Sosyal Medya Hesaplarımız

MAKALE

Hikaye farkıyla öne çıkın

Sosyal medyanın gücünden yararlanıp markanızı tanıtmak istiyorsanız klişe sloganlara bel bağlamayın. Bunun yerine markanızın hikayesine yatırım yapın. Çünkü sosyal medya da fark yaratan hikayeler…

Pazarlama dersi alanlar bilirler. Hikaye anlatmak önemlidir. Pazarlama dersinizin herhangi bir kısmında bu slogan geçmediyse pazarlama derslerinizi sorgulamanız gerekir. O kadar sevilir ve benimsenir yani. Slogan lafların asıl temsilcileri ve sahipleri ajanslar ve pazarlama profesyonelleri de sever, işe kavramsal pencereden bakan akademisyenler de. Sadece bu benzeşme bile hikayenin önemini ortaya yeterince koyuyor aslında.

Eğer bir şeyi (ürün/hizmet, kişi, düşünce vb.) pazarlayacaksanız, iyi bir hikayeniz ve o iyi hikayeyi olduğundan bile daha iyi anlatabilecek bir anlatıcınızın olması gerekir. Çünkü iyi hikaye her zaman sattırır. Çünkü hikaye müşterinin firmayla veya markayla bağ kurabilmesini kolaylaştıran en önemli etkenlerden biridir. Çünkü hikaye firmaya veya markaya bir kişilik kazandırır. Çünkü hikaye markanızın kendisinden daha çok tüketicilerin zihninde yer edinebilir. Daha çok çünkü var aslında ama konudan uzaklaşmamak için fazla uzatmayalım.

Sözlü edebiyatın çok fazla gelişmiş olduğu bu topraklarda hikaye anlatıcılığı her zaman büyük önem arz etmiştir. Dede Korkut hikayeleri, Nasreddin Hoca fıkraları ve Keloğlan maceraları hep bu sözlü edebiyatın bize kazandırdıkları değerler. Bunların da öncesinde Türklerin edebiyatı çok uzun süre sözlü olarak yaşamış ve yaşatmış olduklarını biliyoruz. Destanlar hikayelerin ve hikayeciliğin gelişmesinde büyük etkiye sahiptir. Destan anlatımı kendine has ritüelleri olan ve bu ritüelleri ile hikaye anlatıcılığına deneyimsel bir boyut katan bir faaliyetti. Destanları anlatan hikâyeciler alelade kişiler değil toplumun önde gelenlerinden oluyor ve hikaye anlatılan mekandan hikaye bitene kadar kimse çıkmıyor. Çünkü çıkarsa destan kahramanları tarafından cezalandırılacağına inanıyor. bu tür inanışların da etkisiyle şekillenen destan anlatıcılığı, hikaye geleneğini de şekillendirmiştir. Destanlar ve hikayeler hakkındaki bu bilgiler gösteriyor ki anlatıcılık bu toplumun en önemli yapıtaşlarından biri.

İşte bu hikayelerden çok şey öğrenen ve sahip olduğu kültürün kodlarının bir kısmını buralardan alan bizler hikayeye ve hikayeciliğe aşina olduğumuz kadar bunu pazarlamada kullanma ve bundan fayda elde etme konusunda iyi değiliz. KFC’nin kurucusunun hikayesi bir Amerikan başarı hikayesi olarak servis edilirken, herkes Bill Gates’in veya Steve Jobs’un okulda, işte ne kadar başarısız olmuş olduğunu ve bunun gibi birçok hikayeyi bilirken biz kendi markalarımızı bu hikâyeler etrafında oluşturmaktan ekmek yiyememişiz.

Geçenlerde Güven Borça’yı dinledim bir konferansta. “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı?” kitabının yazarı olan. Her ne kadar piyasadan gelen adamların üniversitelere konuşmaya geldiğinde çok yuvarlak konuşması, sektörden çok fazla bilgi aktarmaması klişelerini tekrar yaşatsa da önemli birkaç şey söyledi. Söylediği en önemli şey ise “marka olmak için sadece ve sadece bir şeye odaklanmak gerekir” cümlesiydi. Yani “Benim markam hem ucuz, hem güvenli, hem teknolojik, hem de statü göstergesi” demek “Benim markamın bir değeri yok” demekle aynı şey oluyor. Şimdi bu düşünceyi alıp hikayeciliğe ve hikaye anlatıcılığına evirirsek, şöyle bir fikir çıkıyor ortaya; “Markanın belirli bir özelliğine yoğunlaşan bir hikayen olsun ve o hikaye ile tüketicilerine ulaş”. Mesela Volvo’nun güvenli olduğu hikayesi veya Saab’ın eskiden uçak ürettiği ve bunun için performansı iyi arabalar üretmesi hikayesi gibi… İşte tam da bu noktada o hikayelerin nasıl oluşturulacağı ve nasıl servis edileceği meseleleri var. Onlar için de iyi bir yaratıcı çalışma, iyi bir strateji ve ciddi bir süreç yönetimi gerekiyor.

Yazıyı buraya kadar okuyanlar “Ee, sosyal medya bu işlerin neresinde peki?” diye soruyor galiba. Evet, buraya kadar hikaye anlatıcılığının ve pazarlamanın kesişen yollarından ve bu işte neleri eksik yaptığımızdan bahsetmeye çalıştım. Bundan sonraki kısımda ise sosyal medyanın hikaye yaratımı ve tüketicilerin hikayeye ulaşması kısımlarında ne tür avantajlar getireceğinden konuşmaya çalışacağım.

Sosyal medya -artık herkese malum olduğu üzere- paylaşım ve katılım ile ilgili bir kavram. Binark’ın (2) deyimiyle “görülüyorum öyleyse varım” diye düşünenlerin aktif olduğu sosyal medya araçları herkese söz hakkı ve kendini diğerlerine tanıtma hakkı veriyor. Herkes bir dünya ve her dünya yepyeni ve bambaşka bir hikâye olduğu için sosyal medya aslında hikâyelerin ve hikâye anlatıcılarının dünyası. Burası çok önemli. Herkes birer hikâye anlatıcısı artık.

Sosyal medyaya bu pencereden bakmak birçok marka için önemli potansiyeller barındırıyor ve piyasada çok güzel işlerin yapılabileceği umudunu veriyor. Eskiden sadece marka, bir hikâye anlatırdı ve herkes bu hikâyeyi kabul eder ve konuşurdu. Fakat şimdi herkesin hikâye anlatmaya ve hikâye paylaşmaya gücü yetiyor. Yani sosyal medya herkesin hikâyesini barındırıyor. Peki, markalar bu zor durumla nasıl başa çıkacak?

Markalara burada düşen; bu hikâyelerin optimizasyonunu yapmak ve bu hikayelerden kendi kimliğine uyanı daha fazla ön plana çıkarıp olumlu bir tutum geliştirmeye çabalamak olmalı. Örneğin siz bir araba lastiği üretiyorsanız ve sosyal medyada birileri sizin lastikleriniz buzda nasıl da iyi yol tuttuğunda bahsediyorsa, sizin bu hikayeyi fark etmeniz ve dinlemeniz gerekir. Bu söylediğim çok yeni bir cümle değil fakat anlaşılması ve özümsenmesi gereken bir düşünce içeriyor.

Artık eskisi gibi bir tane hikayeye bağlı kalarak marka kimliği yaratmak çok zor. Güven Borça’nın dediklerinden evirdiğimiz “tek bir özelliğe vurgu yapan hikaye” düşüncesi bunun için biraz başarılması güç bir iş. Fakat yine de herkesin konuştuğu kaotik bir ortamda bile kendi sesinizi duyurabilmeniz mümkün. Çünkü sosyal medyada her ne kadar herkesin söz hakkı olsa da, etki gücü yüksek olanın daha fazla öne çıktığı bir düzen göze çarpıyor.

Markanız ile ilgili hikayeler sosyal medya dünyasının içinde oralarda bir yerlerde anlatıldı ve anlatılmaya devam edecek. Siz eğer o hikayelere kulak vermezseniz ve özellikle size uygun olanları alıp çıkarmazsanız, o hikayelerdeki dev canavarlar markanızı yok etmeye ya da en azından rahatsız etmeye başlayacak. Elinizi çabuk tutun!

(1) Hikayecilik ve sözlü edebiyata dair verdiği bilgiler için Onur Şendere’ye teşekkür ederim .

(2) Mutlu Binark, Toplumsal Paylaşım Ağı Facebook: “Görülüyorum Öyleyse Varım”

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Advertisement

MAKALE

Çinli Şirket az adım atan çalışana para cezası veriyor

Çalışanlarına eksik attıkları her adım için 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesen şirket eleştirildi.

Çin’de ayda 180 bin adımdan az atan çalışanlarına para cezası veren şirket eleştirilerin hedefinde. Information Times gazetesine göre Guangzhou’da bir emlakçı, çalışanlarına eksik attıkları her adım için 0,01 yuan (0,0078 TL) ceza kesiyor.

Gazeteye konuşan şirketin çalışanlarından biri, sürekli fazla mesaiye kalmaları gerektiği için çalışma saatleri dışında 6 saat atma imkanlarının olmadığını söylüyor:

“Şirketin daha fazla egzersiz yapmamızı istemesini anlıyorum ama şimdi adım hedefini tutturmak için yürümekten uyumaya yeterli vakit ayıramıyorum.”

Yerel bir hukuk firmasında çalışan Liu Fengmao, şirketin çalışanların attıkları adımı bir performans göstergesi olarak takip etmesinin yasal bir temeli olmadığını ve bu kuralın ilerde işveren için sorun çıkarabileceğini belirtiyor.

Liu’ya göre işçiler mesai saatleri dışında yürümeleri gerektiğinde bunun fazla mesai olduğunu söyleyebilir veya yürüyüş sırasında sakatlık yaşadıklarında bunu çalışma sırasında yaşanan bir iş kazası olarak gösterebilir.

Information Times’a göre Guangzhou’daki emlakçı çalışanlarına bu tip bir kural getiren ilk şirket değil.

Ocak 2017’de teknoloji şirketi Congqing çalışanlarının günde 10 bin adım atmasını talep etmişti. Chongqing Evening Post gazetesi şirketin bu kriteri bir performans ölçütü olarak kullandığını yazmıştı.

“Şirket, maaşlardan kesinti yapmak için bahane arıyor”

Sosyal medya sitesi Sina Weibo’da da kullanıcılar Guangzhou’daki emlakçının bu uygulamasını şaşkınlıkla karşıladı. Bir kullanıcı “Şirket çalışanlarının maaşlarından kesinti yapmak için bahane arıyor” ifadelerini kullandı.

Bazı kullanıcılar ise kararı “Bu uygulama çalışanları sağlıklı kılar” ifadeleriyle destekledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Okumaya devam et

MAKALE

Bağlanma korkusu: Neden bazıları “ıssız insan” olmayı seçer?

İnsanın sosyal etkileşimi, temel bir ihtiyaç. Peki neden bazı insanlar, başka insanlardan kaçar? Bağlanma korkusunun mekanizması nasıl çalışır? Bağlanamayanları anlamak için yararlı bir yazı…

Flörtleşme döneminde bir çoğumuzun başına gelmiştir: biriyle görüşüyorsunuz, beraber vakit geçirmeyi seviyorsunuz ve birbiriniz tanımaya çalışıyorsunuz. Aranızdaki ilişki doğru yönde gidiyor gibi duruyor, ancak bu ilişkinin adını koymak istediğinizi belirttiğiniz anda durum birden değişiyor. Görüştüğünüz kişi sorularınıza daha kaçamak cevaplar vermeye başlıyor ve mesajlarınıza daha az geri dönüş yapıyor. Gelecek ile ilgili bir plan yaptığınızda konuyu değiştirmeye çalışıyor.

Karşılıklı oturduğunuzda ve “neler oluyor?” diye sorduğunuzda büyük ihtimalle “bağlanmaktan korkuyorum” veya buna benzer bir cevap alacaksınız.

Bazıları için bu konuşma daha geç de gerçekleşebilir. Artık bir ilişki içindesinizdir, ancak ilişkiniz daha da ciddileşmeye başlayınca partneriniz sizden uzaklaşabilir. Bunun üzerine kendinizi “ne oldu öyle” diye düşünürken bulabilirsiniz.

“Bağlanmaktan korkmak teriminin sık sık kullanıldığını duyarız ama aslında bu ne anlama geliyor? Huffington Post’tan Kelsey Borresan bu sorunun cevabını öğrenmek için uzmanlarla görüştü.

Eğer biri size “bağlanma sorunlarından” bahsediyorsa yakınlık kurmaktan ve ilişkinizin çok hızlı ilerlemesinden rahatsız oluyordur.

“Sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayamamaktan korkuyor olabilir”

Psikolog Samantha Rodman bu konu ile ilgili olarak “ Sizi seviyor olabilir, hatta size aşık bile olabilir ancak sizin ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılayamamaktan korkuyor olabilir” diyor.

“Bağlanma sorununun” kökleri korkulara, inançlara hatta kişinin aile hayatında veya daha önceki ilişkilerinde yaşadığı kötü tecrübelere dayanıyor olabilir. (Örneğin çocukluğunda anne ile babasının kavgalı bir boşanma yaşamasına tanık olmuş olabilir)

Unutmamak gereken bir başka detay ise her insanın nihai amacının uzun bir ilişki olmadığı.

“Bir ilişkinin içinde sıkışıp kalmaktan korkuyor veya büyük kararlar vermekte zorlanıyor olabilirler” diyor psikolog Ryan Howes ve ekliyor; “ Belki de geçmişte kendileri ile uyumlu olmayan insanlarla ilişki yaşamışlardır veya ilişkileri beklemedikleri bir şekilde aniden bitmiş, bu yüzden de kendilerini reddedilmiş hissetmişlerdir”. Howes bu konu hakkındaki düşüncelerini “Tipik olarak bağlanmakta korkan insanlarda geçmişten gelen bir korku vardır ve bu korku genel olarak ilişkilerinin bitmesine sebep olur” diyerek özetliyor.

“Eğer biri bağlanma sorunları olduğunu söylüyorsa ona inanmalısınız”

Bir başka olasılık ise karşınızdaki kişinin size karşı olan ilgisini kaybettiği ve “bağlanma sorunlarını” ilişkinizi sonlandırmak için kullanıyor olması. Bu gerekçe gerçek olsa da olmasa da bunu görüştüğünüz kişinin artık sizinle bir ilişki yaşamak istemediğine dair bir sinyal olarak algılamalısınız.

“Eğer biri bağlanma sorunları olduğunu söylüyorsa ona inanmalısınız. Bazı insanlar bunu ciddiye almıyor ve bir süre sonra karşılarındaki kişinin istediğinin evlilik veya beraber yaşamak olmadığını fark edince hayal kırıklığına uğruyor” diyor Rodman.

Bağlanmaktan korkan insanlar bazen size karışık sinyaller verebilirler. İlişkinizin bir sonraki adımının ne olduğunu konuştuğunuzda farklı cevaplar verdiğini hissedebilirsiniz. Tahminen sizinle bir sene sonrası için tatil planı yapmayacaklardır. Bazen arkadaşları etrafında geçirdiğiniz zamanı bile kısıtlayabilirler ki ilişkiniz biterse arkadaşlarına çok bağlanmış olmayın.

“Bağlanma sorunu olan insanlar bağımsız yaşamayı ve kendi kendine yetmeyi iyi öğrenmiştir

Howes bağlanma sorunu olan insanların kavgadan kaçınmak için sorunların kendi kendisini çözmesini beklediğini, fakat aynı zamanda da bağlanmaktan korktukları için ilişkiyi bitirmeye hazır olduklarını ifade ediyor. “İçlerinde sürekli çatışıyorlar” diyor Howes.

Rodman ise “Bağlanma sorunu olan insanlar bağımsız yaşamayı ve kendi kendine yetmeyi iyi öğrenmiştir. Bu sebepten dolayı partnerlerine açılmaları zor olabilir.” diyor.

Kaynak: t24

Okumaya devam et

MAKALE

Perennialler: Yaşsız ve hayata bağlı yeni bir kuşak doğuyor!

Dünya genelinde nüfusun yaşlanmasıyla beraber, yaşların taşıdığı anlamlar ve algılanış şekilleri de değişmeye başladı. Bundan elli yıl önce, 50’li yaşlarında şehirli bir kadınla ilgili stereotip belliydi. Ev hanımı ya da emekli, yaşına uygun diz altı etekler ve uzun kollu penyeler giyen, ayakkabı alırken rahatlığına önem veren, arkadaşlarıyla gündüzleri görüşüp gece evde eşiyle ve çocuklarıyla dizi izleyen bir kadın tiplemesiydi bu. Oysa şimdi, global haber ve trendleri takip eden, hobilerine zaman ayıran, modern giyinmeye ve görünmeye özen gösteren, akıllı telefonunu elinden düşürmeyen bir nesille karşı karşıyayız: Perennial, yani yaşsız ve ilgili nesil.

Kalıcı, sürekli ve ilgili: Perenniallar

Perennialler nesli 200x300 - Perennialler: Yaşsız ve hayata bağlı yeni bir kuşak doğuyor!

Perennial, yani yaşsız ve ilgili nesil.

Günlük lugata yeni eklenen bir sözcük olan Perennial, adını Perennializm (daimicilik) adlı felsefeden alıyor. Bu felsefe, evrensel hakikat ilkelerinin tüm insanlar ve kültürlerde ortak olarak mevcut olduğunu öne sürer. Sözcüğün kalıcı, tekrar eden, sürekli, uzun ömürlü gibi anlamları da düşünüldüğünde, bu yeni “yaşsız” insan grubuna neden bu adın layık görüldüğü anlaşılıyor.

Özellikle gelişmiş ülkelerdeki trend, insanları hedef kitle olarak sınıflandırırken biyolojik yaştan çok, dünyayla, hayatla ne kadar ilgili olunduğuna bakma yönünde. Nesillere ve yaş gruplarına göre insan ayrıştırmak eskide kaldı, artık insanlar davranışlarına göre birbirinden ayrılıyor.

The Telegraph’ın yaptığı global ankete göre, 40+ yaşındaki kadınların;

  • yüzde 96’sı orta yaşlı gibi hissetmiyor.
  • yüzde 80’i, orta yaşlı kadınlarla ilgili yaygın görüşün kendi hayatını yansıtmadığına inanıyor.
  • üçte ikisi hayatının doruk noktasında olduğunu düşünüyor.
  • yüzde 59’u hayatı boyunca olduğu kadar genç ve hayat dolu hissediyor.
  • yüzde 84’ü kendisini yaşıyla tanımlamıyor.

Orta yaşlılara dair kabuller günümüzde geçerli değil

Günümüzde, yaygın orta yaşlı insan kabulünü gözden geçirmek gerektiği çok açık. Zira çoğu marka, hedef kitlesini belirlerken bu mevcut ve yanlış öngörüleri kullanıyor. Netflix ve Amazon gibi örnekler hariç: Bu mecralar insanlara seçenekler sunarken yaşlarını değil, beğeni ve zevklerini dikkate alıyor. Böylece ortaya daha sağlıklı bir sonuç çıkıyor. Çünkü artık çoğu orta yaşlı insan, özellikle de kadınlar, hiç de “yaşlarını göstermiyorlar”.

Yapılan araştırmalar, X jenerasyonu olarak bilinen 1960-1980 doğumluların finansal olarak güçlü, alışverişte söz sahibi bir nesil olduğunu ortaya koyuyor. Onlar, yani Perenniallar, hala hayatın içinde, hala “ilgili” olduklarını savunuyorlar. Dolayısıyla hedef kitleleri belirlerken önyargılardan değil, hızla ilerleyen teknolojiye ve şehir hayatına tamamen adapte olmuş insanların görüşlerinden yararlanmak gerekiyor.

Kaynaklar: www.uplifers.com

Okumaya devam et
Advertisement

TREND