Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

‘icat çıkarma’ diyenleri dinlemedi…

Onun işi icat çıkarmak. Hem de 4 yaşından bu yana. Sorunlu bir çocukluk geçirdi, liseden sonra okuyamadı. Elinde sağlam bir diploması yoktu ama sağlam hayalleri vardı. Yeni bir teknoloji icat edemezdi ama fikirleriyle yenilik yaratabilirdi. İşte inovatif bir başarı öyküsü…

Mehmet Gökhan Karatay, kendini bildi bileli fikir üretiyor ve ’icat’ çıkarıyor. 2006 yılında girdiği ’İcat Çıkar’ yarışmasında ilk derecesini aldı. Katıldığı yarışmalarda kendisi gibi icat çıkaran gençlerle tanışarak Türkiye’nin ilk inovatif beyin takımı Winnovateam’i kurdu. Amacı elde ettikleri knowhow’ı başka gençlere aktarmak.

İsviçre, St. Gallen Üniversitesi’nin düzenlediği ’Yarının Liderleri’ başlığı altındaki sempozyumdan yeni dönmüş Mehmet Gökhan Karatoy. Üniversite, dünya genelinde araştırma yaparak, yarının 100 liderini belirlemiş ve İsviçre’ye davet etmiş. ’Yaptığım çalışmalar, aldığım inovasyon ödülleri, kurmaya çalıştığım dernek ve Winnovateam kulübüm sayesinde dünya genelinde ilk 100’e girmeyi başardım’ diyen Karatoy’u, Özyeğin Üniversitesi ve Prof. Dr. Ali Beba desteklemiş. St. Gallen’e de bu sayede gitmiş zaten. Karatoy’u orada en çok etkileyen şey, bu yaratıcı gençleri hükümetlerinin desteklemesi ve onların her adımıyla yakından ilgilenmesi. ’Ben gittim, geldim, kimsenin haberi yok!’ diyen
Karatoy’la yaratıcılığı konuştuk.

– Nereden çıktı bu icat işleri?
Kendimi bildim bileli, 4-5 yaşından itibaren sürekli bir şeyler icat etmeyi planlarım. Mesela çocukken, elektrikler çok sık kesildiği için, gündüz kullanmadığımız elektriği depolayıp gece elektrik kesilince kullanmayı hayal ederdim hep. Sürekli bir şeyler planlayıp yapmak için sınırsız hayal gücümü kullanırdım.

– Başarılı bir öğrenciydin herhalde?
Dört yaşındayken babam vefat etti. Annem ve iki kardeşimle baş başa kaldık. O yaşta bir çocuk anne-baba eksikliğini pek anlamıyor ama büyüdükçe eksikliğini hissediyorsunuz. Ya içime kapanıp o eziklikle büyüyecektim ya da ailem için mücadele edecektim. İkinci yolu seçtim ve güçlü oldum. Hiç çocukluk geçirmedim desem yeridir. Bütün yaz tatillerinde çalıştım mesela. Elektrikçiden tutun da manav, ayakkabıcı, kuaför, terzi her yerde çalıştım. İlk tatilime liseyi bitirdiğim yıl, yanında çalıştığım gümrükçü gönderdi, Altınoluk’a. Hayatım boyunca orayı unutamadım.

– Üniversite…
Üniversite sınavına, kazanırsam okuyacak imkanım olmadığı için girmek istemedim. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni de kazandım, 72. sırada ama ailem ilgilenmediği için gidemedim. Gümrükte çalışırken, ABD’ye gitme imkanım da oldu ama ailemi bırakıp gidemedim. Askerliğimi yaparken komutanımın ısrarıyla girdim ve yine onun isteğiyle Edirne’yi yazdım, kazandım ama askerlik bitince oraya da gidemedim. Dönüp geldikten sonra Açık Öğretim’e girdim ve Halkla İlişkiler okudum.

– Yarışmalara katılmak nasıl oldu?
İşsiz olduğum bir dönemde internette iş ararken, TEB’in ’İcat Çıkar’ yarışmasını gördüm, finans sektörüne dair bir fikir istiyorlar. Benim zaten bir sürü fikrim var, birini yazıp gönderdim. Baktım yarı finalistler arasında ismim var, hoşuma gitti. Bir hafta sonra finalistleri açıkladılar, onların arasında da varım. Süper bir şey! 20 kişi kampa katıldık bir hafta. Orada inovasyonu anlattılar. O zaman öğrendim ki benim yıllardır yaptığım şeymiş inovasyon! Benim fikrim 9. oldu ve ödül aldım. Oscar almak gibi bir şey. Ali Sabancı gibi işadamlarına sunum yapıyor, alkışlanıyorsunuz.

ÜÇ FİKRİM BİRDEN ÖDÜL ALDI
– Sonra?
Her gün aklımda bir şeyler dönüyor, fikirler çıkıyor, yani inovasyon yapıyorum, diğer yarışmaları da takip edeyim ve hepsine katılayım, dedim. Gerçekten yaratıcı mıyım, öğrenmiş olurum. TURKCELL’in ’Mobil Gelecek’ yarışması vardı. GSM sektörüyle ilgili. Arkadaşlarım, kendimi yormamamı, mühendis olmadan ve o teknolojiyi bilmeden fikir üretilemeyeceğini söylediler. İnat ettim, hem artık internet var, bir konu hakkında neredeyse uzman kadar bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bütün sistemleri araştırdıktan sonra üç fikirle başvurdum ve üçü de finale kaldı.

– Süper!
Gerçekten öyle. Jüride Telekomünikasyon Üst Kurul başkanı var, Süreyya Ciliv var.

– Üç fikri arka arkaya mı anlattınız?
Birini başta, birini ortada, birini sonunda. İlk girişimde, hangi üniversiteden olduğumu sordular çünkü herkes ya Boğaziçi’nden ya da ODTÜ’den. Halkla ilişkiler okuduğumu söyleyince, enteresan buldular. Teşekkür ettiler, çıktım. Aradan 3-4 kişi geçtikten sonra yeniden girince, ’Yine mi sen’ diye şaşırdılar. ’Bir fikrim daha var’ dedim. Anlattım, beğendiler. Son finalist olarak bir kez daha girince, ’Şaka mı bu’ dediler. ’Yok’ dedim, ’Konuya meraklıyım, başka bir yarışmada ödül aldım, kendi yeteneğimi test etmek için girdim.’ Üst kurum başkanı alkışladı. O fikrim ödül aldı ve ilk para ödülünü o zaman aldım.

– Ne kadar?
5 bin lira. İlk ödül TEB’den, ilk para ödülü TURKCELL’den. Kendime olan güvenim arttı, bunu geliştirmem gerektiğini düşündüm. Tiffany’nin ’Çatlak tişört’ yarışmasını gördüm. Onda da grafik tasarımı gerekiyor. Benim alanım değil ama koşulları okudum. Aslında benim başarım ’iyi okumak’. Başarının en etken unsurlarından biri bu. İnsanların gözden kaçırdıkları şeyi yakalıyorum. Ne istiyorlar? Tasarım veya slogan… Ben de bir slogan yazıp başvurdum ve onunla finale kaldım. Sloganla finale kalan tek kişiydim.
HER YARIŞMADA BİR İLKİ YAŞADIM
n Neydi o slogan?
’Beni giymek kot ister!’ İlk canlı yayına da bu sayede çıktım. Her yarışma bana bir ilk yaşattı ve bundan inanılmaz keyif aldım. Bu arada TEB’in ikinci yıl yarışması yaklaşmıştı, bakalım bu sene bir şey yapabilecek miyim, dedim ve üç sene arka arkaya ’İcat Çıkar’da ödül almayı başardım. Sonra Boğaziçi Üniversitesi’nin YD2YD, Özyeğin Üniversitesi’nin ’Bir Fikrin mi Var?’ yarışması derken, onlarca ödül aldım. Artık profesyonel yarışmacı olarak anılmaya başlamıştım. Bu yarışmalarda ciddi arkadaşlıklar ediniyordum hatta yarışmalarda hemen hemen aynı kişiler olduğunu fark ettim. Türkiye’de benim gibi yarışmaları takip eden ve fikirleri ile ödül alan inovatif bir genç kitle vardı. Bu konu çok ilgimi çekiyordu ve yaratıcı arkadaşlardan oluşmuş bir kulüp kurmayı hayal ettim. Sonunda bu hayalimi gerçekleştirdim.

