Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Hülya avşar’ın en son okuduğu ve en çok etkilendiği kitap hangisi…

Hülya Avşar Hürriyet gazetesine bir röportaj verdi. Röportaja Meşe mi Kabak Mı başlığı atılmıştı. İlginç olansa bu röportajda Hülya Avşar”ın kendisine sorulan her soruya bir kitaptan aldığı alıntılarla cevap vermesiydi. Kitabın adını söylemedi ama biz açıklıyoruz. O kitap “kendi kutup yıldızını bul”… İşte meşemi kabak mı tartışmasını başlatan hikayenin orijinali:

Kigemin notu:

İŞTE “MEŞE İLE KABAK HİKAYESİ”NİN ALINDIĞI YER…

HÜLYA AVŞAR SON RÖPORTAJINDA BİR OLDUĞU GİBİ, BİR KİTAPTAN ALDIĞI ALINTILARLA KONUŞTU. İŞTE O KİTAP VE HÜLYANIN SÖZLERİNİN ORİJİNALLERİ

NÜVİDE GÜLTUNCA TULGAR, KENDİ KUTUP YILDIZINI BUL,
SAYFA 143:

MEŞE Mİ KABAK MI ?

Amerika Birleşik Devletleri cumhurbaşkanlığını üzerine aldığı yıl katledilen James Garfield, daha önce bir üniversitede rektörlük vazifesi yapıyordu.
Bir gün, çocuğunu üniversiteye yazdırmak isteyen bir anne James Garfield’in yanına çıkarak, ‘Rektör bey, dersleri biraz basitleştiremez misiniz ?’ dedi. ‘Benim çocuğum programınızdaki derslerin hepsini takip edemez. O, bir an önce üniversiteyi bitirmek istiyor’
Rektör Garfield: ‘Evet, hanımefendi bu mümkün’ cevabını verdi. ‘Yalnız önce çocuğunuzun ne olmak istediğini öğrenebilir miyim ? Bildiğiniz gibi Allah, bir meşe ağacını yüz senede yetiştirirken, bir kabak için iki ay yeterli oluyor.’

İŞTE HÜLYA AVŞAR’IN BAŞARI TANIMI VE ORİJİNALİ

Peki, başarının nasıl elde edilebileceğiyle ilgili neler söylersiniz?

Zeki insanın saygısını, çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak, dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak, bazı insanların saçmalıklarına tahammül edebilmek, güzelliği takdir edebilmektir. Bunu okuduğum bir kitaptan aldım, çünkü başka açıklaması yok bence.

NÜVİDE GÜLTUNCA TULGAR, KENDİ KUTUP YILDIZINI BUL,
SAYFA 136
BAŞARI NEDİR ?
Çoğu zaman ve çok gülümsemek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine tahammül edebilmek; güzelliği takdir edebilmek, başkalarındaki “en iyiyi bulabilmek”; sağlıklı bir çocuk, bahçelik bir arazi ya da daha iyi hale getirilmiş bir sosyal durum yoluyla bu dünyayı olduğundan biraz daha iyi bırakarak terk etmek; bir tek hayatın bile sırf siz yaşadınız diye daha rahat nefes almış olduğunu bilmek. İşte “Başarmış Olmak” budur.
Ralph Waldo Emerson

HÜLYA AVŞAR BEN LİDERİM ONLAR TAKİPÇİLER DEDİ BUNU AYNI KİTABIN 75. SAYFASINDAN ALMIŞTI.

LİDERLER Mİ … TAKİPÇİLER Mİ ?
Koleje gitmek isteyen genç bir kadın, başvuru formundaki sorulardan birini okuduğunda çökmüştü. Soru çok basitti :
‘Lider misiniz ?’
Gerek dürüst gerekse sorumluluk sahibi bir kişi olarak ‘hayır’ diye yazmış ve başvurusunu en kötü sonucu alacağını umarak teslim etmişti.
Ancak kolejden kendisini çok şaşırtan şu mektubu almıştı:
‘Sayın Aday, başvuru formları üzerinde yapılan bir çalışma, bu yıl kolejimize 1452 yeni liderin katılacağını göstermektedir. Sizi kabul ediyoruz, çünkü bu kadar lider için bir tane de takipçi bulunmasının aynı derecede önemli olduğunu düşünüyoruz !’

ELBETTE ŞU SÖZLER DE AYNI KİTAPTAN

İstediğiniz olgunluğa eriştiniz mi?

Hayatın gerçeklerini kabul etmek lazım. Değişikliklere uyum sağlamalı. Ben her gün kendimi geliştirmek için yaşıyorum. Bazılarını hep aynı yerde buluyorum, hálá yaşayıp yaşamadıklarını anlamaları için nabızlarını yoklamak geliyor içimden. Bir dahiyi nasıl tanırsınız? Tek bir işaretle tanırsınız. Bütün ahmaklar ona karşı birleşirmiş.

ORİJİNALİ
Eğer son birkaç yılda önemli bir fikrinizi değiştirip yenisini edinmediyseniz, hemen nabzınızı kontrol edin; ölmüş olabilirsiniz !

G.BURGESS

HÜLYA AVŞAR DAHİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR NEDEN Mİ … KİTAPTAKİ ŞU CÜMLE ONU ÇOK ETKİLEMİŞ OLMALI:

DEHA NEDİR ?
Başkalarının güç bulduğu şeyi yapmak yetenek, yetenekli insanların olanaksız gördüğü şeyi yapmak dehadır.
AMİEL

VE HÜLYA AVŞAR ARİSTO’NUN ŞU SÖZLERİYLE DEVAM EDİYOR:
HAFİF BİR DEHA OLUYORUM

Bu durumda söylediklerinizin hepsi birilerini kızdırmak için mi, yani dalga mı geçiyorsunuz?

Estağfurullah, ne demek… Ben her söylediğimi düşünerek söylüyorum. Her düşündüğümü ise söylemem. Buna karşın söylediklerimi düşünmediğimi sananlar, düşünmek yerine cevap vermeyi tercih ediyorlar. Kısacası zor durumdayım.

ORİJİNALİ
Akıllı insan düşündüğü herşeyi söylemez ama her söylediğini düşünür-Aristotales

VE RÖPORTAJI ŞÜ SÖZLERLE BİTİRİYOR HÜLYA AVŞAR

Bir dahiyi nasıl tanırsınız? Tek bir işaretle tanırsınız. Bütün ahmaklar ona karşı birleşirmiş.

Ve Hülya Avşar bu anonim atasözü ile röportajı bitiriyor…

YANİ KENDİ KUTUP YILDIZINI BUL ADLI KİTAPTAN ALINAN ŞU CÜMLEYLE:
Dünyaya gerçek bir dahi geldiğinde onu şu işaretten tanıyabilirsiniz. Tüm ahmaklar ona karşı birleşmişlerdir.

Jonathan Swift

İŞTE O RÖPORTAJIN TAM METNİ

Ahmaklar dahiye karşı birleşir

Demirhan HARARLI

Hülya Avşar, bikinili fotoğrafları için kendisini eleştiren meslektaşlarına: “Ben meşeyim onlar kabak. Bir meşe ağacı 100 senede yetişiyor, bir kabak ise iki ayda.”

Birkaç hafta önce objektiflere bikinili yakalandığı için bazı sanatçılar tarafından eleştiri bombardımanına tutulan, hatta bu pozları bilerek verdiği ileri sürülen Hülya Avşar, suskunluğunu Kelebek’e verdiği röportajla bozdu. Röportajda sert ifadeler kullanmaktan kaçınmayan sanatçı, yapılan bu saldırıları kendisine duyulan hayranlığa bağlarken, sözlerini ‘Ahmaklar dahiye karşı birleşirler’ diye noktaladı.

Size yapılan sözlü saldırıların nedeni nedir ?

Bence bu bir hayranlık, onlara kızmıyorum. Ama tek korkum, onların bu hayranlıkları bende bağımlılık yapabilir!

– Tüm bu saldırılar sizi yıpratmıyor mu?

Hayır, yıprattığını söyleyemem. Sadece yoruyor. Bir kitapta okudum ve çok hoşuma gitti. Bir meşe ağacı 100 senede yetişirken, bir kabak için iki ay yeterli. İşte bazılarına kabak olduklarını hatırlatmak da benim zamanımı alıyor.

– Siz kendinizi nasıl bir yere koyuyorsunuz?

Farklı… Ama tabii bunu anlamakta güçlük çekebilirler, hatta farkı hata sanıp mutlu oluyor da olabilirler. Bugüne kadar bana dair iki kitap yazıldı. Yani beni fark eden yine başkaları oldu. Şimdi de benim bugüne kadar yazmış olduklarım kitap şeklinde çıkıyor. İmza günüme tüm sanatçı arkadaşlarım da davetlidir.

HER LİDERİN TAKİPÇİSİ VARDIR

– Yaptığınız her şey doğru mu?

Böyle bir şey mümkün mü, tabii ki değil. O yüzden böylesine iddialı bir laf etmem mümkün değil. Doğruyu bulmak zordur. Zaten hep doğruyu yapsam, aklı başında eleştirilerin kıymeti kalmaz. İnsanların beni eleştirme arzularıdır bunu böyle gösteren.

– Bikinili resimleriniz çok fazla tepki çekti. Bunun nedeni ne sizce?

Çünkü çok beğendiler. Bu resimlerden önce söyleyecek sözleri vardı, şimdi artık yok. Aslında haklılar da… Düşünsenize onların yerinde olduğunuzu; benden daha küçükler ama benim gibi değiller. Üstelik hiçbiri doğum yapmamış. Ben de olsam delirirdim. Neymiş efendim, bikinili resimlermiş. Bundan daha doğal ne olabilir ki?

– Gerçekten tüm bunlar sizi hiç mi kızdırmıyor? Yoksa böyle mi görünmek istiyorsunuz? İyi bir oyuncu olduğunuzu hepimiz biliyoruz sonuçta…

İnanın bana çok eğleniyorum. Bir de tüm bunları ciddiye alsam kimbilir neler olur. Şunu unutmayın ki her liderin birkaç tane takipçisi vardır. Ben öldükten sonra da unutulmayacağım. Çünkü hem okunmaya, hem görülmeye, hem de yazılmaya değer şeyler yaptım. Şimdi bu durumdayken hangisini ciddiye alabilirsiniz?

HAFİF BİR DEHAOLUYORUM

– Bu durumda söylediklerinizin hepsi birilerini kızdırmak için mi, yani dalga mı geçiyorsunuz?

Estağfurullah, ne demek… Ben her söylediğimi düşünerek söylüyorum. Her düşündüğümü ise söylemem. Buna karşın söylediklerimi düşünmediğimi sananlar, düşünmek yerine cevap vermeyi tercih ediyorlar. Kısacası zor durumdayım.

– Sinema, sahne, aile, çocuk, iş kadınlığı, spor, dergi, albüm… Tüm bunları bir arada yürütmek yetenek midir? Kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Kendime ayırdığım zamanı da tüm bunlara harcamak isterim aslında… Yoğun tempo gerçekten hoşuma gidiyor. Genelde insan hayatında bir şeyler varsa, bir şeyler eksiktir. Yok eğer hepsi var olabiliyorsa, buna yetenek demek az kalır bence. Hafif bir deha oluyorsunuz.

– Peki, başarının nasıl elde edilebileceğiyle ilgili neler söylersiniz?

Zeki insanın saygısını, çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak, dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak, bazı insanların saçmalıklarına tahammül edebilmek, güzelliği takdir edebilmektir. Bunu okuduğum bir kitaptan aldım, çünkü başka açıklaması yok bence.

– İstediğiniz olgunluğa eriştiniz mi?

Hayatın gerçeklerini kabul etmek lazım. Değişikliklere uyum sağlamalı. Ben her gün kendimi geliştirmek için yaşıyorum. Bazılarını hep aynı yerde buluyorum, hálá yaşayıp yaşamadıklarını anlamaları için nabızlarını yoklamak geliyor içimden. Bir dahiyi nasıl tanırsınız? Tek bir işaretle tanırsınız. Bütün ahmaklar ona karşı birleşirmiş.

Ve Hülya Avşar bu anonim atasözü ile röportajı bitiriyor…

Anlamak yerine yargılıyorlar

– Hayatınızda hiç mi problem yok? Bu nasıl olur ki?

Tabii ki problemsiz hayat olmaz, ama bulunduğum ortamın mutlu olunacak yanlarını seçmekte başarılıyım. Ben insanların bana olan güvenini 23 senede kazandım. En büyük problemim, kendi iyimle yarışmak zorundayım. Çünkü başka çarem yok. Eleştirilmenin sebebi, hep dikkat çekecek işler başarmamdır, beni anlamak yerine yargılamaya çalışıyorlar.

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Spor Dünyasından Resimli Şampiyon Sözleri

spor dünyası sözleri, şampiyonluk, şampiyon sözleri mümin sekman, şampiyon sözleri kitap, şampiyon sözleri, şampiyon

Şampiyon Sözleri Mümin Sekman tarafından yazıldı. Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesinin bulunduğu Şampiyon Sözleri kitabından sizler için en güzel ve motivasyon sağlayıcı sözleri seçtik.

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

ŞAMPİYON SÖZLERİ ARKA KAPAK YAZISI

Zorlu Zamanlarda Motivasyonu Arttıran Fikirler!..

SPOR DÜNYASINDA BAŞARILI OLMAK

Pes etmeyi bir kez öğrendin mi alışkanlığa dönüşür.

Vince Lombardi

Kan, ter ve saygı. İlk ikisini verir, sonuncuyu kazanırsın.

Dwayne Johnson

Yapmadığın atışları asla sayıya çeviremezsin.

Larry Bird

Zayıf olana herkes acır, “kıskanılmak” ise çabayla kazanılır.

Arnold Schwarzenegger

Olduğun yerden başla. Elindekini kullan. Yapabildiğini yap.

Arthur Ashe

Bir olimpiyat şampiyonu, size birebir başarı koçluğu yapsa ne kazanırdınız? 

Lazer gibi odak, çelikten bir irade ve ateşli motivasyon! 

Dünya şampiyonlarının hayat ve sporda başarı üzerine 1250 tavsiyesi bu kitapta. Şampiyonlar şöhret, servet, kudret, marifet, zafer ve hezimet üzerine hayat dersleri veriyor. Hayatın zorlu “unvan maçları”na çıkarken, mücadele gücünüzü artıracaklar. 

Bu kitap şampiyon sporcular kadar, işinin şampiyonu olanlar için. Hayatın olimpik mücadelesinde yarışan CEO’lar, TUS adayı doktorlar, genç girişimciler veya üniversite adayları “zorlu zamanlarda güçlendiren fikirler” bulacak.

“Yetenek yoksulun servetidir,” der John Wooden. Yeteneği şöhrete, şöhreti servete, serveti kudrete, kudreti de daha büyük başarıya çevirmenin sistemini keşfedeceksiniz. 

Şampiyonluk bir zihin durumudur. Kazanmak için oynamak bir dünya görüşüdür. İnsan kendi hayatının şampiyonu olabilir. İçinde ve işinde “şampiyon zihniyeti inşa etmek” isteyenlere en kapsamlı kaynak…

Kitapta Muhammed Ali’den Pele’ye, Tiger Woods’tan Michael Jordan’a, Katarina Witt’ten Bruce Lee’ye, Roger Federer’den Ronaldo’ya alanın en iyileri kişisel sırlarını ve profesyonel sistemlerini anlatıyor. Çoğu kazanma taktiği Türkçeye ilk kez çevrildi. Türkiye’nin “başarı yazarı” Mümin Sekman da efsanelerin başarı sistemini analiz etti.

Hayatı bir şampiyon gibi yaşamak isteyenler ve şampiyonluktan başka bir hayat düşünemeyenler için… Daha ileriye, daha yükseğe, daha güçlü ve daha hızlı!

Okumaya devam et

MAKALE

Evlat edinilen çocuklar ve güvenli bağlanma süreci

yakın ilişkiler, evlat edinme, evlat edinilen çocuklar, çocuk, bağlanma

Evlat edinilen çocuklar, diğer çocukların uğraşmak zorunda kalmayacağı deneyimler yaşıyorlar. Bu deneyimler, evlat edinilen çocuklarda kaygı veren davranışlara yol açabilir. Peki, bu durumu nasıl baş edebiliriz? İşte yanıtı…

Evlat Edinilen Çocuklarda Bağlanma

Bağlanma teorisini ortaya atan John Bowlby’e göre bir çocuğun birine bağlanması; korktuğu, yorgun ya da hasta olduğu durumlarda özel olarak o kişinin yakınında ve o kişiyle iletişim içinde olmak istemesi anlamına geliyor1. Çocukların bağlanma stilleri güvenli, güvensiz (kaygılı veya kaçınmacı) ve düzensiz-güvensiz olmak üzere üçe ayrılıyor1. Ebeveynlerine güvenli bağlanan çocuklar, hem etraflarındaki dünya üzerinde bir etkileri olduğuna dair kendilerine hem de kişilerarası ilişkilerinde ebeveynlerine güveniyorlar1. Bu sayede problem çözme yeteneklerine daha fazla güvenen çocuklar, daha özgür bir biçimde dünyayı keşfedebiliyorlar1. Buna karşılık güvensiz bağlanan çocuklar gelişimleri boyunca bu keşif süreçlerini güvenle gerçekleştiremedikleri için daha fazla sorun yaşayabiliyorlar. Özellikle düzensiz-güvensiz bağlanan çocuklarda davranış bozuklukları ve psikopatoloji görülme olasılığı daha yüksek oluyor1.

Yapılan araştırmalarda evlatlık çocuklarda daha sık güvensiz ve düzensiz-güvensiz bağlanma stilleri, ideal olmayan çocuk-ebeveyn ilişkileri, tepkisel bağlanma bozukluğu ve rastgele arkadaşlık davranışları olduğu görülüyor1, 3, 4, 5. Evlat edinilmiş çocukların arasında güvensiz-düzensiz bağlananların fazla olmasına aslında bu grupta yetimhanede yetişmiş çocukların sayısının daha çok olması sebep oluyor. Çünkü yetimhanelerden çıkmış evlatlık çocuklar, çok küçük yaşta biyolojik ebeveynlerinden ve yetimhanede karşılaştıkları bakıcılardan sürekli ve sık sık ayrılmak zorunda kalıyorlar1, 4. Temel ebeveyn bakımından yoksun kalmanın getirdiği stres, çocukların beyinlerinin stresle baş etmeyi sağlayan bölümünün diğer çocuklarınkine göre daha farklı çalışmasına ve strese uygun tepki verilmesini sağlayan kortizol hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor8. Bu işlevsel farklılıklar, çocuklarda zihinsel hastalıklar görülmesine ya da strese yeterince uygun tepki veremedikleri için gençliklerinde daha riskli davranışlar sergilemelerine yol açabiliyor8.

Yetimhaneden çıkıp evlat edinilen çocuklarda yeni ebeveynlerle bağlanmanın oluşabilmesi ve çocukların işlevselliklerinde buna bağlı olumlu gelişmeler görülebilmesi için çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin çocuğun önceki bakıcılarıyla olan ilişkisinden farklı olarak stabil, tutarlı ve kaliteli olması gerekiyor. Yapılan bir araştırmada hayatlarının ilk yıllarını yetimhanede sık sık bakıcı değiştirerek geçirmiş çocukların -en uzunu dokuz ayda olmak üzere- %40’ının ilk 3 ay içinde yeni ebeveynlerine bağlandıkları görülüyor5. Ancak çocuklarda bu şekilde bağlanma davranışlarının gözlenmesi, bağlanma stillerinin kesin olarak güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Romanya’daki yetimhanelerde yetiştikten sonra evlat edinilmiş çocuklarla yapılan bir araştırmada, Kanadalı çocuklar ve dört aylıktan önce evlat edinilmiş çocuklara kıyasla araştırılan grubun belirgin bir kısmının yeni ebeveynlerine daha güvensiz bağlandıkları ortaya çıkıyor6. Bu durum elbette çocukların evlat edinilmeden önce karşılaştıkları, bakıcılar tarafından ihmal edilmek gibi kötü deneyimlere oldukça bağlı.

Yetimhanedeki koşullardan ötürü güvensiz bağlanmaya yatkın olan bu çocukların yeni ebeveynleriyle güvenli bir bağ kurmaları zor görünüyor ancak imkansız değil. Bowlby’ye göre çocukların hayatlarındaki ilk beş yılda karşı karşıya kaldıkları ebeveynlik davranışlarının hassasiyetindeki değişimler, çocukların bağlanma stillerinde ve dünyaya bakış açılarında iyi yönde bir değişim sağlayabiliyor4. Yapılan araştırmalarda bir yaşından önce evlat edinilen çocukların biyolojik ebeveynleriyle yetişen çocuklarla aralarında bağlanma stilleri açısından kayda değer bir fark olmadığı görülüyor4, 6. Genel olarak, evlat edinilme yaşı ile bağlanma stilinin iyi yönde değişmesinin zorluk seviyesinin paralel gittiği düşünülüyor2. Bu duruma sebep olarak bir yaşından küçük çocukların yetimhanelerin kötü şartlarına uzun süre maruz kalmadan ve henüz bağlanma sistemleri gelişmekteyken yeni ebeveynleri tarafından bakım görmeye başlamaları görülüyor6. Ancak aynı paralellik düzensiz-güvensiz bağlanma stiliyle evlat edinilme yaşı arasında bulunmuyor, yaştan bağımsız olarak düzensiz-güvensiz bağlanma stili genellikle yoğun bir şekilde kötü muameleye maruz kalma sonucu oluştuğu için değişmesi de daha zor oluyor4.

Bu istisna göz ardı edildiğinde, evlatlık edinilen çocukların, biyolojik ebeveynleri tarafından yetiştirilen çocuklar gibi bağlanma stillerinin onları evlat edinen anneleriyle oldukça benzer olduğu görülüyor7. Yapılan uzun soluklu bir çalışma da erken ve orta çocukluk dönemlerinde annelerin çocuklarına gösterdiği hassas davranışların çocukların erken yetişkinliklerindeki bağlanma algıları üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyuyor3. Bunun yanı sıra aslında ebeveynlerden en az birinin bile güvenli bir dünya görüşüne (state of mind) sahip olması, çocukların evlat edinilmeden önce yaşadığı travma ve mahrum kalmışlığa karşı koruma görevi görebiliyor7. Yani her ne kadar bağlanma stillerinin güvenliye dönmesi zor gibi görünse de geç evlat edinilen çocukların bile kurumların bakımı altından çıkıp sabit, korumacı ve ilgi gösteren bir aile tarafından bakım görmeleri sosyal ilişkilerinden bilişsel kapasitelerine ve zihinsel sağlıklarına kadar hayatlarının birçok alanındaki gelişimlerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Yazan: Rengim Lal Kılavuz
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök
Kaynak: www.yakiniliskiler.com

Okumaya devam et

MAKALE

Müşteri memnuniyeti için öneriler

satın alma deneyimi, satın alma, pazarlama, müşteri, marka

Markalar müşterilerine iyi bir satın alma deneyimi yaşatmayı hedefler. Fakat maalesef bu konuda başarılı olan pek az şirket var. Peki, bu durum tam tersine nasıl çevrilir? İşte yanıtı…

İyi Müşteri Deneyimi Yaşatmak Neden Çok Zor?

İnsanın bir markayla ilişkisi sadece o ürünü kullandığı zaman yaşadıklarından ibaret değildir. Bilgi edinmek için internetten yaptığı araştırmalarla başlayan süreç; çağrı merkezi görevlileriyle konuşmalar, satın alma sırasında satıcıların tavırları ve satın alma yolculuğu sonunda yaşadıklarının toplamından oluşan bir marka deneyimidir.

Kısacası müşteri ve marka arasındaki ilişki bu “gerçeklik anlarında” yaşanan tüm adımları içerir.

Rekabetin gerisinde kalmamak için şirketlerin bu gerçeklik anlarının her birini incelemesi ve satın alma yolculuğunun her aşamasını müşteri için kolaylaştırması gerekir. Bunun için insanların motivasyonlarını, yapmak istediklerini anlayıp sonra da markayla ilişkiye girdiklerinde yaşadıkları zorlukları giderecek çözümler üretmesi lazımdır.

Bugün -maalesef- büyük şirketlerin birincil sorunu müşterilerin gerçekten ne istediklerini anlayamamalarıdır. Satın alma deneyimini iyileştirmek için bir araya gelen yöneticiler, çoğu zaman empati güçlerini kaybederler. Tüketicilerin de kendileri gibi insan olduğunu unuturlar. Çamaşır makinesi üreten bir şirket yöneticisi müşteri deneyimine odaklanmak yerine satış noktalarında yaşanan şirket sorunlarına odaklanır. Oysa her marka yöneticisi, günlük hayatta bir başka markanın tüketicisidir. Özel hayatında; o da yaptığı alışverişten şikâyet eden, aldığı ürünün fiyatından yakınan, gereğinde memnun kalmadığı ürünü iade eden olağan bir müşteridir. Fakat yönetici şapkasını giyip kurumsal bir kimliğe büründüğünde düşünceleri ve davranışları değişir. Müşterilerinin çamaşır yıkamakla ilgili gerçek sorunlarını çözmek yerine sosyal projeler üretmeye, toplumsal konulara duyarlılık kisvesi altında konu dışı alanlara kafa yormaya başlar. Tüketicinin bugünkü ihtiyaçlarını çözmek yerine ilgisiz konulara öncelik verir. Kendi kişisel hedeflerine veya kendi departmanının önceliklerine odaklanır.

Benzer şekilde müşteri deneyimini iyileştirmek için uluslararası danışmanlık şirketlerine büyük projeler yaptıran şirketler bile çoğu zaman kendi tüketicilerinin (müşterilerinin) ihtiyaçlarına yalın çözümler üretmek yerine mevcut sorunları daha da karmaşıklaştırırlar.

Oysa tüketiciler markaların vaat ettiklerini hakkıyla yerine getirmesini beklerler.

Dijitalleşmeyle, bugün pazarlama disiplini bir evrim geçiriyor. Satın alacağı ürünü internetten iyice araştıran, tüketici yorumlarını didik didik okuyan yeni nesil müşteriler markaların önüne farklı taleplerle gelmekte. Bütün şirketlerin bu talepleri iyi anlamaları, analiz etmeleri ve bunlara çözüm üretmeleri şart. Aksi takdirde bugünün insanına zorla iteleyerek ürün veya hizmet satmak mümkün değil.

Son yıllarda hayatımıza giren Inbound Pazarlama, modern insanın beklentilerine karşılık veren bir felsefeyi benimser. Yaklaşımı, dijital ortamda edindiği bilgi ile güçlenen modern müşterinin (tüketicinin) yapmak istediğini anlamak ve ona yol göstermektir. Inbound Marketing felsefesi eski usul yöntemler kullanarak, ısrarla bir ürün veya hizmeti zorla satmaya çalışan pazarlama anlayışının tam tersidir.

Inbound Marketing’in hedefi, markayı insanlara itelemek yerine onları markaya çekmek ve gönüllü bir şekilde markadan alışveriş yapmalarını sağlamaktır.

Inbound Pazarlama yöntemini uygulamak isteyen yöneticilere önerilerim şunlardır:

  • Markanın odağına insanı koy. Onun ne yapmak istediğini, amacını anla. Tüketicilerini veya müşterilerini “persona”lar ile tanımlayabilir, onları segmentlere ayırabilirsin ama unutma ki her biri senin benim gibi gerçek birer insandır. Dolayısıyla markanın müşterisinin önce insan sonra tüketici olduğu hatırla.
  • İnsanlar her gün kendilerine zorla bir şeyler satmaya çalışan yapışkan satıcılardan bıktı. Bu nedenle Web sitene ya da mağazana gelen insana hemen satış yapmaya çalışma. Onun ihtiyaçlarını anlayabilmek için sorman gereken bütün soruları sor. Ona bilgi vermekte cömert ol. Kendini bir satıcı gibi değil, o insana yardım etmek için görevlendirilmiş bir yetkili gibi gör.
  • Alışveriş yapan her insanı tedirgin eden birçok konu vardır. Yanlış ürüne veya hizmete para harcamak, verdiği karardan dönememek, satın aldıktan sonra markanın ilgisiz kalacağından endişe etmek… Bunlar insanların “acı noktalarıdır”. Her sektörde insanların markalardan alışveriş yaparken karşı karşıya kaldıkları sayısız acı noktası vardır. Kendi markan için bunların hepsini listele ve bunlara çözüm üret. Bugün Amazon, insanların bütün acı noktalarını çözdüğü için dünyada 1 numara olmuştur.
  • Eğer böyle davranırsan insanlar senin markana güven duyacak ve alışveriş yapmaya gönüllü olacaklardır. Markanı kendilerine zorla satış yapmaya çalışan diğer markalardan ayrı bir yere konumlayacaklardır.
  • Satın alma yaptıktan sonra senin markanla ilişkiye devam edecekler, kendi çevrelerine markanı tavsiye edeceklerdir.
  • Bütün bunları hayata geçirmek ve insanlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak için dijital teknolojileri hakkıyla kullan.

Dijital çağda istediği bilgiyi edinebilen, önünde sayısız seçenek olan, istediği markadan alışveriş yapabilen modern insana hitap edebilmek, onu markana çekebilmek, onun aklını ve gönlünü kazanabilmek, onun senin markandan can-ı gönülden alışveriş yapmasını sağlamak için gerekli dijital dönüşümü gerçekleştir.

Bu dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen markaların bugünün dünyasında iyi bir alışverişçi deneyimi yaşatmaları ve ayakta kalmaları mümkün değil.

Yazar: Temel Aksoy
Kaynak: www.temelaksoy.com

Okumaya devam et
Advertisement

EĞİTMENLER

MEHTAP TOZCU MEHTAP TOZCU
EĞİTMENLER1 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Mehtap Tozcu

Mehtap Tozcu Adana’da doğdu.  Çukurova Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünden mezun oldu.  Ahi Evran Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Özel...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Başak Koç
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar Eğitmeni: Başak Koç

Milli voleybolcu Başak Koç, 1993 yılında Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde spor kariyerine başladı. Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Işıkspor’da forma giydi.  Aktif...

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Her Şey Seninle Başlar eğitmeni:
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Batuhan Kürkçü

1987 yılı Ankara doğumlu olan Batuhan Kürkçü, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Askerlik sonrasında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde...

Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Ümit Sedat Bayram, Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Ümit Sedat Bayram

ÜMİT SEDAT BAYRAM KİMDİR? Ümit Sedat Bayram 1977 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı. Ulusal bir ilaç firmasında...

Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı Manşet, Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Harun Kılcı
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Harun Kilci

Harun Kilci Kariyer ve Yönetim Danışmanı Eğitmen 1999 yılında Kara Harp Okulundan Sistem Mühendisi olarak mezun oldu, 2005 yılında işletme...

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri, Manşet, Kübra Yalçın
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Kübra Yalçın

Kübra Yalçın İK Yöneticisi, Eğitmen Adana’da dünyaya gelen Kübra Yalçın birincilikle girdiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden ‘Şeref Öğrencisi’...

Meltem Can Karabay Meltem Can Karabay
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Meltem Can Karabay

Meltem Can Karabay Yaşam Koçu ve Eğitmen İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. Kişisel gelişim alanına duyduğu...

Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri Lisanslı Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri
EĞİTMENLER2 sene önce

Her Şey Seninle Başlar eğitmeni: Özlem Baydar

Geçen yıl Her Şey Seninle Başlar eğitmen eğitimi açılmıştı. Seçilen eğitmen adaylarına Mümin Sekman tarafından eğitimler verildi ve artık göreve...

TREND