmasında işe girmemden ve albüm yapıp hayatımı bu yolda sürdürmek istememden hiç hoşnut olmadı tabi ki.Daha sonra ben şöyle bir çözüm buldum,bana 6 ay izin verin görelim ne oluyor ne bitiyor dedim .Sonra onlar benim yapmayı istediğim şeyi yapma ve onların doğrularına uymasa bile bu yolda hayatımı düzenlemem fikrine anlayışlı yaklaşmaya başladılar.Çünkü anladılar ki ben onlar istediği ya da bundan önceki eğitimimin gerektirdiği bir işte çalışırsam bunu gönülden yapmayacağım için başarılı ve mutlu olmam çok zordu ki üniversite şeçimi konusunda karar verdiğimiz yaşlarda çok bilinçli olmuyoruz ve henüz hayatta ne yapmak istediğimize karar vermemiş oluyoruz.Bu karar bir tesadüf sonucu çıkabilir,bir kurs sonucu çıkabilir,benimki okulda verdiğimiz Türkü konseri sonucu ortaya çıktı.İyi ki daha çok geç kalmadan değil.Sonra o deneme 6 ayı uzadı da uzadı tabii ama artık yoldan geri dönüş olmazdı ben de müzik dünyasının derinlerine doğru çok yol almıştım.

2. müzik şirketini ilk defa arıyorsunuz. ne umuyordunuz, neyle karşılaştınız? hayalinizin peşinden gidecek o cesareti kendi içinizde nasıl ürettiniz? mesela iç konuşmalarınız nasıldı?

Müzik şirketinin telefonunu Altın Rehber’den buldum.Şirketin sahibi o sıralar yeni yeteneklere şans veriyordu ve ben de beni dinlemesini isteyecektim.Rehberde şirkete ait ona yakın telefon vardı ve ben santral olması muhtemel ilk numara yerine sonlara doğru olanlardan birini aradım ki santralı günde yüzlerce kişi arıyordur ama şirketin farklı bölümlerinden birisine ulaşırsam , bana öncelik tanınması konusunda ikna ederim diye düşündüm.

Telefona çıkan kişiye kendimi tanıttım,şirketin sahibinin beni dinlemesini bana yol göstermesini benim de buna göre işletme eğitimini yeni bitirmiş birisi olarak hayatıma yön vermek istediğimi söyledim.Bana bir sürü soru sordu, albüm yapmanın kolay olmadığını ve bu hayatın çok çok zor olduğunu anlattı .Bu arada ben bir şarkı mırıldandım.O zaman beni ertesi gün beni görüşmeye çağırdı ve şirketin sahibinin de kesin geleceğini söyledi.Meğer ben zaten bu yapımcının direkt numarasını aramışım ,ve kendisiyle konuşuyormuşum.Bunu görüşmenin sonunda söyledi ,çok şaşırdım ve sevindim tabi ki.

Bu girişimde bulunurken iç konuşmadan ziyade iç cesaretim ve güvenim vardı.Bir albüm yapmak istiyordum ve bunun için gerekli unsurlardan birisi olan sesime güveniyordum.Güvenmeseydim bu meşakkatli ve uzun yola hiç girmezdim .O an,bana bir albüm yapılabileceğine çok inanıyordum.Olmaması için hiçbir neden yok diyordum. İç konuşmalarım bu şekildeydi ve birçok şeyi göz ardı ederek ve birçok şeyi çok kolay zannederek bu isteğimi gerçekleştirmek için harekete geçtim.

3.şu anda kariyerinizin başındasınız, ilk albümünüzü çıkardınız. bulunduğunuz yerden bakınca, müzik dünyası nasıl görünüyor? düz bir yokuş mu, karmaşık bir orman mı, yoksa uzakta parlayan bir ışık mı, nasıl?

Bulunduğum yerden bakınca müzik dünyası karmaşık bir orman gibi fakat bazı ağaçların üzerinde lezzetli meyveler,bazılarında renkli çiçekler ve bazılarının üzerinde batan dikenler var.Bunlar belli bir düzende değil, yani ne zaman dikenlerin batacağı ve canınızın acıyacağı belli ediği her an olabilir.Ama hemen arkasından yediğiniz meyve ya da kokladığınız çiçek ya da bu ihtimal ,dikenlerin acısını unutturuyor.Ama bu ormanın üzerinde güneş var,hava aydınlık .Zemin engebeli ,yol bazen düz bazen yokuş.Aslında her sektör gibi,her yaşam tarzı gibi.Hiçbirşey her zaman pürüzsüz gitmiyor,en sevdiğiniz en mutlu olduğunuz işi yapsanız bile bazen şartlar değişiyor,zorlaşıyor ama sabırla yola devam ediyorsanız güneş mutlaka açıyor.Sizin kitabınızda yazdığınız gibi Şartlar Hergün Değişir.

4. sanat dünyasında kariyer yapmak ile bir şirkette işletmeci olmak arasında, başarıya gitme şekli açısından ne gibi farklar var? sanat dünyasında başarılı olmak, ticaret dünyasında başarılı olmakdan daha mı kolaydır, daha mı zordur?

Ticaret dünyasında şartlar,konular,ürünler daha belirli.Çalışma saatlerinden tutun, satılan ürün ya da verilen hizmetin kalitesini belirleyen standartlar ,bunların kıstasları daha net.Sanat dünyasında daha doğrusu müzik sünyasında ürün bir hayal ürünü.Bu ortaya çıkarılıyor paketlenip sunuluyor.İnsanlar bunu zevklerine uygun bulursa alıyor ya da almıyor,ya da beğense de almıyor sadece sizi biliyor.Ürünü pazarlama yolları da bir o kadar karmaşık.Bir çikolata fabrikasının sahibi ürünlerini satmak için magazin dergilerinde ya da programlarında boy göstermek zorunda değil.Ama müzik dünyasında ,magazin programlarına çıkmak başlıca promosyon aktivitelerinden birisi olmuş.Herkesin bu tarz yaşantısı olmak zorunda değil,birçok kişi kendisini zorlayarak hayatını değiştiriyor ,popüler olmak için ve ürününü daha çok duyurabilmek için yapmak zorunda olduğunu düşündüğü şeyleri yapmaya başlıyor.Bir süre sonra da mutsuzluktan bunalıma giriyor.Ticaret yaşamında işini iyi takip eden,kaliteli ürün yapıp ,sunanlar ya da şirkette çalışıyorsa çalışkan ve dürüst insanlar kariyerlerinde yükseliyor adım adım ama sanat dünyasında tüm bunlara sahip olmak yetmiyor niyeyse,birşeyler bir şans rüzgarına bağlı sanki.

5.hayatın karşınıza çıkardığı zorlukları aşmak için, neler yaparsınız? engeller karşısında kendi psikolojinizi yönetmek için neler yaparsınız?

Eğer inanarak yola çıkmışsam,herşeyin düzeleceğini düşünürüm.Gerçi düzelmekle kalmıyor,sonra yine aksilikler çıkıyor.Bu hayatın kanunu böyle kabul etmek lazım.Hiçbir zaman herşey iyi ve düzgünken hep öyle gidecekmiş gibi düşünmem,birşeyler kötü gidince de öyle..bu sırayladır.Çalıştıkça bir şekilde ilerlersiniz belki o anda değil daha sonra,aksilikleri aşa aşa.Herkes birşeylerle uğraşıyor. Güneş her zaman yukarıda,kara bulutlar olsa da en tepede güneş var,nihayet çıkıyor.Bunu ilk uçağa bindiğimde yukarı çıktığımızda görmüştüm.Aşağıdayken anlamıyor insan:))

6.kendi başarı yada başarısızlığınızı ölçmek için ne gibi kriterler kullanıyorsunuz? başarılı olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?
Bizim sektörümüzde adınızdan bahsedilince başarılı olarak algılanıyorsunuz.Ben yolun başında birisi olarak radyolarda şarkılarımı duyunca bunu biraz olsun hissediyorum.Çünkü şarkınız,yani ürününüz talep görüyor ve dinleniyor.Bir de kaset satışları var.Kasetinizin çok satması da başarı ölçüsü tabii.Çok popülerseniz ya da örneğin gazetede size yer verilmişse hangi konuda size yer verildiği önemli.Örneğin herhafta sevgili değiştirdiği için hergün televizyonlara çıkan birisinden başarılı sanatçı diye bahsediliyor.Bu yüzden insanlar da bu yöne kayıyor.Halbuki şarkıları güzel olan yenilik peşinde olan şarkıcılar,ki bence bu kişilerin sayısında artış var saygı görmeli,medyada yer verilmeli.Benim şarkılarım çok bilinirse,dillere düşerse,konserlerime insanlar gelirse kendimi başarılı sayacağım.O zaman değmeyin keyfime:))

7. 10 yıl sonra sizi nerede görebiliriz? kafanızdaki yol haritası nereye kadar gidiyor?

On yıl sonrasını planlayamıyorum.Allah en çok plan yapana gülermiş.Ama demin dediğim gibi konserleri talep gören,şarkıları sevilen bir şarkıcı olmak isterim.Geriye baktığımda albümlerimde onlarca güzel şarkım olmasını isterim.Bir de kendi stüdyom olmasını istiyorum.

8. şu anda bir unvan maçındasınız. çünkü ilk albümünüzü yaptınız. başarı yada başarısızlığınız, kariyerinizin bundan sonraki gidişatını önemli oranda etkileyecek. bunu bilmek nasıl bir duygu?

Evet ama öte yandan da hergün yeni bir gündür.Ben şu an çok başarılı olabilirim ama yarın yeni albümüm başarısız olabilir ya da tam tersi.Sadece güzel işler ortaya çıkarmaya kanalize oluyorum.Tabiki bana başarısız denmesini hiçbir zaman istemem.Ama bu ünvanlandırma değişken bir durum.Yılların başarılı sanatçıları kötü bir albüm yapıyor,kimse yüzlerine bakmıyor,ne oldu onca yılın başarısı.Ya da tam tersi hiç ilgi görmeyen bir sanatçı çalışıyor güzel bir albüm yapıyor ,bir anda başarılı ünvanı alıyor.O yüzden istikrarlı bir şekilde çalışmak lazım,günlük değişen ünvanlara çok kulak asmayıp,yaptığım işe güveniyor olma duygusu bana kendimi daha iyi hissettiriyor,bu uzun soluklu bir koşu,kafayı sağlam tutmak gerek

9. mesleğinizde başarılı olmak için mutsuz olmanız gereken şeyler yapmanız gerekse, yapabilir misiniz? kariyeriniz ile mutluluk arasında bir seçim yapmak gerektiğinde neyi seçersiniz?

Ben bu işi yaparak mutlu olacağımı düşündüğüm için bu işi ve gereklerini yapıyorum.Bazen mutsuz oluyorum tabii ama arkasından gelen en ufak olumlu şey beni çok mutlu ediyor ve tüm mutsuzlukları unutturuyor.Tabii selamete giden yol biraz cefadan geçiyor.Ama genel yaşam tarzı olarak bütün hayatımı etkileyecek ,beni tümden mutsuz edecek bir hareket yapmazdım.Kariyerim için de olsa demin dediğim gibi insanın aklını ,ruhunu ve sağlığını sıkı tutması lazım.Yoksa hiçbirşeyin zevki çıkmaz, başarının da tadını çıkarabilmek için bunlar lazım.Yoksa mutlu olmak için peşinde koştuğumuz başarı gelince hala mutsuzsak bu işte bir terslik var demektir.

10. mutluluk halinde mi daha iyi üretiyorsunuz, mutsuzluk halinde mi?

Ben mutsuzluk ve sıkıntı halinde üretiyorum.Mutluyken hiçbir şey yapamıyorum. Bestecilere de bakıyorum hayat mücadelesi sırasında ,yokluk sırasında ne güzel şarkılar yapmışlar,sonra birşeylere doydukları zaman birşeylere özlemleri dindiği zaman aynı yoğunlukta şarkılar olmuyor.Şu anda da eskisi gibi şarkıların yapılamamasının nedeni bu bence.Herşey fazla teknolojik,cep telefonları mailler,herkesin sevdiği elinin altında ,eskiden birkez görmek için bir ömür geçermiş.Aşıklar da hasretlerinden üzüntülerinden şarkıya sarılırmış şimdi çoğunluğun birkaç tane sevgilisi var ,yediği önünde yemediği ardında .Bu insan ne yazsın şimdi..Benim şarkılarımı en mutsuz olduğum en sıkıldığım zamanlarda yaptım.İnsan demek ki içini rahatlatmak için melodilere sığınıyor.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et

MAKALE

Podcast yapmak cesaret istiyor

Podcast son dönemde özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bunda gencin özgürlüğüne imkan tanıması hiç kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak podcast üretimi yapan uzman sayısı yeterli değil. Bunun en önemli nedeni ne olabilir?

Podcast yapmaya başlamaktan neden çekiniyoruz?

Kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen bazı şeyler var…

Podcast’ler dünyada her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük podcast ağı olan Podfresh’in bile şimdiden çeşitli kategorilerde 100’e yakın yayını bulunuyor. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 75’i “podcast”in ne demek olduğuna aşina durumda. Ekim 2020 itibariyle ise 1,5 milyonun üzerinde podcastin olduğunu söylemek biraz ütopik gelse de gerçek bu.

Her gün başlanan yeni podcastler, kazanılan yeni kitleler ve podcast ile ilgili düzenlenen çeşitli etkinliklere rağmen, yayıncı adaylarını engelleyen ve başlamaktan alıkoyan bazı yanlış yanlış bilinen şeyler var. Bu yazımda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Podcast bir iş modelidir

Aslına bakarsanız podcast’ten hemen bir gelir elde etme beklentisi büyük bir hata ve orta vadede motivasyon düşürebilen bir şey. Çünkü Türkiye’de henüz yeni yeni büyüyen, ilginin fazla olduğu ancak reklam modellerinin henüz tam oluşturulmadığı bir ortam söz konusu. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, ürettiğimiz her türlü içerik, yaratmamız gereken bir pazarlama planının da parçası olmalı ve o doğrultuda bir strateji üretilmeli. Podcast yayınlarını yaymanın sadece içerik pazarlamasıyla bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok platformda çok sayıda niş podcastin olduğu bir arenada, bunu bir işe çevirme düşüncesinden önce içeriğimizi iyi oluşturmayı düşünmek daha yerinde olacaktır. Çünkü salt gelir eldetmekten ziyade podcastimizi aynı zamanda kendimize bir network oluşturmak için de kullanacağız ve podcastimizi de bu network dinleyecek. 

Profesyonel bir stüdyo olmadan başlanmaz

Ben şahsen podcastlerime ufacık bir odada, sesimdeki yankıyı kesmek için üzerime battaniye örterek başladım. Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen de hâlâ evimden yayın yapmaya devam ediyorum. Yayıncı adaylarının, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duyacaklarını, stüdyo sesi olmadan podcast olmayacağını düşünmeleri ve bunun harekete geçmelerini engellemesi, acilen aşılması gereken bir konu.

Peki benim yaptığım podcastler süper kaliteli mi? Elbette evde sınırlı imkanlarla alınan herhangi bir kaydın stüdyo gibi olması imkansız ama zaten sorun burada başlıyor. Neden başlangıçta stüdyo kalitesinde bir yayın yapma zorunluluğu hissedeyim ki? Her şeyden önce içeriğimiz ve sürdürülebilirliğimiz çok daha önemli olgular. Bana soracak olursanız podcast yayınlarını benzersiz kılan şeyler, içerdiği samimiyet. Yani bir ev ortamında, belki çayınızı koyarken çıkan ses, belki arkanızdan gelen bir kedi. Nerede olursanız olun, telefon kulaklığına bile sahipseniz (ki Podfresh’te kulaklıklarla yapılan çok güzel yayınlar var) başlayın.

Podcast yapmak aşırı pahalı

Diğer bir yanlış düşünce de, ekipman fetişisti olup podcast yapmaya başlamak için pahalı ve kaliteli mikrofonlara sahip olmamız gerektiği. Örneğin, 3000 TL’ye çok kaliteli bulduğunuz ve profesyonellerin önerdiği bir mikrofon var ve almak istiyorsunuz. Durun, almayın! Bunun yerine 150 liraya bir yaka mikrofonu, aylık 50 TL’ye yayınlarıma değer katacak bir podcast barındırma platformu (ki artık size Spotify kataloğundan dilediğiniz müziği kullanma imkanı sağlayan Anchor varken ona bile ihtiyaç olmayabilir) ve 20 liraya podcastime sesli tanıtımlar yapabileceğim bir uygulama alırsam, erken dönemde yapacağım 3000 TL’lik bir mikrofondan daha mantıklı ve yayınıma değer katacak bir harcama yapmış olurum.

Demem o ki, Podcaste başlamak pahalı ve maliyetli değil. Bilgisayar ya da telefonunuzdaki ses kayıt düğmesine basın, telefonunuzun kulaklığını takın ve içeriğinizi oluşturun.

Dinleyici bulmak için ünlü olmak gerek

1,5 Milyon podcast yayını, daha fazla sayıda yayıncı, daha fazla sayıda da dinleyici var. Herhalde bu rakamların hepsi ünlü değil. Bu arada yayıncı adaylarının gözlerinin korkmasına hak veriyorum. Belki konuşmak istediğiniz konuyla alakalı onlarca podcast vardır ve endişe duyuyorsunuzdur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, her podcast birbirinden parmak izlerimiz gibi farklı. Herkes niş bir yayın yapmaya çalışıyor ve konunun genelinden uzaklaşıp ister istemez spesifikleşiyorlar. 

Anlattığınız hikaye ve inşa ettiğiniz içeriğiniz sizin her şeyiniz. Yayınınız başka podcastlerin konusunu andıracak gibi görünse de, mutlaka kendinizden katacağınız şeylerle farklılaşacaktır. Kişisel deneyimler ve insan hikayeleri her şeyi değiştirir. Dinleyici olarak iki aynı nüanstaki podcast programından ayrı ayrı kendime kattığım birçok şey var. Eğer platformlarda var olan podcastler sizi podcaste başlamaktan alıkoyuyorsa, masada herkese bir sandalye olduğunu bilmenizde fayda var. 

Her şey kusursuz olmalı

Bir felaket olan ilk podcast bölümüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sesimin yetmediği, tonlamalarımın ise anlamsız olan bu bölümü çekerken ne kadar zorlandığımı ve onlarca kez baştan kayıt aldığımı hâlâ hatırlıyorum. Ancak sonuç itibariyle içeriğimi dünyaya yaymak istediğim için “yayınla” butonuna bastım. Sadece biz değil, dünyaca ünlü podcasterların da ilk yayınlarına baktığınızda kusursuz olmadıklarını görüp kervanın her zaman yolda düzüleceğini anlayabilirsiniz. Kimse mükemmel değil, olamaz da. Podcastinizin daha ilk bölümden mükemmel olması gerekmiyor. Açıkçası geliştikçe her zaman yeni şeyler öğreneceksiniz ve bir önceki bölümünüzü beğenmeyeceksiniz. Gereksiz mükemmelliyetçilik sizi engelleyen bir şey ise, bunu önemsememek en güzeli.

Bitirirken…

Yanlış bildiğimiz şeyler bizi bir şeylere başlamaktan, düşüncelerimizi yaymaktan ve başkasının hayatına bir şeyler katmaktan her zaman alıkoyan bir şey. Eğer profesyonel bir stüdyo yüzünden podcast yapmaya başlamıyorsanız bir hayalinizden vazgeçmiş olacaksınız. Ürettiğiniz içeriğin nerede, kimi ve nasıl etkileyeceğini, ne gibi izler bırakacağını bilemezsiniz. İnsanlara temas etmek ve dokunmak güzeldir. Yeter ki en başında belirttiğim süreklilik ve içerik gibi doğru şeylere odaklanalım.

Kaynak: T24
Yazar: İlkan AKGÜL

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND