Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

İlişki ve iletişim kurmada başarılı mısınız?

Yazarımız Faruk Türkoğlu, “İlişki ve iletişim kurmada başarılı mısınız?” diyor. Kendi ilişki yeteneklerini merak edenler “iletişim testiyle” kendi seviyelerini tespit edebilirler…

1-Bir arkadaşınızın beklemediğiniz ve tatsız kabul ettiğiniz bir davranışı ile karşılaştınız. Ona ne dersiniz?

a-Sen hep böylesin zaten…

b-Senden, başka ne beklenir ki!

c-Bu davranışını hiç beğenmedim.

2-Telefonda Ebru Hanım”ı arıyorsunuz. “Alo” dan sonra karşınıza tanımadığınız biri çıktı. Ne dersiniz?

a-Ben Orçun. Ebru Hanım”ı arıyorum.

a-Ebru Hanım”ı aramıştım.

c-Kimsiniz?

3-Bir tüketici beğendiği ürünü ortalama kaç kişiye anlatır. Beğenmediği ürün konusunda kaç kişiye yakınır?

a-Her ikisinin de sayısı aynıdır.

b-Beğendiğini 4, beğenemediğini 13 kişiye anlatır.

c-Beğendiğini 13, beğenmediğini 4 kişiye anlatır.

4- Birisine bir şeyler anlatıyorsunuz. İfadesinden iletinizi almadığını anladınız. Ne dersiniz?

a-Anlatabildim mi?

b-Anladın mı?

c-Bak bir kez daha anlatayım!

5-Bir örgütte yönetim kademelerinin sayısı arttıkça, yönetimden aşağı doğru iletilen mesajın başına neler gelir?

a-İçeriği güçlenir.

b-İçeriğinin büyük bölümünü kaybeder

c-İçeriği aynı kalır.

6–Bir iş konusunda konuşur veya yazarken, yabancı dilden mesleki terimlerin kullanmanız iletiyi sizce nasıl etkiler?

a-Fark etmez.

b-İletiyi güçlendirir.

c-İletiyi zayıflatır.

7-Bir süre önce bir arkadaşınızla bir konuyu tartıştınız. Olaylar sizi haklı çıkardığında ne yaparsınız?

a-Susarsınız.

b-Üstü kapalı sözlerle o eski tartışmayı hatırlatırsınız.

c-“Ben demiştim” diye yüzüne vurursunuz.

8-Bir toplantıda katılanların en genci, epey saçma hatta komik bir öneri getirdi. İlk tepkiniz ne olur?

a-Gülerim, fazla ciddiye almam.

b-Sakin bir şekilde cevap veririm.

c-Onu sert bir şekilde eleştiririm ve hatasını gösteririm.

9-Diyalog sizce nedir?

a-Sonuçta fikir birliğine ulaşmayı amaçlayan bir pazarlık süreci

b-Karşılıklı anlayış ve uyum arayışı.

c-Karşılıklı anlayış ve sürekliliği olan iyi bir ilişki kurma süreci

10- Bir iş arkadaşınız size, hoşlanmadığınız bir eleştiri yaptı. İçinizden ne düşünürsünüz?

a-Acaba ne demek istedi?

b-O bunu hep yapıyor.

c-Herhalde benim davranışımı beğenmedi

11- İlişkilerde ve iletişimde stresi azaltan şu 12 tutum ve duygunun hangi 6”sı genellikle kadınlara özgüdür? Güven, takdir, ilgi, onay, anlayış, teşvik, beğenilme, saygı, haklı görülme, kabul, dahil edilme, güvence.

a-Güven, ilgi, anlayış, takdir, dahil edilme, haklı görülme.

b-İlgi, anlayış, saygı, güvence, dahil edilme, haklı görülme .

c-Güven, kabul, takdir, onay, saygı, ilgi.

12-Şirketteki bir başka departmandan bir şey talep ettiğiniz yazınızın son bölümünde aşağıdaki cümlelerden hangisi tercih edersiniz?

a-Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

b-İmkanı varsa isteğimin karşılanması rica ederim.

c-Zamanınızı aldığım için özür dilerim.

13-İlişkileri güçlendirme ve iletişim kurmada aşağıdakilerden hangisi daha yararlı olur?

a-Telepati, b-Empati c-Sempati,

CEVAPLAR VE YORUMLAR

1-a=0, b=1, c=5 Tartışırken, karşı tarafın hatalı davranışını eleştirebilirsiniz ama onun kişiliğini yargılamaya ve mahkum etmeye hakkınız yok. Kişiliği hedef alan sözler, arkadaşınızın daha önceki bir hatasına, zamanında tepki gösteremediğinizde ortaya çıkar. Ertelenen öfkenizi intikam için kullandığınızda, ilişki ve iletişim artık pamuk ipliğine bağlı olur.

2- a = 5, b= 2, c = 0 Arayan siz olduğunuza göre önce kendinizi tanıtmalısınız.

3- a = 1, b = 5, c = 0

Araştırmalar, olumsuzluklarla ilgili bilgilerin çok daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Her duyanın yine aynı sayıda kişiye anlattığını varsayarsak, üç aşama sonunda olumsuzluğu 13 x 13 x 13 = 2197 kişi, olumlu niteliği ise 4 x 4 x 4 = 64 kişi duymuş olur.

4- a = 5, b = 0, c = 2 İletişim, eşitler arasında bir diyalogdur. Konuşurken karşınızdaki kişinin en az sizin kadar kadar akıllı ve ve kavrayışlı olabileceğini kabul etmek zorundasınız.

5- a = 0, b = 5, c = 3 Yönetim kademeleri arttıkça ve mesaj kişiden kişiye iletildikçe, kavrayış, bakış açısı ve yorum farklılıkları nedeniyle içeriğinin büyük bölümünü kaybeder. İlk gençlik yıllarınızda arkadaşlarınızla oynadığınız “Kulaktan Kulağa”oyununu şöyle bir hatırlayın.

6- a = 2, b = 1, c = 5 Bazı kişilerin yabancı dil ve mesleki bilgilerini sergilemek için başvurduğu bu yöntem, hem iticidir, hem de iletinin anlaşılırlığını ve dolayısıyla etkisini azaltır. Sizi anlayabilmek için kimse yanında sözlük taşımaya mecbur değil ayrıca…

7- a = 5, b = 2, c = 1 Hiç kimse hatasının yüzüne vurulmasını istemez. Tartışmanın nihai galibi belki siz olursunuz ama arkadaşınızı kaybedersiniz. Uyarınızın dikkate alınmadığını hatırlattığınızda o an için kendinizi güçlü hissedersiniz ama karşı taraf, sonraki günlerde sizi görünce uzaklaşır, öğle yemeğinde masanıza oturmak istemez.

8- a = 2, b = 5, c = 1 Eleştirilen genç, sonraki toplantılarda susar, kolektif üretime katılmak istemez. Bazı önerilere burun kıvrılması ve dudak bükülmesi de katılanların cesaretini kırar. Sonunda toplantıda öneri zenginliği sağlanamaz. Oysa bazen çözüm en saçma görünen önerinin işlenmesi ile ortaya çıkar.

9- a = 2, b = 3, c = 5 Diyalogun temel amacı eşitler arasında karşılıklı anlayış ve iyi ilişkilerin sürekliliğidir. Sonuçta uyum olması iyidir ama her zaman da şart değildir. Diyalogda karşılıklı anlayış esas alınmadığında, pazarlıkla sağlanmış görünen fikir birliği kısa ömürlü olur ve çelişkiler sürer.

10- a = 1, b = 2, c = 5 Günlük trafik içinde her eleştiriye fazlasıyla üzülmek ve bu eleştirinin altında önemli bir şeyler aramak, alıngan ve kırılgan bir kişilik yapısının habercisidir. Eleştiriyi hiç dikkate almamak da doğru değil tabii.

11- a = 3, b = 5, c = 2 John Gray”e göre doğalarından gelen yönelimlerle kadınlar anlayış, ilgi güvence ve saygı gibi sosyal nitelikteki duygulara daha çok önem verir. Erkeklerde ise haklı görülme, teşvik, takdir ve onay gibi yarışmacı tutumlar daha önemli görülür. Bunlar bir üstünlüğün değil farklılıkların ifadesidir.

12- a = 1, b = 5, c = 3 Günümüz iş ilişkileri ve iletişiminde, aşağıdan alırcasına aşırı nezaket pek makbul sayılmıyor.

13- a = 0, b = 5, c = 2 Sempati başkası için üzülmek veya sevinmektir. Empati ise başkası ile birlikte sevinmeyi veya üzülmeyi anlatır. Sempati duyduğumuzda konuşur, empati kurduğumuzda ise dinleriz. Empati, iletişimi ve ilişkiyi daha derin, kalıcı ve verimli hale getirir.

DEĞERLENDİRME

51-65 Puan : Sosyal zeka katsayınız yüksek ve insan ilişkilerinde çok iyisiniz. İletişim becerileriniz üst düzeyde. İnsanları kırmamak için özel bir özen gösterdiğiniz belli ama içtenliğinizi hiç kaybetmiyorsunuz. İnsanlar size güvenebiliyor. Başkalarına saygı gösterdiğiniz için siz de saygı görüyorsunuz. İlişkiler ve iletişimin önemli olduğu her işte başarı gösterebilir, kariyer denizinde kulaç atarken karşınıza köpek balıkları ve bir torpil çıkmadığı takdirde hedeflediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

41-50 puan: Her zaman içinizden gelmese de kurallara uygun hareket ediyorsunuz. Kendinizle barışıksınız ve ilişkilerinizde çok özenlisiniz. Sağlam dostluklar kuramasanız bile insanların güvenini kazanabiliyorsunuz. Biraz da içtenlikle davranabilseniz ne iyi olurdu. Denetim, danışmanlık ve müşteri temsilciliği işlerinde başarılı olabilir, iyi bir görüşmeci olduğunuz için, uyuşmazlıkları çözüme bağlayabilirsiniz.

31-40 puan: İnsanlar, sizi ciddiye alıyor, sözlerinize kulak veriyor ama size tam anlamı ile güvenemiyor. Karşınızdakiler, gösterdiğiniz özenin biraz yapmacık olduğu duygusuna kapılabiliyor bazen.

Orta boy dağıtım, pazarlama,ve satış işleri sizin için biçilmiş kaftan. Karşınızdakini ikna edilecek bir av değil de bir iş ortağı gibi görmeye başladığınızda ve kalıcı ilişkilere önem verdiğinizde sorun çözülecek.

21-30 puan: Pek hırçın bir tabiatınız yok ama bazen sözleriniz ve davranışlarınız kırıcı olabiliyor. Ani tepkilerden kaçınmaya çalışın ve kızdığınızda içinizden 5”e kadar saydıktan sonra konuşmaya başlayın. Özgüveninizi güçlendirdikçe, başkalarına daha iyi davrandığınızı farkedeceksiniz. İnsanlarla kısa bir süre bir görüşme gerektiren, sakin ve çatışmasız ortamlarda pekala başarılı olabilirsiniz.

9-20 puan: İnsanlarla yüz yüze görüşmenin gerektiği işlerde başarılı olmanız çok zor. İnsanları durmadan kırarak bir yere varamazsınız. Bir süre sonra etrafınıza bir baktığınızda yanınızda kimseyi bulamıyabilirsiniz. Esasında siz kendinize de güvenemiyorsunuz, başkalarına da… Mümkünse masa başı görevlere talip olun ve insanlarla değil dosyalarla uğraşmaya bakın.

İLETİŞİM NASIL KİLİTLENİYOR

İşyerlerinde bazen ufak görüş ayrılıkları, iletişim hataları yüzünden büyük çelişki ve çekişmelere dönebilir. Fransa”daki INSEAD”ın öğretim üyelerinden Jean-François Manzoni”nin Harvard Business Review”da yayınlanmış bir makalesinden uyarladığımız grafikte bu “tırmanma süreci” açık seçik bir şekilde anlatılıyor:

Cem Bey hazırladığı raporu gururla şefi Ayşe Hanım”a sunduğunda iletişim normal seyrinde akıyor. Ayşe”nin ufak bir eleştirisi, daha sonra Cem”i savunmaya itiyor. Her iki taraf da, başlangıçtaki ılımlı konumlarına dönmek yerine, tartışmayı daha sert ifadelerle tırmandırınca iletişim kilitleniyor ve neredeyse kopma noktasına geliyor. Bir tatlı söz veya bir teşekkür, sertlik öncesi bir dengeleyici ifade, iletişimi verimli ve sürekli kılabilirdi oysa…

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Süt kemik sağlığı bakımından yararlı mı?

sütün faydaları, Manşet, kemik gelişimi

Kemik gelişimi için sütün önemli olduğunu yıllardan beri duyarız. Peki gerçekten süt içmek kemiklerin güçlenmesine düşünüldüğü kadar katkı sağlar mı? İşte www.bbc.com sitesinden hepimizi aydınlatacak nitelikte bir makale…

Süt gerçekten kemikleri güçlendiriyor mu?

Kemiklerimizi güçlendirmek için süt içmek gerektiğine dair sözleri çocukken hepimiz duymuşuzdur.

Süt kalsiyum içerir. Kalsiyum da kemik yoğunluğu için gerekli bir mineral olarak biliniyor.

Ancak süt tüketimi ile kemiklerin güçlenmesi arasında kesin bir bağ olduğunu kanıtlamak o kadar da kolay değil.

Bunu kanıtlamak için iki büyük grupla bir deney yapılması, bunlardan birinin yıllar boyunca bol miktarda süt içerken diğer gruba süt görünümünde plasebo içecek verilmesi gerekiyor. Ama bunu pratikte uygulamak zor.

Onun yerine şu yapılabilir: Binlerce insana geçmiş yıllarda ne kadar süt içtikleri sorulup sonra da en az 10 yıl gözlemlenerek düzenli süt içenlerde daha az sayıda kemik kırılması vakasına rastlanıp rastlanmadığının tespit edilmesi.

ABD’de Harvard Üniversitesi 1997’de böyle bir araştırma yapmıştı. 77 bin kadın hemşire 10 yıl boyunca gözlemlendi. Ancak haftada bir bardak süt içenlerle iki ve daha fazla bardak içenler arasında kol ve kalça kırıkları vaka sayısı bakımından önemli bir fark görülmedi.

Etkisi iki yıl sürüyor

Aynı ekibin 330 bin erkekle yaptığı araştırmada da benzer bir sonuç alındı.

Bu alandaki 15 farklı araştırma 2015’te Yeni Zelandalı bir ekip tarafından incelendiğinde, süt içmek de dahil, kalsiyum bakımından zengin bir diyetin kemikteki kalsiyum yoğunluğunu iki yıl artırdığı, ancak sonra bu artışın durduğu gözlendi.

Diyetle alınan kalsiyuma alternatif olarak haplarla kalsiyum takviyesi de yapılabiliyor. Ancak takviyelerin uzun vadede olumsuz etkide bulunduğuna dair endişeler var.

Yeni Zelandalı ekip 51 araştırmayı inceleyerek kalsiyum takviyesinin uzun vadede avantajları ile olumsuz etkilerini kıyasladığında, onlar da kemiklerdeki güçlenmenin bir-iki yıl sonra durduğunu tespit etti.

Kalsiyum takviyesi, kemik yoğunluğunda yaşlanmaya bağlı kaybı durdurmuyor, sadece geciktiriyordu. Ekip, kemiklerde kırılma oranı bakımından bunun ancak ufak bir azalmaya tekabül ettiği sonucuna vardı.

Aynı veriler farklı ülkelerde incelendiğinde, günlük alınması gereken kalsiyum miktarı bakımından farklı öneriler ortaya çıkmıştı. Örneğin ABD’de önerilen miktar İngiltere ve Hindistan’dakinin iki katına yakındı. ABD’de günde yaklaşık üç su bardağı süt içilmesi salık veriliyor.

2014’te İsveç’te yapılan bir araştırmada ise günde üç bardaktan fazla süt içmenin kemikler için daha fazla yarar getirmediği, hatta zararlı olabileceği sonucuna varılmıştı.

Uppsala Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü’nün yaptığı araştırmada, insanlara önce 1987’de ne kadar süt içtikleri soruldu, daha sonra aynı soru 1997’de tekrarlandı.

2010’da bu insanlar arasında ölüm oranı incelendiğinde günde bir bardak süt içenlerde daha fazla kemik kırılması ve erken ölüm oranına rastlandığı görüldü.

Peynir ve yoğurt daha mı etkili?

Ancak bu araştırmanın da bazı sorunları vardı. İnsanlara daha önceki yıllarda ne kadar süt tükettikleri sorulmuştu, bunu doğru bir şekilde tahmin etmek mümkün olmayabilirdi, zira süt tüketimi farklı şekillerde olabilirdi.

Ayrıca bu tür araştırmalardaki en büyük sorun burada da kendisini gösteriyordu: İki olay birbiriyle gerçekten bağlantılı mı veya neden-sonuç ilişkisi gerçekten var mı?

Aynı araştırmada kafa karıştıran bir diğer sonuç ise peynir ve yoğurt tüketimi ile daha az sayıda kırık oranı arasında bir bağlantı kurulmasıydı.

Araştırmacılar, insanlara beslenme konusunda tavsiyelerde bulunurken bu sonuçların dayanak alınması için erken olduğunu, benzer araştırmaların tekrarlanması gerektiğini söylüyor. Bu sonuçlardan yola çıkarak beslenme düzenini değiştirme konusunda temkinli davranılması tavsiye ediliyor.

Yani kısaca diyebiliriz ki, mevcut verilere göre, süt içmeye devam etme konusunda bir sorun yok. Süt kemik sağlığı bakımından yararlı olabilir. Ama bu yarar sandığımız kadar uzun süreli olmayabilir.

Ayrıca kemik sağlığı açısından etkili diğer yöntemleri de uygulamak gerekir. Egzersiz yapmak ve beslenme, güneş ışığı ve fazla güneşin olmadığı yerlerde kışın D vitamini takviyesi yoluyla yeterince D vitamini almak gibi.

Uyarı: Bu makale sadece genel bilgi verme amacıyla yazılmıştır ve doktor tavsiyesi olarak ele alınmaması gerekir. Makalenin içeriğinden yola çıkarak okurun kendi başına koyduğu teşhislerden BBC sorumlu değildir. Sağlığınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et

MAKALE

Hepimizin biraz sakinleşmeye ihtiyacı var

sinirliyken sakinleşmek için ne yapmalı, sakinleşmek, Manşet

Günlük hayatımızda hemen her yerde can sıkıcı olaylarla karşılaşabiliyoruz. Bu olaylara verdiğimiz tepkiler de o anki ruh halimize göre değişiklik gösterebiliyor. Bu da bizi fazlasıyla yıpratabiliyor. Peki ne yapmalıyız? İşte sakinleşmek için kendimize sormamız gereken sorular…

Endişe duygusuna kapıldığınızda sakinleşmek için kendinize sorabileceğiniz sorular

Bazen insan sebepli veya sebepsiz yere endişeye kapılır. Öyle ki bu duygusunu başkalarına açıklamakta bile zorlanır. Anne babasının hastalanacağından, çok fazla para harcadığından, sevdiklerinin duygularını incitmekten, mesajlara cevap vermeyen bir arkadaş yüzünden bile endişelenir. Bir yakını eve geç geldiğinde, topluluk önünde konuşması gerektiğinde endişelenen sadece siz değilsiniz. Herhangi bir sebepten ötürü endişeye kapıldığınızda, göğsünüze bir ağırlık çöktüğünde şunu hatırlayın; yalnız değilsiniz. Endişe, birden fazla şekilde ortaya çıkabilir. Endişe duygusundan kurtulmanın da birden fazla yöntemi var. Bunlardan biri de sakinleşmek için kendinize soru sormak. İşte endişelendiğiniz zamanlarda bu duygudan uzaklaşmak için kendinize sorabileceğiniz sorular:

1. Bu gerçekten bir tehdit mi?

Hayatta kazalar olur. Ancak çoğu zaman endişe duygusuna kapıldığımızda, işlerin gerçekten de ters gittiğini söylemek biraz zor. Peki o halde sizi bu kadar endişelendiren şey ne? O şeyin gerçekleşme ihtimali ne? Bunu gerçekten bir anlığına da olsa düşünün. Bu sorulara bulacağınız yanıtlar, endişelenmenize sebep olan şeyin gerçek bir tehdit olup olmadığını kavramanızı kolaylaştırır.

2. Hazırlıklı olmak için elinizden gelen her şeyi yaptınız mı?

Hayatta bazı şeyleri kontrol edebilirsiniz, önlem alabilirsiniz. Bisiklete biniyorsanız, kask takmalısınız. Evdeki alarmın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeli, sağlık sigortanızı ihmal etmemeli, düzenli aralıklarla doktora görünmelisiniz. Biraz sıkıcı bir çözüm olabilir ancak kendinize kontrol edilecekler listesi hazırlayabilirsiniz. Gözden geçirdiğiniz unsurları tek tek işaretlediğiniz zaman endişelerinizden bir nebze kurtulabilir, daha sakin ve planlı hareket edebilirsiniz.

3. Zihniniz biraz aşırıya kaçıyor olabilir mi?

Gecenin bir yarısı endişeye kapılmış, korkmuş ve yorgun düşmüş bir zihinden daha kötü ne olabilir? Eğer panik duygunuz ve endişeleriniz işle, başka insanlarla veya dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şeyle ilgili olmayan saatlerde ortaya çıkıyorsa, bu durumda kontrolü ele almalısınız. Derin nefesler alıp vererek düşüncelerinizi değiştirebilir veya bir uyku meditasyonu videosu açabilirsiniz. Gece gelen kaygılarınızın, güneşin ışığıyla birlikte ortadan kaybolacağını düşünebilirsiniz.

Aslında korkmanız gereken şey, endişelerinize sebep olan şeyler değil, endişenin ta kendisi. Amerikalı ünlü yazar Seth Godin, “Endişe, davranışlarımızı verimli bir şekilde değiştirdiği zaman kullanışlıdır. Bunun dışında kalan endişe duygusu, dikkat dağınıklığının olumsuz hali, bizi çalışmaktan veya hayatımızı yaşamaktan alıkoymak için tasarlanmış bir oyalanma şeklidir” diyor.

Bir sonraki sefer panik duygunuz arttığında, endişelerinize kapıldığınızda kendinize sorular sorarak bu duyguyla baş etmeyi ve ondan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Kaynak: www.uplifers.com

Okumaya devam et

MAKALE

Evcil hayvan beslemenin çocuklar üzerindeki etkisi

Manşet, hayvan sevgisinin önemi, evcil hayvan, çocuk gelişimi

Evcil hayvan beslemek çocuklar için gerçekten birer tehdit mi? Evcil hayvanlar çocuklar üzerinde ne gibi etkilere sahipler? İşte www.yakiniliskiler.com sitesinden tüm bu sorulara yanıt olabilecek nitelikte bir yazı…

Evcil Hayvanlar Çocukların Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Hemen hepimizin kedi ve köpeklere dair çocukluk anıları vardır. Kimimiz bir sokak köpeğini sahiplenmek için ailemizi ikna etmeye çalışmışızdır, kimimiz bir yavru kediyi marketten aldığımız sütle beslemişizdir. Maalesef bazılarımız ise bu sevimli dostlarımızla oynarken ebeveynlerimiz tarafından uyarılmışızdır: “Sürme ellerini şu köpeğe!”, “Nereden buldun bu pis şeyi?!” Ebeveynler çocuklarının sağlığı ve güvenliğinden endişe ettikleri için böyle tepkiler veriyor olabilirler; fakat bu sevimli dostlarımız çocuklar için gerçekten birer tehdit mi? Evcil hayvanlar çocuklar üzerinde ne gibi etkilere sahipler?

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ergenlik dönemindeki çocuklar evcil hayvanlarıyla olan ilişkilerinden kardeşleriyle olan ilişkilerine göre daha fazla tatmin oluyorlar1. “Ama kardeşlerimizle ve evcil hayvanlarımızla aynı şeyleri paylaşmıyoruz ki” diye düşünebilirsiniz; fakat araştırmaya göre çocukların kardeşleriyle ve evcil hayvanlarıyla paylaştıkları şeyler birbiriyle hemen hemen aynı. Hatta bazı durumlarda çocuklar evcil hayvanlarına kardeşlerinden daha fazla şey anlatabiliyorlar. Buna ek olarak belirtmek gerekiyor ki; köpek sahibi olan ailelerin çocukları diğer evcil hayvanlara sahip olan ailelerin çocuklarına kıyasla evcil hayvanlarıyla olan ilişkilerinden daha memnunlar. Fakat bir köpekle yaşamanın mümkün olmadığı durumlarda diğer hayvanlar da çocuklar için son derece faydalı birer dost görevi görüyorlar.

Çok sayıda araştırma gösteriyor ki, evcil hayvanlarımızla kurduğumuz temas oksitosin salgılamamıza sebep oluyor ve bu da bizim rahatlamamızı ve sakinleşmemizi sağlıyor2. Çocuklar da – tıpkı yetişkinler gibi – stresli durumlarda, güvene veya duygusal desteğe ihtiyaç duyduklarında, öfkelendiklerinde veya üzüldüklerinde evcil hayvanlarından destek alıyorlar3,4. Fakat evcil hayvanların çocuklara faydaları bunlarla sınırlı değil. Araştırmalara göre çocuklar sadece insanlarla değil, evcil hayvanlarıyla da bağlanma ilişkisi kurabiliyorlar5. Kediler ve köpekler sevgimize karşılık verebilen canlılar oldukları için bağlanma ihtiyaçlarımızı kısmen de olsa karşılayabiliyorlar ve ebeveynleri tarafından yeterli ilgi görmeyen çocukların gelişiminde ciddi seviyede olumlu bir etki yaratabiliyorlar6,7. Ebeveynleri ile sağlıklı bir bağlanma gerçekleştiremeyen çocuklar ise ebeveynlerinin yerini evcil hayvanları ile doldurup güvenli bağlanma dinamikleri geliştirebiliyorlar8.

Evcil hayvanlar bebeklerin bilişsel gelişimi için de son derece faydalı olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre; evcil hayvanlar bebeklerin konuşmayı öğrenmelerini ve gelecekte daha iyi sözlü iletişim kurmalarını kolaylaştırıyorlar9. Sabırlı birer dinleyici olmaları sebebiyle hayvanlar bebekleri konuşmaya teşvik edebiliyorlar. Bunun yanı sıra, bebekler de evcil hayvanlara sevgilerini göstermek veya komut vermek amacıyla iletişim kurmaya çabalayabiliyorlar. Evcil hayvanlar bebeklerdeki merak duygusunu tetikleyerek onları öğrenmeye teşvik edebiliyor ve aynı zamanda onlara koşulsuz ilgi göstererek duygusal destek sunabiliyorlar6. Ayrıca, öğrenme anlamlı ilişkiler içerisinde gerçekleştiğinde daha kalıcı ve etkili olduğu için evcil hayvanlarla kurdukları ilişkiler bebeklerde öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir işlev de kazanabiliyor.

Evcil hayvanlar sadece varlıklarıyla dahi çocuklar üzerinde olumlu etkiler bırakabiliyor fakat birçok araştırma gösteriyor ki çocuklar ve evcil hayvanlar arasındaki bağ ne kadar güçlüyse, bu olumlu etkiler de bir o kadar fazla görülüyor. Bir araştırmaya göre; evcil hayvanlarıyla güçlü bağları olan çocuklar evcil hayvanlarıyla zayıf bağları olan çocuklara göre kendilerini daha güvende hissediyor, takım çalışmasına daha fazla yatkınlık gösteriyor ve daha iyi empati kurabiliyorlar10. Bir diğer araştırmaya göreyse, evcil hayvanlarla güçlü bağlara sahip olmak çocuklarda sorumluluk bilincini geliştiriyor11. Fakat belirtmekte fayda var; çocukların sorumluluk bilincini geliştirmek isteyen ebeveynlerin hayvan bakımı konusunda (örneğin evcil hayvanları nasıl incitmeden sevmek gerektiği, onlara nasıl davranmak gerektiği) çocuklarına rehberlik etmeleri de son derece önemli.

Özetlemek gerekirse; evcil hayvanlar hem bebekler hem de çocuklar üzerinde son derece önemli pozitif etkilere sahip. Bebeklerin bilişsel yeteneklerini geliştiriyorlar, onlarda merak uyandırıp keşfetmeye motive ediyorlar. Hem bebeklere hem de daha büyük çocuklara duygusal destek sunuyorlar. Bağlanma ilişkisinin gerektirdiği ihtiyaçları ebeveynleri tarafından karşılanmayan çocukların bu ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabiliyorlar ve bir nevi ebeveynleri tamamlayıcı bir görev üstlenebiliyorlar. Ergenlik dönemindeki çocuklar için yakın ve güvenilir bir arkadaş görevi görüp, onların çeşitli sosyal ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda şunu söyleyebiliriz: Evcil hayvan sahibi olmak bir çocuk sahibi olmaya, çocuk sahibi olmaksa yuvaya ihtiyacı olan bir hayvan sahiplenmeye engel değil. İnternette sıkça karşımıza çıkan bu inanılmaz sevimli çiftler beraberken daha mutlu ve sağlıklı bile olabilirler!

Kaynak: www.yakiniliskiler.com
Yazan: Alper Günay
Düzenleyen: Gizem Sürenkök

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 ay önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER3 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER3 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER3 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER4 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER4 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER4 ay önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND