Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

“insan kaynakları beni kurtar”

Türkiyenin en güleryüzlü insan kaynakları kitabı yayınlandı. Her okurun kendinden birşeyler bulabileceği bir kitap. Pratik, komik, kışkırtıcı, iddialı ve şaşırtıcı…

YAPRAK ELDEM VE “İNSAN KAYNAKLARI BENİ KURTAR” HAKKINDA.

İnsan Kaynakları Beni Kurtar” adlı ilk kitabında “Türk tipi insan kaynakları uygulamaları”nı anlatıyor.

Türkiye’de “İnsan Kaynakları”nın, teorisi ile pratiği arasındaki büyük ve komik uçurumu ortaya koyuyor. İşyerlerindeki gündelik hayatı, o kadar spesifik gözlemlerle anlatıyor ki, çalışan herkesin “aaa bizi anlatıyor” dediği bir kitapla karşı karşıyayız.

Kitabın emsallerinden tek farkı, uygulama gözlemlerine ağırlık vermesi değil, aynı zamanda eğlenceli üslubu ile, bir “Güler Yüzlü Yönetim Kitabı” niteliği taşıyor.

Yaprak Eldem, “Protest” fikirleriyle, “neden olmasın?” sorusuyla, yerleşik yargıları sorguluyor:

1. İşyerinde aşk yaşanabileceğini savunuyor!

2. Özgeçmişle beraber bir adet resmin istenmesini insan haklarına aykırı buluyor!

3. İş ilanında bazı üniversitelerin mezunlarının kabul edilmesine şiddetle karşı çıkıyor!

4. Tatil günlerinin daha fazla artırılması gerektiğini savunuyor!

5. Çalışanların kendilerine “sen” diye hitap eden yöneticilere, ilk ismiyle hitap edebilmesini, hatta yöneticilerin çalışanlara çay kahve ikram edebilmesini savunuyor!

6. Çok iş değiştirmenin güvensizlik değil, deneyim zenginliği olarak yorumlanması gerektiğini düşünüyor!

Tüm bu fikirler yeni mezun bir stajyer çalışandan çıksaydı, çok fazla dikkate alınmazdı belki; ama yaklaşık 7 yıldır Türkiye’nin -çoğu uluslar arası- en büyük firmalarına eğitim/ danışmanlık hizmeti vermiş biri bunları söylüyorsa, ilgilenmek gerek!

MANAGEMENT CENTER TÜRKİYE (MCT) eğitmeni ve BİLGİ GEZGİNLERİ kurucularından olan Yaprak Eldem, aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın animasyon şefi!

Oldukça geniş bir mesleki portföye sahip olan Yaprak Eldem, iş hayatında kadın tarzı ile erkek tarzı arasındaki farkları inceleyen bir kitap üzerinde çalışıyor.

YAPRAK ELDEM HAKKINDA

Turizm ve Otel Yöneticiliği, İşletme ve İnsan Kaynakları Yönetimi alanlarında yüksek öğrenim gören Yaprak Eldem danışman, araştırmacı ve eğitmen olarak görev yapıyor.

Çocukluğundan beri sahne sanatları ve yazmayı ön plana alan Eldem’in ilk işi dans öğretmenliği. Öğrencilik yıllarında başlayan bu işten sonra sırayı hayatındaki birkaç ilkten biri alıyor:

1988 yılında Türkiye’nin ilk kadın animasyon şefi oluyor. Çok sevdiği sahneyle organizasyon ve hizmet yönetimini bir araya getiren bu işten sonra sırayı alan Turizm alanında İnsan Kaynakları ve Danışmanlığı yapan bir firma ve eş zamanlı olarak Cumhuriyet Gazetesi TV servisinde başlayan bir medya serüveni.

Medyayla ilişkisi, uluslararası bir müzik ve TV yapım şirketinde Etkinlik ve Basınla İlişkiler Yönetmenliği ve Editörlük görevleriyle güçleniyor. TV ve radyo programları, müzik etkinlikleriyle geçen 5 yılın ardından başka bir ilk: Akademi İstanbul’da sinema ve radyo–TV yazarlığı dersleri verirken, aynı çatı altında Türkiye’nin ilk animasyon okulunu kurup, Bölüm Başkanlığını üstleniyor.

1999 yılından bu yana MCT’de kurumsal eğitim danışmanlığı yapan ve Bilgi Gezginleri danışmanlık şirketinde yönetim danışmanlığını sürdüren Yaprak Eldem, aynı zamanda NLP Pratisyeni. Eldem ‘Türkiye’de İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları’, ‘Müşteri İlişkileri Yönetimi’ ve ‘Kadın Erkek İletişimi’ üzerine araştırmalar sürdürmekte ve kitaplar hazırlamakta.

HAKKINDA KİM NE DEDİ?

O kadar rahat ve keyifle okudum ki! Bazı yerlerinde kendimi, bazılarında tanıdıklarımın başına gelenleri buldum.

Derli toplu, gerçekçi, keyifli, esprisi ve yaşanmışlığıyla sorgulamayı beraberinde getiren ve yol gösteren bir rehber.

Gülsün Zeytinoğlu (NLP uzmanı ve Danışman)

Bir yandan mizahla dolu satırlara gülüyor, bir yandan da iş dünyasında yaşanan kalıplarla ilgili kendinizi sorguluyorsunuz “acaba ben de bunu yapmış olabilir miyim” diye.

Akılcı önerileri, çarpıcı tespitleri ve akıp giden diliyle, çalışan herkesin baaşucu kitabı olacak. “İnsan keşke kariyerimin başında bu kitap elimde olsaydı” diye düşünüyor. Elinize sağlık.

Şule Tanju ( Danışman)

Çok eğlenerek okudum ancak bazı yerlerde birebir kendimi görünce otomatik savunma mekanizmamı geliştirdim… Ama sonra doğru yolun çok ustaca kaleme alındığını görünce, direkt kendimin eleştirilmediğini anladım rahatladım.

“İnsan en değerli varlığımız” gibi klişeleri kullanan benim gibi birçok yönetici için, daha sağlıklı bir yol gösteriyor.

Ömer Dormen (BP Türkiye CEO’su)

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Petrol baronunun hayatı kitap oldu

petrol sanayisi, modern oligark, Kalust Sarkis Gülbenkiyan, bay yüzde beş

Sadece yüzde beş hisse ile petrol baronu oldu. Finansal boşlukları fırsata çevirerek servet sahibi oldu. Peki bunları nasıl başardı? İşte dünyanın en zengin insanı olarak ölen Gülbenkiyan’ın hayatı…

Kalust Sarkis Gülbenkiyan: ‘Bay yüzde 5’ lakaplı Üsküdarlı Ermeni iş insanının hikâyesi

Petrol baronu, 1955 yılında dünyanın en zengin insanı olarak ölmüştü

Petrol baronu Üsküdar doğumlu Osmanlı Ermenisi Kalust Sarkis Gülbenkiyan, 1955 yılında dünyanın en zengin insanı olarak ölmüştü. Osmanlı topraklarında bulunan petrol yatakları için imzalanan kontratlardan aldığı komisyonlar nedeniyle ‘Bay yüzde 5’ lakabıyla bilinen Gülbenkiyan’ın hayatı kitap oldu.

Gülbenkiyan’ın hikayesi ve servete kavuşması Jonathan Conlin’in “Bay Yüzde Beş: Dünyanın en zengin adamı Kalust Gülbenkiyan’ın pek çok hayatı” isimli kitabında anlatılıyor.

İstanbul’da doğan Gülbenkiyan öldüğü 1955 yılında modern dönem değerlerine göre 5 milyar sterlinlik servetiyle dünyanın en zengin kişisiydi.

Londra’da Kings College üniversitesinden mezun olan Gülbenkiyan bir Bakü ziyaretinde petrolün önemini kavrayarak Osmanlı’nın Asya’daki tüm topraklarında çıkan petrol kaynakları için yüzde 5’lik hisse garantiledi.

Gülbenkiyan daha 19 yaşındayken hayatının ilk petrol sahasını o zamanlar Rusya İmparatorluğu sınırları içerisinde bulunan Bakü’de görmüştü. Petrolün büyük bir devrim başlatacağını öngören Gülbenkiyan, Orta Doğu’da geliştirdiği ilişkiler ağı sayesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Asya kıtasındaki topraklarında bulunan petrol sahaları ile ilgili imzalanan tüm kontratlardan yüzde 5 komisyon alabileceği bir anlaşmaya imza attı.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde imzalanan bu anlaşma o dönemde pek de önemli görünmüyordu. Gülbenkiyan yıllarca bu hisseye sahip olmayı sürdürmek için uğraştı. 1950’lilere geldiğinde dünyanın en zengin petrol sahalarından yüzde 5’lik hisse oldukça büyük bir miktara denk geliyordu.

Jonathan Conlin, kitabında Gülbenkiyan’ın çok da sevilen biri olmadığını yazıyor. Tüccarlık yetenekleri yüzünden pek çok kişiyle anlaşmazlık içine girmiş.

Sovyetler Birliği’nin sermaye sıkıntısına düşmesini fırsat bilerek birinci sınıf bir sanat koleksiyonu da yaratmış.

Gülbenkiyan 1880’li yıllarda şiddet olayları ve Osmanlı içerisindeki karışıklıklar nedeniyle İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalmıştı. Londra’da eğitime başladıktan sonra İngiliz vatandaşlığına geçer ve aile şirketini de yavaş yavaş terk etmişti.

Modern Oligark

Gülbenkiyan sanat koleksiyonunu İngiltere ve Fransa’da korurken İkinci Dünya Savaşı’nda tarafsız bir diktatörlük olan Portekiz’e yerleşti ve savaşı kazanan tarafta olmaya çalıştı.

Gülbenkiyan neredeyse her ülkede üst düzey bağları bulunan bugünün terimiyle modern bir oligark olarak yaşamıştı. Gülbenkiyan’ın sınır tanımayan azmi, İngiliz okullarına giden çocukları ve off-shore ticari çıkarlarıyla aslında geçmiş bir küreselleşme çağının ürünü.

Gülbenkiyan kurumsal yapıları kullanarak mülk sahibi oldu, vergi ödememek için kendisinin ve ailesinin ülkeler arasındaki sermaye hareketlerini idare etti.

1931 yılına gelindiğinde Gülbenkiyan’ın serveti 4,6 milon sterlini aşıyordu. Ancak elindeki hisseleri ve borç senetlerini Liechtenstein’da kurduğu bir şirkette tuttuğundan o yıl sadece 100 İsviçre Frankı vergi ödemişti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sermaye kontrolünün gelmesi ve ülkelerin sosyal devlet yapılanmasına geçmesiyle küresel anlamda vergiden kaçanlara hoşgörü gösterilmemeye başlandı. Bu yüzden Gülbenkiyan Portekiz’i faaliyetlerinin merkezi haline getirmeye karar verdi. Vergi düzenlemeleri nedeniyle sanat galerilerini de Londra ya da ABD’ye değil, Portekiz’e taşıdı.

Bugün Gülbenkiyan’ın sanat vakfı Avrupa’da en büyük hayırsever kurumlarının başında geliyor.

Ortadoğu’nun büyük güçleriyle aynı masada oynayan, dünyanın finans mimarisinin boşluklarından faydalanan, servete kavuşan ve lüks içinde yaşayan Bay Yüzde 5, Gülbenkiyan geçmiş zaman için eşsiz bir yetenek olabilir ama onun bugün ekonomik sahnedeki varisleri pek de farklı değil.

Kaynak: www.t24.com.tr

Okumaya devam et

MAKALE

Jordanizm: Michael Jordan Başarı Koçunuz Olsaydı?

Jordanizm

“Hayatım boyunca 9000’den fazla şut kaçırdım. Nerdeyse 300 maç kaybettim. 26 kere ‘maçı kazandıracak son şut’u atma hakkını bana verdiler ama kaçırdım! Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum.’ Ve işte bu yüzden başardım.”

–Michael Jordan

MJ başarı koçunuz olsaydı, size neler önerirdi?

mümin sekman, Manşet, kitap önerisi, kitap, jordanizm, Günter Soydanbay
Jordanizm

Michael Jordan. Basketbolun efsane ismi. Nereden başladı, nereye geldi, nasıl yükseldi? Hayallerini adım adım nasıl gerçekleştirdi? Zorlukları aşmak için neler yaptı? Geleceğine nasıl hazırlandı? Kendini motive etmek için nelere başvurdu? Kariyer konsantrasyonunu nasıl korudu?
Nasıl bir ailede doğdu, nasıl bir aile kurdu? Çocukluk hayali neydi? Hayalini gerçekleştirince neler hissetti? Başarılı kalmak için neler yaptı? Yerinde olmak isteyenlere neler önerdi? En iyi versiyonunu bulmak için kendini nasıl geliştirdi? Kişisel markasını nasıl oluşturdu? Başarısını paraya çevirmek için neler yaptı? Performansını maksimumda tutmak için neleri denedi? Yıkıcı eleştirileri yükseltici kaldıraçlara nasıl çevirdi? Uzmanlar onun başarısını nasıl yorumladı? MJ’nın başarı zekâsını hayallerinizi gerçekleştirmek için nasıl kullanabilirsiniz? O sizin yerinizde
olsaydı, hangi durumda ne yapardı? Başarı koçunuz olsaydı, size neler önerirdi? Tüm bu soruların cevabını Jordan’ın dünyasında beraber arayacağız.

‘Büyük hayranı’ Günter Soydanbay yazdı, Türkiyenin başarı uzmanı Mümin Sekman yorumladı. Ortaya harika bir başarı biyografisi çıktı.

İşte Jordanizm!

Kitabı incelemek için tıklayınız.

Okumaya devam et

MAKALE

Her şeyi bilen Google hakkında bilmiyor olabilecekleriniz

Manşet, google'lamak, google'da gizlilik, google hakkında bilinmeyenler, google

Google aradığımız her sorunun cevabını biliyor. Hatta bazen neyi aramak istediğimizi bile bizden iyi biliyor. Peki biz Google hakkında ne kadar çok şey biliyoruz? İşte Google hakkında bilmiyor olabileceğiniz 10 şey…

Google 20 yaşında: Hakkında bilmiyor olabileceğiniz 10 şey

Google’dan önceki hayatı anımsıyor musunuz? Acilen bir bilgiye ulaşmanız gerektiğinde ne yapıyordunuz?

Bir kelimenin doğru yazılışı, bir restorana nasıl gidileceği, özel ürünler satan bir dükkan ya da bir dağın kıyısındaki çok bilinmeyen bir gölün adı. Her ne arıyor olursanız olun ilk yapacağınız şey Google’lamak.

Forbes’un verilerine göre Google’da her saniye ortalama 40 bin arama yapılıyor. Bu, günde 3,5 milyar arama anlamına geliyor.

Bu süreçte dünyanın en popüler arama motoru, arama motorunun çok daha ötesinde bir şeye; bir reklam platformuna, iş modeline ve durmak bilmeyen bir kişisel bilgi toplayıcısına dönüştü.

Evet, Google’de yaptığımız her aramayla şirket tercihlerimiz ve alışkanlıklarımız hakkında biraz daha çok şey öğreniyor. Peki, siz Google’ı ne kadar biliyorsunuz?

İşte Google hakkında sizi şaşırtabilecek bazı bilgiler.

1. Adı

“Google nedir?” diye sorabilirsiniz. Bir zamanlar hiç bir anlamı yoktu.

Google aslında ardından 100 sıfır gelen 1 rakamını tanımlamak için kullanılan matematik terimi “googol”un yanlış yazılmış hali.

Şirketin ilk günlerinde bir yazılım mühendisinin ya da öğrencinin kelimeyi yanlış yazdığına dair doğruluğu biraz şüpheli hikayeler var.

Hikayelere göre hatalı yazım kabul görünce bu hali artık yapıştı.

2. ‘Backrub’ (Sırt masajı)

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin aslında Google’ın adını ‘Backrub’ koymuştu.

‘Sırt masajı’ anlamına da gelen kelimenin bu bağlamda masajla bir ilgisi yok. ‘Backrub’ bir internet sitesine, başka bir internet sitesinin verdiği link anlamına gelen backlinklere göre sayfaları bulma ve sıralama sistemine verilen ad.

3. Dengesiz

Google’da her şey hep iş demek değil. Şakacılık da var.

Türkçe “çarpık, eğri” anlamına gelen “askew” kelimesini Google’layıp kendiniz görün.

4. Keçiler

Google yeşil girişimleri desteklediğini söylüyor ve bunlardan biri de çim biçme makineleri yerine, keçilerin hizmetine başvurmak.

Google’ın California’daki büyük genel merkezindeki bahçelerin sık sık bakıma ihtiyacı var ve bu çevredeki çimlerle karnını doyuran 200 kadar keçi görmeniz mümkün.

5. Büyüyen bir şirket

GMail, Google haritaları, Google Drive ve Google Chrome’u yaratan Google 2010’dan bu yana ortalama her hafta bir şirket satın alıyor.

Belki bilmiyor olabilirsiniz ama Android, Youtube, Waze ve AdSense aslında Google’ın.

6. Doodle’lar (Çiziktirmeler)

Google’ın ilk doodle’ı, yani çiziktirmesi 30 Ağustos 1998’de bir “Ofis dışındayız” mesajı olarak düşünüldü. Google’ın açılış sayfasındaki logosunun ikinci o harfinde yanan bir çöp adamdı.

Larry ve Sergey Nevada’daki Burning Man Festivali’ne gidiyorlardı ve kullanıcıların teknik sorunlarıyla ilgilenemeyecekleri mesajını vermek istiyorlardı.

Daha sonra doodle’lar önemli günler ve kişiler için kullanılan bir Google geleneği oldu.

7. Kaçırılmış bir fırsat olarak Google

Larry ve Sergey 1999’da Google’ı bir milyon dolara satmaya çalıştı, ancak fiyatın daha da düşürülmesine rağmen alıcı çıkmadı. Google’ın şu anki değeri 300 milyar dolardan fazla. Birileri çok pişmanlık duyuyor olmalı.

8. Şirketin düsturu

Şirketin başlangıçtaki düsturlarından biri “Habis olma”.

Google’ın bu düstüra bağlı kalıp kalmadığına siz karar verin.

9. Yiyecek önemli, hem de çok

Forbes’a göre Google’ın kurucularından Sergey Brin, daha en başta Google ofislerinin yiyecekten 60 metreden daha uzak olmamasına karar verdi.

Şirketin ilk günlerinde daha mütevazı yiyecekler verilmesine karşın, şu anda Google çalışanları en kaliteli yiyeceklere ve kahvelere sahip.

10. Google’ın en iyi dostu

Google çalışanları, hatta yeni işe başlayanlar bile köpeklerini işe getirmekte özgür. Ancak ofiste nasıl davranacakları ve tuvalet konusunda eğitimli olmaları şartıyla.

Kaynak: www.bbc.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

TREND