Sosyal Medya Hesaplarımız

MÜMİN SEKMAN

Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri yetiştiriliyor!

Mümin Sekman resmi Instagram sayfasında Her Şey Seninle Başlar eğitmenleri yetiştirmeye başlayacağını duyurdu. Konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, 10 kişinin seçileceğini anlattı. 

Mümin Sekman’ın eğitmen eğitimin hakkındaki ilk açıklaması:

“Her Şey Seninle Başlar’ı okudunuz. Hayatınıza uyguladınız. Yararlarını da gördünüz. Şimdi, bir adım ötesine geçme zamanı… Kendini geliştirme konusuyla profesyonel olarak ilgilenenler için bir haberimiz var. 

Yıllar önce bir hayal kurmuştum. Türkiye’nin birçok şehrinde Her Şey Seninle Başlar eğitimleri verecek insanlar yetiştirmek istiyordum. Kitabı baz alan ama onun ötesine geçen eğitimler planlıyordum. Benden eğitimci eğitimi almış, tüm sunum malzemeleri kendisine verilen bu kişiler, yeni ve yararlı gelişim tekniklerini fazlasız ve eksiksiz bir şekilde anlatabilecekti. 

Kitaplara odaklandığımdan bu eğitmenleri yetiştirmeye zaman olmamıştı. Bir senedir bu eğitimi iyice kafamda çevirdim ve sonunda önümüzdeki ay (Kasım) başlatıyoruz.

Alacağımız kişi sayısı sınırlı ve standartlarımızdan taviz vermeden seçim yapıyoruz. Çok kişiye değil kendini iyi yetiştirmiş ve gelişim odaklı insanlara ihtiyacımız var. Minimum 5 maximum 10 kişi seçeceğiz. Eğitimler İstanbul’da ve yüz yüze yapılacak. Temel eğitim 4 gün sürecek. Sonra uygulamalar izlenecek. Kişiler talepleri ve yeteneklerine göre, şehir bazında veya ülke çapında eğitim verme hakkına ulaşacaklar. Yaş sınırını sevmiyorum ama 30 üstü daha şanslı olacak. 

Çoğumuz kendini geliştirme alanında yeni yeteneklerin çıkmadığından şikayetçi. Başlatacağımız bu HŞSB eğitmeni yetiştirme programında umuyorum çok iyi isimler de çıkacaktır. Hepsiyle doğrudan temas halinde olacağım. 

Yetiştireceğim bu kişiler 5 saatlik kapsamlı eğitimler verecek. Ben 2 saatlik seminerler veriyorum ama yetişkin bir insanın yerleşik alışkanlıklarının değişmesi için 20 kişilik gruplar halinde en az 5 saatlik eğitimlerin gerekli olduğunu da görüyorum. 

Davet eden kurumlar beni hep yüzlerce kişinin karşısına bir saatliğine çıkardıkları için böyle bir şeyi yapma şansımı kaybettim:) Benim yapamadığımı arkadaşlarım sonradan yapabilecekler. 

Konuyla ilgili genel açıklama ve başvuru formunun yer aldığı makale, aşağıdaki linkte.” 

https://www.muminsekman.com/birlikte-neler-yapabiliriz.html

Kigem.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Türkçedeki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır. Yazar Mümin Sekman tarafından yayın hayatına sunulmuştur. 2000 yılında yayına başlayan site, 19 yıldır kesintisiz bir şekilde geliştirici yayınlarına devam etmektedir. Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır. İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.

MÜMİN SEKMAN

Kapalı akıllılar, gelişim odaklılar ve başarı merkezliler!

Mümin Sekman

Etrafıma bakınca üç tür(k)lü insan görüyorum:

1-Kapalı akıllı insanlar
2-Gelişim odaklı insanlar
3-Başarı odaklı insanlar

Bu üç zihniyet yapısını kısaca özetlemek isterim.

1-Kapalı akıllılar, yeni şeyler öğrenmeye dirençli kesimlerdir. Azgelişmiş olan ve gelişmeye kapalı olan bu kitle; rutinler, gelenekler ve yerleşik kalıpların tekrarı üzerine kurulu bir hayat yaşar. Değişime, yeniliğe ve öğrenmeye dirençlidirler. Gelecekten çok geçmiş odaklı olurlar. Gelişime uyum sağlamak için sürekli yeni şeyler öğrenmek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Belgesel yerine dizi, fikir kitabı yerine roman, gerçekler yerine hayalleri severler. Gurur duyacakları kişisel kabiliyetleri olamadığı için, seçmedikleri kimlikler üzerinden övünürler. “Sabit zihniyetli” insanlardır. 20 yıl sonra görseniz, aynı şeyleri anlatırlar. Gelişim karşıtı tutumlarını, “özünü korumak” argümanıyla savunurlar. Düşünmeyi hiç sevmediklerinden, bütün fikirleri “kulaktan dolma” sözlerin kombinasyonundan ibarettir. Hemen her toplumda en kalabalık kesim bunlardır.

2- Gelişim odaklılar ise, farklı deneyimlere yatkın, beyin hücreleri yerinde duramayan, kalıplarını yenilemeyi seven, açık akıllı insanlardır. Kapalı akıllıların beyni göl gibidir, gelişim odaklılarınki ise akışkan bir akarsuya benzer. Merak duyguları, yenilik istekleri ve öğrenme iştahları yüksektir. Sürekli daha farklı ve daha iyinin arayışındadırlar. Monotonluktan, rutinlerden, tekrarlı basit işlerden hiç hoşlanmazlar. Kapalı akıllıların cenneti, gelişim odaklıların cehennemidir:) Tabi tersi de doğru. Gelişim odaklıların çoğu vadilerin ve yamaçların keşfedilmeye değer güzel yerlerini arar. Gelişim odaklılar ikiye ayrılır; sürekli farklı deneyim arayışındaki yatay gelişim odaklılar ve gelecekte olmak istediği yere göre gelişen dikey gelişim odaklılar.Gelişim odaklıların çoğu yatay gelişim odaklıdır. Çok azı ise “dikey gelişim” yani, “başarı” odaklıdır. Dikeyler, zeka ve çabalarına göre, zaman içinde başarı odaklı zihniyete geçerler.

3- Başarı odaklılar; varoluşunu skor tabelasına dayandıran, hem kendi hem başkalarıyla yarışmayı seven, mücadeleci ve rekabetçi, sonuç odaklı, sosyal statüye ve karşılaştırmalı üstünlüklere önem veren insanlardır. ‘Alanında en iyi olmak’ üzerine kurulu bir dünyaları vardır. Bunlar için başarı geçici bir mecburiyet değil, yaşam biçimidir. Başarı merkezliler gelecek odaklıdır. İlerlemeyi niyetler ve faliyetlerler üzerinden değil sonuçlarla ölçerler. Mümkün olanın en iyisini görecek kadar idealist, mevcut zemini çok iyi tarayacak kadar gerçekçi bir bakışları vardır. Gelişmek için gelişmezler, profesyonel amaçlarına göre kendilerini geliştirirler.

Gelişim odaklılar ile başarı odaklıların en büyük farkı nedir? Gelişim odaklılar, kendini geliştirmeyi araç değil amaç olarak görürler. Bir gün yoğa kursuna giderler, diğer gün resim kursuna. “Kendine bir şey katan” her etkinliği denerler ama kafalarında büyük ve berrak bir başarı vizyonu yoktur. Tek bir amaca göre gelişmeyi çok önemsemez ve “daraltıcı” bulurlar. Başarı odaklılar için, gelişmek amaç değil araçtır. Kendilerini geliştirerek net bir başarı noktasına ulaşmak isterler. gelişimden anladıkları, bir işte en iyi olmak ve o işi en iyi şekilde yapabilmek için gerekli bilgi, beceri, tutum setini kazanmaktır.

Bir insanın gelecekte hangi ligde olacağını bu üç paradigmadan hangisinin baskın olduğundan anlayabilirsiniz. Mesela orta sınıflar genellikle gelişim odaklıdır. Gelişim odaklılar genellikle orta sınıfta kalır. Beynimizdeki baskın paradigma nerede olacağımız kadar nerede kalacağımızı da gösterir. Peki bu düşünme biçimlerine mahkum muyuz? Birinden diğerine geçmek mümkün ama kolay değil. Çünkü her mentalite kendini besler. her zihniyet, kendini doğrulayan verilere odaklanır ve onu güçlendiren gerçekleri süzer. Bu nedenle zihniyetler arası geçiş mümkündür ama kolay değildir.

İlk adım? En hızlı, kolar ve erişilebilir yol o zihniyetteki insanların kitaplarını okumaktır. Kitaplar insanların zihin haritalarını kapsamlı ve sistemli bir şekilde ortaya koyar. Onun gibi olmadan, onun gözünden dünyaya bakmanın yolu, kitap okumaktır.

Mümin Sekman

https://medium.com/@Muminsekman

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Mümin Sekman TEDx Konuşması Yayınlandı!

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç yeni başarı hikayesi anlatıyor. TEDx İzmir’in organize ettiği konuşmayı, etkinliğe katılan 2500 kişi de dinlemişti. 

Youtube’daki 15 milyon takipçili TEDX TALKS global sayfasında yayınlanan konuşmanın sunumu şöyle yapılıyor. 

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor? | Mümin Sekman | TEDxIzmir

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha başarısız olur? Başarısız olmak öğrenilmiş midir, yoksa başa gelen bir talihsizlik midir? Sürekli ve sistematik başarısızlığın sırrı nedir? Beynimizdeki başarısızlık bilgisinden kurtulmak ve başarıyı en başından doğru bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Başarı hakkında bildiklerimiz ne kadar başarılı? 

Başarıya erişim imkanının demokratikleşmesi, yoğun bir mesleki rekabeti de beraberinde getirdi. Artık hepimizden başarı beklentisi artıyor. Başarı çağımızın yükselen değeri. Başarı araştırmaları yaygınlaşıyor. Beyin bilimlerindeki ilerleme, başarısızlık ve başarının doğasına dair bildiklerimizi derinleştirdi. 

20 yılı aşkın süredir başarı üzerine düşünen, başarı üzerine konuşan ve başarı kitapları yazan Mümin Sekman, bu konuşmasında şu soruya cevap arıyor: “Sürdürülebilir başarısızlık: Başarı hakkında bildiklerimiz bu kadar arttığı halde, neden insanların çoğu başarısız kalmaya devam ediyor? ”  

Başarı uzmanı ve yazar Mümin Sekman İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk alanında hiç kariyer yapmadı. Başarı araştırmalarına yöneldi. İnsanın hayat başarısı üzerine 21 yıl içinde 21 kitap yazdı. “Magnum Opus”u olan “Her Şey Seninle Başlar” kitabı, 1,200,000 baskıya ulaşarak türünde Türkiye rekoru kırdı. 

Sekman, Türkiye’de “kişisel gelişim uzmanı” titrini tanımlayan ve kullanan ilk insandır. Bir dönem “Çocuklar Duymasın” dizisinin de senaryo danışmanlığını yapmıştır. İlk kişisel gelişim portalı olan kigem.com‘un kurucusudur. 

Okumaya devam et

MÜMİN SEKMAN

Türk usulü başarının 10 kuralı

Türk başarı kültürünü ele alan ilk kitap olan “Türk Usulü Başarı” nın yazarı Mümin Sekman, CNN Türk televizyonunda, Türkiyede başarı yoluna çoktan akanı tutması gerekiyor 10 kuralı anlattı.

Türkiyede başarılı olmak için, neleri bilmek, nasıl biri olmak, kurallara uymak gerekir? İşte o 10 madde …

Okumaya devam et
Advertisement

TREND