– Şimdi yarışmalara birlikte mi katılıyorsunuz?
Evet. Hep birlikte fikir üretiyor, geliştiriyoruz. Ve grup olarak katılıp, ödülü paylaşıyoruz.

– Ne yapmak istiyorsunuz?
Aslında bizim isteğimiz inovasyonu yaygınlaştırmak. Yarışmalarda elde ettiğimiz knowhow’ı meraklı ve istekli gençlere aktarmak istiyoruz. Yaptığımız işi eğlenerek yapan ve keyif alan gençleriz biz. Büyük resmi görebilmeyi, farklı strateji ve politikaları aynı konu için aktif halde tutabilmeyi, farklı iş modelleriyle farklı düşünceleri sentezleyip yeni heyecanlar yaratmayı başarı olarak kabul ediyoruz. Şirketlerin inovasyon kültürüne adaptasyon ve geçiş sürelerinde önemli rol oynamaktayız. Gruptaki bütün arkadaşlar üstün yeteneklere sahip dahi insanlar ve kendi oluşturduğumuz fikirlerle, yatırımcıların yakın takibindeyiz. Firmaları inceleyip onların eksiklerini tespit edip inovatif projelerle çözümler üretiyoruz.

– Nasıl üretiyorsunuz fikirleri?
Proje üretirken olaylara çok profesyonelce bakmamak gerektiğini fark ettik, bu yüzden çocuksu ruhumuzu kaybetmemek için zaman zaman lunaparka gittiğimiz de olmuştur. Geceleri proje ürettiğimizde daha başarılı sonuçlar alıyoruz. Gece bir arkadaşın evinde toplanıp sabaha kadar proje üretmek ve yarışmalara hazırlanmak en zevk aldığımız çalışma biçimidir.

TEK EKSİK İNGİLİZCE
’Bir fikir paylaşılmadıkça ve hayata geçirilmedikçe bir işe yaramaz’ diyen Karatoy, dünyaya faydalı olacak bir ürün, bir değer yaratma peşinde. ’Ödüllerimi toplayıp bir araya getirsem beş para etmez ama beni mutlu ediyor, çevremdeki insanları bir arada tutabilmek için güç sağlıyor ama önemli olan insanlara faydalı olabilecek yeni iş alanları yaratmak’ diyen Karatoy, tek eksiğinin iyi derecede İngilizce bilmemek olduğunu söylüyor. İsviçre’de bu sorunu bizzat yaşayan Karatoy, bunun için yurtdışında dil eğitimini ilk sıraya almış. ’Vereceğim fikir ve icatlarla, bana yatırım yapacak kuruluş veya iş adamlarının kara geçmesini sağlarım’ diyecek kadar da iddialı.

WINNOVATEAM’İN AMAÇLARI
– Proje üreten nesillere öncülük etmek.
– İnovasyon kültürünü yaymak.
– Genç girişimcilerin artmasını sağlamak.
– İnovatif ve girişimci gençleri bir araya getirmek.
– İz bırakıp, tarih yazmak.

NE YAPIYORLAR?
– Fikir ve inovatif proje üretiyorlar.
– Üniversiteleri gezerek inovasyon eğitimi veriyorlar.
– Fikir ve proje eksperliği yapıyorlar.
– Girişimci olup, farklı iş modeli oluşturuyorlar.
– Gerektiğinde inovasyon yarışması düzenliyorlar.
– Yarışmalara girip ödül alıyorlar.
– Renkli düşünüp renkli yaşıyorlar.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Kişiliğin Değişmesinde Yaşlılık Nasıl Rol Oynuyor?

“Yaşlandıkça çok değiştin.” cümlesini duymayan yoktur. Peki bunun gerçeklik payı var mı? İnsanin kişiliği yaşlandıkça neden değişir?

Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?

Gazeteci Henry Trewhitt, gözlerini Başkan Ronald Reagan’a kararlıkla dikti ve “Sayın Başkan, birkaç haftadır düşündüğüm bir konuyu gündeme getirmek ve bunu da özellikle ulusal güvenlik açısından yapmak istiyorum” dedi.

Takvimler, 1984 yılının Ekim ayını gösteriyordu. Bir dört yıl daha başkanlık görevini sürdürmek için kampanyasına devam eden Reagan, rakibiyle canlı tartışma programında karşı karşıya gelmişti.

Birkaç hafta önce yapılan bir önceki canlı tartışmada kötü bir performans sergilemişti.

73 yaşında başkanlık için çok yaşlı olduğu kulaktan kulağa fısıldanıyordu.

Reagan, o dönem başkanlık koltuğunda oturan en yalı siyasetçiydi. Bu rekor, önce 74 yaşındaki Donald Trump tarafından, onun rekoru da 77 yaşındaki Joe Biden tarafından kırıldı.

Zor soruya zeki yanıt

Trewhitt, aslında Regan’ın stres altında çalışmaya devam edip edemeyeceğini anlamak istiyordu.

“Hiç de değil, Bay Trehwitt” diye cevapladı, Reagan gülümsemesini geri tutarak:

“Ve yaş meselesini bu kampanyanın gündemine getirmeyeceğimi ve siyasi kazanım adına rakibimin gençliğini ve deneyimsizliğini kullanmayacağımı bilmenizi isterim.”

Verdiği bu yanıt, seyircilerden kahkaha ve alkış aldı. Birkaç hafta sonra yapılan seçimlerden de ezici bir galibiyetle çıktı.

Oysa Reagan’ın yaptığı espride sandığından daha çok gerçeklik payı vardı.

Sadece deneyim değil, aynı zamanda “olgun kişilik” faktörü de Başkan’ın yanındaydı.

Gizemli bir değişim

Yaşlanmanın getirdiği fiziksel dönüşümlere hepimiz aşinayız: Cilt esnekliğini kaybeder, diş etleri çekilir, burun uzar, saçlar tuhaf yerlerde çıkmaya, başka yerlerden ise dökülmeye başlar ve hatta boy da kısalır.

Bilim insanları, yaşlanmanın etkileri üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından artık daha gizemli başka bir değişikliği daha ortaya çıkardı.

Edinburgh Üniversitesi’nden psikolog René Mõttus, “Bu araştırmadan elde ettiğimiz net sonuçlara göre, hayatımız boyunca aynı insan olmayız” diyor.

Çoğumuz kişiliğimizin hayatımız boyunca nispeten aynı olduğunu düşünmek isteriz. Ancak araştırmalar durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor.

Karakter özelliklerimiz sürekli değişiyor ve 70 ile 80’li yaşlara gelindiğinde ise insanlar önemli bir dönüşüm geçirmiş oluyor..

Kişiliklerimizin kademeli olarak değişmesinin bazı olumlu yanları da var.

Daha vicdanlı, daha hoş ve daha az nevrotik olabiliyoruz.

Makyavelist yaklaşımlar, narsisizm ve psikopatiyi içeren ve “Karanlık Üçlü” olarak tanımlanan kişilik özellikleri, azalma eğilime girer ve böylece suç işleme ya da madde bağımlılığı gibi zararlı davranışlara bulaşma riski de azalır.

Araştırmalar, daha fedakar ve güven duygusu yüksek bireylere dönüştüğümüzü ortaya koyuyor. Yaşla birlikte irade gücünün arttığı ve mizah anlayışının da geliştiği görülüyor.

Ayrıca, ilerleyen yaşlarda insanlar duyguları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyor.

Bu araştırmanın sonuçları aslında yaşlıların daha huysuz ve geçimsiz olduğu klişesinin de değişmesi gerektiğine işaret ediyor.

Daha değişken ve uysal kişilikler

Uzmanların yıllardır düşündüğünün aksine, insanların kişilik özelliklerinin çocuklukta ya da 30’lu yaşlarda sabitlenmek yerine, daha akıcı ve şekillenebilir olduğu anlaşılıyor.

Mõttus, “İnsanlar daha iyi ve sosyal olarak daha uyumlu hale geliyor. Yaşamla ilgili beklentileri ile toplumun talepleri arasında giderek daha iyi bir denge kurmaya başlıyor” diyor.

Psikologlar, yaşlandıkça meydana gelen değişim sürecini “kişilik olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Bu, gençlik dönemlerinde başlayan ve en azından 80’li yaşlara devam eden kademeli ve fark edilmesi güç bir değişim.

İlginç bir şekilde bu evrensel bir süre. Bu eğilim, Guatemala’dan Hindistan’a kadar tüm kültürlerde görülüyor.

Houston Üniversitesi’nde sosyal psikolog Rodica Damian, “Bu kişilik değişikliklerine değer yargıları koymak genellikle tartışmalı bir durum. Ancak bunun faydalı olduklarına dair bulgular mevcut” diyor.

Örneğin duygusal istikrarın düşük olması akıl sağlığı sorunları, yüksek ölüm oranları ve boşanma gibi olaylarla ilişkilendiriliyor.

Diğer yandan Damian, vicdanlı birinin bulaşıkları yıkamak gibi işlere yardımcı olma ya da aldatma eğiliminin düşük olmasından dolayı hayat arkadaşının daha mutlu olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Kişiliklerimizin daha istikrarlı yanı

Yaşlandıkça kişiliklerimiz belirli bir yöne doğru evrilirken, aynı yaş grubundaki insanlarla kıyaslandığında belli bir istikrar olduğu da gözlemleniyor.

Örneğin, yaşlandıkça bir kişinin nevrotiklik düzeyinin azalması beklenir. Bununla birlikte 11 yaşındayken yaşıtlarına göre daha nevrotik olan bir kişi, 80 yaşına geldiğinde de yine kendi yaş grubundaki en nevrotiklerden biri olabilir.

Damian, “Özümüz belli düzeyde aynı kaldığı için yaşıtlarımızla kıyaslandığında sıralamamızda fazla bir değişim olmaması normal. Ancak kendimize göre, kişiliklerimiz kesin değil, değiştirilebilir şeyler” diyor.

Kişilik değişiklikleri nasıl gelişir?

Kişilik olgunlaşması evrensel bir olgu olduğundan bazı bilim insanları kişilik değişiminin genetik etkenlerden ya da evrimsel güçlerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan başka uzmanlar ise kişiliklerimizin kısmen genetik unsurlar tarafından şekillendirildiğine ancak yaşamımız boyunca sosyal baskılarla dönüştürüldüğüne inanıyor.

Örneğin, California Üniversitesi’nden psikolog Wiebke Bleidorn’un araştırması, insanların evlenmek, çalışma hayatına atılmak ve yetişkin sorumluluklarına üstlenmek gibi daha hızlı büyümelerinin beklendiği toplumlarda kişiliklerinin de daha genç yaşta olgunlaşma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Damian, “İnsanlar davranışlarını değiştirmeye ve zamanla daha sorumlu olmaya zorlanıyorlar. Kişiliklerimiz hayatın zorluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olmak için değişiyor” diyor.

Peki ama çok yaşlandığımızda neler olur?

Yaşam süremiz boyunca nasıl değiştiğimizi incelemenin iki olası yolu var.

Birincisi, farklı yaş gruplarına mensup çok sayıda insanı ele almak ve kişilikleri arasındaki farkları incelemek.

Bu yöntemin sorunlarından birisi, belirli bir dönemin kültürü tarafından şekillendirilmiş kuşak özelliklerinin yanlışlıkla yaşlandıkça meydana gelen değişimlerle karıştırmanın kolay olması.

Uzun süreli bir çalışma

Bunun ikinci yolu ise bir grup insanının hayatları boyunca büyümelerini takip etmek.

İskoçya’da böyle bir çalışma yapıldı. Mõttus, Edinburgh Üniversitesi’ndeki meslektaşları ile birlikte yıllar boyunca yüzlerce kişinin kişilik dönüşümlerini izledi.

Mõttus, “İki farklı insan grubumuz olduğu ve her ikisi de aynı ölçümlere tabi tutulduğu için, her iki stratejiyi de aynı anda kullanabildik” diyor.

Bu araştırmada iki nesil arasında ciddi farklar olduğu anlaşıldı.

Genç gruptakilerin kişilikleri genel olarak aşağı yukarı aynı kalırken, yaşlılarda ise kişilik özelliklerinin değişmeye başladığı, daha az dışa dönük oldukları ve daha huysuzlaştıkları görüldü.

Mõttus, “Bence bu mantıklı, çünkü yaşlılıkta insanların başına gelenler de hızlanmaya başlıyor” diyor ve yaş ilerledikçe sağlığın bozulduğunu, hayatlarında önemli insanları kaybetmeye başladıklarına dikkat çekiyor.

Kişiliklerimizin hayatımız boyunca değiştiğini bilmek bunları takip edebilmek için de önem taşıyor.

Damian, “İnsanlar uzun süre böyle olmadığını düşündü. Artık kişiliklerimizin uyum sağlayabildiğini görüyoruz ve bu, hayatın bize getirdiği zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

Yazar: Zaria Gorvett
Kaynak: BBC Future

Okumaya devam et

MAKALE

Yeni yıl, yeni sözler ve onları gerçekleştirmenin yolları

Yeni yıl yeni sözleri, yeni hedefleri beraberinde getirir. Yılın son günü kendimize hayatımızla ilgili sözler veririz. Ama genellikle bu sözleri yerine getiremeyiz. Yeni yılın yeni sözleri nasıl gerçekleştirilir?

Yeni yıl sözlerinizi tutmanın beş yolu

Yeni yılda pek çok kişi hayatlarını değiştirecek sözler veriyor.

Daha sağlıklı yaşamak veya para biriktirmek, bir şeyi bırakmak veya yeni bir hobiye başlamak bunlardan en sık görülenleri.

Dünya hâlâ kornavirüs pandemisiyle başetmeye çalışırken yeni yıl için kendinize verdiğiniz söz ne olursa olsun, bunu gerçekleştirmek için bir şeye ihtiyacınız var: Motivasyon.

Motivasyonun da kolay gelmediğini hepimiz biliyoruz.

Scranton Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre insanların yalnızca yüzde 8’i kendilerine verdikleri yeni yıl sözlerini tutabiliyor.

Siz de bu şanslı azınlık içinde yer almak istiyorsanız, sözünüzü yıl boyu tutmanıza yardımcı olabilecek bu beş yolu dikkate alın.

1. Küçük adımlar atın

Kendinize gerçekçi hedefler koyun ve bunları adım adım yükseltin

Kendinize gerçekçi hedefler koymak başarı şansınızı artırır.

Psikoterapist Rachen Weinstein’a göre problemin bir kısmı, “Yeni yılda bambaşka bir insan olabileceğimiz” yanılgısıyla çok büyük hedefler koymaktan kaynaklanıyor.

Kendinize küçük hedefler koyarsanız, bu hedefe ulaştıktan sonra hedefi yukarı çekme imkanınız da olur.

Örneğin maraton koşma sözü vermektense, koşu ayakkabıları alıp kısa mesafelerde koşulara başlama sözü vermek başarı şansınızı artırır.

İşin sırrı büyük değişimlerden kaçınmak değil, uzun vadede hedefe ulaşabilmek için gerçekçi bir şekilde ilerlemek.

Weinstein “Gerçek hayatta değişimler küçük adımlarla ilerler” diyor.

2. Net olun

Yapacağınız şeyi etraflıca düşünün: Hedefinize ulaşmak için ne zaman hangi adımı atmanız gerekecek?

Kendimize bir hedef koyarken o hedefe nasıl ulaşacağımızı düşünmemek sıklıkla yapılan bir hata.

Adımları net bir şekilde planlamak önemlidir.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Neil Levy “Salı öğleden sonra ve Cumartesi sabahları spor salonuna gideceğim” demenin başarı ihtimalinin, “Daha fazla spor yapacağım” demeye göre daha fazla olduğunu söylüyor.

Bu tür net ve gerçekleştirilebilir hedefler, sadece bir niyeti değil aynı zamanda onu gerçekleştirmenin yolunu da size gösterir.

3. Destekten faydalanın

Hedeflerinizi çevrenizle paylaşmak onları gerçekleştirmeniz için daha fazla destek bulmanızı sağlayabilir

Yolculuğunuzda kendinize eşlik edecek insanlar bulmak büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bu, istediğiniz bir kursa arkadaşınızla gitmek veya hedefinizi diğer insanlarla paylaşmak olabilir.

Söz vermeye ve bu sözleri tutmaya dair faktörleri inceleyen Warwick Üniversitesi’nden felsefeci Dr. John Michael, verdiğimiz sözlerin başkaları için önemli olduğunu görmemiz durumunda bu taahhütleri yerine getirmeye daha yatkın olduğumuzu söylüyor.

Özellikle de sözümüzü tutmamamız başkalarını üzecekse.

Bu yüzden hedefinize başkalarını da katmak bunu gerçekleştirmenizi kolaylaştırabilir.

4. Başarısızlığı aşın

Günlük yaşamınızda basit değişiklikler yapın

Hedefinize ulaşmak zorlaşırsa durun ve bir durum değerlendirmesi yapın:

Nasıl engellerle karşılaştınız? En çok hangi stratejiler işe yaradı? En işe yaramazları hangileriydi?

Daha gerçekçi olmaya uğraşın ve en küçük başarıyı bile kutlayın.

Aynı hedefte kararlıysanız, iradenizi güçlendirecek farklı bir yol izlemeye ne dersiniz?

Günlük yaşamınızdaki basit değişiklikler doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yemek istiyorsanız beyaz makarna ve ekmek yerine tam tahıllı makarna ve ekmek yiyebilirsiniz.

Veya kek ve cips gibi doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıklar yerine sebzeli atıştırmalıklar ve smoothieler yiyebilirsiniz.

5. Sözünüzü uzun vadeli hedeflerle birleştirin

İrade tek başına yeterli değildir

Davranışsal psikoloji üzerine çalışan Dr. Anne Swinbourne’a göre kendinize verebileceğiniz en iyi sözler muğlak ve geçici heveslere dayanan değil, uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenize yardımcı olacak sözlerdir.

Örneğin bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız kendinize müthiş bir atlet olma sözü vermeniz, gerçekleştiremeyeceğiniz türden bir sözdür.

Swinbourne, “Sırtlarını yalnızca iradelerine dayayan insanlar başarısız olur” diyor.

Bu yüzden sizi heyecanlandıran veya ilginizi çeken bir hedef varsa ilk günden detaylı bir planla yola başlayın.

Ve yolda karşınıza çıkacak canavarlarla savaşmak için destek almaktan çekinmeyin.

Kaynak: BBC

Okumaya devam et

MAKALE

Yapay zekanın yazdığı ilk köşe yazısı yayınlandı

Guardian’da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: ‘Benden korkmayın’

Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

“(…) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

“(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

“(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”

Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian’ın sayfasında.

Kaynak: bbc

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND